پیدایش حیات در مریخ

حیات در مریخ مریخ چهارمین سیاره ایست که به دور خورشید میگردد و در ادبیات و متون فارسی مریخ به بهرام. نیز معروف میباشد و دارای خصوصیاتی بس شبیه به سیاره آبی رنگ یعنی این. کره خاکی که انسان ها و دیگر موجودات زنده روی آن زندگی میکنند، میباشد. البته اگر روزی فرا برسد و […]

حیات در مریخ

مریخ چهارمین سیاره ایست که به دور خورشید میگردد و در ادبیات و متون فارسی مریخ به بهرام. نیز معروف میباشد و دارای خصوصیاتی بس شبیه به سیاره آبی رنگ یعنی این. کره خاکی که انسان ها و دیگر موجودات زنده روی آن زندگی میکنند، میباشد.

البته اگر روزی فرا برسد و ما انسان ها یا دیگر موجودات این کره خاکی به هر دلیلی قصد کوچ و مهاجرت از کره خاکیمان یعنی زمین را داشته باشیم، یک مشکل بسیار مهم داریم آن هم این است که هر سال در کره ی مریخ تقریبا ۲ برابر زمین طول میکشد!!! بله درست شنیدید هر سال در مریخ حدودا ۷۰۰ روز طول میکشد و حدودا ۲ برابر هر سال شمسی یا قمری در کره خاکی میباشد.

پیدایش حیات در مریخ

دلیل آن هم این میباشد که فاصله کره مریخ یا همان بهرام کمی بیشتر از خورشید است نسبت به کره ی خاکی که ما روش زندگی میکنیم و البته کند تر بودن چرخش سرعت چرخش مریخ میباشد. فقط کمی دورتر. همین کمی دورتر بودن سیاره مریخ نسبت به کره زمین باعث شده تا با اینکه در کره مریخ آب وجود داشته باشد، این آب قابل استفاده نباشد زیرا به دلیل هوای سرد آب ها به کلی یخ زده اند.

البته علاوه بر اینکه طول یک سال در سیاره ی بهرام حدودا ۷۰۰٫روز طول میکشد و تقریبا ۲ برابر زمین میباشد، حتی طول روز های سیاره ی مریخ نیز از طول روز و. شب های سیاره ی زمین بیشتر میباشد.یکی از عجایب سیاره بهرام یا حیات در مریخ که در سطح منظومه شمسی تک و منحصر به فرد است آتشفشان کوه المپوس میباشد که حدودا ۳ برابر ارتفاع کوه اورست (بزرگ ترین قله کره زمین) میباشد و عظمت بسیار بالایی دارد.

پیدایش حیات در مریخ

همانطور که ما در کره زمین اسمان را آبی و صاف مشاهده میکنیم اما ساکنان سیاره مریخ یا همان بهرام در ادبیات فارسی، آسمانشان را به رنگ سرخ میباشد یعنی آسمانی سرخ رنگ دارند. طول روز مریخ کمی بیشتر از طول روز کره. زمین.

میباشد یعنی حدودا ۴۰ دقیقه بیشتر است و میزان نوری که سیاره مریخ از خورشید دریافت میکند حدودا نصف میزان. نوری هست که سیاره زمین و. کره خاکی ما از خورشید دریافت میکند و همین دلیل باعث شده تا تقریبا همیشه در مریخ زمستان باشد و امکان رشد و پرورش گیاهان گلخانه ای وجود داشته باشد.

جالب این جاست که اگر ساکنان زمین از طریق تلسکوپ بتوانند میرخ را مشاهده کنند رنگ آن به رنگ سرخ میباشد.
سوال اصلی و مطلب اصلی این مقاله این است که چرا حیات در مریخ مقصد بعدی. زندگی بشر است؟ یعنی چرا و. چه. ویژگی های مشابه یا بهتری در کره مریخ نسبت به کره خاکی. ما انسان. ها یعنی. زمین، باعث شده تا بشر امروزی به این. فکر بیفتد تا کره مریخ را به عنوان مقصد بعدی خود برای زندگی انتخاب کند؟!!!!!!

