دانشگاه علوم پزشکی جذاب ترین دانشگاه تربت جام

مقدمه:  تربت جام یکی از شهرستان هایی است که در خراسان رضوی واقع شده است. در حقیقت این شهرستان به لحاظ فرهنگی و علمی بسیار حائز اهمیت می‌ باشد و همواره توانسته جایگاه والایی را به لحاظ علمی از آن خود سازد؛ چرا که این شهر دارای اماکن علمی زیادی می باشد و از چندین […]

مقدمه:

 تربت جام یکی از شهرستان هایی است که در خراسان رضوی واقع شده است. در حقیقت این شهرستان به لحاظ فرهنگی و علمی بسیار حائز اهمیت می‌ باشد و همواره توانسته جایگاه والایی را به لحاظ علمی از آن خود سازد؛ چرا که این شهر دارای اماکن علمی زیادی می باشد و از چندین دانشگاه جهت پرورش دانشجویانی آزموده و توانا برخوردار است. یکی از آنها دانشگاه علوم پزشکی است ، که وجود این اماکن علمی موجب شده تا این شهرستان بتواند فارغ التحصیلانی کوشا و پرتلاش در زمینه های علمی مختلف بپروراند و در آینده روشن این افراد موثر واقع شود.

آشنایی با فضای دانشگاه

به طور کلی دانشگاه را مرحله ای از زندگی افراد تلقی می کنند به عنوان مثال افرادی را دیده اید که در میان کلام خود می گویند زمانی که دانشگاه بودم ، وقتی که از دانشگاه برگشتم و غیره .

دانشگاه تشکیل شده از چندین دانشکده می باشد که به افراد فارغ التحصیل از این موسسه مدارک تحصیلی عالی ارائه می شود حتی اگر قصد نداشته باشند تا مقاطع بالاتر و یا دکترا ادامه تحصیل دهند بلکه مدرک تحصیلی خود را در مقطعی پایین تر دریافت می کنند، تا جایی که موسسات دانشگاهی به ارائه مدارک پایین ‌تر همچون کاردانی و کارشناسی می ‌پردازد.

موسسات عالی

دانشگاه یکی از موسسات عالی به شمار می رود که اهداف خاصی را دنبال می کند . اهداف و مقاصد مهم یک دانشگاه عبارت است از:

شرکت نمودن جهت حل بسیاری از معضلات اجتماعی
ایجاد زمینه مناسب به منظور استفاده از امکانات منحصر به فرد که همواره از سوی نظام آموزشی متعارف کمتر در نظر گرفته می شود.
همگانی نمودن آموزش عالی و افزایش سطح علمی و فرهنگی افراد مختلف جامعه است.
وظایفی که برای دانشگاه‌ ها در نظر گرفته می ‌شود می‌ توان:
ایجاد زمینه به منظور ادامه تحصیل اشخاصی که این امر بر ایشان در نظام آموزشی متعارف میسر نشده است.

افزایش سطوح دستیابی به آموزش عالی در هر کجای دنیا به ویژه برای افراد علاقه مند به جمهوری اسلامی و فارسی ‌زبان.
پذیرش دانشجویان در هر کجای کشور و آموزش آنان در تمامی مقاطع تحصیلی که شامل کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می گردد.

دانشگاه علوم پزشکی تربت جام

دانشگاه علوم پزشکی تربت جام در واقع یکی از دانشکده های زیر نظر وزارت بهداشت به حساب می آید که این دانشکده در شهر تربت جام در استان خراسان رضوی قرار دارد. سالی که این دانشکده تاسیس شد در سال ۱۳۹۲ به منظور ارتقا بخشیدن به دانشکده پرستاری بود و مسئولیت ارائه انواع خدمات بهداشتی درمانی به جمعیتی بالغ بر ۲۵۰ هزار نفر نخستین بار در شهر های تربت جام و صالح آباد در قسمت شرق خراسان رضوی بر عهده دارد.

