کاربردی ترین ابزار پزشکی در تربت جام برای پزشکان

مقدمه: ممکن است شما هم در رابطه با ابزار پزشکی مباحث زیادی را شنیده باشید یا حتی برای یکبار هم به منظور تهیه نمودن ابزار پزشکی به سراغ فروشگاه های مربوط به فروش تجهیزات پزشکی و یا داروخانه رفته باشید اما نسبت به این عبارت اطلاعات کافی نداشته باشید. اگر می خواهید در رابطه با […]

مقدمه:

ممکن است شما هم در رابطه با ابزار پزشکی مباحث زیادی را شنیده باشید یا حتی برای یکبار هم به منظور تهیه نمودن ابزار پزشکی به سراغ فروشگاه های مربوط به فروش تجهیزات پزشکی و یا داروخانه رفته باشید اما نسبت به این عبارت اطلاعات کافی نداشته باشید.

اگر می خواهید در رابطه با ابزار پزشکی، کاربردی ترین ابزار پزشکی در تربت جام، شهر تربت جام، دانشگاه علوم پزشکی، بیمارستان مهر مادر، بیمارستان سجادیه، تجهیزات جراحی، پزشکان جراح زنان و زایمان، ابزار جراحی اطلاعاتی را کسب نمایید توصیه می کنیم حتما ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.

ابزار پزشکی چیست؟

واژه ابزار پزشکی در حال حاضر در سراسر جهان دارای معانی مختلفی می باشد و به طور کلی این گونه از ابزار آلات به هر گونه لوازم و تجهیزاتی بیان می ‌شود که همواره در علوم پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی به منظور تشخیص پیشگیری از وجود بیماری های مختلف و درمان بیماری های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.

حقیقت هر یک از این ابزار آلات دارای اهداف ویژه ای هستند که به واسطه تولید کنندگان مربوط به ابزار پزشکی تولید می گردند و سپس روانه بازار شده و متقاضیان در صدد تهیه آن بر می آیند. تمامی این ابزار آلات با هدف اساسی افزایش سلامتی بشر تولید می گردند. کلیه لوازمی که در زیر مجموعه تجهیزات پزشکی واقع می شوند بسیار گسترده و متنوع می باشند در نهایت غرض اصلی از تولید اینگونه ابزار آلات و تجهیزات شامل یکی از گروه های زیر می ‌شود:

همواره به منظور ادامه زندگی برای انسان ها به عنوان یک اسپانسر و حامی تولید می گردد.
ابزار پزشکی که به منظور تشخیص انواع بیماری ها، پیشگیری و درمان آن ها از سوی تولید کنندگان تجهیزات پزشکی تولید می شود.

ضد عفونی

جهت ضدعفونی نمودن ابزار آلات و استریل کردن لوازم مختلف و اماکن پزشکی تولید می گردد.
ابزار پزشکی که جهت اصلاح نمودن و جایگزینی برای یک آناتومی ایجاد می شوند.
متنوع که همواره جهت کنترل بارداری تولید می شوند.

ابزار پزشکی که برای درمان انواع معلولیت ‌ها و آسیب‌ های جدی تولید می ‌شوند و همچنین اینگونه از تجهیزات برای تشخیص معلولیت و پیشگیری از آن نیز مفید فایده می باشد.

انواع تجهیزات پزشکی

در حال حاضر از آنجایی که بشر روز به روز شاهد افزایش تکنولوژی و علم بوده در نتیجه علوم پزشکی نیز بنا به نوبه خود در حال گسترش علم و تکنولوژی است از این رو از دیرباز تا کنون بر انواع ابزار پزشکی افزوده شده است، از مهم ‌ترین ابزار های پزشکی می توان موارد زیر را برشمرد:

ابزارآلات دندانپزشکی:

ابزار آلات مربوط به دندانپزشکی دارای اهمیت ویژه ای بوده و بسیار حساس هستند و در نهایت اینگونه از ابزار پزشکی را در قسمت تجهیزات دندانپزشکی قرار داده ‌اند.

ابزارآلات اتاق عمل:

همانگونه که میدانید اتاق عمل یکی از بخش ‌های بسیار حساس در بیمارستان ها به حساب می آید، بنابراین این بخش نیز دارای ابزار آلات مخصوص به خود می باشد که تنها به خودش منحصر می شود.

ابزارآلات درمانی:

به طور کلی تمامی ابزارآلاتی که باعث می شود بیماران در مراکز درمانی مختلف پروسه درمان خود را سریع ‌تر آغاز کنند در این بخش واقع شده است.

ابزار آلات و لوازم عمومی:

به طور معمول هر یک از لوازمی که در بیمارستان ها و درمانگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد تحت عنوان لوازم عمومی معرفی می گردند.

ابزار پزشکی بخش ها:

در بخش‌ های گوناگون بیمارستان و مراکز مختلف درمانی از یک سری ابزار آلاتی جهت درمان و پیشگیری کمک گرفته می ‌شود که اینگونه از ابزار ها در تجهیزات بخش ها قرار دارند.

ابزار آزمایشگاهی:

کلیه لوازم که در آزمایشگاه های مختلف به منظور بررسی انواع مختلف بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد مربوط به بخش ابزار آزمایشگاهی می باشد.

ابزارآلات مربوط به بخش زنان و زایمان:

در حقیقت این بخش نیز بسیار حساس بوده و لوازم مخصوص به خود را دارد تا جایی که هر یک از ابزار آلاتی که به تشخیص و درمان بیماری های گوناگون در بانوان کمک می کند و همواره پزشکان در بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی مختلف از آنها استفاده می کنند به این بخش مربوط می شود.

لوازم معاینه:

هر یک از ابزار پزشکی که پزشکان با استفاده از آن در صدد تشخیص نوع بیماری هستند مربوط به این گروه می شود.

دسته بندی نشده:

در واقع هر یک از ابزار پزشکی که در تقسیم بندی فوقانی نام برده نشد در واقع در قسمت دسته‌ بندی نشده ها قرار دارد‌.

نحوه مراقبت از لوازم و ابزار پزشکی

با توجه به این که همواره در بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی یک ابزار پزشکی و تجهیزات گوناگونی وجود دارند و بسیار حساس و ارزشمند هستند بایستی نسبت به مراقبت اینگونه از لوازم و همچنین چکاپ دوره ای آن ها اقدامات لازم صورت پذیرد. به طور کلی دارایی ‌های مراکز درمانی تقریباً ۳۰ الی ۴۰ درصد از هزینه های مرتبط با بیمارستان را شامل می شود؛ از همین رو مراقبت صحیح از اینگونه تجهیزات و ابزارآلات تا حد زیادی می ‌تواند منجر به صرفه جویی در هزینه های بیمارستان گردد.

برای اتفاق افتادن این موضوع بهتر است برای مراقبت صحیح از این ابزار آلات برنامه معینی در راستای کار مدیران بیمارستان قرار گیرد و همه افراد اعم از پرسنل بیمارستان و رئیس و معاون تماما همکاری لازم جهت حفظ این ابزار پزشکی داشته باشند. اگر هر یک از لوازم و تجهیزات پزشکی دچار مشکل شود می توان از مهندسان فعال و با تجربه در تعمیر تجهیزات پزشکی کمک گرفت، اینگونه از افراد همواره تلاش می کنند تا مشکلات و خرابی های موجود در ابزارآلات پزشکی را برطرف سازند.

کاربردی ترین ابزار پزشکی در تربت جام برای پزشکان

به‌طور کلی تمامی ابزارآلاتی که به طور کاملا تخصصی طی فرآیند بررسی و تشخیص بیماری و همچنین پیشگیری و درمان آن ها باعث می ‌شود انسان از آن ها کمک بگیرد ابزار پزشکی گفته می شود. در حقیقت هر یک از ابزار آلات پزشکی دارای کاربرد مخصوص به خود می باشد اما پیش از این به معرفی انواع ابزار پزشکی پرداختیم اکنون قصد داریم تا از کاربردی ترین ابزار پزشکی در تربت جام را برای پزشکان بیان سازیم.

شهرستان تربت جام یکی از شهر های واقع شده در شمال شرق خراسان رضوی می باشد که مرکز آن شهر تربت جام است. فاصله تربت جام با مرکز استان تقریباً چیزی معادل ۱۶۰ کیلومتر می ‌باشد. در زمان های گذشته این شهر را تحت عنوان زام، بوزجان، جام، بوژگان و تربت شیخ جام معرفی می ‌شد.

