زنبورعسل و مهم ترین ماموریت زندگی آن ها

زنبورعسل بقای بشریت و بقای زنبورعسل بقای بشریت به بقای زنبورعسل گره خورده است!!! ما تاکنون از نزدیک شاهد پرواز زنبورهای عسل دوروبر گل ها بوده ایم. زنبورها گونه های متفاوتی دارند و از منابع گوناگونی تغذیه می کنند.اموزه نیز زنبورداران برای تغذیه زنبورهای خود از منابع متفاوتی اعم از طبیعی و مصنوعی استفاده میکنند. […]

زنبورعسل

بقای بشریت و بقای زنبورعسل

بقای بشریت به بقای زنبورعسل گره خورده است!!!

ما تاکنون از نزدیک شاهد پرواز زنبورهای عسل دوروبر گل ها بوده ایم.

زنبورها گونه های متفاوتی دارند و از منابع گوناگونی تغذیه می کنند.اموزه نیز زنبورداران برای تغذیه زنبورهای خود از منابع متفاوتی اعم از طبیعی و مصنوعی استفاده میکنند.

اگر به یک فروشگاه محصولات طبیعی و ارگانیک یک سر بزنید حتما حتما چندین قفسه آن فروشگاه شامل شیشه های زیبایی است که از عسل پر شده است و با اسامی گوناگونی از هم مشخص شده اند عسل شنبلیله – عسل بوته ی خار- عسل مرکبات – عسل کوهی – عسل گیاهان مخلوط و…

اما این عناوین گوناگون مربوط می شود به موضوع تغذیه زنبورها یعنی زنبور ها با هر ماده ای که تغذیه می شوند عسل همان ماده یا گیاه را خلق میکنند و قطعا طعم و خواص وحتی ماندگاری این عسل ها باهم متفاوت می باشد .

گفتنی است که زنبور های عسل می تواند نقش مهم و به سزایی در باروری گیاهان داشته باشد,تا حدی که می توان اینگونه عنوان کرد که اگر زنبور های عسل نبودند در بسیاری از اوقات باروری گیاهان نیر امکان پذیر نبود;بنابر گفته های آماری اتحادیه ی ملی پرورش دهندگان زنبور عسل در کشور فرانسه زنبور عسل اقدام به باروری گل آفتابگردان و همچنین درختان سیب تا میزان ۷۰ درصد و درختان گیلاس و توت فرنگی به میزان ۱۰۰ درصد می نماید.

بنابراین فرض کنید اگر زنبورعسل وجود نداشت چه اتفاقی می افتاد؟

میزان تولیدات گیاهی بسیار کاهش یافته…از این که بخواهیم به موضوع تولید عسل و مزیت آن بپردازیم باید به این فکر کنیم که زندگی ما بدون وجور خود زنبور عسل تا چه اندازه امکان پذیر بود و نبودن آن چه ضررهایی به …گوناگون زندگی انسان ها میزند.

زمانی که یک زنبور عسل روی گل می نشیند دانه های گرده را از اندام نریه ی گل برداشته و زمانی که به سمت گل دیگری می رود با این دانه های گرده اندام ماده ی گیاه یعنی تخمدان را بارور میکند …به خوبی در تاثیر و نقش زنبورهای عسل در باروری گیاهان و افزایش قابل توجه سطح تولیدات کشاورزی آگاهی دارند.

به همین جهت در زمان های مختلف زمین های کشاورزی خود را به زنبورداران اجازه داده و از این طریق تلاش میکنند تا میزان تولید محصولات خود را دوبرابر کرده و سود بیشتری ببرد.

آناتومی بدن زنبورعسل

آناتومی بدن زنبور عسل بسیار شگفت انگیز میباشد به عنوان مثال چشم های زنبورعسل…هزار سطح داشته که هر سطح در واقع …به یک واحد چشمی است و این شکل ساختاری چشم های زنبور عسل او را تار میکند که در تاریکی هم بتواند ببیند همچنین در قسمت انتهایی شاخک های زنبور تعدادی فرورفتگی وجود دارد که نسبت به بوهای گوناگون حساس بوده و همچنین توانایی او را در انتخاب کردن گل های مناسب و …کردن بهترین شهد راهنمایی می کند .

