حقایقی ناگفته از کتابخانه شیخ احمد جام توسط استاد محمدرضا قصاب زاده

اهمیت کتاب در لوح و قلم شاهد آثار کتاب است سر منزل مقصود گهربار کتاب است تاریخ اگر ثبت شده در صف ایام تصویر رخش در خور گفتار کتاب است ملتهای متمدن همه مدیون و مرهون کتاب هستند و جام هم در واقع همین طور در دوره تاریخی خودش در امور فرهنگی هم اینگونه بوده […]

اهمیت کتاب

در لوح و قلم شاهد آثار کتاب است
سر منزل مقصود گهربار کتاب است
تاریخ اگر ثبت شده در صف ایام
تصویر رخش در خور گفتار کتاب است

ملتهای متمدن همه مدیون و مرهون کتاب هستند و جام هم در واقع همین طور در دوره تاریخی خودش در امور فرهنگی هم اینگونه بوده است.

اگر چه که در واقع کتاب در گذشته کتاب اختصاص به یک طبقه خاص داشته و خصوصاً به طبقه شاهان اختصاص داشته.
چون کتاب دست نویس بوده و چاپ نبوده و ایها تعداد و تیراژ کمتری را داشته اند، پس در اختصاص افراد خاصی بوده است.
برای همین هم شخصی مثل ابن سینا که دارای تخصص طبابت است و به درجه ای از پزشکی رسیده است ،که برای درمان امیر سامانی دعوت میشود.

وقتی در مقابل دستمزدش از او میپرسند که چه چیزی را تقاضا داری؟
او استفاده از کتابخانه شاهی را تقاضا میکند.
این نشان میدهد که کتاب عمومی نبوده و اختصاصی و در دستگاه و دربار شاهان بوده.
اما به مرور زمان که بشر پیشرفت کرده و توانایی چاپ و تکثیر پیدا کرده و توسعه پیدا کرده است.

اهمیت کتاب و کتاب خوانی

اما خود شهر تربت جام هم از جمله پایگاه های بسیار مهم و با اهمیت با پیشینه تاریخی خودش (مجموعه شیخ جام) با پیشینه هزار ساله این مکان، همیشه در طی دوران ، (مجموعه شیخ جام) مدرسه و مرکز علمی بوده است و حضور کتاب و کتابخانه در این حوزه علمیه را شاهد بوده ایم.

اما جدا از گذشته که به آنها بپردازیم که چه شخصیت‌ های بزرگی در این حوزه‌ ها درس خوندن و از این مجموعه و از کتابخانه (مجموعه شیخ جام) استفاده کردند در دو دهه ی اخیر، اتفاقات خجسته ای در جهت توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و استفاده عمومی صورت گرفت.

اولین اتفاق در ۲ دو دهه اخیر در واقع خروج کتابخانه عمومی حوزه علمیه به بیرون از حوزه بود .
از حوزه به بیرون برده شد و در زیرزمین دفتر تولیت که (حوز انبار) بود در آن مکان، در واقع با استفاده کاربری فرهنگی و بخشی برای کتابخانه و اختصاصی کتابخانه شد.

اهمیت کتاب و کتاب خوانی

اما با فوت مرحوم دکتر علی فاضلی یکی از محققین بود که عمر گهربار خودش را صرف معرفی و شناخت حضرت شیخ الاسلام احمد جامی انجام داد، طی همراهی هیئتی که از طرف دفتر تولیت و امام جمعه از اینجا (مجموعه شیخ جام) حقر هم در کنارشان بودم به تهران مراجعه کردیم و در مراسم اونجا شرکت داشتیم،

کل ثروت به جا مانده از این محقق (مرحوم دکتر علی فاضلی) گنجینه ای از کتاب ها و نشریاتش بود که توسط همسر ایشان که میراث بهشون رسیده بود، طی مراسمی که در شهر تربت جام برای ایشان برگزار شد این کتابها هدیه شد.

در واقع کتابخانه ی مجموعه شیخ جام ،غنی شد با یک سری از آثار ادبی غنی و مجلات و نشریات از طرف دکتر فاضل.
علاوه بر این کتابخانه از بخش زیر زمین به بخش دیگری که با کاربری کتابخانه ایجاد شده بود و عضو هیأت امنای کتابخانه ما بودیم ،با دو سالن مطالعه خواهران و برادران گشایش پیدا کرد.
همراه با میز و صندلی با مبلمانی که برای قرائت خانه باشد.

