بهترین جاذبه های گردشگری تربت جام

جاذبه های گردشگری گردشگری و گردشگر به افرادی اطلاق می شود که بمنظور گذراندن اوقات فراغت یا جهت کسب و کار از منطقه ای به منطقه دیگر بروند و ممکن است این سفر یک روزه یا بیش از چند روز باشد. در حال حاضر گردشگری به یک منبع درآمد چشمگیری تبدیل شده که در گذشته […]

جاذبه های گردشگری

گردشگری و گردشگر به افرادی اطلاق می شود که بمنظور گذراندن اوقات فراغت یا جهت کسب و کار از منطقه ای به منطقه دیگر بروند و ممکن است این سفر یک روزه یا بیش از چند روز باشد. در حال حاضر گردشگری به یک منبع درآمد چشمگیری تبدیل شده که در گذشته تا این حد به گردشگری و راه های کسب درآمد از آن توجه نشده بود، امروزه بسیاری از کشورها برای تقویت اقتصاد خویش به گردشگری روی می آورند و همواره به دنبال جذب توریست می باشند. در ابتدا گردشگری بصورت سنتی بود اما بعدها همزمان با پیشرفت کشورها از نظر فرهنگی، علمی و اقتصادی بصورت گردشگری پایدار درآمده است.

جاذبه های گردشگری تربت جام

هر کشور و شهری برای جذب گردشگر بطور معمول باید اطلاعاتی از جاذبه های گردشگری خویش به تصویر بکشد که ما در اینجا به معرفی چند منطقه گردشگری تربت جام می پردازیم:
آبشار بردو از زیباترین جاذبه های طبیعی منطقه جام
آبشار بردو تقریبا در میان تنگه شرقی و در دو کیلومتری غرب روستای شورآب علیا قرار دارد، روستای شورآب علیا روستایی از توابع نصر آباد، دهستان کاریزان واقع در تربت جام می باشد؛ برای رسیدن به آبشار ابتدا باید از گذرگاه ارتباطی فریمان به تربت جام عبور کرد و پس از روستای کهریز نو به جاده فرعی روستای شورآب علیا می رسیم. ارتفاع این آبشار از سطح دریا به ۱۴۶۰ متر می رسد و اطراف آن صخره هایی وجود دارد که بر روی آن خزه های موجود منظره ای بی نظیر ایجاد کرده است، آبشار از ارتفاع ۳۰ متری بر روی شیب های صخره ای و شیار های ایجاد شده بر روی کوه می ریزد.

باغ زیبای کشمیر

باغ کشمیردر ۵۵ کیلومتری شمال تربت جام قرار دارد و یکی از روستاهای توابع صالح آباد می باشد که وسعت آن به ۲۰ هزار هکتار می رسد. این باغ بنا به دلیل وجود بخشی از آخرین باقیمانده جنگل های پسته وحشی و حیات وحش زیبا و جذاب آن، ارزش های اکولوژیکی بسیاری دارد. این منطقه تپه های ماهور زیبایی دارد که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. در سال ۱۳۷۵ این منطقه به مدت ۵ سال جزء مناطق شکار ممنوع گردید اما در سال ۱۳۸۱ به دلیل وجود پسته های وحشی به منطقه حفاظت شده جنگلی تبدیل شد. از دیرباز در این منطقه جنگل های پسته وحشی بصورت پراکنده وجود داشته اما برای حفظ این سرمایه غنی بعنوان یکی از ذخایر ژنتیکی، تبدیل این منطقه به منطقه حفاظت شده جنگلی امری ضروری بوده است.
از آنجایی که این منطقه یکی از مناطق بسیار زیبای کوهستانی است ۱۴ چشمه آب روان در این منطقه یافت شده است از جمله این چشمه ها عبارت است از:
چشمه چاه بوناک، چشمه چاه بالا، چشمه حلقگی، چشمه گله گاش، چشمه بیگ مراد، چشمه زیری، چشمه چهار سبز،

چشمه شله، چشمه پلنگی

باغ کشمیر دارای پناهگاه حیواناتی همچون گراز، قوچ، میش، روباه، گربه وحشی، شغال، گرگ و پرندگانی مانند قمری، کبک، تیهو، بلدرچین، سبزقیا، کلاغ، سهره، سارگپه، قرقی، عقاب، شاهین می باشد.
باغ کشمیر یکی از نایاب ترین جاذبه های گردشگری به شمار می رود چرا که در این منطقه می توان بیشتر جاذبه های طبیعی را یافت و از دیدن آنها لذت برد.

