شناخت انواع سرمایه گذاری در بازار ملک که شما را ثروتمند می کند

مقدمه در حوزه اقتصاد سرمایه گذاری یعنی اختصاص دادن پول به یک یا چندین اموال گوناگون برای رسیدن به منبع ارزشمندی در آینده می باشد. معمولا انواع سرمایه گذاری شامل مواردی چون ملک، طلا، خودرو، ارز و… می شود. با بالا رفتن قیمت هر یک از آنها، سرمایه افراد نیز افزایش می یابد؛ با اینکه […]

مقدمه

در حوزه اقتصاد سرمایه گذاری یعنی اختصاص دادن پول به یک یا چندین اموال گوناگون برای رسیدن به منبع ارزشمندی در آینده می باشد. معمولا انواع سرمایه گذاری شامل مواردی چون ملک، طلا، خودرو، ارز و… می شود.

با بالا رفتن قیمت هر یک از آنها، سرمایه افراد نیز افزایش می یابد؛ با اینکه سرمایه گذاری به قصد سود آوری صورت می گیرد، اما با میزانی از خطر پذیری نیز مواجه است، یعنی اینکه در صورتی که صحیح انجام نشود، باعث پایین آمدن ارزش آن می شود. بنابراین قبل از انجام انواع سرمایه گذاری باید از اصول و خصوصیات آنها آگاهی داشته باشید.

انواع سرمایه گذاری

سرمایه گذاری یعنی این که اشخاص براساس فاکتورهایی گوناگون کالاها یا اموالی را که به آنها نیاز نداشته اما احساس می کنند که قرار است در آینده محبوب شوند  را می خرند که با گذر زمان با افزایش هزینه کالا سود حاصل از آن نیز افزایش پیدا می کند. کل انواع سرمایه گذاری به دو صورت مستقیم  و غیر مستقیم انجام می شود.

مدل مستقیم اشخاص خودشان کنترل سرمایه شان را به دست دارند، خطر پذیری و سود دهی آن نیز بالا است. نوع غیر مستقیم افرادی که وقت و تخصص لازم را ندارند، سرمایه خود را به واسطه های قابل اطمینان واگذار می کنند، دارای خطر و سود دهی کم می باشد.

همچنین انواع سرمایه گذاری از لحاظ زمانی نیز به دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت دسته بندی شده که هر یک اصول، قوانین و سود دهی مختص به خود را دارند. از جمله برترین انواع سرمایه گذاری که هر شخص قادر است با توجه به سطح خطر پذیری و تخصص خود از آنها بهره گیرد به شرح زیر می باشد:

سرمایه گذاری در بورس:

از محبوب ترین راه های انواع سرمایه گذاری کار در بورس است که هم به شکل مستقیم و هم غیر مستقیم قابل انجام می باشد. اشخاص قادرند که با اندک ترین سرمایه و علم در این بازار سرمایه گذاری  و با تهیه اوراق اولیه به سود برسند.

ولی برای داشتن حضوری بی واسطه در این بازار باید آموزش دید و بدون بررسی و تحقیق نباید وارد این عرصه شد. اشخاصی که تخصص ندارند می توانند از عوامل بی واسطه چون صندوق ها بهره گیرند.

سرمایه گذاری در ارز و طلا:

جزء راهکارهای قدیمی در بازار انواع سرمایه گذاری است. طلا در همه جای دنیا نقدینگی و خرید بالا داشته و یک نوع اموال مطمئن به شمار می رود. بعلاوه این روزها ارزهای دیگری مانند دلار و ارز دیجیتال و… نیز حوزه مناسبی برای سرمایه گذاری است. طلا برعکس دلار و سایر ارزها، در مقابل تورم صدمه نمی بیند.

اشخاصی که مایل نیستند خطر پذیری طلای فیزیکی را بپذیرند قادرند با تهیه اوراق پس انداز و یا صندوق های مربوط به طلا در این حوزه اقدام به سرمایه گذاری نمایند؛ لیکن باید این نکته را در نظر داشت که این نوع سرمایه گذاری ها طولانی مدت بوده و امکان دارد که در مدت کم اشخاص به سود خوبی نرسند.

سرمایه گذاری در اوراق بهادار:

یکی دیگر از انواع سرمایه گذاری هستند که سود دهی مناسبی را به همراه دارند؛ از برترین اوراق های بهادار سهم های شرکت های گوناگون است؛ و معامله آن ها به تخصص، علم و تجربه زیادی نیاز دارد.

افراد قادرند به شکل مستقیم این اوراق را خریداری و به سود برسند و یا در صندوق هایی که درآمد آن ها دائمی است اقدام به سرمایه گذاری کنند زیرا قسمت اعظم این نوع صندوق ها را اوراق بهادار گوناگونی شکل می دهد.

سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری:

این صندوق ها برترین و ایمن ترین راه ها جهت انواع سرمایه گذاری می باشند که تمام اشخاص به آسانی به آنها دسترسی دارند. این صندوق ها دارای چند نوع یعنی، صندوق های با عاید پایدار، ، مختلط، سهامی، قابل خرید و فروش و… می باشند.

هر یک از آنها مزیت و معایب و خطر پذیری خاص خود را دارند. این روش برای افرادی که علم و تجربه کافی در نوع مستقیم را ندارند، مناسب و مفید است.

سرمایه گذاری در بانک:

کم خطر ترین، قابل اطمینان ترین و مستقیم ترین راه  انواع سرمایه گذاری می باشد. فاقد ریسک و سود کم نسبت به دیگر روش ها است. بانک ها شامل یک سطح سود معین هستند که با توجه به بهای تورم مشخص می گردند.

در هر حال سود پرداختی از سمت بانک به افراد، مساوی با پایین آمدن بهای سرمایه او به دلیل تورم است. بدین معنی که بانک عملا سودی به افراد نمی دهد بلکه تنها تاثیر تورم بر دارایی آنها را از بین می برد.

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات:

پرطرفدار ترین انواع سرمایه گذاری می باشد. با وجود تورم زیاد، برترین راه جهت سرمایه گذاری، کار در حوزه املاک است. ولی باید به برخی عناصر گوناگون توجه نمود، یکی اینکه نیازمند وقت بیشتری است و افراد در طولانی مدت به سود دلخواه می رسند. دیگری نقدینگی کم این حوزه است.

مزایای  انواع سرمایه گذاری:

۱- با سرمایه گذاری اشخاص به هدف های مالی خود می رسند، هدف هایی چون خریدن زمین، ماشین، خانه، طلا و… از این دسته اند. اغلب سرمایه گذاری های دارای هدف این امکان را فراهم می کنند تا اشخاص با کنترل درست قسمت باقی مانده سرمایه شان به اهداف مورد نظر خود برسند.

۲- سرمایه گذاری باعث می شود که تورم تاثیر چندانی بر سرمایه اشخاص نگذارد، یعنی بهای سرمایه را حفاظت و آن را افزایش می دهد.

۳- سرمایه گذاری صحیح نگرانی افراد را در زمان بازنشستگی کاهش می دهد.

انواع ملک و انواع سرمایه گذاری ملکی

برخی از اشخاص تصور می کنند که بازار ملک صرفا خاص مسکن است در صورتی که بازار ملک در کم ترین حالت۱۶ نوع می باشد که یکی از آن ها مسکن می باشد. در کل ملک دارای انواعی چون زمین و ساختمان( اداری، مسکونی، صنعتی و…) است. منظور از زمین مکانی است که  هیچ نوع سازه ای در آن بنا نشده است؛ شامل کاربری ها و خصوصیات گوناگونی می باشد. ساختمان نیز محلی که متشکل از چند واحد است و مکان هایی مثل پارکینگ و حیاط به صورت اشتراکی استفاده می شود.

اصولا بیش از دو طبقه بوده و کاربری آن ها مسکونی، تجاری و … است. انواع سرمایه گذاری ملکی دو نوع سرمایه گذاری تهاجمی و تدافعی می باشد. نوع اول یعنی سرمایه گذاری تهاجمی یعنی سرمایه گذاری که اشخاص با دارا بودن سرمایه کم ریسک پذیری می کنند و در نوع سرمایه گذاری تدافعی نیز افراد براساس میزان سرمایه ای که دارند اقدام به سرمایه گذاری می کنند و خیلی ریسک پذیر نیستند.

بنابراین سرمایه گذاری املاک از جمله راه های محبوب انواع سرمایه گذاری در جهان کنونی می باشد به گونه ای که میان سرمایه گذاری در بورس و املاک رقابت تنگاتنگی وجود دارد این موضوع برای اشخاصی که اولین بار اقدام به سرمایه گذاری می کنند مهم تر است؛ به گونه ای که سود دهی خوبی برایشان به همراه داشته باشد چرا که در بلند مدت باید سطح سودآوری افراد از سرمایه ابتدایی آن ها به دست آید.

هر چند که با سرمایه گذاری در این حوزه درآمد جاری به افراد داده نشود ولی با گذشت زمان بهای ملک بالا می رود. سه گروه مهم جهت سرمایه گذاری املاک وجود دارد که هر یک از آن ها شامل چند زیر شاخه و گروه فرعی هستند.

اول:

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات تجاری است که شامل معامله مغازه، خرید دفتر اداری، خرید و فروش املاک صنعتی و… می شود.

دوم:

نیز سرمایه گذاری املاک و خرید و فروش باغ و زمین است که زیر مجموعه آن شامل خرید زمین جهت کارهای تجاری، خرید زمین کشاورزی و خرید زمین مسکونی می باشد.

سوم:

سرمایه گذاری املاک مسکونی بوده که شامل خرید ویلا، پروژه های مسکونی، بنا کردن شهرک ها و… است. سرمایه گذاری در ملک مزایا و معایبی دارند که به شرح زیر می باشند:

مزایای انواع سرمایه گذاری در ملک در شهر تربت جام:

۱- ملک قابل واردات نیست، اشخاص جهت خرید آن باید دنبال زمین های داخلی باشند.

۲- به دلیل اینکه زمین های داخلی اغلب کوه و دشت است، با کم بود ملک جهت ساخت و ساز در داخل روبه رو هستیم، برای همین سایر زمین هایی که وجود دارند با ارزش هستند.

۳- بهای ملک همواره حفظ می شود و دارای ریسک پایینی است.

۴- ملک را میتوان تغییر کاربری داد و برای هدفی که در نظر دارید از آن بهره برداری نمایید.

۵- آموزش های لازم در این زمینه را می توان خیلی آسان یاد گرفت، در حالی که در زمینه بورس باید یک شخص متخصص و ماهر باشید در غیر این صورت سرمایه تان از بین رفته و دچار زیان و ضرر می شوید، اما در مورد ملک می توانید از یک شخص قابل اطمینان راهنمایی بگیرید و خرید یا فروش خود را انجام دهید.

۶- می توان از وام های بانکی بهره گرفت، بدین شکل که زمین را خریداری نمود و با وام های بانک ساخت آن را آغاز کرد و زمان تمام شدن کار، قسمتی از آن را به سود بانک اختصاص دهید.

۷- ودیعه آن‌ نیز سود به همراه دارد، به طوری که یک مکان یا زمینی که آن را لازم ندارید و خریداری کرده اید به دیگران اجاره داد و اجاره بهای آن را صرف امور دیگر کنید.

معایب انواع سرمایه گذاری در ملک:

۱- سرمایه گذاری در این زمینه به پول زیادی دارد، ولی روش هایی نیز وجود دارد که می توان با سرمایه کم نیز ملک خرید.

۲- ملک یا ساختمان به مرور زمان دچار تغییراتی یا به عبارتی فرسوده می شود. به همین خاطر باید حداقل سالی یکبار آن را ترمیم کنید.

۳- طرح و امکاناتی که در زمان ساخت آن به کار رفته قدیمی می شوند. برای این منظور می توانید زمین خریداری کنید و یا ساختمان را با سازه های تازه ساز معاوضه نمایید.

۴- ساختمان ها همواره در معرض بلایای طبیعی هستند.‌ چنانچه بر روی خرید زمین تمرکز نمایید، دیگر دغدغه ای در این باره وجود ندارد.

سرمایه روی مسکن در شهر تربت جام

این روزها تنها فعالیت کردن و به دست آوردن درآمد جوابگوی خواسته های زندگی انسان نیست لیکن جهت رسیدن به پول زیاد، سرمایه گذاری نیاز است که با وجود جریان رو به افزایش تورم و مصادف شدن با پایین آمدن بهای پول، چنانچه سرمایه گذاری باعث زیاد شدن سرمایه نگردد ولی قادر است از پایین آمدن بهای دارایی جلوگیری کند.

گرچه حوزه های گوناگونی مانند بورس جهت انجام سرمایه گذاری هستند ولی سرمایه گذاری در بازار مسکن و مزیت های آن به دیگر حوزه ها برتری دارد. در شهرستان تربت جام مثل خیلی از جاهای دیگر صنعت و فعالیت مربوط به ساختمان پیشرفت زیادی دارد که این صنعت قادر است به شکل مستقیم و غیر مستقیم چندین شغل را توسعه دهد.

جهت سرمایه گذاری در این زمینه اول باید سه عنصر سود دهی، خطر پذیری و نقدینگی را مورد ارزیابی قرار داد و براساس شیوه زندگی و اقتصاد مورد مناسب را برگزید. سرمایه گذاری در مسکن یک راه ایمن و مطمئن است، عناصر کمی آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرمایه روی  مسکن

همچنین مسکن یکی از نیازهای مهم و اساسی افراد است به همین دلیل هیچ گاه تقاضا برای آن کم نمی شود، همین امر هم موجب شده تا دائما جریان رو به افزایشی داشته باشید. بعلاوه با سرمایه گذاری در این حیطه، اشخاص مدیریت سرمایه شان را در دست دارند در صورتی که در دیگر حوزه ها اینگونه نیست.

فاکتورهای گوناگونی در بالا و پایین شدن ارزش آنها نقش دارند. بهترین زمان برای خرید آن، وقتی است که بازار آن آرام باشد یعنی اینکه قیمت ها به بالاترین میزان خود دست نیافته باشند. اصولا بازار آن یک دوره ۴ ساله دارد که دچار تغییر و جهش می شود. در اوایل دوره قیمت آن افزایشی بوده.

در میانه دوره قیمت سایر بازارها رو به افزایش است و در دو سال دوم قیمت آن به ثبات رسیده و قیمت آن کم و بیش دچار بالا و پایین شدن می شود.

روش های سرمایه گذاری در مسکن در شهر تربت جام:

پیش از هر اقدامی ابتدا باید اطلاعات و آگاهی خود را بالا برو تا به موفقیت رسید. این روش ها به ۶ نوع دسته بندی می شود که عبارتند از:

۱- سرمایه خرید و فروش مسکن:

اشخاصی که در این زمینه کار می کنند، اغلب توان و قدرت بیشتری در خرید و فروش داشته و بهتر می دانند که چه موقع مسکن را با قیمت پایین خریده و در وقت مناسب با قیمت بالا بفروشند.

۲- خرید ملک های قدیمی و ترمیم آنها:

از جمله شیوه های سود آوری در این بازار، خرید و ترمیم اینگونه ملک ها است. این امر سبب بالا رفتن قیمت و سودآوری بیشتر می شود.

۳- خرید منازل کلنگی جهت بنا سازی:

با خرید این نوع املاک و تغییر به صورت تازه ساز، سود دهی بالایی دارد، با این حال باید شکیبا بود تا به نتیجه دلخواه رسید.

۴- سرمایه در بنا سازی مسکن:

یکی دیگر از انواع سرمایه گذاری در زمینه ملک، خرید و بنا کردن آن است. چنانچه نواحی رو به پیشرفت را انتخاب و در آنجا بنا سازی را شروع کنید، قطعا به سود خوبی می رسید.

۵- سرمایه در قسمت اجاره ملک:

با خرید منازل یا آپارتمان ها و اجاره دادن آن ها، به سود دائمی و مناسبی دست می یابید. همچنین با فروش شان در زمان بالا رفتن قیمت ها نیز به سوددهی می رسید.

۶- شراکت در بازسازی مسکن:

یک شیوه بی دغدغه در انواع سرمایه گذاری در زمینه مسکن، شراکت در ساخت و ساز آن است، این امر فاقد مراحل اداری است. البته باید از قابل اطمینان بودن شخص مقابل نیز مطمئن باشید.

مزایای سرمایه گذاری در مسکن:

سرمایه گذاری با پول رهن جزء روش های دسترسی به درآمد است، خطر پذیری این بازار کم است، متنوع بودن این بازار در مقایسه با سایر حوزه ها می باشد، مثل خرید ملک، زمین و…، این سرمایه مثل طلا و سایر دارایی ها قابل سرقت نیست، وجود یک‌ خانه موجب آسودگی خاطر افراد می شود در حالی سایر زمینه ها اینگونه نیست و بنا سازی در مجاورت خانه های مستهلک، یک نوع خدمت به جامعه و افراد محسوب می شود.

معایب سرمایه گذاری در مسکن:

این خانه ها با گذشت چند سال رو به فرسودگی می روند و این روند در پایین آمدن قیمت آنها تاثیر گذار است، ضروری بودن نقدینگی زیاد چرا که با پول کم نمی توان در این حوزه سرمایه گذاری نمود، نقدینگی پایین نیز یکی دیگر از معایب سرمایه گذاری در این حوزه است، زیرا مدت زمان زیادی نیاز دارد تا فروخته شود، از آنجایی که هر روزه طرح ها و مدل های تازه ای در این بازار پدید می آید.

