جایگاه عجیب تربت جام در آمار ازدواج زیر ۳۰ سال

مقدمه آمار ازدواج، ازدواج یکی از مقدس ترین سنت هایی می باشد که در دین مبین اسلام است و هر مسلمانی باید به آن عمل کند تا دین کاملی داشته باشد و در قران به وضوح ذکر شده است که هرکس ازدواج نکند نیمی از دین ان بر باد رفته است. اما ازدواج باید در […]

مقدمه

آمار ازدواج، ازدواج یکی از مقدس ترین سنت هایی می باشد که در دین مبین اسلام است و هر مسلمانی باید به آن عمل کند تا دین کاملی داشته باشد و در قران به وضوح ذکر شده است که هرکس ازدواج نکند نیمی از دین ان بر باد رفته است.

اما ازدواج باید در سن مناسب خود انجام شود که متاسفانه در سالهای اخیر بر اساس تحقیقات این موضوع اثبات شده است که ازدواج در ایران یا در سنین بسیار پایین می باشد و یا در سن های بالا می باشد که هر کدام از ان ها بسیار مخرب می باشد و آمار ازدواج که از این نوع ازدواج در دسترس می باشد.

 نشان دهنده این موضوع می باشد که هر دو این ازدواج ها بسیار مخرب می باشد و چند سال بعد منجر به طلاق و صدمه بسیار زیادی به افراد وارد می کند. کودک همسری پدیده ای می باشد که در امسال بسیار با ان روبرو شده ایم و می توان گفت که این پدیده یک فاجعه می باشد که در ایران در حال رخ دادن است.

  در شهر تربت جام که خانواده ها بیشتر دارای عقیده های سنتی هستند این پدیده بسیار و به وضوح دیده می شود و حتی دختران ۱۲ ساله را می بینید که به عقد دائم مردی در آمده اند که از آنها بسیار بزرگتر می باشد که این یک فاجعه انسانی می باشد.

سن ازدواج چیست

طبق تحقیقاتی که در شهر تربت جام صورت گرفته است میانگین سن ازدواج بسیار بالا رفته است و در مقابل این میانگین بالای سن ازدواج پدیده ای به وجود آمده است که به آن عنوان کودک همسری داده اند. آمار ازدواج در تربت جام و در ایران نشان دهنده این موضوع می باشد که ازدواج هایی که هم اکنون دارد در کشور ایران انجام می شود یا زیر ۱۵ سال است و یا بالای ۳۰ سال که هیچ کدام از این موارد سن مناسبی برای ازدواج و شروع آن می باشد.

چون در سنین بالای سی سال سطح توقع افراد از همسر زندگی و خواسته هایی که از آن فرد به عنوان  شریک در زندگی دارند به شدت افزایش پیدا میکند و به علت سخت گیری که در این پیدا میکنند از ازدواج کردن سر باز میزنند و میل به ازدواج در ان ها بسیار کم می شود و طبق آمار هایی که به صورت سالانه در کشور جمع آوری می شود.

مجرد بودن

وقتی افراد سن ۳۰ سالگی را رد می کنند احتمال ازدواج کردن آن ها بسیار کاهش پیدا می کند و تقریبا نیمی از آن ها تا آخر عمر مجرد باقی خواهند ماند و هیچوقت تشکیل خانواده نخواهند داد. اما همانگونه که ازدواج کردن در سن های بالا به هیچ عنوان به افراد توصیه نمی شود در سنین پایین هم به هیچ عنوان کار عاقلانه ای نمی باشد.

در چند سال اخیر ازدواج در سن های پایین چه در تربت جام و چه در دیگر شهر های ایران بسیار انجام می شود ازدواج کردن دختران کم سن و سال می باشد که بیشتر در سنین ۱۲ تا چهارده سالگی می باشد که این یک فاجعه انسانی می باشد دختری که در اوج دوران کودکی و نوجوانی خود قرار دارد را وادار به ازدواج می کنند.

دختری که هیچ معنی و درک درستی از ازدواج ندارد و وقتی پا سنین بالا تر می رسد و به سن ۲۰ سالگی که وارد می شوند دیگر هیچ علاقه ای به زندگی مشترک ندارند و از ازدواج و زندگی کردن با یک مرد خسته می شوند و شروع به سرکشی می کنند و همین موضوع باعث میشود که آمار طلاق در تربت جام یا دیگر شهر های ایران به شدت افزایش پیدا کند.

 ازدواج در تربت جام

با تمام پیشرفت هایی که در زمینه های مختلف شهرستان تربت جام داشته است و به خوبی پیشرفت کرده است و دانشگاه های زیادی در این شهر تاسیس شده است اما بر اساس آمار ازدواج  که در این شهر به دست آمده است این آمار ازدواج  نشان دهنده این موضوع می باشد گه ازدواج در سنین پایین بسیار در این شهر مرسوم می باشد.

از اصلی ترین دلایل آن عقاید خانواده ها در این شهر می باشد که معتقد هستند دختر باید در سنین پایین ازدواج کنید تا بتوان آن را کنترل کرد و از این طریق بر دختر ها تسلط بیشتری داشته باشند.

یعنی عملا در این شهر به اینکه هر دختری خودش حق دارد تا برای زندگیش تصمیم گرفته شود هیچ اهمیتی داده نمی شود  بسیاری از دختران هستند که به زور و در سن هایی مانند دوازده یا چهارده سالگی ازدواج می کنند و یا دیگر اجازه تحصیل کردن نخواهم داشت و یا به علت مشغله هایی که ازدواج دارد به راحتی از تحصیل کناره گیری می کنند. 

آمار طلاق در تربت جام

تربت جام با این که یک شهرستان بسیار کوچک می باشد اما نسبت به جمعیت کمی که دارد آمار طلاق در آن بسیار زیاد می باشد که همین ازدواج های اجباری و سنتی در سن ها پائین از اصلی ترین دلایل آن می باشد. 

در طی سالهای اخیر و امسال علمای اهل تشیع و اهل سنت برا اینکه از آمار طلاق در این شهر بکاهند اقدام بسیار خوبی انجام دادند و این اقدام به این صورت ی باشد که در گذشته هر کس که در این شهر زندگی می کرده و قصد طلاق دادن همسر خود را داشته است به هیچ عنوان به دادگستری و یا دادگاه ها مراجعه نمی کرده است.

تنها به محضر بزرگ علمای دینی می رسیدند و صیغه طلاق را جاری می کردند و سپس برای گرفتن حق و حقوقات خود وارد روند دادگاهی می شوند اما بر اساس قوانین جدید دیگر هیچ این اجازه را ندارد که از این طریق اقدام به طلاق گرفتن کند.

بر اساس قوانین جدید افراد برای طلاق گرفتن ابتدا باید به دادگاه مراجعه کند و دادگاه آن ها را به جلسات مشاوره می فرستد تا بتوانند از این طریق مشکلات خود را برطرف کنند و صلح و سازش در میان ها ها برقرار شود.

طلاق 

بنابراین تا بر اساس هیجاناتی که موجب اختلاف می شود افراد به گرفتن طلاق ترغیب شوند و از این طریق آمار ازدواج موفق در این شهر افزایش پیدا کند و اگر در صورتی که این زوج تمام مراحل را طی کرده اند اما باز هم بر طلاق اصرار داشتند و دیگر قادر به زندگی با یکدیگر بودند ابتدا باید حق و حقوقات قانونی مشخص شود و سپس در صورتی که زوجین از یکدیگر دارای فرزند باشند.

 باید ابتدا تکلیف فرزندان خود را مشخص کنند و دیگر مانند گذشته می باشد که ابتدا صیغه طلاق جاری شود و سپس بدون هیچ گونه حق و حقوقی زوجه و فرزندان آن بدون سرپناه و سرپرست رها شوند بله ابتدا باید تکلیف آنها مشخص شود و سپس قاضی مربوطه دستور حکم طلاق را صادر می کند.

در ادامه از این مقاله برای اینکه بتوانیم به درک درستی از آمار ازدواج برسیم ابتدا باید در رابطه با ازدواج و انواع آن بپردازیم لطفا با ما همراه باشید.

 ازدواج چیست

ازدواج از مهمترین عقد هایی می باشد که در میان افراد یک جامعه ورت می گیرد و تمامی افرادی که در یک جامعه زندگی می کنند به نوعی با آن سروکار دارند. مفهوم و معنی ازدواج از لحاظ قانونی و از لحاظ عرفی بسیار ساده می باشد و تقریبا تمامی افراد نسبت به آن اطلاعات کافی دارند . 

در کتاب های مربوط به قانون از ازدواج بیشتر به عنوان نکاح نام برده می شود و ازدواج را در متون حقوقی معمولا به این نام می شناسند. ازدواج در واقع نوعی عقد می باشد که به وسیلهان زن و مرد به همدیگر محرم شده و آنها پیوند زوجین با یکدیگر برقرار میکنند که این پیوند زوجیت باعث می شود تا زن و شوهر بر گردن یکدیگر حق و حقوقات قانونی پیدا کنند. 

 از مهمترین حقی که مرد بر گردن زن دارد پرداخت مهریه و نفقه می باشد و در قبال آن زن موظف به تمکین از مرد می باشد این ها مهم ترین حق هایی می باشد که زن و شوهر بر گردن یکدیگر دارند و باید به آن عمل کنند. 

نفقه به منظور رفع نیاز ها

هر مردی موظف می باشد هر برج مبلغی را به عنوان نفقه برای رفع نیاز های شخصی زن به او پرداخت کند که میزان این مبلغ بر اساس توان مالی فرد می باشد و در صورتی که زن در هر زمانی بخواهد مهریه خود را از مرد طلب کند مرد موظف به پرداحت می باشد.

در صورتی که زن و مرد از ادامه زندگی با یکدیگر منصرف شوند و دیگر برای ادامه زندگی مشترک هیچ تمایل نداشته باشند مرد باید ابتدا تمام حق و حقوقات زن را بر اساس قانون تمام و کمال پرداخت کند تا بتواند زن را طلاق دهد که از مهم ترین حق و حقوقات زن در این زمینه نفقه و مهریه می باشد و در صورتی که زوجین از یکدیگر فرزندی داشته باشند.

 اگر زیر ۷ سال باشد تا زمان رسیدن به سن هفت سالگی سرپرستی آن به عهده مادر است و از سن هفت سالگی به بعد بر عهده مادر می باشد. همچنین اگر فرزند به سن تصمیم گیری رسیده باشد یعنی حداقل ۱۲ سال سن داشته باشد از کودک خواهند پرسید که علاقه دارد که با چه فردی زندگی کند پدر یا مادر و سپس بنا به خواسته فرزند سرپرستی او به پدر یا مادر داده می شود.

انواع مختلف ازدواج

ازدواج در دو نوع اصلی می باشد که به ان ها ازدواج دائم و ازدواج موقت و همه این دو موارد به چند مورد دیگر نیز منتهی می شود که در ادامه از این مقاله ازدواج به بررسی آن می پردازیم.

ازدواج دائم

از معقولانه ترین  و مورد انتظار ترین ازدواجی که در بین افراد صورت می گیرد و بر اساس انار ازدواج  می توانیم به اشاره کنیم ازدواج از نوع دائم است  که در این مدل از ازدواج دو فرد که از لحاظ جنسیت با یکدیگر کاملا متفاوت می باشند بر اساس علاقه ای که در بین آن ها شکل گرفته است و تصمیم منطقانه و عاقلانه ای که برای آینده خود می گیرند با یکدیگر ازدواج می کنند.

فرد مقابل این ازدواج را به برای زندگی مشترک خود انتخاب می کند و متعهد می شوند هر دو نفر که در تمام سختی  ها و مشکلات زندگی و پستی بلندی هایی که در زندگی وجود دارد یار و یاور همدیگر باشند و برای به دست آوردن یک زندگی بهتر در کنار یکدیگر تلاش کنند. 

بهترین شکل ازدواج

هنگامی که این نوع از ازدواج شکل می گیرد آن دو فرد به عنوان یک زوج تشکیل یک کانون خانوادگی را می دهند و به طور کامل از پدر و مادر خود جدا میشوند و بدین صورت آغازی بر زندگی مشترک خود خواهند داشت. این ازدواج به عنوان بهترین شکل ازدواج شناخته می شود  و بر اساس آماری که از کشور ایران در رابطه با انواع ازدواج جمع آوری شده است ازدواج دائم متداول ترین نوع ازدواج می باشد.

 اما با تمام مزیت هایی که ازدواج دائم دارد باید طرفین ازدواج به یکدیگر متحد باشند و مهمترین عامل هایی که باعث بر هم زدن یک کانون گرم خانوادگی می باشد اعتیاد و در مرحله دوم خیانت می باشد. که در جامعه امروزی هر دو آنها بسیار رواج پیدا کرده است و بسیاری از زندگی ها به علت این دو عامل از هم پاشیده شده اند.

 به همین دلیل است که به جوانانی که قصد دارند تشکیل زندگی دهند توصیه میشود قبل از هرگونه اقدامی در این رابطه ابتدا به مراکز مشاوره ازدواج مراجعه کنند و در این زمینه با یک مشاور زبده مشورت کنند و از روحیات و خواسته هایی که از یک زندگی مشترک دارند را به وضوح و بدون هیچ گونه کم و زیاد کردن برای یکدیگر بیان کنند.

سبب اختلافات زوجین

توقع خود را از زندگی مشترک عنوان کند و زن اگر قصد دارد که بعد از ازدواج به تحصیل خود ادامه دهد و یا به عنوان یک زن شاغل وارد جامعه شود و در کنار زندگی مشترک فعالیت اجتماعی نیز داشته باشد.

 باید در ابتدای امر تکلیف این موضوع مشخص شود تا در آینده این موضوع باعث اختلافات زناشویی نشود و مشکلاتی بعدی را به وجود نیاورد. البته ناگفته نماند که ازدواج دائم مرسوم ترین نوع ازدواج می باشد که بر اساس آمار ازدواج  در شهرستان تربت جام می باشد.

آمار ازدواج موقت

ازدواج موقت از لحاظ بسیار زیادی به ازدواج دائم شبیه می باشد. تنها تفاوتی که در این ازدواج با ازدواج دائم وجود دارد مدت زمانی آن می باشد. در این  سبک از ازدواج هر دو طرف به صورت کاملا قانونی و شرعی با هم پیمان زناشویی خواهند بست. اما در خلاف ازدواج دائمی که این پیمان ابدی می باشد.

دارای زمان مشخص می باشد و اگر هر دو طرف بخواهند.  رابطه زناشویی خود را ادامه دهند باید نسبت به تمدید آن اقدام کنند. از اصلی ترین هدف هایی که ازدواج موقت دارد این است. دو طرف قبل از اینکه به صورت دائمی به عقد یکدیگر در بیایند با هم اشنایی کامل پیدا کنند.

 اگر روحیات و اخلاقیات ان ها با یکدیگر سازگار بود نسبت به دائیم کردن آن اقدام کنند. از دلایل دیگر این مدل از ازدواج ها که از لحاظ اخلاقی بسیار ناپسند می باشد. و جامعه با این گونه افراد با روی باز برخورد نخواهد کرد اما متسافنه این دلیل را نمی شود انکار کرد. برای آقایانی می باشد که با علاوه بر زندگی مشترکی که دارند و از آن راضی می باشند.

کانون خانواده

اما باز هم به دنبال رابطه های خارج از چارچوب کانون خانواده می باشند. و به دلیل یک مسائل خاص که از لحاظ قانونی می باشد. و به ان ها اجازه ازدواج مجدد داده نمی شود از این راه وارد عمل می شوند.

 ازدواج موقت از لحاظ اخلاقی اگر با هدف وارد شدن به یک زندگی مشترک باشد بسیار ناپسند است. هرچند که از لحاظ شرعی حلال می باشد. اما در کنار مزیت آن که حلال بودن آن مهم ترین مزیت آن می باشد که در کنار آن معایب بسیار زیادی را دارد. از دیگر مزایای که ازدواج موقت دارد این است که  اگر به نیت آشنایی برای ازدواج دائم باشد.

این است که طرفین می توانند به راحتی با اخلاقیات یکدیگر در آن مدت معلوم آشنا شوند. و در صورت عدم سازش با یکدیگر می توانند بعد از آن مدت دیگر صیغه را تمدید نکنند و عملا ان پیوند زناشویی باطل می شود. 

از بزرگترین معایبی که در ازدواج موقت می توانیم به ان اشاره کنیم این موضوع می باشد. در این سبک از ازدواج هیچ گونه تعهدی نیان دو طرف وجود ندارد. که می تواند آسیب های روحی زیادی را به افراد وارد کند. در این گونه از رابطه ها شما این حق را به طرف خود می دهد تا در صورت نداشت.

وابستگی عاطفی

تفاهم  و علاقه به راحتی شما را ترک کند و اگر در این میان شما دچار وابستگی عاطفی شده باشید به شدت آسیب روحی خواهید دید.

 در فرهنگ های کشورهای مسلمان به خصوص کشور ایران در بسیاری. از خانواده ها این سبک به هیچ عنوان قابل قبول نمی باشد. مشکلات بسیار زیادی را بعد ها در زندگی فرد به وجود خواهد آورد. که می تواند بسیار آزار دهنده باشد به همین علت است که در مواقعی که فرد می خواهد.

چنین تصمیمی بگیرد پیشنهاد می شود قبل از هرگونه اقدامی ابتدا به مشاور مراجعه کند. و بر اساس حرف ها و رهنمود های آن مشاور تصمیم های لازم را بگیرد.

آمار ازدواج مجدد

 در شرایط پیش می آید که به دلایل مختلفی ازدواج اول یک فرد با شکست مواجه شود. و فرد تصمیم بگیرد که برای بار دوم وارد یک رابطه زناشویی شود که به آن ازدواج مجدد گفته می شود . تفاوت بسیار مهمی که در این مدل از ازدواج با مدل های دیگر وجود دارد. این است که فردی که برای بار دوم می خواهد ازدواج کند. 

از شرایط عقلی و تجربی بسیار بهتری برخوردار خواهد بود و بر اساس منطق و عقل پیش می رود. و سپس تصمیم به تشکیل زندگی مشترک می گیرد. 

چون شرایطی که باعث شد ازدواج اول شما با شکست مواجه شود همیشه در ذهن شما ثبت خواهد شد. و شما از این اشتباهات درس بگیرید و به هیچ عنوان این اشتباهات را در زندگی دوم خود انجام نخواهید داشت. در مواردی پیش آمده است که فرد به علت اینکه در ازدواج اول خود بسیار سختی کشیده است.

آمار ازدواج مشترک

دیگر حتی راضی به ازدواج مجدد نمی باشد و به طور کلی از ازدواج کردن و تشکیل یک زندگی مشترک دیگر فراری می باشد. اما ازدواج مجدد تنها به دلیل روبرو شدن با شکست در زندگی زناشویی اول نمی باشد.

 گاهی پیش میاید که زوجین به علت نابارور بودن خانم مجبور می شوند همسر دیگری  نیز بگیرند. و به این صورت ازدواج مجدد داشته باشند و یا فردی همسر اول خود را در یک اتفاق از دست بدهد. این موضوع باعث می شود تا در صورت تمایل بعد از گذشت چند سال فرد ازدواج کند.

بدترین حالتی که در ازدواج دوم ممکن است است برای افراد پیش بیاید و طبق تحقیقاتی که در این رابطه صورت گرفته است. این می باشد که افراد در ازدواج مجدد خود مکررا خاطرات ازدواج اول خود را تداعی می کنند.

این موضوع می تواند برای آنها بسیار آزار دهنده باشد به خصوص برای طرف مقابل به همین علت است. که مشاوران ازدواج به افرادی که به تازگی همسر خود را از دست داده اند و یا از همسر خود جدا شده اند. پیشنهاد می کنند به مدت دو سال تنها باشند و به هیچ عنوان قصد ازدواج مجدد نداشته باشند.

در طول این مدت ذهن ان ها از تشویش ها و نگرانی هایی که بعد از جدایی دچار آن ها شده است آزاد شود. در کنار آن خاطرات مربوط به زندگی قبلی به طور کلی از ذهن فرد پاک شده باشد تا بتواند. با ذهنی سالم و بدون دغدغه با فرد دیگری وارد رابطه شود. 

عدم تفاهم 

در مواردی که فرد بعد از جدایی حال این جدایی می تواند به هر علتی باشد. مرگ ف عدم تفاهم ، خانواده و …. دست به ازدواج مجدد به صورت سریع می زند. در چند سال اول زندگی به همسر دوم خود به مشکل برخورد خواهد کرد چون از لحاظ روحی و فردی آن فرد آمادگی قرار گرفتن. کنار کسی را ندارد و وقتی این اتفاق ی افتد به صورت ناخودآگاه شروع به مقایسه و یادآوری خاطرات خود می کند.

در شهرستان تربت جام که اکثرا خانواده ها سنتی می باشد. ازدواج های جوانان در بیشتر موارد سنتی و به اجبار خانواده ها انجام می شود. این سبک از ازدواج به علت شکست در ازدواج اول بسیار زیاد می باشد.حتی چند همسری در این شهر بسیار زیاد می باشد.

آمار ازدواج سفید

ازدواج سفید حتما این نام تا کنون در این چند سال اخیر به گوشتان خورده است. و در رابطه با آن اطلاعاتی دارید اما در تکمیل اطلاعات شما می توان گفت. این شیوه از ازدواج که به آن سفید گفته می شود و به اسم هم خانه بودن در سطح جامعه رواج پیدا کرده است. دو فرد بدون هیچ گونه تعهدی با یکدیگر هم خانه می شوند و هیچ گونه تعهدی به یکدیگر ندارند. هیچ گونه عقدی چه دائم و چه موقت در بین ان ها انجام نمی شود. و تنها بر اساس تعهدی که بین دو فرد وجود دارد.

این ازدواج شکل می گیرد و دو فرد با یکدیگر شروع به زندگی می کنند. ازدواج سفید هیچگونه تعهد قانونی برای طرفین ندارد و همانگونه که در قسمت بالا به ان اشاره شده فقط بر اساس توافقی می باشد. که دو طرف با یکدیگر می کنند و ممکن است در بند های این توافقنامه هر چیزی قابل اجرا ء باشد.

این ازدواج بسیار جای بحث دارد این ازدواج در واقع رواج نوعی بی بند باری در رابطه می باشد. و اثرات سوء بسیار زیادی را بر فرد می گذارد و ممکن از بعد از جدایی به شدت به فرد آسیب بزند. 

بزرگ ترین عیب ازدواج سفید

چون طرفین در ازدواج سفید به یکدیگر تعهد قانونی ندارند و صرفا بر اساس یک علاقه شروع به زندگی میکنند. که پایان آن مشخص نمی باشد. در ازدواج سفید خانم ها بسیار آسیب پذیر تر از آقایان می باشند. چون از لحاظ احساس بسیار وابسته تر می باشند و در صورت اتمام یک رابطه بسیار آسیب می بینند. ممکن است تا مدت ها درگیر این جدایی باشند.

از بزرگترین عیب ها در ازدواج سفید این می باشد که در هیچ کجایی تو آفاتی که در این ازدواج صورت می گیرد. ثبت نمی شود و ممکن است در آن آینده یک فرزند به تباهی کشیده شود. اما در جامعه امروزی ازدواج سفید برای جوانان بسیار حالب می باشد و از آن استقبال می کنند. که از مهم ترین دلایلی که می توان به عنوان دلیل گرایش جوانان به این سبک از ازدواج اشاره کرد موارد زیر می باشد:

مشکل مالی

اولین دلایلی که فرد را به این نوع از زا مشکل مالی بر اساس آمار ازدواج  سفید. در کشور ایران و چه در کشور های دیگر مشکل مالی.  از مهم ترین دلیل هایی می باشد که فرد به این ازدواج روی می آورد .