روستای زیبا و دیدنی ابدال آباد

روستای ابدال آباد در فاصله ۴۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان تربت جام و در ۱۰ کیلومتری نصرآباد از توابع این شهرستان واقع شده است. از نظر آب و هوایی این روستا دارای آسمانی پاک است که همین پاکی هوا و آرامش موجود در روستا و اطراف آدمی را به خود جذب میکند، علاوه بر آن چشمه های خروشان و آبشار زیبا و کوه های سر به فلک کشیده و بهم پیوسته این روستا توانسته است به خوبی در میان دیگر مناطق گردشگری بدرخشد و همواره از نقاط مختلف کشور توریست جذب کند که این برای مردم خود روستا نیز منبع درآمدی محسوب می شود. روستای ابدال آباد تربت جام به دلیل کوهستانی بودنش دارای باغ های زیبای میوه هایی همچون آلبالو و آلو و گیلاس می باشد؛ شرایط کوهستانی این منطقه باعث شده تا کوهنوردان زیادی جهت کوهپیمایی و کوهنوردی به این منطقه بیایند و از هوای پاک آن لذت ببرند. این روستا یک پارک در حال احداث دارد که با پایان یافتن این پروژه می توان گردشگر زیادی جذب کرد و این نیازمند توجه مسئولان مربوطه می باشد.

روستای زیبای رونج

روستای رونج در بخش مرکزی شهرستان تربت جام واقع شده است که در ۲۳ کیلومتری جاده تربت جام به مشهد و دامنه کوه های رونج ـ بزد قرار دارد. این روستا نیز به مانند بسیاری از روستاهای دیگر شهرستان تربت جام دارای زیبایی های خاصی می باشد. این منطقه نیز مانند روستای ابدال آباد کوهستانی بوده و برای کوهنوردی مناسب می باشد و افرادی که به کوهپیمایی علاقه دارند بازدید از این مناطق را پیشنهاد میکنم. با توجه به اینکه شهرستان تربت جام جزء مناطق خشک و کویری به حساب می آید اما این روستا به دلیل کوهپایه ای بودن دارای آب و هوای بی نظیری است بویژه در فصل بهار و تابستان. مردم روستای رونج مدتی است که به کاشت زعفران پرداخته اند اما باید توجه داشت که اطراف این روستا پر از باغ های میوه است و میوه های مقوی و خوشمزه ای همچون بادام، گردو، گلابی، گیلاس، آلو، آلبالو، سیب، زردآلو، هلو، انگور و انار دارد. روستای دیدنی رونج چشمه های خروشانی دارد که سبب ایجاد آبشار های شگفت انگیزی شده است و در وسط روستا نیز یک قنات وجود دارد که هنوز هم این قنات آب دارد. در میان کوه های رونج غاری وجود دارد که آثار کلنگ زنی در آن موجود است و نشان دهنده این است که ساخته دست بشر بوده و برخی گفته اند که تقریبا صد سال قدمت دارد. درختان سرسبز چنار یکی دیگر از زیبایی های این روستا به شمار می رود و بزرگترین و قدیمی ترین درخت چنار این روستا در خارج از روستا و در دامنه کوه رشد کرده و یک چشمه آب روان نیز در زیر آن ایجاد شده و تمام این زیبایی ها و جذابیت های طبیعت دست در دست هم داده اند تا آدمی را به سوی خود بکشند.

نویسنده: فاطمه آبنوس

 

 

مقاله های خانوم فاطمه آبنوس را در این لینک دنبال کنید.

ما را دنبال کنید

تبلیغات

لینک تلگرام

لینک اینستا