آرامگاه خواجه عزیزالله عجیبترین آثار تاریخی تربت جام

تربت جام از زمان های بسیار دور از لحاظ فرهنگی و تاریخی و بازرگانی بسیار حائز اهمیت است چرا که این شهر دارای قدمت زیادی است و آثار تاریخی به جا مانده در این شهر نشان از همین قدمت طولانی دارد و از دیرباز همانند دیگر شهر های ایران به داشتن اماکن تاریخی خویش افتخار […]

تربت جام از زمان های بسیار دور از لحاظ فرهنگی و تاریخی و بازرگانی بسیار حائز اهمیت است چرا که این شهر دارای قدمت زیادی است و آثار تاریخی به جا مانده در این شهر نشان از همین قدمت طولانی دارد و از دیرباز همانند دیگر شهر های ایران به داشتن اماکن تاریخی خویش افتخار می کند و از جای جای ایران و حتی از دیگر کشورها افراد زیادی به دیدن این اماکن می پردازند و با تماشای هر یک از این اماکن تاریخی به مرور تاریخ پرداخته و بیش از پیش به گذشته پیشینیان و نیاکان ما علاقه مند می شوند به همین علت است که همواره توریست های داخلی و خارجی به دنبال اطلاعات تاریخی هر شهر و کشوری هستند تا بدین صورت بتوانند قدمت و ارزش آن را بدانند؛ تربت جام نیز دارای این اماکن تاریخی زیبا است که پشت هر یک از این اماکن تاریخی، داستان ها و افسانه ها و اساطیری گنجانده شده است که نظر هر بیننده و خواننده ای را به خویش جلب میکند.

از مهمترین و پر آوازه ترین آثار تاریخی شهرستان تربت جام می توان به “آرامگاه شیخ احمد جام” واقع در شمال غرب تربت جام، “گنبد فیروز شاهی”، “مسجد زیر زمینی”، “مسجد امیر شاه ملک”، “آرامگاه شاه قاسم انوار” از صوفیان و عارفان بنام تربت جام، “آرامگاه و مسجد خواجه عزیز الله” در نزدیکی مزار شیخ احمد جام، “مسجد جامع نو”، “رباط سمنگان”، “رباط جام” و … اشاره نمود.

آرامگاه خواجه عزیزالله ( آثار تاریخی تربت جام )

در اینجا می خواهیم به شرح حال مختصری از زندگینامه خواجه عزیزالله بپردازیم و همچنین آرامگاه و مسجد ایشان را بعنوان یکی از ساده ترین اماکن تاریخی تربت جام معرفی کنیم:

شرح حال مختصری از زندگی خواجه عزیزالله

خواجه زین الدین عزیز الله بن قطب الدین محمد بن رضی الدین احمد از عارفان و صوفیان طریقه نقشبندیه معروف به خواجه عزیزالله است، ایشان در دوره معاصر در زمان سلطان حسین بایقرا در سده نهم هجری قمری می زیست؛ وی در بیست و هفتم ربیع الثانی سال ۹۰۲ هجری قمری رخت از جهان بربست و دار فانی را وداع گفت. آرامگاه ایشان در دوره صفویه تقریبا در نیمه اول قرن دهم هجری ساخته شده و در نزدیکی مزار شیخ احمد جام قرار دارد.

بطور دقیق تر می توان بیان کرد که این مقبره در یک کیلومتری جنوب شرقی مزار شیخ الاسلام احمد جامی واقع شده که در نزدیکی آن، بقایای یک ایوان باستانی وجود دارد. در تاریخ هجدهم شهریور ماه سال ۱۳۷۷ این مکان بعنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

سبک و معماری آرامگاه خواجه عزیز الله

این بنا بصورت مستطیل شکل می باشد که در هر گوشه غرفه ها و شاه نشین هایی وجود دارد، در نمای داخلی آن تزئینات خاصی وجود ندارد بلکه فقط یزدبندی ها و سه کنج ها به نمایش گذاشته شده است و درون نما گچ کاری هایی کار شده است که به نوبه خود جلوه خاصی به نما داده است. تعدادی درگاه در ضلع جنوب غربی و داخل ایوان قرار دارد که مسیر ارتباطی این مکان با ایوان مجاورش می باشد.

در حال حاضر “مسجد خواجه عزیز الله” در انتهای خیابان کشتارگاه با فاصله حدود ۳۰۰ متری از مجموعه آرامگاه شیخ احمد جام یک مجموعه دیگری با معماری بسیار زیبا و جا مانده از دوران تیموری به شمار می رود که هم آرامگاه خواجه عزیزالله و هم مسجد را در بر دارد که مردم اهل سنت برای برگزاری نماز جماعت به این مکان می روند؛ همانگونه که بیان شد این مکان کاملا ساده و بدون تزئینات است.

بنابر بیانات مدیر محترم اداره میراث فرهنگی و گردشگری تربت جام، مرحله دوم عملیات مرمت و باز پیرایی مسجد خواجه عزیز الله در این شهر از جایگاه اعتبارات اضطراری به پایان رسیده است؛ یعنی به گونه ای عملیات مرمت ایوان، کف سازی مسجد خواجه عزیزالله و همچنین مرمت تاق نماهای اطراف صحن از محل اعتبارات اضطراری و بناهای شاخص استان انجام گردیده است. باتوجه به اظهارات جناب رحیم تاج محمدی، مدیر اداره میراث فرهنگی و گردشگری تربت جام، طی این

عملیات تزئینات گچی داخل ایوان و محراب باز پیرایی شده و عملیات آجرفرش کف صحن مسجد و بازسازی تاق نماهای اطراف صحن با توجه به پی های اصلی و حفر یک حلقه چاه در مرکز صحن برای جذب آب های سطحی انجام شده است، همچنین در ادامه عملیات انجام شده در این مکان مذهبی دو باب اتاق در ضلع شمال شرقی برای استحکام بخشی مسجد احیا شده است و اطراف مسجد باتوجه به طرح اصلی آن محصور گردیده است.

آرامگاه خواجه عزیزالله ( آثار تاریخی تربت جام )

ایشان با اشاره به اینکه این بنا در قسمت جنوب غربی مقبره خواجه عزیزالله و در فاصله حدود بیست متری آن واقع گردیده است، افزود: در قسمت فوقانی داخل ایوان، تاق نمای کم عمقی است که با لچکی گوشه های قاعده، گنبد را هشت ضلعی ساخته اند و گنبندی روی آن استوار بوده که درون آن با کاربندی های گچی و گچ بری هایی مزین شده است. وی خاطر نشان کرد: این ایوان در گذشته دارای کاربندی های گچی بوده که قسمت اعظم آن به مرور زمان فرو ریخته است؛ برای این عملیات حدود ۳۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات اضطراری و بنا های شاخص استان هزینه شده است و به مدت پنج ماه زمان برده است.

این مکان جزء آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و برای شهرستان تربت جام یکی از بزرگترین افتخارات به شمار می رود در نتیجه برای نمایاندن این مکان و نشان دادن ارزش و قدمت آن همواره باید اطلاعات زیادی را در اختیار همگان قرار داد و همچنین باید بیش از پیش به این مکان اهمیت داد و از آنجایی که مکان تاریخی بسیار قدیمی است بیشتر به آن رسیدگی نمود.

افراد زیادی در میان جهانیان وجود دارد که همواره به دنبال آثار تاریخی ساده و عاری از هرگونه تزئینات اما در عین حال زیبا و جذاب هستند، اگر شما نیز از اینگونه افراد هستید من به شما پیشنهاد میکنم به شهر آرام و زیبای تربت جام سفر کنید و حتما دیدن آرامگاه و مسجد خواجه عزیز الله را اولویت قرار دهید و از آرامش خاص این مکان لذت ببرید.

 

ما را دنبال کنید

تبلیغات

لینک تلگرام

لینک اینستا