جالب است بدانید دانشگاه علوم پزشکی تربت جام توانسته رتبه ششم کشوری را در اجرای انواع پروژه های عمرانی در زمینه بهداشت و درمان از آن خود سازد.
دانشکده پرستاری یا دانشگاه علوم پزشکی تربت جام زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال ۱۳۹۰ فعالیت خویش را آغاز کرد؛ اما در سال ۱۳۹۴ شورای مربوط به توسعه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی موفقت خویش را به منظور تاسیس نمودن دانشگاه علوم پزشکی تربت جام و خدمات بهداشتی درمانی مرتبط با آن اعلام نمود.
رشته های مهمی که در دانشگاه علوم پزشکی تربت جام تدریس می شود بهداشت محیط، فوریت های پزشکی، مامایی، بهداشت عمومی و پرستاری می باشد.
بیمارستان های زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی تربت جام شامل بیمارستان صالح آباد ، بیمارستان سجادیه و بیمارستان مهر مادر است.

تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی تربت جام

در نظر داشته باشید که دانشگاه علوم پزشکی تربت جام که امروزه این نام را به خود گرفته است در ابتدا فعالیت خویش را در سال ۱۳۷۱ به عنوان یکی از مراکز آموزشی آغاز نمود. در واقع این مرکز آموزشی به عنوان یکی از دبیرستان های بهیاری به منظور پرورش نیروی انسانی مورد نیاز برای بیمارستان ها تلاش بسیاری نمود؛ اما بهتر است بدانید با توجه به رایی که در دویست و پنجاهمین جلسه بواسطه شورای گسترش و توسعه دانشگاه های علوم پزشکی در سال ۱۳۹۰ برگزار شد با طرح تاسیس نمودن دانشکده پرستاری یا دانشگاه علوم پزشکی تربت جام موافقت شد.

بنابراین دانشگاه علوم‌ پزشکی تربت‌ جام توانست دانشجویانی را از طریق آزمون سراسری کنکور در رشته های فوریت های پزشکی و پرستاری به سمت خود جذب نماید و به طور کاملا رسمی فعالیت خویش را آغاز نمود؛ اما همان گونه که پیش از این نیز بیان شد در سال ۱۳۹۴ دانشکده پرستاری توانست به دانشگاه علوم پزشکی تربت جام و خدمات بهداشتی درمانی مرتبط با آن ارتقا یابد.

مهم ترین اهداف دانشگاه علوم پزشکی تربت جام

دانشگاه علوم پزشکی تربت جام و خدمات بهداشتی درمانی این شهرستان همواره در تلاش است تا به ارتقای سلامت و حفظ و نگهداری جمعیت تحت پوشش این منطقه و تامین نیاز های بهداشتی درمانی مردم منطقه با استفاده از پرورش نیروی انسانی و تربیت افرادی متخصص و شایسته و همچنین پایبند به اصول اخلاقی به منظور تولید و افزایش دانش و فناوری با اتکاء بر پژوهشات و تحقیقات کاربردی برای تمامی افراد جامعه دست یابد.

دانشگاه علوم پزشکی تربت جام همواره در تلاش است تا همواره از منابعی که در دسترس دارد استفاده نماید و همچنین با تکیه بر نیرو های کاملاً مسئولیت پذیر و کار آزموده در مسیر دستیابی به اهداف وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قدم برداشته و در میان دانشگاه های علوم پزشکی به جایگاهی بالا در منطقه آمایشی نهم کشوری دست پیدا کند.

منابع دانشگاه علوم پزشکی

مهم ترین مسئولیتی که معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی تربت جام بر عهده دارد این است که بتواند مانند دیگر معاونت ‌ها جهت تامین نمودن انواع خدمات ستادی در حیطه جذب و رشد نیروی انسانی، منابع فیزیکی، مالی و اطلاعاتی، تحقق بخشیدن بسیاری از اهداف بهداشتی و درمانی گام بردارد.

مهم ترین ارزش ها و اهداف سازمان معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی تربت جام می توان موارد زیر را برشمرد:

گسترش فعالیت های تیمی
رعایت نمودن تمامی قوانین و مقررات مربوط به جامعه
افزایش امور شایسته در جامعه و رعایت نمودن اخلاق شایسته
گسترش عدالت محوری در جامعه

احترام به ارباب رجوع
پایبندی به مبانی و ارزش های اسلامی با اتکاء بر حفظ بزرگواری های بشر و کرامت انسانی
مسئولیت پذیری و تعهد کاری.

