اجرای پروژه آبرسانی به روستای بزد

مقدمه: ارتفاعات و کوه های دوشاخه این روستا سبب وجود چشم‌اندازهای فوق العاده جذاب همچنین اماکن طبیعی و گردشگری بی نظیر این روستارادیدنی کرده است.در واقع روستای بزد از دهستان های میان جام در این شهرستان محسوب می شود، راه های ارتباطی در این روستا آسفالت بوده و رفت و آمد را آسان کرده است. […]

مقدمه:

ارتفاعات و کوه های دوشاخه این روستا سبب وجود چشم‌اندازهای فوق العاده جذاب همچنین اماکن طبیعی و گردشگری بی نظیر این روستارادیدنی کرده است.در واقع روستای بزد از دهستان های میان جام در این شهرستان محسوب می شود، راه های ارتباطی در این روستا آسفالت بوده و رفت و آمد را آسان کرده است. مهمترین مشکل این روستا کم آبی و خشکسالی بوده است که خوشبختانه با همت دولتمردان و خیران و مردم این روستا با اجرای پروژه آبرسانی این مشکل برطرف شده است.

اجرای پروژه آبرسانی به روستای بزد:.

مردمان روستای بزد به دلیل خشکسالی و کم آبی این روستا را ترک کرده و به شهرهای دیگر مهاجرت نموده اند. در گذشته بزرگان این روستا قنات هایی را به منظور تامین آب آشامیدنی و مصارف کشاورزی احیا کرده بودند، که برخی از این قنات ها با ترمیم و مرمت تاکنون موجود می باشد، اما رفته رفته این سفره های آب زیرزمینی با وجود خشکسالی خشک شدند، در حدی که دیگر حتی قادر به تامین آب آشامیدنی این روستا نبودند.

دامداری،و… از موارد اصلی ترین شغل‌های مردان این روستا که متصل به آب می باشد بود.زنان این روستا نیز هنر قالی بافی و فرت بافی را آموخته و در آن ماهر بودند. در سال های اخیر با وجود کم آبی و خشکسالی مردم مجبور به ترک این روستا و این شغل های خود شدند، چرا که چند ساعت از شبانه روز را به دنبال آب بودند. در گاهی اوقات با جیره‌بندی مقداری آب به وسیله تانکر ها مجبور بودند که ساعت ها در صف دریافت آب آشامیدنی خود باشند و دیگر فرصتی برای کارهای هنری نبود؛ لذا اقتصاد این روستا نیز یک روند نزولی داشت.

چگونگی آبرسانی به روستای بزد:

 یکی از مهمترین مولفه ها در توسعه روستایی و شهری آب است. در واقع وجود آب سبب پیشرفت اقتصادی در یک بخش می شود. امروزه خوشبختانه برای حل این مشکل شرکت های آب و فاضلاب اقدام به تاسیس مجتمع‌های آب نموده‌اند؛که بدین وسیله توانسته‌اند کمبود آب در روستاها را جبران کنند.

 چند شرکت آبرسانی در روستاهاشده است. از جمله آبرسانی در روستای بزد. چند مورد از آنهاباز شده است. مشکل کم آبی برخی از روستاها حل شده است . در این مجتمع های آبرسانی روستاهایی وجود دارد که حتی از پیش از انقلاب هنوز آبرسانی نشده‌اند و اکنون توسط این مجتمع‌ها این مشکل عظیم برطرف شده است. همین علت سبب شده است درصدهای بهرمندی از شرب افزایش یافته است.

آبرسانی در روستای بزد حدود فاصله ۲ کیلومتری این روستا یک چشمه در دل کوه موجود می باشد؛ که از این طریق مدیران آب و فاضلاب اقدام به راه اندازی و لوله کشی آب شرب به منازل این روستا شده اند. اکنون با افتتاح و راه اندازی این مجتمع آبرسانی در روستای دوباره شور و نشاط به مردم این دیار بازگشت.

در واقع مردم این روستا توانسته‌اند به فعالیت های کشاورزی، دامداری و باغداری بپردازند و اکثر کسانی که به دلیل کم آبی به دیگر شهرها مهاجرت نموده بودند دوباره به کانون گرم و روستا بازگشتند.

اجرای پروژه آبرسانی در روستای بزد

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد.  اجرای عملیات مجتمع آبرسانی در روستای بزد که یکی از مهم‌ترین طرح‌های آبرسانی منطقه تربت‌جام بوده است. تقریباً با بیش از ۵۰ میلیارد ریال هزینه شروع به کار کرد. خوشبختانه با تکمیل و راه‌اندازی این پروژه، مشکلات آب شرب در چندین روستای مرکزی تربت جام رفع شده. آب آشامیدنی در این شهرستان ها جاری خواهد ماند.

گفته شده است که پروژه آبرسانی در روستا هایی که بیش از ۲۰ خانوار جمعیت دارند انجام می‌شود. آبرسانی به روستای بزد با جمعیت زیاد یکی از مهمترین اهداف این مجتمع آبرسانی بوده است خوشبختانه توانسته‌اند در این کار خیر موفق شوند.

در این میان خیرین و نیکوکارانی هستند که جهت انجام این کار خیر اقدام می نمایند.  زمینه اجرای طرح همگام سازی موسسه‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی سعی در حل مشکلات کم آبی در روستاهای محروم دارند.

خوشبختانه امسال مشکل کم آبی در بسیاری از روستاها و مناطق محروم در شهرستان تربت جام. صرف هزینه‌های میلیاردی و با همت دولتمردان و خیران نیکوکار حل شده است. یکی از دلایل تاخیر در راه اندازی مجتمع های آبرسانی در بعضی از روستاها کمبود اعتبارات مالی . منظور ساخت و انتقال خطوط لوله، ایجاد ایستگاه های پمپاژ آب ، مخزن های ذخیره سازی آب و…می باشد.

در حال حاضر تقریباً چندین روستای شهرستان تربت جام به وسیله تانکر سیار آبرسانی می‌شود. بزرگترین مشکل مدیران امور آب و فاضلاب کمبود بودجه و اعتبارات مالی به منظور رفع این مشکل می باشد. به این نکته باید توجه نمود که ساخت مجتمع آبرسانی روستایی بزد در شهرستان تربت جام نزدیک به چندین میلیارد ریال هزینه برآورد شده است. عنوان یکی از موفق ترین طرح های مجتمع آبرسانی روستایی معرفی می شود.

 در واقع با رفع مشکل کمبود آب از طریق مجتمع های آبرسانی در روستای بزد. چندین روستا و محله دیگر تحت پوشش این منطقه آبرسانی می‌شود. باید توجه داشته باشید که در صورت وجود آب های زیرزمینی در مناطق کم آب می توان با اجرای پروژه آبرسانی  از طریق حفر چاه های آب و ایجاد قنات در در این مناطق کم آب این مشکل بزرگ را تا حدودی برطرف نمود. دولت نیز به منظور رفع این مشکلات در بعضی از مناطق روستایی شهرستان تربت جام مانند کلات صوفی  و محمودآباد که دارای آبهای زیرزمینی بودند توانسته است با حفر چاه های آب مشکل کمبود آب آشامیدنی را در این منطقه را برطرف کند. اگر این پروژه های مهم و عظیم با اعتبارات روستایی انجام نشود. باید توسط مدیران امور آب و فاضلاب از طریق اعتبارات شهرستان تامین شده و برطرف شود.

در صورتی که تمامی شرایط برای ایجاد مجتمع های آبرسانی در مناطق کم آب فراهم باشد. تقریباً چند ماه طول میکشد تا فرایند انتقال خطوط و بهره برداری همچنین راه اندازی از آب شرب در یک منطقه انجام شود. البته این مسئله با توجه به وجود آب های زیرزمینی و یا فاصله روستا یا محله از منبع آب بستگی دارد.  وجود چشمه های آب در روستای بزد فرایند آبرسانی را آسان تر و مقرون به صرفه تر کرده است.