رفتار گروهی و مردمی منجر به…زنبور های عسل نیز …توجه می باشد زمانی که زنبور ها داخل کندوی عسل مشغول به کار میباشند رفتار و نشانه ای با همدیگر نداشته و تنها به هدف اولی خود که رساندن شهد گل بع کندو می باشد فکر میکند و از طرفی اگر همین زنبور ها در فضای بیرون از کندو مورد حمله خارجی قرار بگیرد همه ی زنبور ها آماده ی دفاع کردن از آن زنبور می باشند.

مهم ترین ماموریت زنبورعسل

جالب اینجاست که مهم ترین ماموریت در زندگی یک زنبورعسل فقط رساندن شهد گل به کندو می باشد تا جایی که در این راه …است جان خود راهم از دست بدهد .

با آزمایشاتی که جدیدا روی زنبور ها انجام شده به این نتیجه رسیده اند که یک زنبور عسل در طول زندگی خود وظایف تکراری را انجام …دهد بلکه هر زنبور در حتی در طول یک روز …وظایف متعددی را عهده دار میشود.

به عنوان مثال اگر زنبوری صبح مشغول مکیدن شیره ی گل ها باشد شب با چرخاندن بالهایش هوای کندو را تهویه می کند و یا از لارو ها محافظت می کند یا در محل خارج از کندو بر پرچم های گل ها می نشیند …را به داخل کندو می برد,حتی امروزه در باغ وحش ها کندوهایی نصب شده تا انسان ها از نزدیک شاهد حرکات جالب و خارق العاده زنبور ها در تهیه و تولید عسل باشد .

ساخت خانه های زنبور

زنبور ها ساخت خانه های خود را از سقف شروع میکنند و بنیان خانه ی جدید با اولین محموله های شهد به این شکل گذاشته می شود و تقریبا سه ماه ساخت آن به طول می انجامد, البته همیشه زنبورها خود اقدام به ساخت کندو نکرده و خود زنبورداران کندوی آماده را در اختیار زنبورها گذاشته تا زمان کمتر تلف شود و زودتر به عسل برسند .

ملکه ی زنبور عسل

در فرآیند زنبورداری بیشتر از دو سال از یک ملکه استفاده نمیشود .

ملکه ی زنبورعسل در در زمان …عسل و گرده نمی خورد و به جای آن ژله رویال از غدد ترشحی زنبوران کارگر را مصرف میکند و به علت اینکه غذا بردن در ۵ روز اول زندگی ۱۲۵۰ برابر بزرگتر از دیگر زنبور ها می شود.

طول عمر این زنبور نیز از ۴۵ روز به ۵ تا ۷ سال افزایش پیدا میکند . ملکه تا آخر عمر خود از ژله رویال تولید شده توسط زنبوران کارگر تغذیه میکند .

ملکه حکم رهبر کندوی عسل را دارد در صورتی که به هر دلیلی ملکه از دنیا برود و جانشینی برای او یافت نشود بعد از گذشت تنها چهار ساعت تمام زنبورها دست از کار در کندو می کشند و بعد از مدتی زنبورها شروع به تولید شفیره ی ملکه برای تولید ملکه جدید می کند تقریبا دو هفته زمان میبرد تا ملکه ها از شفیره …بیاید سپس شروع به مبارزه ی…می کنند .

ملکه ای از همه قوی تر باشد و ملکه های دیگر را شکست دهد به عنوان ملکه ی کندو معرفی می شود .

پس از گذشت زمان کوتاهی کارگران کندو شروع به …می کند و کندوی نر ریز میشود و در معرض نابودی قرار میگیرد;

اما زنبور ها چقدر مکان مناسب برای ساخت یک کندو را پیدا میکند؟

اغلب به زنبورهایی دستور جستجو برای یافتن مکان مناسب داده می شود .

زنبورهای مامور اکتشاف با یافتن مکان مناسب به زنبوران دیگر اطلاع می دهند که این مکان مناسب کندو سازی می باشد.

گاهی هم کندوهایی که انسان ها ساخته اند را پیدا کرده و به سراغ آنها می روند کندویی که از زنبورهای عسل برای لانه گزینی خود انتخاب می کنند در واقع با تلاش خودشان تبدیل به کندو می شود چرا که قبل از ورود آنها به کندو تنها حفره هایی بدون موم و عسل می باشند.

به این شکل زنبورها اقدام به ساخت و لانه گزینی کرده و به شکل فرم یک کله قند حفره ها را پر میکنند چه خوب است که ما انسان ها کار گروهی و نظم و تلاش را از زنبورها بیاموزیم.

جهت کسب اطلاعات جامع تر در این خصوص به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.