لذا مدل های منازل خریداری شده قدیمی می شود. گاهی اوقات این بازار در مقایسه با سایر انواع سرمایه گذاری مثل طلا  و بورس، سود دهی پایینی دارد، زمان سرمایه گذاری در این بازار باید همه جنبه ها اعم از موقعیت، ساختار، قیمت و… را در نظر گرفت.

درباره آنها به تفحص و جستجو پرداخت، ولی بعضی بازارها به این مرحله نیاز چندانی ندارند و اینکه معامله ملک نیاز به یکسری مراحل اداری دارد همچنین باید تعرفه هایی چون مالیات را نیز در نظر گرفت.

اصل های سرمایه گذاری در بخش مسکن

۱- تعیین هدف سرمایه گذاری:

نخستین گام در انواع سرمایه گذاری ، مشخص نمودن هدف سرمایه گذاری می باشد.

۲- ارزیابی بازار:

مرحله بعد، ارزیابی قیمت ها است، یعنی اینکه قیمت ملک در چه شرایطی است.

 ۳- بررسی هزینه ها و کم کردن تعرفه های جانبی:

زمانی که برای سرمایه گذاری مکانی خریداری میکنید، از اول باید دقت

کنید که ارزش آن چقدر است و سود دهی دارد یا خیر.۴- موقعیت مکانی ملک: کیفیت ناحیه ای که ملک در آن واقع است، در سود دهی یا عدم سود دهی تاثیر بسزایی دارد. امتیازهای ملک:

عواملی چون تجهیزات، وضعیت مکانی، ایمنی و..‌. بر روی بنای آن اثر دارد و در زمان فروش در نظر گرفتن این عوامل فروش را آسان می کند. ۶-

ترمیم ملک:

از جمله روش های مناسب برای سرمایه گذاری ملک، خرید، ترمیم و فروش ملک های قدیمی و مستهلک است.

خریدن ملک های کوچک تر:

هنگامی که پول کمی دارید، خریدن خانه های کوچک گزینه ی مناسبی برای سرمایه گذاری است، زیرا دارای خطر پذیری پایینی است.

خطر پذیری بازار مسکن:

خطر پذیری های سرمایه گذاری در این حوزه شامل چند دسته است که اشخاص باید نسبت به هر یک از آن ها شناخت پیدا کند تا بتواند در اولین فرصت آن ها را حذف نماید. اطلاع از وجود این خطر پذیری ها موجب می  شود که در بازار مسکن به سود دهی بالایی دست یابید.

این ریسک ها عبارتند از: نداشتن اطلاعات جامع و کامل که امکان دارد که قیمت بالایی برای آن صرف کنید و یا موقعیت های نا مناسب را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایید، سیاست های دولت از جمله عوامل تاثیر گذار در کاهش یا افزایش قیمت مسکن است.

این سیاست ها شامل وام های بانکی، گرفتن مالیات، برنامه های مسکن مهر و…می باشند، بعضی خطر پذیری ها نیز به صورت غیر منسجم در قیمت ملک تاثیر می گذارند، مواردی چون زلزله، حرکت زمین و… باعث به وجود آمدن این خطر پذیری ها برای مسکن می شوند،  افت بازار نیز تاثیر جدی بر روند قیمت مسکن دارد.

یافتن وقت خوب و مناسب در دوره خاص جهت خرید مسکن، اهمیت ویژه ای دارد و منجر به سود دهی بالایی می شود.

سخن پایانی

سرمایه گذاری به معنای در نظر گرفتن سرمایه برای کاری به امید سود از آن در روزهای آتی است. به طور کلی جهت پا گذاشتن به هر میدانی ابتدا باید با معنای آن شناخت پیدا کرد.

زمان ظهور پول، پس انداز و انواع سرمایه گذاری نیز مورد توجه قرار گرفت. انسان به خاطر عواملی چون تورم و گذشت زمان که موجب پایین آمدن بهای دارایی می گردد، به دنبال راهی جهت محافظت از دارایی و افزایش آن بود.

افراد جهت سرمایه گذاری در بازار مسکن در شهر تربت جام اول باید راه آن را انتخاب و دانش خود را در آن‌ زمینه زیاد کنند و اینکه پیش از وارد شدن به این حوزه باید با مشاوران مربوطه مشورت نمایند.