اهمیت کتاب و کتاب خوانی

چون تا این زمان ما کتاب را فقط از مخزن به امانت ارائه میدادیم، اما حالا برخی از کتاب‌ ها را که از مخزن رفرنس بودند و نمیتوانستند آنها را خارج کنند در آنجا مطالعه شوند و ساعت مطالعه را در این کتابخانه داشته باشند.

اما تحول بعدی که صورت گرفت و خیلی عمده بود با انتقال کتابخانه به بخشی از خود مجموعه مزار از حوزه ی مزار به بیرون از مزار در واقع طبقه منفی یک اختصاص پیدا کرد ،با کاربری ساختمانی که برای همین خصوص گرفته ساخته شده بود.
این کتابخانه علاوه بر اینکه دارای دو مخزن بود و علاوه بر اینکه هر سال از نمایشگاه بین‌المللی کتاب، کتاب‌ ها تجهیز شد و نیاز به کتابخانه تامین شد ، هیئت امنای جدید که از طرف امام جمعه محترم انتخاب شدند و دفتر تولیت انتخاب شدند ، چند بانو هم در واقع عضو هیئت امنا شدند.

اهمیت کتاب و کتاب خوانی

پس ما در این عرصه علاوه بر استفاده اختصاصی به استفاده عمومی، علاوه بر این قرائتخانه توسعه ،علاوه بر این هم توجه و اهمیت به خواهران و بانوان که برای استفاده از کتاب.
جای تشکر و تقدیر دارد که در این مدت کوتاه توجه امام جمعه محترم و دفتر تولیت محترم که در واقع این اهمیت را به کتاب داشتند و در جهت نیازمندی‌ ها و تامین کتاب و کتابخوانی در واقع این توجه را داشتند.
اهمیت نگهداری کتاب از اشعار جناب مولانا جامی

انیس کنج تنهایی کتاب است
فروغ صبح دانایی کتاب است

بود بی‌ مزد و منت اوستادی
ز دانش بخشدت هر دم گشادی

 

اهمیت کتاب و کتابخوانی

حضرت علی(ع) فرموده اند: در تعجب هستم از مردمی که به مقوی ساختن جسم خود چه بسیار مهم می دادند، ولی در برابر اهمیت کتاب و کتاب خوانی که به منظور مغذی ساختن روح آن ها می باشد این چنین بی دقت و بی توجه می باشند!

کتاب پنجره‌ای می باشد به سمت دنیای شگفت آور دانش و معرفت و خواندن مسیری می باشد. خیلی آسان و انجام شدنی به منظور پرورش استعدادهای طبیعی انسان و آموزش علم ها و ترفندی که او را در راه رشد و کامل شدن راهنمایی می نماید. اگر توانایی پیدا کنیم خواندن را در انسان به طور عادت مبدل سازیم، دیگر رابطه ی او با دنیای علم و آگاهی دشوار نمی باشد و بی هیچ سختی و طاقت فرسایی می شود. از راه خواندن، درک و اندیشه خود را در برابر دنیای هستی رشد و ارتقاء دهید. ولی بایستی دقت داشت که مبدل ساختن این دوست داشتن به عادت بایستی از دوران کودکی انسان آغاز گردد.

دلیل کم بودن میزان مطالعه 

کاهشی بودن میزان خواندن در کشور ما بر اساس  شناخت نداشتن و عادت نکردن به خواندن از دوران کودکی می باشد. ما توانایی داریم اطمینان یابیم، چنان چه فرزند هایمان از طفولیت شوق به مطالعه پیدا نمایند و انگیزه مطالعه نمودن در آن ها ایجاد شود  و مطالعه نمودن را قسمتی از زندگی خود بدانیم، بی تردید در هر دوره از زندگی خود به هر روشی که شده مواد و مطلب های لازم را کسب نموده و مطالعه می نمایند.

طفلی که خیلی زود روش درست خواندن را یاد می گیرد و به ازای یک کار مثمر ثمر در جست و جوی آن می باشد. علاوه بر این که  خواندن توانایی دارد راضی بودن وی را تهیه کند،. خود به خود می آموزد که خوب تر و باز هم خوب تر مطالعه کند. از جهت دیگر، طفلی که در مطالعه با مشکل هایی روبرو می گردد، از خواندن دوری می نماید و حتی ممکن است  از کتاب تنفر پیدا کند.

تعریفی از مطالعه کردن

خواندن، گنجی می باشد که نمی َود آن را با زور بازو به کودک متحمل ساخت.  اما بایستی او را در پیدا کردن روشی که برای او نتیجه های موثر و ماندگار را دارا است ، یاری رساند. بی تردید موثر بودن یک کتاب داستان درمنش کودک اگر زیاد تر از درس معلم نباشد، اندک تر نمی باشد و به همین علت است که به مسئولیت با تاثیر اهمیت کتاب های داستان در وسیع شدن رفتار کودکان دقت به خصوصی می شود.

بنابراین خواندن مناسب تر، خرج تایم کمتر و برداشت  موثر تر، محتاج به اطلاع از راه های درست خواندن می باشد. با خواندن درست به مرور زمان، آماده شدن برای انتخاب نکته ها و مطلب های قابل کاربرد در کتاب به دست می آید. یاد گرفتن و یادآوری به تایم مشخص شده، به دست آمده بسیار مطالعه کردن نمی باشد. بلکه درست خوانی شخص را در یادآوری کمک می کند. علاوه بر این ها با راه های درست خواندن  و ترفند های یادگیری می شود توانایی حافظه را در سن های بالا زیاد نمود.

مهم ترین عامل موثر در مطالعه

ابتدایی ترین فعل با تاثیر در به وجود آوردن عادت به خواندن “خانواده “می باشد. اگر پدر و مادری عادت به خواندن را دارا باشند،  کودک مشاهده کند که آن ها کتاب مطالعه می کنند  او نیز خیلی سریع با اهمیت کتاب شناخت پیدا می کند و به تقلید نمودن  از والدین خود، اهمیت کتاب را دست می گیرد. پس با مشاهده کردن کتاب های عکس دار به مرور زمان به سمت اهمیت کتاب جذب می گردد. مناسب است والدین ممکن ساختن پیاده نمودن طرح “مطالعه نمودن  با خانواده “را ایجاد نمایند. خواندن با اعضای خانواده تایم گفت و گو و نزدیک شدن به یک دیگر را به وجود می آورد.

بی سواد بودن پدر و مادر یکی از مانع های اصلی علاقه مندی طفل به خواندن می باشد. در کنار این عامل اصلی مشغول شدن بیشتر از اندازه معمول والدین هم، تایم خواندن در منزل را سلب می سازد و آن ها توانایی ندارند. سرمشق خوبی برای فرزندان خود در قسمت خواندن  باشند. عامل مالی نیز از مهم بودن بسیاری برخوردار می باشد.

پدر و مادری که برای کودکان کم شنشان قصه بیان می کنند یا مطالعه می نمایند و خیلی سریع به منظور سرگرم نمودن آن ها کتاب های تصویری در دست شان می دهند و به جواب کودک در مورد تصویر ها و قهرمان های داستان ها پاسخ می دهند. به این ترتیب ابتدایی ترین سنگ بنای خواندن در شخص قرار داده شده است. هر اندازه فقر دانشی و بی سوادی در خانواده، به خصوص در قشر زن ها زیاد تر شود، گرایش به کتاب و کتابخوانی در جامعه اندک تر می شود.

تقسیم بندی خانواده

بنابراین خانواده ها را می شود به سه بخش جدا سازی نمود:

بخش اول:

خانواده هایی که دوست دار و عادت به مطالعه دارند و به ارتقاء یافتن فکری فرزندانشان دقت می کنند.

بخش دوم:

خانواده هایی که محصل هستند،  اما  عادت به مطالعه را دارا نیستند.

بخش سوم:

خانواده هایی که دانش چندانی ندارند یا بی دانش هستند، بیشتر سرگرم  زندگی روزانه خود می باشند.

دسته دوم و سوم با دست به علاقه ای که به ارتقاء فرزندان خود دارا هستند. توانایی ندارند  بحث خواندن و کتابخوانی را میان جمع خود ایجاد کنند. این خانواده ها را بایستی از راه مدرسه ها و جلسه های آموزش خانواده و مدیا های دسته جمعی و تبلیغات، با اهمیت کتاب و کتابخوانی آشنا نمود.

برای خانواده هایی که به خوشحالی و خوشبختی فرزندان خویش علاقه دارند و حاضر هستند. به سوی رشد فکری و با معنویت آن ها سرمایه گذاری نمایند. این روش ها در به وجود آوردن انگیزه و عادت به خواندن در کودکان کارساز می باشد.

عامل مهم بعد از خانواده در مطالعه

بعد از خانواده، مدرسه در به وجود آوردن علاقه در کودک ها و نوجوان ها مسئولی با اهمیتی را دارا است. اگر دانش آموز در مدرسه با خواندن شناخت پیدا کرد، و لذت خواندن، خود آموختن و زیاد شدن اطلاعات عمومی را درک نماید و به خواندن مشغول شود. همه ی دوران زندگی از کتاب دور نمی شود. جامعۀ کنونی شخص لازمیت دارد که به موازات آن چه در برنامۀ رسمی مدرسه ها و دانشگاه ها  یاد می گیرد.