مهم ترین اهدافی که معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی تربت جام دنبال می کند شامل موارد زیر است:
ارتقا بخشیدن به سطوح مدیریتی دانشگاه علوم پزشکی تربت جام
ارتقاء بخشی مستمر به فرایند ها و عملیات مرتبط با آن
کاهش هزینه‌ های مربوط به دانشگاه علوم پزشکی تربت جام
افزایش درآمد های دانشگاه علوم پزشکی تربت جام
توزیع، تامین و گسترش بهره‌وری منابع
ارتقا بخشیدن به سطح دانش و کیفیت و همچنین ارتقا بخشیدن به مهارت کارکنان در حیطه کار آن ها
گسترش بخش مدیریتی و پایبندی نظام برنامه ریزی
گسترش فیزیکی مجموعه های مرتبط با معاونت آموزشی.

در نظر داشته باشید که اهدافی که در فوق بیان شد جزء اهداف بلند مدت معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی تربت جام می باشد. اما معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی تربت جام یکسری اهداف کوتاه مدت دارد که همواره در صدد محقق ساختن آن ها می باشد این اهداف شامل موارد زیر است:
توانمند ساختن مدیران موجود در دانشگاه علوم پزشکی تربت جام
مدیریت نمودن درآمد ها و هزینه های مربوط به دانشگاه علوم پزشکی تربت جام
توسعه و گسترش انواع خدمات مرتبط با رفاه کارکنان
جذب نمودن اعتبارات استانی و ملی.

معاونت دانشگاه علوم پزشکی

معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تربت جام بر آن است تا با استفاده از برخی اعضای هیئت علمی و استفاده از کارکنان مسئولیت پذیر و متعهد بتواند آن چنان که کشور به نیروی انسانی کارآمد و متخصص در زمینه علوم پزشکی احتیاج دارد پاسخگو باشد به ویژه در منطقه تربت جام نیرو های آزموده و متخصص به جامعه بشری ببخشد .

بنابراین جهت تحقق این هدف پاسخ دادن به نیاز های تحقیقاتی و علمی جامعه ، ارزیابی و بررسی نوع عملکرد آموزشی با توجه به استاندارد های آموزشی ، استفاده از اصول مدیریتی کیفی ، توجه به مبانی مهارتی و استفاده از انواع تکنولوژی روز به منظور توسعه بخشیدن به بخش آموزشی از مهم ترین اهداف مربوط به معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تربت جام به شمار می رود.

یک سری تهدیدات و معضلاتی در جامعه وجود دارد که ممکن است دانشگاه علوم پزشکی تربت جام را در رسیدن به اهداف و مقاصد خویش سردرگم سازد . از مهم ‌ترین این تهدیدات می ‌توان به وجود نا امیدی و دغدغه ‌هایی در میان دانشجویان برای فرصت های شغلی در آینده اشاره نمود.

همچنین انگیزه کافی در دانشجویان جهت انجام فعالیت ‌های جسمی وجود ندارد و می توان جذب دانشجو بیش از گنجایش محیط آموزشی ، خوابگاهی و کمک های آموزشی را یکی از دیگر معضلات موجود در دانشگاه علوم پزشکی تربت جام اشاره نمود.

شهر تربت جام

شهرستان تربت جام در بخش شمال شرقی استان خراسان رضوی قرار دارد. در حقیقت فاصله این شهرستان با مشهد که مرکز استان است تقریباً به ۱۶۰ کیلومتر می رسد. در حقیقت تربت جام را در گذشته با اسم هایی مانند زام، جام، بوژگان ، بوزجان و تربت شیخ جام می ‌شناختند؛ اما در حال حاضر این شهرستان تربت جام نام دارد .

با توجه به سرشماری های اخیر جمعیتی بالغ بر ۹۵ هزار نفر را به خود اختصاص داده است . مساحت این شهرستان به ۸۱۸۴ متر مربع می ‌رسد. از نزدیکترین شهرها به شهرستان تربت جام می توان از بخش جنوب شهرستان تایباد، از سمت شمال شهر فریمان را نام برد.

همانگونه که میدانید شهرستان تربت جام با توجه به تاریخچه و دیرینه ای که دارد به لحاظ فرهنگی، تاریخی و تجاری بسیار حائز اهمیت می باشد ؛ زیرا این شهرستان در دوره حاکمیت صفوی از لحاظ نظامی بسیار اهمیت داشت اگر چه در پایان حاکمیت صفویه از سوی ازبک ها و افغان‌ ها مورد تهاجم قرار گرفت اما با درایت و اندیشمندی که نادرقلی افشار به کار گرفت توانست این شهر را نیز همانند بسیاری از شهر های شمال شرقی ایران از دست حمله و تهاجم بیگانگان آزاد سازد.