لحاظ علمی شهر تربت جام تقریبا در سطح پیشرفته ای واقع شده است تا جایی که این شهرستان دارای اماکن علمی و دانشگاهی معتبری می باشد که شامل دانشگاه علوم پزشکی، بیمارستان مهر مادر، بیمارستان سجادیه و سایر مراکز درمانی است. این شهرستان همواره نیازمند تجهیزات جراحی و پزشکان جراح زنان و زایمان می باشد؛ بنابراین روز به روز به این ابزار جراحی احساس نیاز می شود تا بتوان به درمان بسیاری از بیماری ها پرداخت.

ابزار آلات پزشکی مهم

کلیه ابزار پزشکی شامل ابزار آلات مختلفی همانند کالیبراتورهای آزمایشگاهی، ماشین ‌آلات، نرم افزار پزشکی، لوازم کاشتنی و غیره می باشد. از مهم ترین کاربرد هایی که هر یک از ابزار های پزشکی ممکن است به دنبال داشته باشد عبارت است از:

 بررسی و ارزیابی قرار دادن لوازم و تجهیزات پزشکی و همچنین کسب اطلاعات و جایگزین نمودن و اصلاح آناتومی و روند فیزیولوژیکی.

استریل و ضدعفونی نمودن فضا های آلوده در بیمارستان و مراکز درمانی مختلف، در واقع این ابزار پزشکی باعث می‌ شود تا اکثر بیماری ها شیوع پیدا نکند.

حمایت کردن و همچنین پشتیبانی نمودن در فرایند مرتبط با درمان و افزایش ادامه زندگی افراد.

گاهی برخی از افراد دچار آسیب جدی می‌ شود که ممکن است تا سال ها عوارضی را به دنبال داشته باشند در نهایت استفاده از ابزار پزشکی به درمان سریع آن ها کمک خواهد کرد.

 طور کلی ابزارآلات پزشکی منجر به تشخیص بیماری ‌های گوناگون می گردد. پس از مورد بررسی قرار دادن بیماری در افراد می‌ توان به درمان آن ها پرداخت.

ابزار پزشکی(عدم نقص عضو جنین)

یاری رساندن به پیشرفت شیوه ‌های مختلف آزمایشگاهی بر روی بسیاری از نمونه های بشری همواره ابزار پزشکی مختلفی وجود دارد که با تشخیص به موقع پزشک در موارد خاصی همچون نقص عضو در جنین می توان مانع تولد کودکان ناتوان جسمی شد.

از جمله ابزار های پزشکی گوناگون در واقع ابزارآلاتی است که همواره در بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از این ابزار ها در تجهیزات پزشکی عمومی واقع می شود که می‌توان به عنوان مثال برانکارد، تخت معاینه و پاراوان را نام برد. همچنین برخی از لوازم دیگری مانند کمد پزشکی، پنبه، رنه فرم، دستگاه اتوکلاو، الکل و دستگاه فور را نام برد.

دستگاه اتوکلاو

دستگاه اتوکلاو یکی از لوازم بسیار ضروری به شمار می رود که معمولاً از این گونه ابزار ها جهت ضد عفونی کردن بسیاری از دستگاه ها و سایر تجهیزات مربوط به آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد؛ کارایی این دستگاه از طریق حرارت بخار آب با فشار بسیار زیاد می باشد اما دستگاه فور در اصطلاح به اجاق گرمای خشکی اطلاق می گردد که به طور معمول به منظور استریل نمودن انواع ابزارآلات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
یکی از نکات بسیار مهم این است که بایستی در انتخاب صحیح انواع ابزار پزشکی و سایر لوازم مورد استفاده به منظور به وجود آوردن مطب تخصصی برای بانوان توجه کافی داشته باشید.

همانگونه که پیش از این بیان شد یکی از کاربردی ترین بخش ها در بیمارستان ها و مطب ها بخش مرتبط با بیماری های زنان می باشد و افراد روزانه به منظور دریافت خدمات زیاد با توجه به مشکلی که برایشان به وجود آمده همانند بیماری زنان، مامایی، زایمان و غیره به اینگونه مراکز مراجعه خواهند کرد؛ لذا ابزار پزشکی مربوط به زنان و زایمان بایستی از استاندارد کامل برخوردار باشند و در نتیجه با توجه به کافی برگزیده شوند. در حال حاضر شمار زیادی از ابزار آلات پیشرفته و مدرن غالباً در مطب ها مورد استفاده قرار می گیرد که قطع به یقین دارای بازدهی بسیار زیادی در مقایسه با گذشته می باشد.