در بخش مسائل اجتماعی، مالی، سیاسی، دانش، و سلامت جسم و روح، علم کفایت کننده حاصل کند. خیلی از این اطلاعات جز از روش خواندن و یاد گیری حاصل نمی شود. بایستی اشاره نمود که خانۀ دوم کودک در جامعه، مدرسه می باشد. در این مکان و در حضور معلم می باشد که کودک به شخص عالم آینده این کشور مبدل می گردد.

در مدرسه ها، آموزگار زیاد ترین تاثیر را روی دانش آموزان می گذارد و اوست که توانایی دارد  آن ها را به خواندن تشویق و ترغیب دهد. اگر آموزگار خواهان باشد در این باره تلاش نماید،  از سه گوش دانش آموز، کتاب یادگیری و کلاس درس بایستی جلو تر را مشاهده کند.

در مورد نظام آموزشی

نظام آموزشی اصلی ترین عامل در پیشرفت و یا در عدم پیشرفت در جامعه ها محسوب می شود. برنامه های خواندن آزاد و جانبی بایستی در مدرسه ها به نوعی صورت گیرد که امکانات بررسی برای دانش آموز ها  را به وجود آورد. دانش آموزانی  که درس شان با بررسی همراه می باشد، به طور خودکار  به سوی خواندن هدایت می شوند.

در این جا موجود بودن کتابخانه های آموزشگاهی که کودکان را پشتیبانی نماید و جوابگوی ذهنیت بررسی گر این کودکان و نوجوانان قرار بگیرد. خیلی مهم و خدمت های  آن با ارزش می باشد و می شود با تاثیر قرار بگیرد.

عامل هایی که توانایی دارد  در فرهنگ مطالعه با تاثیر باشند، اجتماع و مسئولیت وسیله های ارتباط جمعی است. روزنامه، مجله، کتاب، تلویزیون  و … .در صورت گرفتن  عقیده های اجتماعی اشخاص نقش مشخص کننده را در بر دارد.

مسئول های موثر در این حوزه بایستی در برنامه ریزی های خود به این نکته اساسی دقت کفایت کننده داشته باشند و از این وسیله به منظور مشوق نمودن مردم به خواندن بکار ببرند و می شود از راه تبلیغات به منظور خواندن بکار ببرند و می شود از راه تبلیغات به منظور خواندن از سمت مدیا های اجتماعی فرهنگ خواندن را در بین مردم زیاد کنند. که این تبلیغات می شود با درست کردن برنامه های شناساندن کتاب، صحبت کردن با نویسندگان، شعرا و مترجمان و … انجام شود.

موانعی که باعث دوری از مطالعه می شود؟

مانع هایی که موجب جلوگیری از گرویدن به خواندن می شوند،  را می شود در پنج قسمت تقسیم نمود که هر یک از آن ها نیز از عامل های زیاد دیگر تاثیر می گیرد در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

حوصله نداشتن در برابر مطالعه کردن: 

این نکته بر اساس  تنش های فکری در فرد می باشد که مرتبط به مکان زندگی او می باشد.

کم بودن تایم کفایت کننده به منظور مطالعه:

این اختلال به علت کافی نبودن درآمد مردم و مشغول بودن به چند حرفه به منظور گذراندن زندگی به وجود آمده است.

عدم دسترسی به کتاب:

در شهرستان ها پیدا کردن کتاب به منظور مطالعه، به آسانی ممکن پذیر نمی باشد. بودجه به منظور به وجود آوردن کتابخانه در نقطه های دور افتاده موجود نیست.

فرار از مطالعه:

ریشه های این اختلال را می شود در یاد نگرفتن  والدین به علت کم سوادی و بی سوادی آن ها جست و جو نمود.

قیمت زیاد کتاب: 

وابسته بودن به بیرون به دلیل تولید نامناسب درونی، قیمت کاغذ را زیاد کرده که این نیز سبب گران شدن قیمت کتاب شده است.

می شود اشاره نمود یکی از مشکل هایی که اجتماع در حال حاضر ما از آن در رنج هستند، درست انجام نشدن کارها و نداشتن فرهنگ خواندن در قسمت مدیران بالا رتبه تا سطوح پایین می باشد. خیلی از عقب افتادگی های جامعه ما به خصوص در بخش بهره وری، بر اساس  همین مشکل می باشد. البته در جامعۀ ما بایستی سعی شود.

افرادی که کوشش علمی و بررسی زیاد تری دارند از آسایش مناسبی برخوردار گردند. علاوه بر این ها بایستی  دستاوردهای علمی بقیه کشورها در همه ی بخش ها مورد کاربرد مناسب قرار گیرد. اگر فرهنگ خواندن به بخش های مختلف کشیده گردد. بی تردید هر شخص و مجموعه ی به منظور ارتقاء در کارهای خود به خواندن چنگ می زنند.

روش های تشویق دیگران به مطالعه 

در آخر اگر مورد هایی که به آن اشاره گشت، به مرحله های اجرا قرار داده شود. در مشوق نمودن اشخاص به خواندن با تاثیر می باشد:

پشتیبانی و یاری دولت به کم شدن قیمت کتاب.

عرضه کردن آموزش علمی کتابخوانی به وسیله مدیا ها.

مشوق نمودن ناشر ها  به منظور منتشر نمودن کتاب های تخصصی.

برپا نمودن نمایشگاه های تخصصی کتاب.

پیشبرد و افزایش محیط مناسب به منظور مطالعه.

تحول بخشیدن به  کار یاد دادن علم و تربیت در خانه، مدرسه و اجتماع.

مقوی نمودن و پشتیبانی جدی تر از کتابخانه های کشور.

ارتقاء دادن مرکز های کتابخوانی در سطح شهر.

زیاد نمودن کیفیت خواندن در مدرسه ها، دانشگاه ها و مرکز های علمی.

به وجود آوردن شبکۀ اطلاع رساندن در بخش کتاب.

پخش نمودن بن کتاب به طور بی هزینه در بین دانش آموزان، دانشجویان به منظور خرید کتاب.

در اداره ها و سازمان ها تایم و امکاناتی را به منظور مطالعۀ اشخاص به وجود بیاورند.

اساس ریزی و به وجود آوردن انگیزه خواندن و بررسی در دوران کودکی.

قصه گفتن و کتابخوانی برای کودک ها در ساعت های ویژه در برنامۀ درسی اضافه شود.

اجراء نمودن برنامه ها و نمایش نامه بابکار بردن  نوشته ی کتاب ها.

تشویق کردن  دانش آموزان به نگارش کارهای قابل بررسی.

اهمیت کتاب و کتابخوانی

اگر خواهان باشیم کتاب و کتابخوانی را در میان اقشار جامعه زیاد کنیم.  بایستی به این نکته به ازای یک روند درازمدت دقت کنیم و بپردازیم به کار های سطوحی چیزی حاصل نمی شود. از کتاب و کتابخوانی فقط مسیر به منظور پر نمودن اوقات خالی باشد و همیشه بایستی تلاش کرد که خواندن به صورت کیفی مورد نظر قرار گرفته  شود.  این کار بایستی اساس و بنیان پا بر جا هر برنامه ریزی با اصل و آموزشی نمایان شود. صورت  تبلیغات صورت نگیرد که به نوعی تولید جلوگیری از ارزش در اجتماع نماید.

چه صورت دیگران را تشویق به کتابخوانی نماییم؟

به منظور تشویق دیگران به کتاب و کتاب خوانی بایستی تلاش شود قدم های زیر گذاشته شود:

اول خودمان  سرمشق مناسب از یک شخص کتابخوان باشیم.

منش و بینش یک کتاب خوان معرفی کننده اشخاص اهل مطالعه و روشن فکر را داشته باشیم.

اگر اخلاق و رفتار و روش تفکرمان مثل: یک شهروند مناسب و با تمدن باشد و منش و نشست و برخواستن مان به صورتی باشد که دیگران با مشاهده کردن ما به این احساس دست یابند که این شخص به وسیله کتاب خواندن و مطالعه رشد نموده، توانایی داریم سرمشق مناسبی برای کتابخوان نمودن دیگران باشیم.

هدیه کردن کتاب به دیگران که بایستی با دقت به علاقه و خواسته‌های دیگران صورت گیرد.

شناخت در مورد چگونگی انتخاب کردن  کتاب

در اول فهرستی از علاقه های خود را از موضوع ها و نویسنده هایی که میل به خواندن اثر های آن ها را دارید، درست کنید. بعد از آن به کتابخانه‌ی خانه خود رجوع نمایید.  چون که بیشتر وقت ها کتاب‌های خوب خوانده نشده زیادی، بی سر و صدا در کنار کتابخانه خاک خورده باشند.

در قدم دوم از شخصی بخواهید که کتاب مناسبی را به شما توصیه کند.

در این میان اعضای خانواده، عالی ترین دوست‌ تان یا حتی آموزگار و افرادی که با آن‌ها چیزهای با اشتراکی دارید.  قسمت معرفی کتاب در مجله ها و روزنامه‌ ها بیشتر توانایی دارند پیشنهاد های عالی به منظور انتخاب کتاب عرضه کنند. در آخر تند ترین مسیر رجوع کردن به بانک‌ های کتاب به منظور شناخت و بررسی اثر های مورد علاقه‌ تان می باشد.

عالی ترین تایم مطالعه

انتخاب عالی ترین تایم مطالعه به روش زندگی اشخاص وابسته است. جوان‌ ترها که برنامه‌ی پر فعالیتی برای شب در اختیار دارند، خواندن در شب را موثر تر می دانند.  ولی اشخاص بالغ  که پس از یک وقفه‌ی حدودا طولانی، مکرر به خواندن روی آورده‌ اند، شاید مطالعه و درس خواندن در روز را ارجحیت دهند. زیرا کار و فعالیت روزمره برایشان به طور عادت شده است. فقط مسئله اصلی خوابیدن کفایت کننده در طول شبانه روز می باشد.

عالی ترین راهکار خرید کتاب

در حال حاضر خرید کتاب از راه های متفاوت فیزیکی به معنی حاضر شدن در محیط هایی مانند: شهر کتاب، مغازه های بزرگ، کتاب‌ فروشی‌ های کوچک و… صورت می گیرد.

عموما یکی از بزرگترین لذت‌ ها و تفریح ها برای کتاب‌ خوان‌ ها خرید به صورت حاضر شدن در کتاب‌ فروشی‌ ها است.

گام برداشتن بین  قفسه‌ های کتاب و مطالعه کردن بخش هایی از هر یک، عملی لذت‌ آور و جذب کننده ای برای اهل مطالعه و کتاب خوان ها می باشد.

در این میان مسئولیت بانک کتاب‌ های آنلاین اینترنتی در به وجود آوردن عادت خوب کتاب و کتاب خوانی، لذتی را در صاحب های  این کسب و کار به وجود می آورد که قابل وصف نمی‌ باشد.

چون که با حرکت با تاثیر در راه پیشرفت فرهنگی، تلاش در به وجود آوردن عادت فرهنگ خواندن در دیگران را را دارا هستند.

از جهتی مزیت های خرید آنلاین کتاب خود افزون بر دلیل برای بکار بردن  این راهکار به منظور خرید کتاب از سمت اهل مطالعه است.

من جمله این مزیت ها می شود به پس انداز تایم، گوناگونی در محصول ها، زمینه ی خوب به منظور دسترسی ساده به مدرن ترین تالیف ها از انتشار های  گوناگون، خرید کتاب با تعرفه های کمتر و بررسی کتاب قبل از خرید اشاره کرد.

در این میان فروشگاه مورد نظر مجتمعی می باشد که تمام سعی خود را به کار گرفته است،  تا در بخش اشاعه‌ی عادت خوب کتاب و کتاب خوانی با به وجود آوردن شرط های خیلی ساده  به منظور دسترسی داشتن  به نوع های مختلف کتاب‌ ها و انتشار های  گوناگون قدم بردارد.

تخفیف های  بزرگ و ارسال بی هزینه به منظور خرید در فروشگاه مورد نظر موجب می‌شود تا به تمام دانش آموزان و پشت کنکوری‌ های محترم و بقیه اهل مطالعه توصیه گردد، از این فروشگاه کتاب بازدید نمایند و به آُسانی هر چه زیادتر کتاب‌ های مورد هدف خودشان را تامین نمایند و از خواندن آن لذت کافی را به دست بیاورند.

مروج نمودن کتاب و کتابخوانی  

رایج ساختن کتابخوانی بحثی چند پهلو می باشد و مشتمل بر سطح کوچک و بزرگ می باشد. اگر از سطح بزرگ  به آن نگاه نماییم، راهبردی اساسی و دارای نیاز به دقت و برنامه ریزی به منظور حلقه های مختلف اهمیت کتاب و کتابخوانی می باشد. این حلقه ها مشتمل بر تألیف، انتشار، برقرار کردن و مجهز نمودن کتابخانه های عمومی و … می باشد. یک سمت این حلقه، دسترسی داشتن  به اهمیت کتاب های خوب و کم هزینه و سمت دیگر آن، به وجود آوردن انگیزه به منظور کتابخوانی می باشد.

اگر از سطح کوچک به بزرگ حرکت نماییم، بایستی کتابخوانی را از خانواده آغاز نمود.  چون که اساس های عادت به خواندن در کودکی و ابتدا در خانواده صورت می گیرد و بعد از آن در آموزشگاه ها و با همدستی مربی ها و …. انجام می شود.

کوشش می شود که فهمیدن ها و  تجربه های  ایران و دنیا در این بخش در دست مخاطبان قرار داده شود تا طبق نظر اندیشیدن، صحبت  و گفتن دیدگاه ها در مورد این نکته ی ملی بازگشایی گردد  و با روبرو شدن کتابخوانی از معتبر بودن اجتماعی و افزایش یافتن انگیزه های خواندن، دیگر نگران تعرفه خیلی کم کتابخوانی در کشور نمی باشیم.

به چه منظور رایج کردن کتابخوانی با اهمیت است؟

دوران، دوران دنیایی شدن و انفجار داده ها می باشد. کودکان و نوجوانان با میزان بزرگی از داده ها که به صورت غیر فعال دریافت می نمایند، روبه رو می باشند. برای کودک حالایی محیط و امکانات کفایت کننده به منظور استقلال ذهنی موجود نیست، ممکن بودن آشنایی احساسی با طبیعت یا نمی باشد یا اندک است.

بازی ها زیاد تر آماده هستند و کودک مثل قبل زمان بازی، منظم شدن، سازمان دادن، اداره نمودن و اداره کردن از سمت دیگران و تجربه تصمیم گیری را یاد نمی دهد. البته، به همراه دست یافتن به نوع مستقل شدن داخلی می باشد.

کودک حالایی خیلی سریع جهان کودکی را رها می نماید، پرده از سر ها برایش گشوده می شود و حس فهمیدن همه چیز، تمام احساس شگفت آوری و کنجکاو بودن او را به سمت دانش و خلاقیت راهنمایی می کند. مسیر را به منظور ارتقاء های زیاد تر او بسته می کند. این بی توجهی بر اساس فهمیدن همه چیز، به منظور زندگی او مضر می باشد.

کوشش خانواده ها و مربی ها و معلمان، از مهدکودک تا دبیرستان، در تجمع کردن داده های دانشی در فکر کودکان و نوجوانان از یک جهت، و مسئولیت کامپیوتر و جهان مجازی از سمت دیگر،‌ رابطه ی کودک ها و نوجوان ها  را با جهان واقعی، به خصوص اجتماع  انسانی با حد و اندازه کرده اند.

آن ها که به حالت زندگی و لازمیت های کودک و نوجوان حالایی آگاهی در دست دارند. می فهمند که کتاب با امنیت ترین جایگاه برای کودک و نوجوان می باشد. اهمیت کتاب و کتابخوانی  هنگامی روشن تر می گردد که بفهمیم اگر عشق به خواندن از کودکی در اشخاص به وجود نیاید و خواندن به یک لازمیت معنوی در زندگی او مبدل نگردد.  فکر  او در جوانی خالی می باشد و آن هنگام است که ساده بودن و بی تجربه بودن جوانی، مسیر را به منظور نفوذ بدی ها باز می مس سازد و گوشه های نامناسب طبیعت انسان ظاهر می شود.

خوشبختی شخص و جامعه در دست   مسئول بودن در برابر  نسل آینده می باشد. والدین  و معلمانی که فهم صحیحی از وظیفه های خود به منظور ساختن زندگی آینده کودک ها  در دست دارند. به وجود آوردن عادت به خواندن و شوقمند سازی برای خواندن را مسیری غیر مستقیم به منظور جواب به لازمیت های ذهنی و پر نمودن خلاء وجود داشته در زندگی کودک حالایی می فهمند و از این روش به پرورش دادن نسل آینده خواهند پرداخت.

فواید شخصی کتاب و کتابخوانی

همان گونه که بیان نمودیم کتاب خواندن توانایی دارد  از جهت های گوناگونی زندگی شما را تحت تاثیر بگذارند.  ولی احتمال دارد اصلی ترین آن زندگی خصوصی و شخصی شما باشد. با هم بعضی از اصلی ترین آن ها را مورد تحلیل قرار می دهیم:

کتابخوانی تمرکز شما را زیاد می کند

تحلیل ها نشان دهنده آن است اشخاصی که به کتاب خواندن علاقه مند هستند، هر روز قسمتی از تایم خود را خرج مطالعه نمودن می نمایند، تمرکز و توجه زیاد تری را دارا هستند. یکی از علت هایی که کتاب خوانی سبب زیاد شدن تمرکز و توجه در اشخاص می گردد این می باشد که زمان خواندن شما توانایی ندارید  فعالیت دیگری را صورت دهید. چون که اگر چنین عملی انجام دهید از مطلبی که مورد خواندن قرار می دهید چیزی نمی فهمید. این عمل تمرکز زیاد تری از شما می خواهد و در طولانی مدت موجب می شود که تمرکز شما زیاد شود.

