درمان دیابت با گیاهان دارویی

درمان دیابت درمان دیابت با گیاهان دارویی وقتی بدن یک فرد قادر به تولید انسولین کافی نباشد یا به درستی انسولین تولید شده را مصرف نکند ، در واقع فرد مبتلا به دیابت شده است . انسولین هورمون تولید شده توسط لوزالمعده در بدن است که این هورمون قند را خون می گیرد و سپس […]

درمان دیابت

درمان دیابت با گیاهان دارویی

وقتی بدن یک فرد قادر به تولید انسولین کافی نباشد یا به درستی انسولین تولید شده را مصرف نکند ، در واقع فرد مبتلا به دیابت شده است . انسولین هورمون تولید شده توسط لوزالمعده در بدن است که این هورمون قند را خون می گیرد و سپس به درون سلول های بدن منتقل می سازد تا بدین صورت ، بدن قند موجود را به عنوان یک انرژی استفاده کند .

انواع دیابت :

برای درمان دیابت بهتر است بدانیم دیابت ۲ نوع است :

دیابت نوع یک . دیابت نوع دو

دیابت نوع یک به گونه ای است که احتمال دارد در هر گروه سنی بویژه کودکان و جوانان دیده شود و البته شیوع کمتری نسبت به دیابت نوع دو دارد . در واقع دلایل ژنتیکی و محیطی عامل شیوع این بیماری می باشد که بطور کامل دلایل شیوع آن پیدا نشده است ؛ به این نوع دیابت وابسته نیز می گویند .

دیابت نوع دو بیشتر بزرگسالان را درگیر می کند اما بطور کلی می توان گفت که بنا بر دلایلی همچون تغذیه نامناسب ، اضافه وزن و کاهش تحرک ، در جوانان و نوجوانان نیز رو به افزایش است . این نوع از دیابت که به آن دیابت غیر وابسته نیز می گویند از رایج ترین نوع دیابت در جهان به شمار می رود ؛ چرا که با توجه به مقاومت سلول های بدن در مقابل انسولین اتفاق می افتد .

راه های کنترل و درمان دیابت

یکی از راه های کنترل دیابت ، حفظ میزان قند خون است . از جمله روش هایی که معمولا پزشکان همواره پیشنهاد می دهند ، تزریق انسولین است که به حفظ میزان قند خون بسیار کمک می کند . برخی از افرادی که به دیابت مبتلا شده اند به توصیه پزشک از روش هایی چون روش های درمانی مکمل و جایگزین ( CAM ) بهره می گیرند .

در حقیقت هدف این روش ها ، درمان جسم و ذهن افراد است که در بردارنده موارد زیر است :

تمرین های ورزشی
رژیم های غذایی
مکمل های غذایی
روش های آرام سازی

برای اینکه افراد بخواهند به درمان بیماری های مزمنی همچون دیابت کمک کنند ، بایستی روزانه تمرینات ورزشی را فراموش نکنند . پژوهشات و بررسی هایی که در این زمینه انجام شده ، نشان می دهند که انجام ورزش های روزانه در کنترل میزان قند خون بسیار موثر است و همچنین مانع شیوع دیابت نوع ۲ می گردد .

شایان ذکر است که انجام ورزش های روزانه به سلامت قلب ، سطح کلسترول ، و فشار خون کمک می کند . معمولا ورزش چربی های اضافه بدن را میسوزاند و تاثیر بسزایی در سوخت و ساز بدن و همچنین ساخت عضلات دارد .

برای انجام تمرینات ورزشی حتما نیازی نیست که افراد به باشگاه بروند بلکه انجام پیاده روی های تقریبا نیم ساعتی بویژه پس از صرف غذا ، کفایت می کند .

یکی دیگر از بهترین روش ها در تمرینات ورزشی که به سوخت وساز بدن کمک می کند ، انجام تمرینات کششی با یوگا در منزل می باشد ، افزون بر این موارد ورزش هایی مانند تمرین با وزنه به مدت چند روز در هفته با زمان بندی ۲۰ الی ۴۰ دقیقه ای بسیار سودمند است .

ورزش های هوازی نیز موجب کاهش چربی و قند خون اضافی در بدن می شود و بطور کلی باعث افزایش حساسیت انسولین می گردد . دوچرخه ثابت گزینه خوبی برای این کار می باشد . برای تنظیم و سوخت و ساز بدن ، انجام تمرین های قدرتی با استفاده از دستگاه یا وزنه نیز گزینه مناسبی است .

اگر افراد می‌خواهند که از ابتلا به دیابت نوع ۲ در امان باشند ، بهتر است که برخی از مواد غذایی را که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت به رژیم غذایی خود بیفزایند :

مواد غذایی دارای مقادیر قابل توجهی از منیزیم :

ماموران منیزیم یکی از ویتامین هایی است که در تنظیم قند خون بسیار موثر است . در واقع تحقیقاتی که بر روی این موضوع انجام شده است نشان می دهد که دیابت با کمبود منیزیم ارتباط دارد و برخی از مواد غذایی که دارای مقادیر زیادی از منیزیم است شامل تخم کدو ، ماست ، بادام ، اسفناج ، لوبیای سیاه ، برگ چغندر می باشد .