دومین دلیل دیگری که باعث می شود فرد به ازدواج سفید رضایت دهد. بر اساس آمار ازدواج سفید که در کشور های مختلف گرفته شده است. فرار از مسئولیت و تعهد نسبت به زندگی مشترک می باشد. چون این سبک خاص از ازدواج هیچ گونه تعهدی را برای افراد در بر نخواهد داشت.

همانگونه که خود می دانید وقتی یک کاری به صورت غیر قانونی انجام شود. چه قانونی آن تایید نشده باشد و هیچ گونه مرجع قضایی آن را تایید نکند تبعات بسیار زیادی را در بر خواهد داشت. از مهم ترین تبعات ازدواج سفید تبعات اجتماعی می باشد که بعد از اتمام ازدواج گریبانگیر فرد می شود.

 برای آن فرد به خصوص خانم ها  مشکلات بسیار زیادی را خواهد داشت. چون جامعه به فردی که وارد چنین رابطه ای شده است به دید مثبت نگاه نمی کنند و از دست دادن جایگاه مثبت اجتماعی. الین ضربه ای می باشد که به این افراد و علی الخصوص بانوان وارد می شود. 

آمار ازدواج( هویت)

در این سبک از ازدواج ممکن است باعث شود طرفین از هم فرند داشته باشند. و با پایان یک رابطه تکلیف آن فرزند را مشخص خواهد بود و جامعه چون این فرزند شرعی نمی باشد. به راحتی آن را قبول نمی کند و در آینده اینگونه فرزندتان مشکلات بسیار زیادی را به وجود خواهد آورد که انکار ناپذیر است. هویت هر فردی در جامعه بر اساس خانواده آن فرد تعریف می شود به خصوص در دنیا کودکان حال شما تصور کنید.

 فرزندی که  پدر و مادر آن هیچ گونه نسبتی با یکدیگر ندارند و تنها این فرزند حاصل یک توافق دو طرفه می باشد. و آسیب های زیادی که به این گونه فرزندان زده می شود بر اساس آمار ازدواج سفید  بسیار شدید می باشد.

خوشبختانه با توجه به سنتی بودن خانواده ها در شهرستان تربت جام  تا کنون چنین مواردی در این شهر دیده نشده است. امید بر این است که این سبک ازدواج که مورد قبول جامعه نمی باشد در این شهر رواج پیدا نکند.

سخن پایانی

ازدواج کردن از سنت های بسیار زیبا در دین مبین اسلام می باشد.  خداوند در قرآن کریم به صراحت بیان کرده است که جوانان تا زمانی که ازدواج نکرده اند.  دین ان ها کامل نمی باشد و در هنگامی که آنها ازدواج میکنند به تکامل دینی خواهند رسید. امر  ازدواج مقدس است که  انواع مختلفی دارد و شایع ترین نوع ازدواج دائم و موقت است. در میان آنها ازدواج دائم عاقلانه ترین و مورد پسند ترین ازدواج از منظر عمومی می باشد.

 انتاخب زوج موقت اگر بر جنبه آشنایی بیشتر طرفین باشد بسیار خوب است. اما اگر به دلیل  تنوع طلبی در آقایان باشد هرچند که از لحاظ شرعی حلال است اما بسیار زشت و ناپسند می باشد. برای بار دوم ازدواج ممکن است به دلایل مختلفی شکل بگیرد که به هر دلیلی که باشد باعث میشود.

فرد تجربه بیشتر در ازدواج دوم خود داشته باشد و اشتباهاتی که باعث شکست در زندگی مشترک اولش شده است را دیگر تکرار نکند. ازدواج سفید  در سالهای اخیر بسیار رواج پیدا کرده است. مورد استقبال جوانان قرار گرفته است اما تبعات اجتماعی بسیار زیادی را دارد.