تاریخچه اقوام تربت جام

در دوره حکومت قاجاریه این شهرستان دچار دشواری ها و مشکلات بسیاری شد . در این شهر شما شاهد بنا های تاریخی بسیاری باقیمانده از دوره ‌های مختلف حکومت ها هستید.

افراد زیادی از اقوام مختلف در شهر تربت جام زندگی می کنند که از جمله مهمترین این اقوام می‌ توان به فارس ها، بلوچ ها، اعراب و ترکمن اشاره نمود اما زبان عمده مردم در این شهر فارسی است.

کلی موسیقی یکی از مهم ترین مواردی است که باعث شده تربت جام را از بسیاری شهر های دیگر متمایز سازد ، همین موضوع نشان از قدمت و تاریخچه کهن این شهرستان دارد. در این شهر ساز و آواز های زیادی در میان مردم وجود دارد اما مهم ‌ترین سازی که طرفداران زیادی را از جای جای جهان به سمت خود جذب کرده است ساز دوتار می باشد و مردم این نواحی به خوبی می توانند آن را بنوازند.

البته ناگفته نماند که موسیقی شهر تربت جام نشان دهنده آداب و رسوم کهن آن است. در نظر داشته باشید که موسیقی آوازی این شهرستان از یک سری زیر مجموعه هایی مانند دوبیتی خوانی، منظومه خوانی و صلوات خوانی برخوردار است.

اگر جزو افرادی هستید که قصد دارید به تربت ‌جام سفر کنید و از این منطقه برای عزیزان خود سوغات ببرید بهتر است بدانید سوغات معروف این شهرستان خربزه است اما شما می توانید با توجه به اینکه ممکن است خربزه فصل خاص خود را داشته باشد از دیگر سوغات های آن یعنی چادر، قالی و زعفران جهت خوشحال نمودن عزیزانتان استفاده نمایید.

این شهرستان با توجه به تاریخی بودن آن دارای آثار تاریخی زیادی است که از مهم ترین آن می‌ توان آرامگاه شیخ احمد جامی واقع در شمال غرب تربت جام ، مسجد کرمانی، مسجد عتیق، آرامگاه شاه قاسم انوار، گنبد فیروز شاهی، مسجد جامع نو، رباط جام، رباط سمنگان، سنگ قبر صدوقی، مدرسه امیر شاه ملک و مسجد زیر زمینی را برشمرد.

آب و هوا تربت جام

شهرستان تربت جام از بخش شمالی به مشهد، از بخش جنوبی به مرز افغانستان و تایباد ، از بخش غربی به شهر تربت حیدریه و فریمان و از بخش شرقی نیز به رودخانه هریرود منتهی می گردد بگونه ‌ای که می ‌توان این شهرستان را مرز بین افغانستان و ایران به حساب آورد.

جالب است بدانید به شهرستان تربت جام به صورت اختصار جام نیز می گویند. در واقع معنای اسم این شهرستان آرام جای احمد جامی یکی از بزرگان و اندیشمندان این منطقه می باشد.

اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که می خواهید به منظور سفر به این شهرستان در رابطه با آب و هوای آن اطلاعاتی را کسب نمایید باید بگوییم آب و هوای شهرستان تربت جام را معتدل و تقریبا خشک بیان کرده اند، اما با توجه به شرایط آب و هوایی در این منطقه می ‌توان نتیجه گرفت که تابستان های این شهر دارای آب و هوای خشک و گرم و زمستان های آن سرد می ‌باشد. مرکز این شهر تربت جام است که آب و هوای مرکز شهر نیز معتدل می باشد.

هواشناسی شهرستان تربت جام

در فصل گرم سال یعنی تابستان بیشترین درجه دما در این شهرستان به بالای ۴۰ درجه می رسد اما تاکنون در زمستان که فصل سرد سال است دمای هوا در این شهرستان به منفی ۱۳ درجه سانتی گراد نیز رسیده است.

شهرستان تربت جام دارای ایستگاه هواشناسی می باشد که به منظور افزایش رفاه حال شهروندان معمولاً هواشناسی تربت جام مورد بررسی قرار گرفته و اطلاعات لازم در اختیار شهروندان قرار می گیرد . جالب است بدانید در شهرستان تربت جام معمولاً از سینوپتیک که یکی از انواع ایستگاه های هواشناسی است استفاده می کنند .

همانگونه که می‌ دانید پیش‌بینی ‌های گوناگون در رابطه با هواشناسی که به صورت بلندمدت ، میان مدت و کوتاه مدت توسط سازمان هواشناسی صورت می گیرد اهداف زیادی را به دنبال دارد که یکی از مهم ترین آن ها بیان نمودن خشکسالی ، یا پر آبی یک منطقه است یا گاهی نیز به منظور پایش منابع آب صورت می گیرد . از جمله مهمترین پارامتر های هواشناسی که به واسطه آن افراد قادر هستند نوع اقلیم یک منطقه را بیان کنند می ‌توان باران ، باد ، دما و رطوبت را برشمرد .

حقیقت تمامی این پارامتر ها نقش به سزایی جهت معین ساختن شرایط اقلیم یک منطقه بر عهده دارند. بهتر است بدانید پیگیری اخبار مرتبط با آب و هواشناسی با استفاده از سازمان هواشناسی مسئله بسیار مهم و حیاتی است که تمامی افراد یک جامعه بایستی این مسئله را مد نظر قرار دهند؛ زیرا اطلاعات کافی از هوای یک منطقه انسان را تا حد زیادی از بروز خطرات احتمالی آگاه می سازد و همچنین مانع ایجاد بسیاری از خسارت ‌های مالی و جانی که بر اثر شدت گرما، سیلاب ، گردباد های شدید، طوفان می گردد.

سازمان هواشناسی شهرستان تربت جام همانند بسیاری از از سازمان های دیگر در تلاش است تا اخبار و اطلاعات دقیق در رابطه با هوای این منطقه در اختیار شهروندان قرار دهد و تا حد زیادی از بروز خسارات و خطرات احتمالی جلوگیری نماید.

بیماریهای تربت جام

دقت داشته باشید که بیماری ‌های غیر واگیر در دانشگاه علوم‌ پزشکی تربت ‌جام مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه آن شد که در حال حاضر حدود ۶ هزار نفر در شهر های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تربت جام به بیماری دیابت مبتلا شده اند که این افراد زیر نظر دانشگاه مراقبت های بهداشتی و درمانی قرار دارند. 

توجه به هشدار هایی که همواره متخصصان به افراد در رابطه با افزایش دیابت و هزینه های بهداشتی درمانی آن می دهند باز هم به طور میانگین سالیانه چهار و نیم میلیون نفر جان خود را به خاطر بیماری دیابت از دست داده و میمیرند . لذا مراقبت کردن از بیماران دیابتی با هدف اصلی مانع شدن از پیشرفت این بیماری و کاهش عوارض دیابت بسیار حائز اهمیت می باشد.

امروزه میانگین افزایش ابتلا به دیابت در دنیا بیش از پیش افزایش پیدا کرده است ، بگونه ‌ای که در سال ۱۹۸۵ میلادی تعداد افراد مبتلا به دیابت در سراسر جهان را ۳۰ میلیون نفر بیان کرده اند؛ اما امروزه در حال حاضر بیش از ۴۶۳ میلیون نفر در جهان به این بیماری ابتلاء یافته اند که به طور تقریبی ممکن است تا سال ۲۰۴۵ میلادی این تعداد از ۷۰۰ میلیون نفر فراتر رود. توجه داشته باشید در کشور ایران نیز ممکن است حدود ۱۱ درصد از جمعیت بالای ۲۵ سال به دیابت مبتلا گردند.

بیماری ‌های تربت‌ جام

در واقع می‌ توان نتیجه گرفت یکی از بیماری ‌های تربت‌ جام همین دیابت است که اگر نادیده گرفته شود ممکن است درصد بسیاری از افراد به آن ابتلا یابند.

یکی دیگر از بیماری های تربت جام بیماری تب مالت است. بنابراین در رابطه با این بیماری گفته اند که درصد بسیاری از افراد ابتلا به بیماری تب مالت یافته‌ اند که افراد تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تربت جام تحت درمان هستند .

آنجایی که شمار زیادی از دام ها آلوده می باشند و دامداران مدام نسبت به این مسئله که دام ها واکسینه نمی ‌شوند اعتراض دارند ، باید در نظر داشت که داروی ویژه بیماری تب مالت بسیار کم می باشد. به منظوره بهترین شیوه های جلوگیری از این بیماری توصیه می شود که شیر مورد استفاده دام را به اندازه کافی بجوشانید .

کرونا

شهرستان تربت جام همانند بسیاری از شهر های دیگر خراسان رضوی و سایر کشور های جهان دچار بیماری کرونا شده که روزانه تعدادی از بیماران بر اثر مثبت شدن تست کرونا بستری می شوند و در صورتی که نیاز به بستری نداشته باشند بایستی به منظور درمان هرچه سریع تر و قطع زنجیره کرونا دوران قرنطینه را پشت سر گذرانند .

برخی از افراد اگر چه متوجه این بیماری هستند اما باز هم بدون رعایت پروتکل های بهداشتی وارد فضا های عمومی شده. افراد زیاد دیگری را به این بیماری مبتلا می کنند؛ اینگونه از افراد نمی دانند یا شاید هم خودشان را به ندانم کاری زده. اماکن عمومی و حتی در میان خانواده در رفت و آمد هستند و باعث می‌ شوند. علاوه بر بسیاری از افراد جامعه حتی خانواده و آشنایان خود را در معرض ویروس خطرناک کرونا قرار دهند.

دلایل ابتلا به کرونا

شاید شما هم در رابطه با شهر های زیادی شنیده باشید. روزانه افراد زیادی به خاطر قرار گرفتن در اماکن شلوغی همچون عروسی، دورهمی ، جشن تولد و غیره به کرونا مبتلا شده اند که ابتلاء به کرونا در چنین وضعیتی واقعاً وضعیت اسفباری را به دنبال دارد. چرا که این افراد هنوز به این باور نرسیده اند که ممکن است همین ویروس کوچک تعداد بی شماری را درگیر کند. حتی تا پای مرگ بروند.

اگرچه این روز ها واکسن‌ کرونا در میان همگان باب شده است اما همواره افرادی وجود دارند که حاضر نیستند واکسینه شوند. واقع این افراد خطر خاصی برای جامعه محسوب می شوند. چرا که با واکسن نزدن امکان انتقال بیماری تا چند درصد افزایش پیدا می کند.

ممکن است افراد زیادی از بیماری کرونا ترس و هراس داشته باشند. البته ترس و هراس تا جایی که باعث رعایت پروتکل های بهداشتی و قرار نگرفتن در اماکن عمومی شود. اشکالی ندارد اما این ترس نباید آنقدر زیاد باشد که در نهایت منجر به ایجاد اضطراب و استرس در افراد گردد. زیرا اضطراب حاصل از ترس منجر به ایجاد بیماری های دیگری خواهد شد.

پیشگیری از بیماری کرونا

بنابراین بهتر است به منظور پیشگیری از ورود این بیماری به بدن و منتقل ساختن آن به سایر افراد.  رعایت پروتکل ها بپردازیم و همه دست به دست هم دهیم. زنجیره کرونا قطع گردد و هیچگاه به سوی باور های غلط برخی از افراد که خواسته یا ناخواسته آن ها را انتشار می دهند دست دراز نکنیم. تنها با واکسن زدن و مراجعه به پزشک تلاش کنیم تا بدن خود را از هرگونه بیماری در امان نگه داریم.

دانشگاه علوم پزشکی تربت جام همواره در تلاش است تا تعداد افراد مبتلا به کرونا را تحت پوشش قرار دهد و تمامی خدمات بهداشتی درمانی را برایشان ارائه کند . در واقع ممکن است روزانه تعدادی از نتایج آزمایش کرونا برخی از افراد مثبت اعلام شود.  افراد زیر نظر پزشک در صورت نیاز بستری شده و در صورتی که نیاز به بستری نباشند در منزل قرنطینه خواهند شد.

گاهی به خاطر رعایت نکردن مردم شهرستان ظرفیت بیمارستان سجادیه تکمیل می شود تا جایی که تمامی تخت های مربوط به بخش عفونی بیمارستان به واسطه افراد مبتلا به کرونا پر شده و دیگر تخت خالی وجود نخواهد داشت . بهترین توصیه ای که دانشگاه علوم پزشکی تربت جام به شهروندان دارد. رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی و واکسن زدن می باشد. رعایت این مسائل همگی به قطع زنجیره کرونا کمک خواهیم کرد.

جمعیت تربت جام

توجه داشته باشید که اطلاعات اولیه در رابطه با منطقه جام مربوط به دوران فتوحات اسلامی در خراسان می باشد . در واقع این شهرستان مورد هجوم عثمانی ها و مغولان قرار داشته است. امروزه با توجه به سرشماری های اخیری که صورت گرفته است.

