اخباراستاد محمد رضا قصاب زادهشیخ احمد جامیمشاهیر تربت جاممصاحبهمقاله

در مسیر آگاهی استاد محمدرضا قصاب زاده مبحث اهمیت کتاب و کتاب خوانی

اهمیت کتاب

در لوح و قلم شاهد آثار کتاب است
سر منزل مقصود گهربار کتاب است
تاریخ اگر ثبت شده در صف ایام
تصویر رخش در خور گفتار کتاب است

ملتهای متمدن همه مدیون و مرهون کتاب هستند و جام هم در واقع همین طور در دوره تاریخی خودش در امور فرهنگی هم اینگونه بوده است.

اگر چه که در واقع کتاب در گذشته کتاب اختصاص به یک طبقه خاص داشته و خصوصاً به طبقه شاهان اختصاص داشته.
چون کتاب دست نویس بوده و چاپ نبوده و ایها تعداد و تیراژ کمتری را داشته اند، پس در اختصاص افراد خاصی بوده است.
برای همین هم شخصی مثل ابن سینا که دارای تخصص طبابت است و به درجه ای از پزشکی رسیده است ،که برای درمان امیر سامانی دعوت میشود.

وقتی در مقابل دستمزدش از او میپرسند که چه چیزی را تقاضا داری؟
او استفاده از کتابخانه شاهی را تقاضا میکند.
این نشان میدهد که کتاب عمومی نبوده و اختصاصی و در دستگاه و دربار شاهان بوده.
اما به مرور زمان که بشر پیشرفت کرده و توانایی چاپ و تکثیر پیدا کرده و توسعه پیدا کرده است.

اهمیت کتاب و کتاب خوانی

اما خود شهر تربت جام هم از جمله پایگاه های بسیار مهم و با اهمیت با پیشینه تاریخی خودش (مجموعه شیخ جام) با پیشینه هزار ساله این مکان، همیشه در طی دوران ، (مجموعه شیخ جام) مدرسه و مرکز علمی بوده است و حضور کتاب و کتابخانه در این حوزه علمیه را شاهد بوده ایم.

اما جدا از گذشته که به آنها بپردازیم که چه شخصیت‌ های بزرگی در این حوزه‌ ها درس خوندن و از این مجموعه و از کتابخانه (مجموعه شیخ جام) استفاده کردند در دو دهه ی اخیر، اتفاقات خجسته ای در جهت توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و استفاده عمومی صورت گرفت.

اولین اتفاق در ۲ دو دهه اخیر در واقع خروج کتابخانه عمومی حوزه علمیه به بیرون از حوزه بود .
از حوزه به بیرون برده شد و در زیرزمین دفتر تولیت که (حوز انبار) بود در آن مکان، در واقع با استفاده کاربری فرهنگی و بخشی برای کتابخانه و اختصاصی کتابخانه شد.

اهمیت کتاب و کتاب خوانی

اما با فوت مرحوم دکتر علی فاضلی یکی از محققین بود که عمر گهربار خودش را صرف معرفی و شناخت حضرت شیخ الاسلام احمد جامی انجام داد، طی همراهی هیئتی که از طرف دفتر تولیت و امام جمعه از اینجا (مجموعه شیخ جام) حقر هم در کنارشان بودم به تهران مراجعه کردیم و در مراسم اونجا شرکت داشتیم،

کل ثروت به جا مانده از این محقق (مرحوم دکتر علی فاضلی) گنجینه ای از کتاب ها و نشریاتش بود که توسط همسر ایشان که میراث بهشون رسیده بود، طی مراسمی که در شهر تربت جام برای ایشان برگزار شد این کتابها هدیه شد.

در واقع کتابخانه ی مجموعه شیخ جام ،غنی شد با یک سری از آثار ادبی غنی و مجلات و نشریات از طرف دکتر فاضل.
علاوه بر این کتابخانه از بخش زیر زمین به بخش دیگری که با کاربری کتابخانه ایجاد شده بود و عضو هیأت امنای کتابخانه ما بودیم ،با دو سالن مطالعه خواهران و برادران گشایش پیدا کرد.
همراه با میز و صندلی با مبلمانی که برای قرائت خانه باشد.

اهمیت کتاب و کتاب خوانی

چون تا این زمان ما کتاب را فقط از مخزن به امانت ارائه میدادیم، اما حالا برخی از کتاب‌ ها را که از مخزن رفرنس بودند و نمیتوانستند آنها را خارج کنند در آنجا مطالعه شوند و ساعت مطالعه را در این کتابخانه داشته باشند.

اما تحول بعدی که صورت گرفت و خیلی عمده بود با انتقال کتابخانه به بخشی از خود مجموعه مزار از حوزه ی مزار به بیرون از مزار در واقع طبقه منفی یک اختصاص پیدا کرد ،با کاربری ساختمانی که برای همین خصوص گرفته ساخته شده بود.
این کتابخانه علاوه بر اینکه دارای دو مخزن بود و علاوه بر اینکه هر سال از نمایشگاه بین‌المللی کتاب، کتاب‌ ها تجهیز شد و نیاز به کتابخانه تامین شد ، هیئت امنای جدید که از طرف امام جمعه محترم انتخاب شدند و دفتر تولیت انتخاب شدند ، چند بانو هم در واقع عضو هیئت امنا شدند.

اهمیت کتاب و کتاب خوانی

پس ما در این عرصه علاوه بر استفاده اختصاصی به استفاده عمومی، علاوه بر این قرائتخانه توسعه ،علاوه بر این هم توجه و اهمیت به خواهران و بانوان که برای استفاده از کتاب.
جای تشکر و تقدیر دارد که در این مدت کوتاه توجه امام جمعه محترم و دفتر تولیت محترم که در واقع این اهمیت را به کتاب داشتند و در جهت نیازمندی‌ ها و تامین کتاب و کتابخوانی در واقع این توجه را داشتند.
اهمیت نگهداری کتاب از اشعار جناب مولانا جامی

انیس کنج تنهایی کتاب است
فروغ صبح دانایی کتاب است

بود بی‌ مزد و منت اوستادی
ز دانش بخشدت هر دم گشادی

ما را دنبال کنید

تبلیغات

لینک تلگرام

لینک اینستا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا