مهم ترین اتفاقات تاثیر گذار در صنعت بیمه تربت جام

مقدمه صنعت بیمه  یک صنعت فوق العاده مهم در ایران و یا هر جا جهان می باشد که از جان و مال افراد در مقابل حوادث غیر مترقبه حفاظت می کند. سالانه افراد بسیار زیادی اموال خود که شامل مغازه ، خانه و یا وجه نقد می باشد در مقابل حوادثی مانند آتش سوزی ، […]

مقدمه

صنعت بیمه  یک صنعت فوق العاده مهم در ایران و یا هر جا جهان می باشد که از جان و مال افراد در مقابل حوادث غیر مترقبه حفاظت می کند. سالانه افراد بسیار زیادی اموال خود که شامل مغازه ، خانه و یا وجه نقد می باشد در مقابل حوادثی مانند آتش سوزی ، زلزله و یا دزدی بیمه می کنند تا در صورت بروز چنین حو.ادثی بتوانند درصدی از مال از دست رفته خود را بازگرداند و تا حدودی آسیبی که وارد شده است جبران شود. ما نوع دیگر از بیمه هم داریم که به آن بیمه عمر گفته میشود که سالهایی که افراد بر اساس بیمه مشخص می کند را به پرداخت  حق البیمه خود می پردازند و بعد از گذشت یک بازه بیست ساله بیمه به آنها مبلغی را می دهد و در صورت فوت افراد بیمه موظف خواهد بود که مبلغ را به خانواده فرد متوفی بدهد.

تاریخچه صنعت بیمه

در تمام ادوار گذشته اگر به جستجو بپردازیم همه اقوام همه تمدن هایی که وجود داشته اند همیشه به دنبال یک راه حل بوده اند تا از طریق ان بتوانند خسارت هایی که به مال و اموال آنها وارد می شده است را جبران کنند. بیمه و صنعت بیمه  در کشور ما مربوط به دوره کیقباد می شود که تقریبا پنج هزار سال پیش می باشد در این زمان این رسم باب بوده است که اگر فردی دچار ضرر مالی یا ضرر جانی می باشد باید بیمه به او مبلغی را پرداخت می کرده است که به به اسم هایی مانند بیمه تاوان یا بیمه دریغ مندان نامگذاری شده بوده. ایرانی ها در این زمان بود که به معنای یکپارچگی و در زیر یک پرچم بودند و داشتن یک حکومت مرکزی را به وضوح در ریافتند و در برابر دشمنان این سرزمین به معنای واقعی توانایی ایستادگی پیدا کردند.

معرفی واژه صنعت بیمه

صنعت بیمه در زمان پادشاه کیقباد در ایران به این صورت بوده است که در آن زمان اگر کسی خانه اش بر اثر آتش سوزی از دست می رفته است یا به دلایل طبیعی دچار آسیب دیدگی می شده است و یا بر اثر کمبود باران و خشکسالی مزرعه افراد بی ثمر می مانده است به این افراد حق بیمه پرداخت می کرده است. اولین بار که وازه صنعت بیمه  توسط عبدالطیف شوشتری که معنای اطمینان دادن به افرادی بوده است که مال خود را از دست داده اند به کار گرفته شده است.  اگر بخواهیم در رابطه با اولین سازمان بیمه در ایران سخن بگوییم باید بگویم اولین سازمان مربوط به صنعت بیمه در دوره پادشاهی احمد شاه قاجار بنیان گذاری شده است.

تصویب رسیدن قوانین مربوط به تاسیس صنعت بیمه مرکزی  فعالیت هایی که تحت عنوان صنعت بیمه در ایران فعالیت خود را آغاز کرده بودند رسمیت پیدا کرد و صنعت بیمه در ایران به رسمیت شناخته شد و فعالیت های آن شکل جدیدی به خود گرفت.این روال تا زمان به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی ایران ادامه داشته است و پس از آن یعنی پس از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی ایران صنعت بیمه در ایران یک صنعت ملی اعلام شد روند کار آن ها دچار تغییرات زیادی شد.

شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه

شرکت های سرمایه گذاری مربوط به صنعت بیمه از سال ۱۳۷۵ در ادارات مربوط به ثبت کردن شرکت ها به ثبت رسیده است از اصلی ترین فعالیت هایی که در این شرکتها به انجام میرسد میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

سرمایه گذاری کردن در سهام ها و یا سهم الشرکه ها و صندوق های مربوط به صنعت بیمه  و یا اوراق بهادار دیگر مربوط به صنعت بیمه سرمایه گذاری گردن در صنعت بیمه با هدف مشخصی یعنی هدف کسب کردن انتفاع به صورتی که به صورت انفرادی یا و با وابسته به اشخاص بتوانند شرکت را کنترل کنند . سرمایه گذاری کردن در سایر اوراق بهادار معمولا دارای حق رای نمی باشد و این توانایی را دارد که تواند مدیر انتخاب کند.

معرفی شرکتهای بیمه در تربت جام

صنعت بیمه در تربت جام تاریخچه طولانی دارد و به رسمیت پیدا کردن و عمومیت پیدا کردن آن در این شهر بیشتر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بوده است. شرکتهای بیمه بسیاری در تربت جام مشغول به فعالیت هستند و با توجه به این که این شهر یک شهرستان کوچک است به خوبی توانسته است تمام انواع بیمه ها را در خود جای دهد و دفاتر بیمه در این شهر به یک کسب و کار بسیار محبوب تبدیل شده است.

بیمه ایران ، بیمه البرز ، بیمه آینده ، بیمه پاسارگاد نمونه ای از انواع بیمه ها هستند که در شهر تربت جام به صورت رسمی فعالیت می کنند. اکثر مردمی که در این شهر زندگی می کنند در یکی از انواع مختلف بیمه خود را ایمن کرده اند چه از لحاظ بیمه عمر و بیمه آتش سوزی ، بیمه مربوط به ماشین و دیگر بیمه ها …. هر فرد با مراجعه به دفاتر بیمه در تربت جام متوجه حرفه ای بودن این شغل در این شهر خواهد شد.

امور سهام و بیمه

یکی از راه های سرمایه گذاری کردن سرمایه گذاری کردن در بازار و صنعت  بیمه می باشد افرادی که به این کار علاقه مند هستند می توانند با ورود به بازار بورس ایران و سرمایه گذاری کردن در یکی از شرکت های بیمه در سود و زیان این شرکت ها سهیم باشند. سرمایه گذاری کردن در بازار های بیمه به علت اینکه کمتر دچار نوسانات می شود سرمایه گذاری مطمئنی می باشد و انواع شرکت های بیمه که در ایران وجود دارد سرمایه گذاری خود را انجام دهند.

نوع از سرمایه گذاری کردن شما در بازار بورس درصدی از سهام شرکت بیمه دلخواه خود را خریداری می کنید و سپس بر اساس مبلغی که در بازار بورس ان شرکت بیمه سرمایه گذاری کرده اید هم برای شما به صورت ماه به ماه سود واریز می شود و هم احتمال بالا رفتن ارزش سهام شما بسیار زیاد می باشد و امکان بسیار زیادی وجود دارد که سرمایه اولیه شما چند برابر شود.

چرا بیمه مهم است

داشتن یک حس امنیت چه از لحا جانی و چه از لحاظ مالی سبب آسودگی خاطر در افراد میشود و همه انسان ها در راه رسیدن به آن تلاش  های فراوانی کرده اند. هیچ فردی نمی تواند با اطمینان کامل بگوید که مادام العمر هیچ اتفاق ناگواری برای او نخواهد افتاد یا بر اثر حوادث طبیعی هیچ گونه خسارت مالی و جانی متوجه او نخواهد داشت. این گونه از اتفاقات غیر قابل پیش بینی هستند و هیچ کس نمی تواند در رابطه با آن پیش بینی کند اما پیشگیری می تواند بکند.

بهترین راه پیشگیری از اینگونه از حوادث بیمه شدن آن می باشد. در صورتی که شما چه جان و چه مال خود را بیمه کرده باشید در صورت بروز هرگونه خسارتی وارده به شما بر اساس حوادث تعریف شده در بیمه که بر اساس  آیین نامه آن می باشد به شما خسارتی داده می شود تا در جبران خسارتی باشد که متوجه شما شده  است باشد. به طور مثال فکر کنید که شما یک کارگاه دارید که کل سرمایه زندگی شما در آن کارگاه می باشد. صورتی که یک حادثه برای کارگاه شما مانند آتش سوزی اتفاق بیفتد کل سرمایه و اندوخته سالهای زندگی شما بر باد رفته است.

بهترین شرکت های بیمه

وجود شرکت های بیمه که در ایران وجود دارد شما می توانید به راحتی کارگاه خود را با تمام وسایل موجود در آن در برابر حوادث بیمه کنید. چنانچه حادثه ای برای کارگاه شما پیش بیاید بیمه به شما بیشتر مبلغ سرمایه را به عنوان خسارت باز خواهد گرداند.  این کمک بسیار بزرگی برای کسی است که کل سرمایه و اندوخته سالها زندگی خود را از دست داده است.  به همین علت است که بیمه این روز ها به یک صنعت خیلی پرطرفدار و پر سود تبدیل شده است و بازار آن بسیار داغ می باشد. افراد زیادی به فکر سرمایه گذاری در این صنعت و بیمه کردن جنای و مالی خود می باشند.

اگر با خودتان مروری کوتاه از اتفاق هایی که تاکنون برای شما  افتاده است را برای خودتان مرور کنید چه حس بسیار بدی می باشد که فردی در یک لحظه تمام سرمایه سالهای زندگی خود را از دست می دهد و بر اثر یک سهل انگار کوچک هیچ راه جبرانی برای ان وجود نداشته است. اگر این فرد مال و سرمایه خود را بیمه می کرد در صورت بروز هرگونه اتفاقی بخش اعظمی از سرمایه آن به فرد بازگردانده می شود و خسارت بسیار کمی در این صورت متوجه فرد می شود.

با این مطلب و ذکر این مثال به طور کامل متوجه اهمیت بیمه و این صنعت نه تنها در ایران بلکه در همه جای جهان شده اید. اما بیمه مربوط به سرمایه یا وسایل نقلیه نمی باشد  بلکه شما می توانید جان خود را نیز بیمه کنید که یک شاخه کمتر دیده شد اما بسیار مفید در بیمه می باشد که افراد بسیار کمی از مهم بودن و فایده های آن اطلاع دارند و اقدام به بیمه کردن عمر و جان خود کرده اند.

ساختار صنعت بیمه در ایران

ساختار این صنعت در ایران به گونه ای می باشد.  که بیمه که به عنوان ناظر و اصلی ترین سیاست گذار در این صنعت شناخته می شود. در راس امور قرار دارد و سایر شرکت ها بیمه در تحت تکفل بیمه بیمه مرکزی می باشند و توسط این بیمه اداره می شوند.  صنعت بیمه به طور کلی در کشور ایران به شرح ذیل می باشد:

بیمه مرکزی ایران

این بیمه زیر نظر سازمانی به عنوان سازمان های دولتی و زیر نظر مستقیم وزارت اقتصاد و دارایی در کشور می باشد.نارت بر تمام شرکت های بیمه در ایران بر عهده بیمه مرکزی می باشد. همچنین بررسی کردن صلاحیت ها از لحاظ مالی و فنی و صادر کردن پروانه در رابطه با پروانه شرکت های بیمه بر عهده این بیمه می باشد.

شرکت مربوط به بیمه دولتی

این شرکت تمامی امور و سهام آن متعلق به دولت می باشد و توسط دولت به صورت مستقیم اداره می شود.

 شرکت بیمه های خصوصی

در تحت نظارت مستقیم بیمه مرکزی قرار دارند و در عناوین مختلف در ایران مشغول به کار هستند و این که به صورت ویژه مشغول به فعالیت هستند تفاوتی در آیین نامه کلی آنها ایجاد نمی کند.

شعب مربوط به شرکت بیمه

شعبه های شرکت های بیمه واحد های بسیار کوچک تر از شرکت های بیمه هستند. اصلی ترین وظیفه آن ها فروش بیمه نامه ها می باشد و پرداخت خسارت به افراد معمولا از وظایف این نهاد می باشد

نمایندگان شرکت های بیمه

در واقع همان نماینده های مسئول فروش در تمامی شرکت ها بیمه هستند و  تمام خدمات مربوط به فروش بیمه به افراد مختلف را بر عهده دارد.

کارگزار بیمه

کارگزار به فرد حقیقی یا حقوقی گفته می شود که پروانه کار خود را از بیمه مرکزی ایران کسب کرده باشد. و نماینده رسمی بیمه  مرکزی محسوب می شود.هر شرکت بیمه ای مسئول می باشد تا کارمزد مربوط به کارگزار را تمام و کمال پرداخت کند. هیچ گونه تاخیری در این زمینه نباید به وجود آید. کارگزار نباید مازاد بر کارمزد واقعی خود وجه اضافی را از سوی شرکت بیمه دریافت کند. چون این کار خلاف قانون بیمه می باشد برای فرد کارگزار پیگرد قانونی خواهد داشت.

اهداف صنعت بیمه

بیمه مانند هر صنعتی که در کشور ما رونق یافته است دارای اهداف می باشد. که این اهداف در بهتر شدن و رونق گرفتن کسب و کار ها نقش بسیار مهمی دارد. در این رابطه باید گفت با توجه به تعداد شرکت های خصوص بیمه که در ایران به وفور هستند. اهداف آنها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد و چشم انداز هر کدام برای اینده با دیگری متفاوت خواهد بود. اما تمامی شرکت های بیمه در یک هدف با یکدیگر مشترک هستند و آن هدف چیزی نیست. جز حفاظت کردن از جان و مال همه افرادی که در تحت تکفل بیمه هستند و بیمه در مقابل اموال آنها مسئول می باشد.

درآمد صنعت بیمه در ایران

با توجه به رونقی که در طی سالهای اخیر پیدا کرده است. بالا رفتن اطلاعات مردم در رابطه با بیمه کردن امکوال و یا جان. خود این صنعت به یک صنعت پر رونق و پر در امد تبدیل شده است و باعث شده است. افراد بسیار زیادی به این حیطه روی آورند. حتی در بازار بورس که یکی از راه های پر طرفدار سرمایه گذاری در ایران می باشد. سهام شرکت های بیمه خرید و فروش می شود. بسیاری از افراد اقدام به خرید سهام این شرکت ها می کنند تا در آینده به سود کلانی دست پیدا کنند.

در یک تعریف کلی می توان گفت به هر اندازه ای که اطلاعات  مردم در رابطه با بیمه و نقش بسیار مهمی که در نگهداری از اموال یا جان آنها دارد را جدی تر بگیرند و به آن به عنوان یک امر واجب در زندگی نگاه کنند و در بیمه کردن خود و سرمایه زندگیشان سهل انگاری نکنند و به امر بیمه کردن به طور جدی نگاه کنند این مبحث و این صنعت پر رونق تر و پر سود خواهد بود و به یک صنعت اشتغال زا در ایران تبدیل خواهد شد که بسیاری از جوانان را می تواند در زیر پوشش خود قرار دهد و از در کاهش پیدا کردن میزان بیکاری در ایران  نقش موثری داشته باشد.

تحلیل بنیادی صنعت بیمه

صنعت مربوط به بیمه  یکی از صنایعی می باش که با ریسک بسیار زیادی راه اندازی  شده است و هیچ موقع از ریسکی که در این صنعت وجود دارد کاسته نمی شود.  بیمه همیشه  به دنبال راهی بوده است تا بتواند از ایجاد شدن  یک فاصله منفی در میزان درآمد و  حق مربوط به نگهداری جلوگیری به عمل آورد. در واقع این صنعت در تلاش است تا از تمامی فعالیت هایی که در این حیطه انجام می دهد. ضرری حتما خودش نشود از اهداف آنها این می باشد. سود حاصل از سرمایه گذاری ها هزینه های مربوط به خسارت های جاری را پرداخت کنند.

هر نوع شرکتی که به عنوان یک شرکت بیمه فعالیت می کند باید از کل سرمایه خود ۳۰ در صد از آن را به صورت  وجه نقد به صورت سپرده در بانک قرار دهد و ۴۰ درصد از منابع مالی شرکت را می تواند در بازار های مربوط به بورس سرمایه گذاری کنند. البته باید هر شرکت بیمه ای به این نکته توجه کند که به هیچ عنوان نباید از ۱۰ درصد  مربوط به پرتفوی مربوط به شرکت را تنها به سهم خاصی اختصاص دهند و یا اقدام به خریداری بیش از ۱۰ درصد از یک شرکت خاص کنند.

صنعت بیمه در جهان

اولین نمازی که باعث شد صنعت بیمه به وجود بیاید نیاز به داشتن امنیت در برابر حوادث طبیعی بوده است که باعث شد اولین  گام ها برای راه اندازی شرکت های بیمه اولیه برداشته شود.  نخستین کسانی که توانستند از بیمه به بهره برداری برسند بازرگانان زمینی و یا تاجران دریانورد بودند . که می توان گفت از اولین استفاده ای که از شرکت های بیمه شده است مربوط به بازرگانان چینی بوده است.

چینی ها این احتمال را در نظر گرفتند در زمان جا به جایی کالا که انجام می دهند. احتمال اینکه به کاروان های ان ها حمله شود و بخش اعظمی از ثروت آنها به یغما برود بسیار زیاد است. همین دلیل به دنبال یافتن راه حلی بوده اند که بتوانند در صورت بروز چنین مشکلی اموال خود را حفاظت کنند. به همین دلیل در ابتدا آنها به این نتیجه رسیدند که برای احتمال خطر دستبرد زدن و از بین بردن و کاهش پیدا کردن.  این خطر بار ها در کشتی های مختلف و در زمان های مختلف جا به جا کنند. رفته رفته ان ها نوع جدیدی از حفاظت از اموال خود را پیدا کردند که بیمه نام داشت.

قرارداد های بیمه

استفاده کردن از قرارداد های بیمه به صورت پیشرفته و تقریبا امروزی به حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ سوال مربوط به قبل از میلاد.  در کشورهایی مانند حوزه مدیترانه باز می گردد. نوع بیمه که در آن زمان ها رواج داشته است به این صورت بوده است. که از پیمان ها برای بیمه کردن باربران دریایی استفاده می شده است.  بسیار از افراد تاریخ دان در امور بیمه دریانوردان فنیقی و یا کشتی ران هایی که در کشور بابل بوده است. ابداع کننده بیمه می نشاند.

یکی از شاخه های جدید بیمه چه در ایران و چه در سطح جهان بیمه تامین اجتماعی می باشد  که این بیمه در زمان تهدید شدن امنیت جانی بنیان گذاری شده است از این بیماری در هنگام جنگ جهانی اول به عنوان بیمه مربوط به بیماری نام برده می شده است و بعد از به اتمام رسیدن جنگ جهانی اول بسیاری از کشور های جهان به مشکل اقتصادی زیادی برخورد کردند که این مشکل اقتصادی باعث  شکل گرفتن نوع نوین و جدیدی از بیمه در جهان شد. اگر بخواهیم پیشینه فعالیت نمودن بیمه به شکل امروزی مورد بررسی قرار دهیم و از مبدا ابتدایی آن اطلاع پیدا کنیم. باید بگوییم که پیشینه آن به شهر فلورانس که در کشور ایتالیا قرار دارد خواهیم رسید.

بهترین بنیانگذاران رسمی بیمه

اما اگر بخواهیم از مهم ترین بیمه گران در جهان نام ببریم باید از کشتی ران ها و تجار انگلیسی نام ببریم که برای اولین بار در قهوه خانه ای در شهر لندن به صورت یک دفتر بیمه شکل گرفته و باعث شد افرادی که متقاضی این کار بودند با یکدیگر پیمان ببندند که یکی از شبیه ترین پیمان هایی بوده است که در طول تاریخ بیمه با قوانین و آیین نامه های  بیمه های جهان امروز شبهات داشته است.

اجتماعی که در آن شب در این قهوه خانه حضور داشتند بنیانگذاران رسمی بیمه لویدز  بوده اند که بعد ها به صورت رسمی شکل گرفت و به فعالیت در زمینه بیمه پرداخت. بیمه لویدز هم اکنون نیز در جهان فعالیت می کند و به عنوان بزرگترین شرکت بیمه در سطح جهان شناسایی می شود. و از نام برده می شود ابداع کننده یکی دیگر از انواع بیمه نیز در شهر لندن بوده است.  بعد از آتش سوزی بسیار فجیع و محیبی که در این شهر اتفاق افتاد شکل گرفت.

 انواع بیمه

با گذشت سالها از بنیان گذاری نوین صنعت بیمه در جهان انواع مختلفی از بیمه ها شکل گرفته است. در ادامه به این مبحث خواهیم پرداخت.

بیمه  تحت عنوان شخص ثالث

این بیمه در واقع  مسئولیت هر خسارت مالی و یا جانی که بر شخص ثالث وارد می شود را بر عهده می گیرد و مسئول است که به شخص ثالث خسارت وارد شده را پرداخت کند. این بیمه بیشتر مربوط به حوادث رانندگی می باشد. بر اساس قانونی که در کشور ایران وجود دارد هر خودرویی در ایران  باید از بیمه شخص ثالث برخوردار باشد و حتما بیمه باشد و در صورتی که خودرویی بیمه شخص ثالث نداشته باشد در صورت بروز هرگونه مشکلی عواقب بسیار بد و جبران ناپذیری را برای مالک واقعی خودرو در بر خواهد داشت. بیمه شخص ثالث شامل تمام وسیله هایی که مربوط به حمل و نقل میباشند است حتی موتورسیکلت نیز از این قاعده مستثنی می باشد.

بیمه تحت عنوان بیمه اشخاص

این دسته از بیمه مربوط به جان  افراد می شود و سلامتی افراد را در وقاع تحت بیمه خود قرار می دهد و باید خسارت هایی که باعث آسیب رسیدن به سلامتی افراد می شود را پوشش دهد. در واقع بیمه اشخاص نوعی بیمه برای حفاظت از افراد  می باشد که شامل بیمه عمر  و یا بیمه های مربوط به درمان می شود.

 بیمه تحت عنوان بیمه اموال

این نوع از بیمه رایج ترین نوع بیمه در جامعه می باشد. که از اموال افراد را در هرگوه خطر و پیش آمدی پوشش می دهد. این بیمه نامه در واقع یک پوشش برای خسارت هایی می باشد. که مربوط به حوادث طبیعی مانند آتش سوزی و یا سیل و سرقت و این قبیل حوادث می باشد.

بیمه گزار

تمام مطالبی که تاکنون در این مقاله ذکر شده است در رابطه با زوایا مختلف بیمه بوده است.  اما یکی از شخصیت های مهم در امور بیمه بیمه گذار می باشد. که در این بخش از مقاله قصد نپرداختن و تجزیه و تحلیل آن را داریم.

بیمه گذار به فردی گفته می شود که در قرار داده هایی که به بیمه مربوط می شود قرارداد مربوط به بیمه برای او تنظیم و منعقد می شود و فرد در قبال آن موظف است ماه به ماه حق البیمه خود را به شرکت بیمه مورد نظر پرداخت کند . در غیر این صورت بیمه بیمه گذار منتفی خواهد شدو در صورت بروز هرگونه مشکلی شرکت  بیمه مورد نظر هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت.

بیمه گر

در مقابل بیمه گذار فرد بیمه گر قرار دارد که در واقع طرف دوم قرارداد بیمه قرار دارد. و از مهمترین وظایفی که باید به آن عمل کند. این می باشد که در صورت بروز هرگونه اتفاقی که شامل بند های قرارداد برای فرد بیمه گذار می شود. خسارت وارده را به فرد بیمه گذار پرداخت کند. در هنگامی که قرارداد بیمه بین بیمه گذار و بیمه گر منعهقد می شود بیمه گذار احتمال دارد اطلاعاتی را  به فرد بیمه گر بدهد که از مهم ترین اطلاعات مربوط به زندگی شخصی وی می شود و حکم اسرار بسیار مهم را دارد و فرد بیمه گر اولین وظیفه و تعهدی که در این زمینه دارد این می باشد که اسرار فرد بیمه گذار در پیش خود نگه دارد و به هیچ عنوان آن را برای افراد دیگر بازگو  نکند.

 نقش صنعت بیمه در اقتصاد

بیمه بخش بسیار مهمی  از اقتصاد را در کشور ایران به خود اختصاص می دهد و بسیاری از فعالیت های بزرگ و پیشرفته صنعتی در ایران در ارتباط و وابسته بیمه می باند. چون اگر شغل ها و صنایع بزرگ بیمه نشوند و نتوانند در صورت بروز هرگونه حادثه ای بخش اعظمی از سرمایه خود را حفظ کنند.  ضرر جبران ناپذیری بر پیکر اقتصاد وارد خواهد شد. بیمه زده شده زندگی شهرنشینی و توسعه یافتن آن بوده است. اقتصاد کشور بر پایه وجودی کارخانه هایی می باشد که به صورت گسترده در ایران فعالیت می کنند.  تولیدات ملی دست پیدا می کند و علاوه بر آن بازار کار برای بسیار از مردم ایران می باشد.

حال هم کارخانه و هم تمامی افرادی که در آن کارخانه مشغول به کار هستند.  در تحت پوشش بیمه قرار دارند تا در صورت بروز هرگونه مشکل و خسارتی راهی برای جبران آن داشته باشند.  علاوه بر بیمه مالی شخصی که به عنوان رئیس کارخانه معرفی می شود موظف است. تمام افراد که به عنوان کارگر در ان کارخانه مشغول به کار هستند را بیمه کند.  تا در صورت بروز هرگونه حادثه ای که بر اثر کار برای کارگران می افتد بتواند بخشی از آن را از این طریق جبران کند. در واقع بیمه یک راه حل برای جلوگیری نمودن از اتفاقات آینده و روبرو شدن با آنها می باشد.

سخن پایانی

صنعت بیمه در ایران و جهان یک صنعت بسیار کارآمد می باشد که برای جامعه بسیار ضروری می باشد و با رونق گرفتن و همه گیر شدن آن در جامعه کمک شایانی به جامعه و مردم کردهاست . بیمه در تربت جام مانند تمام شهر های دیگر در جهان رونق بسیار خوبی دارد و به یک صنعت پولساز  تبدیل شده است. تاریخچه بیمه به قبل از میلاد بر می گردد و سخنان زیادی در این رابطه وجود دارد.

اما می توان گفت اولین شرکت بیمه که به شکل امروزی آن بسیار نزدیک بوده است. در شهر لندن و در یک قهوه خانه به وجود آمده است و امروزه به یکی از مشهورترین شرکت های بیمه تبدیل شده است. هر بیمه از یک سلسله مراتبی برخوردار است که در راس امورات مربوط به بیمه بیمه مرکزی قرار دارد که تمام بیمه های دیگر  در تحت نظارت این بیمه می باشند و باید عملکرد و ایئین نامه های خود را بر اساس بیمه مرکزی تعیین کنند. بیمه ها و شرکت های بیمه به صورت خصوص نیز شکل تازه رواج یافته است که قوانین خاص خود را دارد.