بنابراین زیاد کردن تمرکز یک سری ترفند ها و تمرین های به خصوصی هم  دارا است، که ما همه آن ها را یک جا جمع می نماییم. در حال حاضر به منظور این آموزش  بی نظیر  تخفیف ۸۴% قرار داده ایم تا همه توانایی داشته باشند با بکار بردن  آن تمرکز شان را به سازی نمایند.

کتابخوانی به شما ذهنیت نقد کننده را آموزش می دهد

یکی از بزرگ ترین نکته های نامناسب که با تاسف می شود گفت که در خیلی از  دیده می شود. نداشتن قدرت در آنالیز و بررسی مسئله ها و مطلب های متنوع می باشد. این بحث سبب می شود که افزون بر این که توانای نداشته باشند انتخاب های صحیحی داشته باشند، انتخاب ها و گزینه های مناسب هم که در  در دست آن ها  قرار می گیرد را به آُسانی نابود می کنند. کتابخوانی شما را اجبار به  بررسی کردن می سازد و فکر کردن سبب مقوی تر ساختن مغز شما می شود. روحی که با کتاب ها ارتقاء یافته به آسانی هر چیزی را قبول نمی کند و پی نمی زند. این خصوصیت به شما یاری می رساند تا انتخاب ها و تصمیم های  بهتری را بگیرید.

مقوی ساختن قدرت های نوشتاری

مطالعه کردن نوشته هایی که از نظر نوشتاری قدرت مند می باشند، توانایی دارند  شما را به نویسنده خوبی مبدل سازند. به ویژه اگر نوشتن  با فعالیت تان رابطه دارد. عالی ترین روش مقوی ساختن ایده های نوشتاری برای شما مطالعه نمودن نوشته های گوناگون در قسمت های می باشد که در آن فعالیت می نمایید.  علت آن این می باشد که اشخاص عموما تحت تاثیر اشخاص دیگر قرار می گیرند. اگر شما سرمشق مناسبی در فعالیت تان در دست داشته باشید، با کتابخوانی خود به خود به شخصی مبدل می شوید،  که استاندارهایتان تا اندازه بسیاری به سرم مشق های زندگی تان نزدیک می باشد.

کتاب خواندن یک تفریح  موثر و کم تعرفه می باشد

بر خلاف خیلی از تفریح های در حال حاضر که خرج نمودن  بسیاری روی دست شما قرار می دهد،  و یا امکانات بسیاری از شما می خواهد. کتاب من جمله تفریح هایی  می باشد که افزون بر این که گران نمی باشد و به آسانی می شود آن را به تمام محیط ها منتقل کرد، چیزهای بسیاری به شما یاد می دهد. شما توانایی دارید  با کتاب به جهان افسانه ها سفر نمایید، خود را در مجاورت شخصیت های داستان جای دهید و به صورت عمده به قسمتی از داستان مبدل گردید.

این خصوصیت به طور ناخودآگاه توانایی تصویر ساختن شما را مقوی می سازد. ولی افزون بر این، مطلب هایی که در یک کتاب می باشند، توانایی دارند  زندگی شما را عوض کنند. فرقی ندارد کتابی که مورد مطالعه قرار می دهید. یک رمان می باشد یا یک کتاب روان شناسی و یا حتی کتاب های مذهبی و آموزشی،.با کتابخوانی شما توانایی دارید  از هر یک از این کتاب ها مطلب های جدیدی بیاموزید.

سخن پایانی

افزون بر مورد هایی که بیان  شد، بد نمی باشد بفهمید کتاب خوانی بی واسطه بر روی ذهن و حافظه شما موثر می باشد و آن ها را مقوی می سازد. پس مرتبه‌ی بعدی که از خواهان بودید از خودتان پرسش کنید “چرا بایستی کتاب مطالعه کنیم؟ ” یک بار دیگر این نوشته و در مورد اهمیت کتاب و کتابخوانی را بخوانید  تا پاسخ همه ی پرسش های وجود داشته در فکر تان را به دست آورید.

ما را دنبال کنید

تبلیغات

لینک تلگرام

لینک اینستا