 مهم ترین ابزار آلاتی که همواره در بخش زنان و زایمان استفاده می شود شامل تخت سونوگرافی، تخت لاپاراسکوپی، بالن بکری، بیکس، دستگاه های گوناگون مربوط به لیزر واژینوپلاستی، ابزارآلات مربوط به بررسی غدد درون سینه، کیت پاپ اسمیر، دستگاه لوپ ایستاده، سیتوبراش، اسپکلوم واژینال و … می باشد.

تشخیص و بررسی بیماری ها

امروزه به منظور تشخیص و بررسی انواع بیماری ها باید از ابزار آلات کاملا پیشرفته مربوط به تشخیص پزشکی استفاده نمود. به طور کلی بیشترین کاربرد این ابزار پزشکی در بیمارستان ها و مطب ها و مراکز درمانی مختلف می باشد. پرستاران و پزشکان همواره از طریق اینگونه لوازم قادر هستند تا در مرحله نخست به تشخیص بیماری و در نهایت درمان آن ها بپردازند.

مهمترین ابزار آلات پزشکی که با استفاده از آنها می‌توان به بیماری‌های مختلف که در افراد به وجود آمده را تشخیص داد می‌توان به آندوسکوپی یا درون بین اشاره نمود این دستگاه به منظور معاینات داخلی و عروق مجرای درونی بدن حفره و غیره به کار گرفته می شود.

دستگاه سی تی اسکن در حقیقت از طریق این دستگاه می ‌توان توسط اشعه ایکس بدن انسانی یا سایر جانوران به شکل لایه لایه اسکن نمود. ادیومتر دستگاهی مرتبط با شنوایی انسان می باشد. ابزارآلات فراصوتی در پرتونگاری، ابزار پرتو پزشکی، رکتوسیگموئیدوسکوپ در حقیقت این دستگاه از جمله دستگاه های کاملا پیشرفته و مدرن به شمار می رود.

استفاده از آن می توان از پیشرفت سرطان روده بزرگ تا حد زیادی پیشگیری نمود. دستگاه الکترو انسفالوگرام با استفاده از این ابزار پزشکی می توان به ثبت سیگنال های الکتریکی مغز پرداخت در واقع به این دستگاه نوار مغز و آزمایشی نیز گفته می شود.

 طور کلی ابزارآلات پزشکی آزمایشگاهی در واقع در گروه ابزار پزشکی مرتبط با درمانگاه، مطب و بیمارستان ها می باشد که در بررسی نوع بیماری کارایی ندارد و غالباً از اینگونه ابزارآلات در آزمایشگاه ها و لابراتور ها استفاده می‌ کنند. برخی از مهم ترین ابزار پزشکی آزمایشگاهی به شرح زیر است:

 

هود میکروبیولوژی:

 در حقیقت این دستگاه جهت پیشگیری از انتشار و شیوع انواع آلودگی ‌ها در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد تا مسئولان آزمایشگاه تا حد زیادی از احتمال ابتلا به خطرات زیستی در امان باشند.
دستگاه اتوآنالایزر: در حقیقت از طریق چنین دستگاهی می توان به اندازه گیری ترکیبات گوناگون خون پرداخت که این اطلاعات بر روی کاغذ نشان داده می شود.

ابزار پزشکی(دستگاه آنالیزور)

این دستگاه در بررسی مشکلات مختلف پوستی در افراد به کار گرفته می شود.
 

دستگاه اسکن آنالیزور پوست صورت

پوست متشکل شده  از سه تا لایه است که سبب پوشش دهی  بدن می گردد. لایه های متشکل دهنده پوست اپیدرم ، درم ، هیپودرم است. اپیدرم لایه ای باریک می باشد که در سطح بیرونی را پوشش دهی می کند.

درم جز لایه با ضخامت تر می باشد که درونی است. هیپودرم سبب متصل شدن پوست به بافت های ماهیچه می گردد. اپیدرم  از لایه های با ضخامتی می باشد که دارای سلول های هم سطح است. پوست روکشی نگه دارنده است که سبب جدا نمودن مکان دور و بر با اعضای داخلی بدن می گردد.