مواد غذایی دارای فیبر زیاد :

۵۸۰ و تحقیقاتی در این زمینه انجام شده که نشان دهنده این است ۹۰% جمعیت جهان به اندازه کافی فیبر جزء مصارف روزانه آنها نیست به طور کلی مواد غذایی که دارای فیبر زیاد باشد موجب کاهش جذب قند می گردد ؛ در نتیجه میزان قند خون را تنظیم نموده و به دفع سموم نیز کمک می کند . افراد باید روزانه حداقل به مصرف ۳۰ گرم فیبر بپردازند .

مواد غذایی که حاوی فیبر است شامل سبزیجاتی همچون کلم بروکسل ، نخود و آرتیشو یا کنگر فرنگی ، آووکادو ، انواع توت ، مغز و دانه گیاهان بویژه تخم چیا یا همان تخم شربتی و تخم کتان می باشد .
گیاهان دارویی در کاهش قند خون بسیار موثر هستند که این تاثیر را نمی توان نادیده انگاشت.

برخی از مواد برخی از داروهای گیاهی که در درمان دیابت موثر است به شرح زیر است :

۱- بامیه :

برخی از محققان بر روی گیاه بامیه یکسری تحقیقاتی را بر روی موش ها انجام داده‌ اند که نشان می دهد آب بامیه باعث کنترل قند خون و همچنین کاهش آن شد ، از آنجایی که طبع بامیه سرد و تر است موجب کاهش قند خون می گردد .

۲- کاسنی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که باعث سوخت و ساز چربی و قند خون در بدن می‌شود گیاه کاسنی است ، که این گیاه هم به صورت خود رو و هم به صورت کشت و گاهی به صورت وحشی نیز در در ایران یافت می شود . معمولاً از عصاره برگ تازه گیاه کاسنی و عرق آن در موارد مختلف استفاده می شود . به طور کلی گل ، ریشه ، برگ و ساقه گیاه کاسنی قابلیت خوردن را دارند . یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که افراد مبتلا به دیابت وجود دارند که با خوردن غذاهایی با طبع گرم معمولاً میزان قند خون آنها افزایش می یابد .

۳- چای سبز :

چای سبز فواید زیادی دارد از جمله آنها می ‌توان به کاهش کلسترول ، درمان بیماری های کبدی ، پیشگیری از آلزایمر و درمان چاقی اشاره نمود ؛ اما برخی از تحقیقات نشان داده که چای سبز در افراد مبتلا به دیابت موثر است زیرا این گیاه به عملکرد بهتر سیستم متابولیک بسیار کمک می‌کند . در واقع ترکیباتی که در چای سبز وجود دارد همچون پلی فنول موجب تنظیم قند خون بدن می گردد ؛ در نتیجه خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد .

۴- خارمریم :

یکی از گیاهان دارویی که بسیار در طب سنتی کاربرد دارد گیاه خارمریم است است که نام علمی آن Silybum marianum می باشد ، پزشکانی که در طب سنتی هستند به افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی معمولاً این دارو را تجویز می کنند ؛ چرا که به افزایش حساسیت سلولی به انسولین کمک نموده و همچنین موجب کاهش میزان قند خون نیز می گردد . طبق بررسی ها و تحقیقاتی که انجام شده نشان می دهد که مصرف گیاه خار مریم به صورت بذری و یا عرق آن به مدت چهار ماه باعث کاهش میزان قند خون ناشتا و سطح انسولین افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می گردد البته باید توجه داشت که طبع گیاه خار مریم گرم است .

۵- گزنه :

یکی از گیاهان دارویی دیگر گزنه است که این گیاه علفی می باشد و ساقه آن معمولاً چهارگوش بوده و ارتفاع آن حدود یک متر است . گیاه گزنه معمولاً در مناطق مرطوب که امکان عبور چهارپایان از آنجا وجود دارد مانند خرابه ها باغ ها و دیگر نقاط به صورت خودرو رشد می کند ریشه این گیاه خزنده است و معمولا مناطقی را که قابلیت رشد دارد را از ریشه خود پر می کند و آرام آرام آن نواحی سرشار از گیاه گزنه می گردد .
گیاه گزنه دارای مواد بسیاری از ترکیبات آنتی اکسیدانی همچون فلاونوئید ، استرول ، فنول ، لکتین است . تحقیقاتی که بر روی این گیاه انجام شده نشان دهنده این است که گیاه گزنه به کاهش سطح قند خون و همچنین ریسک بیماری های قلبی عروقی به دلیل ویژگی های آنتی اکسیدانی و ضد فشار خون و ضد التهابی بودن آن بسیار کمک می کند .

از دیگر تاثیرات گیاه گزنه این است که با توجه به مهار آنزیم های تاثیر گذار روی جذب قند غذا ، محافظت از سلول بتا پانکراس و تغییر شکل عناصر تولید قند در بدن به تنظیم و کنترل میزان قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک خواهد کرد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.