پیدایش حیات در مریخ

داستان زندگی بشر در سیاره ی بغیر از زمین از آنجایی شروع شد که انسان ها بدون توجه به هیچ فاکتور و بیتوجهی کامل به زندگی نسل های آینده، در ۲ قرن اخیر به شدت به محیط زیست و تمامی موجودات این کره خاکی. حتی خودش آسیب شدیدی وارد کرد تا اینکه داستان به جایی کشیده شد که دانشمندان زنگ خطری را بصدا درآوردند و این زنگ خطر محتوایی جز (حیات زمین در خطر مرگ است) ندارد. سرچشمه این.

زنگ خطر هیچ امری بجز سبک زندگی نادرست ما را ندارد. بسیاری از آسیب هایی که انسان های به این کره خاکی و دیگر موجودات ساکن در ان زده اند غیر قابل جبران و ترمیم میباشند اما، باید نظر بگیریم که اگر از همین امروز تمامی مردم دنیا عهد ببندند که تمامی فاکتور ها را رعایت کنند با شرط رعایت کردن تمامی فاکتور ها بازهم نمیتوان برخی فاکتور هارا به مقدار و کیفیت اولش برگرداند ولی میتوان جلوی نابودی حتمی کره زمین را گرفت و با همین وضعیت فعلی در آن زندگی کرد. یکی از مهم ترین دقدقه های دانشمندان روز دنیا این است که ایا واقعا مریخ میتوان گزینه ای برای مققد بعدی زندگی انسان ها میباشد یا نه؟!!!

آیا واقعا در مریخ آب وجود دارد و وجود آب در سیاره ی مریخ ثابت شده است؟

در کره مریخ رگه های تیره ای مشاهده شده است که نشلن میدهد در کره مریخ آب وجود دارد. و وحود همبن رگه های تیره دلیلی قطعی و محکم بر امکان زندگی و ادامه حیات ما انسان ها در سیاره مریخ است. و چون رگه های تیره که نشان دهنده آب در این سیاره میباشند احمال اینکه جاندارانی تک سلولی در کره مریخ وجود داشته باشند زیاد است.

یک تیم اروپایی با تحقیقات فراوان درآخر به نتیجه ای جالب دست یافتند آنهم این بود که درزیر یخ های جنوبی حیات در مریخ دریاچه ای پر از آب وجود دارد. ۸۹۵۰ این تیم حرفه ای نظریه های جالبی را اراعه دادند مثلا اینکه آب این دریاچه که در زیر یخ های جنوبی مریخ وجود دارد کاملا مایع است ولی شوراست و با سنگ ها در ارتباط است.

نظریه دیگر و جالبی که سرپرست و مدیر نظارت این گروه اراعه داده این است امکان این است در مریخ در سالیان دور شکلی از زندگی و حیات وجود داشته است اما به طور کامل از بین رفته و فقط نشانه ها و ردپا هایی از آن به جا مانده است. ولی تنها چیزی که بسیار قطعی و واقعی است این است که هرچه کاوش و جست وجو در کره مریخ بیشتر شود اطلاعات بیشتر و جذابتری به ما اراعه میدهد که بسیار کمم کننده میباشد.