به علت زیاد شدن سن پوست، پوست همیشه در حال تغییر کردن است. این سیستم حاوی فناوری مشخص کردن چهره،  مکان دقیق و موقعیت یابی با بکار بردن فناوری هوش مصنوعی ، توانایی دارد به تندی و با توجه به مکان t ، محیط گونه ها و محیط صورت انسان را تشخیص دهد.

این منظم سازی دستی خسته کننده از بین می رود، و توجه داده های مشخص کردن را درمان می کند. اطلاعات مشخص کردن خصوصیت های های چهره: این تنها توانایی دارد  سن پوست ، جنس ، وضعیت چهره ، حالت سر و وضعیت چشم را مشخص کند. آنالیز و بررسی صورت مبنی بر صورت را در باره اختلالات پوستی مثل : درماتیت سبورئیک را صورت دهید.

خصوصیت بکار بردن  دستگاه اسکن پوست

نمایان کردن و برطرف نمودن مشکل ها و اختلال های پوست صورت.

مرطوب بودن صورت را مشخص می کند.

چربی های افزوده صورت را پاک سازی می کند.

چین و چروک های پوستی را برطرف می سازد.

فیبر درون پوست را مشخص می کند.

منفذ های پوستی باز را مسدود می کند.

باکتری هایی که بر روی پوست قرار دارد را نمایان می کند.

عکس هایی که از پوست بیمار به دست آمده را  با کیفیت زیاد ذخیره سازی می کند.

عالی ترین روش ها را به منظور بهتر شدن پوست عرضه می کند.

روش استفاده از ابزار پزشکی ( دستگاه آنالیزور)

بکار بردن دستگاه آنالیزور وابسته به مدل بکار بردن هر فرد است. تعیین پزشک یکی از علت های با اهمیت پیر شدن، افتاده شدن پوست و بررسی بافت زیر پوست است. بیشتر وقت های ما خط خنده روی صورتمان صورت می گیرد و یا گونه هایمان گرفتار فرورفتگی می شود. علت اصلی پیری و شل شدن و افتاده شدن پوست شما علت از بین رفتن بافت پوست در زیر پوست است.

به منظور برطرف کردن این مشکل بایستی صورت خود را پر نمایید و حجمی که از زیر پوست از بین رفته است را پر نمایید. در این حالت صورت مجددا جوان و زیبا می شود، و عالی ترین نتیجه را می آورید. دستگاه آنالیز پوست توانایی دارد اختلال های پوستی را مشخص کند و عالی ترین بهبود را برای پوست شما انتخاب نماید. این دستگاه از پوست صورت تصویری با کیفیت بسیار زیاد می گیرد.

اختلالات را به صورت دقیق نمایان می کند. برای مثال چین و چروک ها ، درصدی که منفذ های پوست باز است را نمایان می کند. به منظور درمان و به سازی بیمار عالی ترین مسیر و درمان را عرضه می کند. سطحی ترین قسمت پوست استراتوم کورنئوم  و اپیدرم می باشد که سبب متشکل شدن سطح پوست می گردد، و از سلول های مرده و زنده متشکل شده است.

کیت های آزمایشگاهی:

 استفاده از کیت ها اینگونه است که برای تشخیص طبی مورد استفاده قرار می گیرد.
فلیم فتومتر: از این گونه ابزار به منظور سنجش مواد مختلفی همانند کلسیم، لیتیوم، باریم موجود در آب و خاک، سدیم و پتاسیم استفاده می کنند.

 

بن ماری آزمایشگاهی:

 این دستگاه از طریق گرم نمودن به صورت تدریجی یکسان به منظور ایجاد واکنش های شیمیایی وضعیت مناسبی را ایجاد خواهد کرد.

دستگاه سانتریفیوژ به شکل ۴۸ شاخه:

 در واقع از اینگونه دستگاه که دارای چرخشی با سرعت زیاد می باشد به منظور جدا نمودن مواد گوناگون تشکیل دهنده در مایعات از طریق کمک گرفتن از قسمت نیروی گریز از مرکز استفاده می‌ شود.

