تربت جامدانشکده سمادانشگاه آزاددانشگاه پیام نوردانشگاه تربت جامدانشگاه علمی کاربردیدانشگاه کشاورزیفاطمه آبنوسمقاله

تنها دانشگاه معتبر تربت جام از بین دانشگاه های تربت جام

دانشگاه های تربت جام
دانشگاه بعنوان یک نهاد برتر آموزشی در میان جامعه بشری بویژه جوانان به شمار می رود که این نهاد آموزشی متولی تربیت انسان ها و اعطای نقش اجتماعی به افراد و گروه های مختلف و همچنین تولید سرمایه اجتماعی کشور می باشد . دانشگاه ها در هر کشوری یک نقش راهبردی مهم جهت آموزش عالی در جوامع مختلف را ایفا می کنند .

دانشگاه یکی از برجسته ترین نهاد های مدرنیته محسوب می شود که برای تربیت نسلی کارآمد در آینده بسیار بسیار حائز اهمیت است ؛ در سراسر کشور دانشگاه های زیادی وجود دارد که به آموزش ، تعلیم و تربیت جوانان پرداخته اند و همواره می کوشند تا امید های آینده این سرزمین را به خوبی پرورش دهند ؛ در شهرستان تربت جام نیز تعدادی دانشگاه وجود دارد که همواره در تلاش است تا به جامعه جوانان و علاقه مندان به آموزش خدمت کند که در زیر به آشنایی با دانشگاه های شهرستان تربت جام می پردازیم :

دانشگاه های تربت جام (دانشکده دولتی علوم پزشکی تربت جام)

این دانشکده زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی است که در پی ارتقاء دانشکده پرستاری تربت جام در سال 1392 تاسیس شد و مسئول ارائه خدمات بهداشتی درمانی به جمعیتی بیش از 250 هزار نفری شهرستان های تربت جام و صالح آباد ، در شرق استان خراسان رضوی می باشد . دانشکده دولتی علوم پزشکی تربت جام در اجرای پروژه های عمرانی حوزه بهداشت و درمان رتبه ششم کشوری را دارد .

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام جناب دکتر محمد افکار می باشد . این دانشکده حدود 500 دانشجو دارد و اعضای هیئت علمی آن نیز 13 نفر است . دانشکده پرستاری تربت جام در سال 1390 زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز به کار نمود . در سال 1394 شورای گسترش وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی موافقت خویش را با تاسیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تربت جام اعلام نمود. در سال 1398 پژوهشگران دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تربت جام بیشترین مقالات خود را با کلید واژه های ” دیابت بارداری ” و ” شیوع ” منتشر کردند .

دانشگاه های تربت جام (دانشگاه آزاد اسلامی)

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت جام در کیلومتر 6 جاده تربت جام به فریمان واقع شده است . تعداد کل دانشجویان این دانشگاه 2087 نفر است که تعداد 1235 نفر آنها پسر و بقیه دانشجویان دختر هستند و 46 نفر عضو هیئت علمی است . دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت جام دارای 10 رشته کارشناسی ، 15 رشته کاردانی و یک رشته کارشناسی ارشد می باشد . این دانشگاه خوابگاه دخترانه با ظرفیت 200 نفر دارد . تشکل های دانشجویی ، انجمن اسلامی و انجمن علمی نیز در این دانشگاه فعال می باشد . در این دانشگاه 107 استاد مشغول فعالیت می باشند .

بر اساس تحلیل هایی که انجام شده تاکنون این مرکز 668 مقاله علمی در نشریات و همایش های داخلی منتشر نموده است که از این تعداد 43 مقاله ژورنالی و 625 مقاله کنفرانسی می باشد و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت جام تاکنون توانسته است 2 همایش برگزار کند . در سال 1398 پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت جام بیشترین مقالات خود را با کلید واژه های ” احساس تنهایی ” و ” متقاضی جراحی زیبایی ” منتشر نموده اند .

تاکنون هیچ مجله و ژورنال علمی برای دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت جام ثبت نشده است . اطلاعات ژورنال ها و مجلات از پایگاه مرجع نشریات ایران استخراج و نمایش داده می شوند . در حال حاضر هیچ داده مربوط به بخش های کار آفرینی این دانشگاه شامل مراکز نو آوری ، پارک علم و فناوری ، شتاب دهنده ، مرکز رشد ، فضای کار اشتراکی و استار تاپ در اکوسیستم کار آفرینی ایران به ثبت نرسیده است .

دانشگاه پیام نور تربت جام :

دانشگاه پیام نور واحد تربت جام فاقد ساختمان اداری و آموزشی ملکی می باشد و در حال حاضر از ساختمان مربوط به آموزش و پرورش استفاده می کند که در انتهای خیابان جامی قرار دارد . بطور کلی 1400 دانشجو دارد که از این تعداد 560 نفر آنها پسر و 1042 نفر آنها دانشجوی دختر می باشد ،

این دانشگاه دارای 6 رشته دانشگاهی کارشناسی می باشد . دانشگاه پیام نور تحت نظارت علوم تحقیقات و فناوری ، اکثر رشته های تحصیلی خود را به صورت بدون آزمون ارائه می دهد تا از این طریق امکانات لازم برای تحصیل داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری را ندارند و می خواهند بر اساس سوابق تحصیلی خود وارد دانشگاه شوند ، را فراهم آورد .

تربت جام(مرکز آموزش علمی و کاربردی شهرستان تربت جام )

این مرکز آموزشی در کمربندی پاسداران تربت جام واقع شده است که 204 دانشجو دارد و از این تعداد 78 نفر آنان دانشجوی پسر و 126 نفرشان دانشجوی دختر می باشد و در سه رشته کاردانی با ساختمان ملکی دارای ظرفیت خوابگاهی 100 نفری مخصوص دختران فعالیت دارد .

مؤسسه عالی غیر انتفاعی وحدت تربت جام :

این مؤسسه از سال 1390 با 44 دانشجو در دو رشته برق در مقطع کارشناسی ناپیوسته مشغول به فعالیت گردید که پس از گذشت 7 سال باتوجه به ظرفیت های منطقه در گروه های برق ، کامپیوتر ، علوم ورزشی ، عمران ، معماری ، طراحی لباس و مکانیک مشغول به انجام فعالیت می باشد .

در حال حاضر این مؤسسه بیش از 500 فارغ التحصیل در مقاطع کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد که حدود 70 درصد از این افراد در ادارات ، ارگان ها و کارخانجات منطقه مشغول به کار هستند . از افتخارات این مؤسسه می توان به برگزاری سه دوره همایش ملی ـ بین المللی و استانی برق و کامپیوتر ، کنفرانس های معماری و عمران اشاره کرد که در این کنفرانس ها بیش از 500 مقاله توسط اساتید برجسته کشوری و بین المللی از دانشگاه های مختلف ارائه گردید . از دیگر افتخارات این مؤسسه کسب رتبه برتر فرهنگی در استان در سال 1396 و رتبه دوم پژوهش در سال 1396 و 1397 در منطقه می باشد ، همچنین رتبه علمی این مؤسسه تاکنون در سایت سیویلیکا 585 است .

نویسنده: فاطمه آبنوس

مقاله های خانوم فاطمه آبنوس را در این لینک دنبال کنید.

ما را در تلگرام و اینستا دنبال کنید

تبلیغات

لینک تلگرام

لینک اینستا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا