ماسک و انواع آن ها

انواع ماسک ماسک و انواع آن ها امروز ماسک یکی از مهم ترین لوازمی است که باید همراه هر شخصی در جیب یا کیف وجود داشته باشد چرا که هم می توان برای جلوگیری از ورود میکروب ها و ویروس ها و هم برای پیشگیری از ورود آلودگی به قسمت ریوی بدن استفاده نمود . […]

انواع ماسک

ماسک و انواع آن ها

امروز ماسک یکی از مهم ترین لوازمی است که باید همراه هر شخصی در جیب یا کیف وجود داشته باشد چرا که هم می توان برای جلوگیری از ورود میکروب ها و ویروس ها و هم برای پیشگیری از ورود آلودگی به قسمت ریوی بدن استفاده نمود . بطور کلی ماسک های پزشکی و ماسک های جراحی معمولاً برای پوشاندن دهان و بینی می باشد . در واقع این نوع از ماسک ها از موادی تهیه شده اند که راه ورود ذرات بزرگ ، ترشحات و غیره را می بندند.

اینکه بخواهیم از چه نوع ماسکی استفاده کنیم مسئله بسیار مهمی است که در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

انواع ماسک :

۱- ماسک‌های جراحی سه لایه بند دار :

ماسک های جراحی سه لایه معمولاً بیشتر از دیگر ماسک ها به صورت می ‌چسبند و حدود ۹۵ درصد از ورود باکتری ها و ترشحات جلوگیری می کنند . این گونه از ماسک به فرد اجازه لمس مکرر دست به سمت صورت به ویژه دهان و بینی را نمی‌دهد .

۲- ماسک ‌های فیلتر دار :

ماسک های فیلتردار به طور کامل صورت را می گیرد و علاوه بر تصفیه هوای تنفس شده با حفاظت دو طرفه در مقابل خون ، ذرات غیر روغنی و ترشحات از خود مقاومت نشان می‌دهد . افرادی که به دنبال ماسک های محکم و با پوشش دهی کامل صورت هستند ماسک های فیلتر دار گزینه مناسبی برای این افراد می باشد ، البته این ماسک ها یک بار مصرف بوده و استفاده از این نوع برای آن دسته از افرادی که با شخص بیمار ارتباط نزدیکی ندارند ، پیشنهاد نمی شود چرا که اگر به طور مداوم افراد از ماسک n۹۵ استفاده کنند و بیشتر از ۴ ساعت شود موجب ایجاد مشکلاتی در قسمت ریه خواهد شد . باید توجه نمود که افرادی که دارای علائم تنفسی بخاطر افزایش فشار بر ریه ها و دشوارتر کردن تنفس هستند ، استفاده از ماسک فیلتر دار توصیه نمی‌ شود .

۳- ماسک سه بعدی :

یکی دیگر از انواع پر کاربرد ماسک ، ماسک سه بعدی است . این نوع از ماسک دقیقاً بر روی قسمت هایی که باید پوشیده شود قرار می گیرد و طوری طراحی شده است که متناسب با فرم صورت بوده و به خوبی روی بینی و دهان را می پوشاند . این ماسک غالبا برای افرادی توصیه می شود که می خواهند برای مدت زمان طولانی تری و همچنین در موارد خاص با راحتی بیشتری از آن استفاده کنند .

ماسک‌های معمولی دولایه کشدار :

ماسک‌های معمولی قابلیت پوشاندن بینی و دهان را دارند ، اما این نوع از ماسک به صورت نمی چسبد و معمولا برای استفاده در موارد پزشکی می باشد . کارایی این ماسک بیشتر برای پیشگیری از پخش مایعات بینی و دهان و مانع ورود هوای آلوده به دهان و بینی می گردد .

همانگونه که بیان شد یکی از بهترین انواع ماسک ، ماسک سه بعدی است که کارایی های زیادی دارد از جمله آن شامل موارد زیر است :

۱- ماسک سه بعدی ، ماسک کاملا راحتی است و نعمولا نیاز های عملکردی را برآورده می سازد .
۲- ماسک سه بعدی تمام بخش هایش دارای بافتی نرم است که کیفیت خیلی خوبی دارد . لایه داخلی ماسک سه بعدی از یک ورق خاصی به نام “Funwari Yawaraka Sheet” ایجاد شده است .
۳- ما بین فضای ماسک و دهان یک ورق ابریشمی کاملا صاف تحت عنوان “Kuchimoto Sarasara Sheet برای پوشاندن دهان و بینی قرار دارد . لایه خارجی ماسک سه بعدی از یک ورق مخصوص به نام ورق رویال ساخته شده است و قابلیت پوشانندگی خوبی دارد .
۴- وجود انواع رنگ برای ماسک سه بعدی مانند :
زرد ، طوسی ، سفید ، مشکی ، نقره ای ، کاربنی ، سبز ، صورتی ، آبی .

ماسک های سه بعدی دارای انواع مختلفی است که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت .

ماسک سه بعدی مخصوص کودکان : این نوع ماسک در سایز کوچک تر و مخصوص کودکان ساخته شده است چرا که ماسک هایی با سایز لارج برای کودکان مناسب نیست و امکان ورود آلودگی و انواع ویروس و باکتری به دهان و بینی آنها وجود دارد .

ماسک سه بعدی سه لایه : در بیشتر مکان ها به دلیل طراحی بسیار خوب آن می توان از این ماسک استفاده نمود . طراحی به شکل۳ ۳ سه بعدی این ماسک موجب شده که تمام صورت را بپوشاند . و به دلیل مواد استفاده شده در ساخت آن ضد آب می باشد .

ماسک سه بعدی ۵ لایه :یکی از انواع ماسک های سه بعدی ماسک پنج لایه که فیلتر عالی دارد و دارای پنج لایه با کارایی های متفاوتی می باشد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.