جمعیت تربت جام به حدود ۹۵ هزار نفر می‌ رسد ؛ بنابراین میزان جمعیت تربت جام ممکن است از آخرین سرشماری انجام شده رو به فزونی باشد اما مساحت این شهرستان را ۸۱۸۴ مترمربع اعلام کرده‌ اند . در نظر داشته باشید که پیش از این نیز گفته شد که دانشگاه علوم پزشکی تربت جام تحت پوشش وزارت بهداشت و درمان و همچنین آموزش پزشکی قرار دارد .

حقیقت دانشگاه علوم پزشکی تربت جام به خوبی توانسته پروژه‌ های عمرانی متنوعی را در زمینه بهداشت و درمان به اجرا درآورد و در همین موضوع رتبه ‌های عالی را به خود اختصاص داده است .

دانشگاه

رابطه با رئیس دانشگاه علوم پزشکی تربت جام باید بگویم که ایشان دکتر محمد افکار هستند و در حال حاضر این دانشکده تقریباً ۵۰۰ دانشجو و تعداد اعضای هیئت علمی آن به حدود ۱۳ نفر می‌ رسد . محققان و پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تربت جام و خدمات بهداشتی درمانی آن در سال ۱۳۹۸ توانستند تعداد زیادی از مقاله ها را با کلید واژه های شیوع ، دیابت بارداری انتشار دهند .

یکی از مراکز علمی و آموزشی ممکن است از یک سری نقاط قوت و نقاط ضعف برخوردار باشد. بنابراین در رابطه با دانشگاه علوم پزشکی تربت جام نیز می توانیم بگوییم که دارای یک سری نقاط قوت و ضعف است.  اینجا برخی از آن ها را برایتان بیان خواهیم کرد:

نقاط قوت دانشگاه علوم پزشکی تربت جام:

این دانشگاه از اتوماسیون اداری برخوردار است
برخورداری از مدیران مسئولیت پذیر و متعهد
انجام امور آموزشی توسط کارکنان به صورت مداوم
تامین نیروهای متخصص پزشکی و پیراپزشکی
نظارت بر تامین و پخش تجهیزات پزشکی و همچنین طریقه استفاده از آن ها در تمام شهرستان به صورت علمی و اصولی
برخورداری از قرارداد های تنظیم شده با سازمان های گوناگون بیمه
اجرایی نمودن پرونده الکترونیک سلامت
مورد ارزیابی قرار دادن تمامی مراکز درمانی وابسته به شهرستان در دوره های زمانی به صورت مستمر
پیگیری نمودن خدمات مرتبط با بیماران خاص در این شهرستان
برخورداری از نیرو های کارآزموده و متخصص بالینی .

نقاط ضعف دانشگاه علوم پزشکی تربت جام :

عدم وجود منابع مالی مورد نیاز
عدم وجود نیروی انسانی به اندازه کافی
وجود برخی از مشکلات مرتبط با بیمه و یا وجود تاخیر در وصول مطالبات
-نبودن امکانات رفاهی برای کارکنان به اندازه کافی
انگیزه کافی نداشتن برخی از پزشکان به منظور کار در مراکز دولتی
کمبود پژوهشات کاربردی به منظور از بین بردن مشکلات درمانی تا حد زیاد
وجود ضعف تعامل درون بخشی
عدم وجود اندازه انگیزه کافی در کارکنان .

سخن پایانی:

تربت جام شهر زیبا و دیدنی است که مردم مهمان نواز و خونگرمی دارد. یکی از مهم ترین معیار هایی که باعث شده. شهرستان در میان عموم از جایگاه ویژه ای برخوردار باشد وجود لباس محلی مردمان آن است. در واقع لباس محلی مردان در شهرستان تربت جام تشکیل شده از یک کلاه قرص و مندیل که بر روی سر گذاشته می شود .

افراد لباسی را تحت عنوان چهل تریزه و یا واسکت می‌ پوشند و لباس‌ هایشان دارای یک شلوار بسیار گشاد بوده که در زبان محلی به آن تنبان می گویند . گاهی ممکن است کشاورزان این منطقه در قسمت کمر از شال کمر استفاده کنند و یا در قسمت ساق پا پتک بپوشند. کفش هایی که مردمان این منطقه می پوشند گالش گفته می شود.