ابزارآلات درمانی در واقع به هر مدل از ابزار پزشکی گفته می شود که به منظور درمان نمودن برای بیماری های خاص طراحی و راه اندازی می ‌شود. اینگونه از ابزار آلات پزشکی دارای فناوری و تکنولوژی بسیار پیشرفته به منظور برطرف نمودن هرگونه مشکل و بازیابی عملکرد در قسمتی که دچار صدمه شده است مورد استفاده قرار می گیرد. اینگونه از لوازم پزشکی نیز دارای لوازم جراحی می باشد. ما در اینجا سعی نموده ایم تا برخی از ابزار پزشکی که همواره در مطب ها و مراکز درمانی مختلف استفاده می ‌شود را برایتان بیان کنیم.

لیزر پزشکی:

در حال حاضر دستگاه لیزر به عنوان فناوری بسیار پیشرفته در حوزه های متعدد پزشکی به شمار می ‌رود؛ چرا که به منظور درمان انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت لیزر های پزشکی جهت انجام و اعمال امواج با طول موج گسترده دارای سطوح انرژی و میزان پالس دهی گوناگون طراحی گشته است. توجه داشته باشید که تنظیمات نام برده شده به واسطه پزشک متخصص در زمان انجام فرایند درمان مشخص می گردد.

ابزار پزشکی(پمپ تزریق)

پمپ تزریق یکی دیگر از ابزار پزشکی محسوب می شود که در اماکن درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی کاربرد این نوع دستگاه در تزریق دارو های مختلف مایعات و برخی از موارد درمانی دیگر مربوط به سیستم گردش خون در بیماران می باشد. دستگاه پمپ تزریق به طور دقیق فعالیت خود را آغاز نموده و در زمانی کاملاً مشخص مقادیر زیادی از مایعات را به صورت کنترل شده به بدن بیماران تزریق خواهد کرد.

ابزار پزشکی جراحی لیزیک: به کارگیری دستگاه لیزیک همواره مربوط به درمان انواع بیماری های چشمی می باشد. این گونه از ابزار یکی از مهم ترین تجهیزات پزشکی به منظور درمان بیماری هایی همچون آستیگماتیسم، نزدیک بینی و دوربینی طراحی و راه اندازی می گردد.

اهداف تولید ابزار پزشکی

به طور کلی هر گاه در رابطه با ابزار پزشکی صحبت به میان می آید باید بدانید که هر یک از این تجهیزات دارای کاربرد و اهداف خاصی است که از سوی جامعه پزشکی همواره به منظور درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد، اما در اینجا برخی از اهداف تولید ابزار پزشکی را برای شما بیان کرده‌ایم که به شرح زیر است:

بسیاری از ابزار آلاتی که ساخته می شوند در واقع برای زنان باردار به کار گرفته می شود. استفاده از آن ها به کنترل بارداری بپردازند. گاهی برخی از ابزار پزشکی به منظور بررسی بیماری تولید می ‌شود و پزشکان همواره با استفاده از آن می ‌توانند. به پیشگیری از بسیاری از بیماری ‌ها و حتی درمان آن ها بپردازند.

امروزه شما شاهد وجود ابزارآلات متنوعی در بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی هستید. که اینگونه از تجهیزات جهت ضدعفونی کردن دستگاه های مختلف و همچنین استریل نمودن. آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.
در حال حاضر بسیاری از ابزار های پزشکی که تولید می‌ شود در واقع به عنوان یک حامی به منظور ادامه زندگی. برای افرادی که به بیماری های مختلفی مبتلا شده‌ اند کاربرد دارد.

ممکن است شما هم در بین تان شخص معلول و یا حتی با افراد معلول که دارای معلولیت خاصی هستند روبرو شده باشید. بنابراین در نظر داشته باشید که در میان تجهیزات پزشکی یکسری از لوازم وجود دارد. استفاده از آن‌ ها به درمان و یا پیشگیری بیماری می پردازند.