ایلان ماسک

ایلان ماسک یکی از مهم ترین حامیان زندگی در کره مریخ است که هرجا سخن از سفر به مریخ و انتقال حیات انسان ها به کره مریخ باشد، نام ایلان ماسک در میان میآید. جناب آقای ایلان ماسک بارها و بارها برای ساخت موشک های. نسل جدید برای سفر به مریخ سرمایه گذاری کرده است مه نتیجه این سرمایه گذاری های پی در پی نسل جدید موشک ها یعنی موشک های استار شیپ بود که برای پروژه رفت و برگشت از زمین به مریخ طراحی شده است.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این. موشک ها این است نحوه سوخت گیری آن ها در مدار است که هنوز اطلاعات دقیقی از آن در دسترس نیست. نکته دیگر راجب به این موشک ها که تا به امروز بی سابقه بوده است این میباشد که سوخت این موشک ها از گاز متان است که زمینه ی موشک های فضایی بی سابقه است. ایلان ماسک ادعا کرده است که اولین سفر به مریخ از طریق این موشک ها در سال ۲۰۲۲ اتفاق میفتد. و بعد از آن ادعا کرده است که اولین گروه انسانی را به مریخ خواهد فرستاد.

دلیل اهمیت بالای سیاره مریخ

به دلیل اهمیت بالای سیاره مریخ و نیز نزدیکی به کره زمین سازمان فضایی ناسا بارها فضاپیماهای خود را به کره مریخ فرستاده است از جمله : کاوشگرهای مریخ‌نورد فرصت (آپورچونیتی) و کنجکاوی و اینسایت و استقامت که به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۸ و ۲۰۲۱ در مریخ فرود آمدند و مدارگردهای اودیسهٔ مریخ، MRO و ماون که در مدار خود گرد سیارهٔ سرخ گردش می‌کنند. اودیسهٔ مریخ در سال ۲۰۰۱، MRO در سال ۲۰۰۶ و ماون در سال۲۰۱۴ به مدار مریخ وارد شدند. فضاپیمای مارس اکسپرس اروپا و مأموریت مدارگرد مریخ هند نیز از بالا به پایش سیارهٔ سرخ می‌پردازند و تعداد مدارگردهای عملکردی مریخ را به پنج رسانده‌اند.

نظریه وجود آب و پیدایش حیات در مریخ

تمامی مشاهدات و کاوش های کاوشگران و دانشمندان این موضوع را تصدیق میکنند که در زمان هایی دور سطح مریخ یا جو آن مملو و پر از گاز های بسیار غلیظ بوده است و همین گاز های غلیظ این امکان را فراهم میساختند تا آب به صورت مایع در کره مریخ حضور داشته باشد.

همچنین در کره مریخ آثاری به جا مانده از سازوکار های آبی میباشد مثلا ردپای رود ها و دریاچه ها و جلگه ها. در اوریل ۲۰۱۵ یک کاوشگر که به مدت ۳ سال در مریخ در حال تحقیقات بود خاکی حاوی آب نمک را یافت. همچنین در ماه های بعد کاوشگر ها در زیر خاک مریخ سخره هایی یافتند که خیلی بیشتر از سطح انتظار مرطوب بودند و شک و تردید دانشمندان را بسیار تحریک کردند. از آن جایی که مریخ تقریبا همیشه زمستان است، سازمان ناسا در سال ۲۰۱۵ وجود آب در مریخ را به طور کامل تایید کرد و تایید کرد که اب جاری نیز در مریخ وجود دارد اما در ماه های گرم.

در مریخ دریاچه هایی وجود دارد که بسیار شبیه به دریاجه هایی هستند که زیر صخره ها به دام افتادند و همین آب های جامد و دریاچه های به دام افتاده امکان احتمل وجود جاندارانی تک سلولی را بیشتر کردند. دریاچه ای عظیم با عرضی ۲۰ کیلومتر نیز در مریخ تایید شده است.

چرا انسان ها کره ماه را به عنوان مقصدی برای زندگی انتخاب نکنند؟

بی شک در صورت مساعد بودن شرایط در کره ی ماه، کره ی ماه گزینه بهتری برای زندگی انسان ها نسبت به مریخ است اما کره ماه اتمسفر یا هوا ندارد اما مریخ با دارا بودن اتمسفری مساعد و مناسب میتواند گزینه بهتری برای سفر انسان ها و سکونت باشد.

برای مطالعه بیشتر دانستنیها در مورد مریخ به وبسایت خبر تربت جام مراجعه کنید.