اهمیت وجود ابزار پزشکی در منزل

در حال حاضر یکسری از عواملی وجود دارد که باعث برخی از بیماری های رایج در میان افراد می گردد. از جمله این بیماری ‌ها می ‌توان به بیماری ‌های قلبی، فشارخون، دیابت و چاقی اشاره نمود. حقیقت اینگونه بیماری ها به خاطر عدم ورزش و تغذیه ناسالم و زندگی تحت فشار ممکن است ایجاد گردد. بنابراین در نظر داشته باشید که تمامی افراد بایستی هر روز یا حداقل به طور هفتگی. بر میزان سلامتی جسم و روح خود نظارت ویژه داشته باشند. اما دستیابی به چنین هدفی ممکن است به خاطر مشغله ها و فعالیت‌ های کاری زیاد برای همگان میسر نباشد. 

همین رو در حال حاضر علوم پزشکی آنقدر دچار پیشرفت شده است که با استفاده از آن شما قادر هستید. استفاده از چند ابزار پزشکی به بررسی و ارزیابی شرایط سلامتی جسم و روح خود بپردازید. این مسئله در حال حاضر به افزایش میزان آگاهی در رابطه با ابزار پزشکی متنوع در منازل و طریقه بکارگیری از آن نیاز دارد. بنابراین لازم است که به طور منظم و پی در پی مهم ترین نشانه های حیاتی.  همچون فشار خون، نبض، دمای بدن و میزان تنفس تحت کنترل در آید لذا بررسی و ارزیابی همیشگی. میزان قند خون و تغییراتی که ممکن است در وزن بدن رخ دهد بسیار حائز اهمیت است.

افزون بر تمامی مواردی که در فوق بیان شد فوریت های پزشکی. یکی دیگر از مفاهیم مهم در علوم پزشکی معرفی می گردد که امکان دارد.لحظه ای ایجاد گردد، در واقع این یکی از مسائلی است که همگان نسبت به آن آگاهی دارند اما ممکن است. آگاهی اندک باشد لذا به منظور رویارویی با موارد اورژانسی بایستی. برخی از ابزار آلات پزشکی را در منزل به همراه داشته باشید. زمان بروز مشکلات به منظور بررسی شرایط نخستین بیمار آن ها را مورد استفاده قرار دهید.

جعبه کمک های اولیه

یکی از ابزار های پزشکی که می توانید در منزل به همراه داشته باشید. کمک زیادی به شما خواهد کرد جعبه کمک های اولیه می باشد. در واقع دانشگاه علوم‌پزشکی تربت ‌جام همواره توصیه می کند. منظور کسب مهارت بیشتر جهت ارائه کمک های اولیه حتماً در دوره های مختلف آموزش انواع کمک های اولیه شرکت نمایید. همچنین به داشتن جعبه کمک های اولیه در منزل توجه ویژه‌ ای دارد.

توجه داشته باشید که بعد از به کارگیری لوازم موجود در جعبه خیلی سریع باید به تعویض محتویات درون جعبه بپردازید. بنابراین بعد از هر باری که از آن ها استفاده می کنید یا حتی نیاز به استفاده از آن در طول سال نداشته‌ اید. بهتر است هر سال یکبار به بررسی و ارزیابی محتویات درون جعبه کمک های اولیه بپردازید.

شما باید از اینکه تجهیزات پزشکی داخل جعبه کمک های اولیه در شرایط خوبی قرار دارد اطمینان حاصل نمایید و مطمئن شوید. آنها خراب نشده و یا تاریخ انقضای آن ها به اتمام نرسیده است. جایی که باید نسبت به مواد ضد عفونی و مواد استریل اطمینان حاصل کنید.

دستگاه گلوکومتر

بهتر است بدانید یکی از بهترین ابزار های پزشکی که همواره می توان از آن در منزل نیز استفاده نمود. دستگاه سنجش میزان قندخون می باشد. در واقع به این دستگاه گلوکومتر نیز گفته می ‌شود. گلوکومتر یا دستگاه سنجش قند خود یکی از ابزار الکترونیکی پزشکی معرفی می گردد. قابلیت جابجایی و حمل را دارد و این یکی از بهترین مزایای آن به شمار می ‌رود.

استفاده از این دستگاه می ‌توان میزان قند خون را در قطره کوچک خون. عمدتاً آن را از قسمت نوک انگشت می گیرند اندازه گیری می کنند. روش استفاده از این دستگاه برای افرادی که به دیابت مبتلا شده ‌اند بسیار ضروری و لازم می باشد. بنابراین اینگونه از بیماران بایستی همواره به کنترل میزان گلوکز خون بپردازند. یکی دیگر از قابلیت هایی که این دستگاه دارد این است که باعث شده تا به صورت روزانه تعداد افراد کمتری به پزشک مراجعه نمایند. دستگاه سطح مراجعه به پزشک را به حداقل رسانده است مگر افرادی که این دستگاه را در منزل نداشته. استفاده از آن را آموزش ندیده اند به پزشک مراجعه می کنند.

خودآزمایی

خودآزمایی میزان گلوکز خون ممکن است یکی از ابزار پزشکی بسیار مهم در مدیریت نمودن. برنامه های درمانی و جلوگیری از عوارضی که ممکن است بر اثر بیماری دیابت پیش بیایدباشد. یکی دیگر از ابزارآلات پزشکی که بسیار کاربرد دارد نبولایزر می باشد. در واقع این دستگاه باعث می ‌شود تا دارو مورد نظر از حالت مایع به شکل غبار ریز تبدیل گردد. استنشاق دارو ها به قسمت ریه ها راحت تر انجام شود.

 طور کلی از دستگاه نبولایزر به منظور درمان بیماری هایی همچون آسم، بیماری مربوط به بسته شدن بخش هایی از ریه. فیبروز کیستیک و بیماری‌ های تنفسی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از دستگاه نبولایزر خیلی راحت می توان دارو های مربوط به درمان بیماری آسم به ویژه برای کودکان و نوزادان موثر واقع شود. به طور معمول برای دستیابی دارو به قسمت ریه ‌ها ۵ الی ۱۰ دقیقه زمان نیاز است.

دستگاه پالس اکسی

پالس اکسی متر در واقع یکی از ابزار آلات پزشکی به شمار می‌ رود که در منزل نیز می ‌توان از آن استفاده نمود. به طور کلی پالس اکسی متر همانند دستگاه عمل می کند که به منظور اندازه گیری میزان غلظت اکسیژن خون.  از سوی افراد مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به دنبال اندازه گیری میزان فرستادن اکسیژن به بخش ‌هایی از بدن که در واقع دور تر از قلب می ‌باشند. همچون پا و بازو می باشدتوجه داشته باشید که به منظور کارایی هرچه بهتر و طبیعی اعضای بدن اکسیژن مورد نیاز بایستی. توسط سلول های خونی به همه اعضای بدن انتقال یابد.

هنگامی که به اندازه کافی اکسیژن در خون موجود نباشد موجب هیپوکسی خواهد شد. نتیجه وجود چنین مشکلی ممکن است باعث نارسایی اعضای حیاتی بسیار مهم همچون مغز و قلب گردد. این دستگاه بیشتر مشابه گیره است که تحت عنوان پروب بر روی قسمتی از بدن همچون گوش یا انگشت واقع می شود. در حقیقت پروب پالس اکسی متر از نور به منظور اندازه گیری سطح اکسیژن خون مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

تمامی ابزار های پزشکی که همواره به منظور درمان نمودن بیماران مبتلا به بیماری ‌های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ابزار هایی بیان می ‌شود که جهت درمان افراد به طور سریع کارایی خود را نشان می دهد. به طور کلی تمامی ابزار آلات مورد استفاده در علوم پزشکی در مطب ‌ها و مراکز درمانی مختلف به کار گرفته می ‌شود.

سخن پایانی:

به طور کلی ابزار آلات و تجهیزاتی وجود دارد که همواره به طور کاملاً تخصصی در روند. مربوط به بررسی، پیشگیری از بیماری و درمان بیماری های گوناگون از سوی جوامع پزشکی در زمینه های مختلف به کار گرفته می شود. حوزه ها به ادامه روند زندگی بشری کمک خواهد کرد.

در حقیقت هر یک از ابزار پزشکی دارای مقاصد ویژه‌ ای است که از سوی تولیدکنندگان در زمینه ‌های گوناگون تولید می شود. بازار عرضه خواهند شد. تمامی این ابزار ها باعث می شود تا انسان نسبت به سلامتی خود اهمیت بیشتری بدهد. جهت افزایش میزان سلامتی از این گونه ابزار ها استفاده می‌ شود. از جمله ابزار پزشکی می ‌توان به لوازم کاشتنی، نرم افزار های مختلف پزشکی، ماشین‌آلات، کالیبراتور های آزمایشگاهی و غیره اشاره نمود.