در زمان قطع برق خانه چه وسیله ای بیشترین آسیب را میبینند؟

مقدمه با پیشرفت هایی که در سالهای اخیر در عرصه تکنولوژی پیش آمده است بسیاری از امورات روزمره در هر زندگی با برق انجام می شود و تقریبا اگر با قطع برق خانه روبرو شویم  مشکلات بسیار زیادی در زندگی های امروزی به وجود می آید. قطعی و نوسانات برق برای وسایل هایی که با […]

مقدمه

با پیشرفت هایی که در سالهای اخیر در عرصه تکنولوژی پیش آمده است بسیاری از امورات روزمره در هر زندگی با برق انجام می شود و تقریبا اگر با قطع برق خانه روبرو شویم  مشکلات بسیار زیادی در زندگی های امروزی به وجود می آید.

قطعی و نوسانات برق برای وسایل هایی که با برق کار می کنند بسیار خطرناک می باشد و ممکن است که باعث آسیب جدی به وسایل ها شود. قطعی برق تاثیر بسیار زیادی بر وسیله هایی می گذارد که با برق کار می کنند و اگر این قطعی به طور مداوم باشد آسیب جدی می زند.

ممکن است آسیب هایی که به دستگاه های برقی وارد می شود بسیار جدی باشد و برای همیشه آن وسیله را از کار بیندازد. هزینه تعمیرات وسایل برقی نیز بسیار بالا می باشد به همین دلیل است که مراقب صحیح از این وسال بسیار مهم است.

علت قطعی برق خانه

نوسانات و قطعی برق هایی که در منازل رخ می دهد در لحظه اتفاق می افتد و فرد قادر به انجام هیچ کاری در این زمینه نخواهد بودو اسیب هایی جدی به وسیله هایی می زند که با برق کار می کند. وسیله هایی مانند لامپ ها ، یخچال ها ، کامپیوتر و از مهم ترین وسایلی هستند که در زمانی که برق با مشکل قطعی مواجه می شود آسیب می بیند و صدمات جبران  ناپذیر زیادی را به وسایل وارد می کند و می تواند آن وسیله را برای همیشه خراب کند.

از طرفی دیگر این نوسانات و قطعی هایی که در برق ها به وجود نیاید حتی اگر باعث خرابی دائمی در وسیله ها نشوند بازهم به این قبیل از وسایل ها آسیب وارد می کند و با توجه به هزینه بسیار بالایی که تعمیرات این وسایل ها دارد می تواند ضرر مالی بسیار زیادی را به فرد بزند.

اما اگر نوسانتی که در برق ها به وجود می آید سراسری نباشد می توانید ان ها را بات تعویض و چک کردن سیم کشی های ساختمانی رفع کنید. همانطور که خودتان نیز اطلاع دارید در تمامی وسایل برق خانه و سیم کشی های  برق خانه جریانی به نام الکتریسیته وجود دارد که در واقع همان جریان الکتریسیته است که باعث روشن شدن لامپ ها و وسایلی می شود که با برق کار می کند.

جریان الکتریسیته

جریان الکتریسیته دارای مولفه های استاندارد و ثابتی می باشد که هیچ گاه تغییر نمی کند که از مهم ترین مولفه های آن ولتاژ استاندارد برق می باشد. که عدد ان ۲۲۹۰ ولت است . این میزان جریان برق باید همواره ثابت باشد و هیچ گاه تغییر نکند  و در صورتی که این جریان ولت کم و یا زیاد شود باعث قطع و وصل شدن جریان های برقی می شود و می توانند آسیب بسیار جدی به  این وسایل بزند.

از رایج ترین علت هایی که باعث می شود تا در مدار های برقی نوسان ایجاد شود رطوبت گرفتن سیم برق است که معمولا به علت بارندگی اتفاق می افتد همچنین اگر در محیط خانه و یا محیط کاری خود از دستگاه هایی مانند ماینر استفاده کنید با توجه که مصرف برق  این دستگاه ها بسیار زیاد می باشد می تواند آسیب زیادی وارد کند.

روش نگهداری از لوازم برقی قطع برق خانه

در این قسمت از مقاله مربوط به نوسانات و قطعی برق ها می خواهیم به توضیح این مطلب بپردازیم که در زمان قطع شدن برق ها با چه راهکارهایی می توانیم از وسایل خود محافظت کنیم و از سوختن و خرابی آن ها جلوگیری کنیم.

استفاده کردن از دستگاهی به نام استابلایزر که به آن تثبیت کننده نیز گفته می شود از ساده ترین وسایلی می باشد که از آسیب دیدن وسایل های برقی جلوگیری می کند نحوه عملکرد این وسیله به این صورت می باشد که می تواند ولتاژ برق را به راحتی اندازه گیری کرد و در صورتی که هر گونه افت و یا افزایشی در جریان برق مشاهده نمود آن را کنترل کند و از وارد شدن شوک به وسیله های برقی جلوگیری کند.

از این دستگاه های تثبیت کننده در بسیاری از جاها می توان استفاده کرد که در عموم آن ها را با نام ترانس اتوماتیک نیز می شناسند و در صورتی که هرگونه قطعی برق و یا افت ولتاژ برق اتفاق بیفتد می تواند به راحتی آن را کنترل کند و یک جریان برق کنترل شده را به وسایل برقی برساند . از مهم ترین ویژگی هایی که این دستگاه تثبیت کننده دارد این است که به صورت خیلی دقیق قادر است ولتاژ برق را اندازه گیری کند و به صورت یک دفعه ای و ناگهانی وسایل برقی را خاموش نمی کند

نحوه کنترل جریان برق

در هنگامی که برق قطع می شود ابتدا جریان برق را به صورت خیلی ارام و اهسته کاهش می دهد و سپس دستگاه خاموش می شود به همین علت است که اکثر تکنسین های برق برای لوازم های برقی خانه که به طور مداوم مورد استفاده قرار می گیرند مانند یخچال ، تلویزیون ، کامپیوتر توصیه می کنند که حتما از این دستگاه های تثبیت کننده برای کنترل کردن جریان ورودی برق در آنها استفاده کنید.

از دیگر وسایلی که در چنین مواردی می توانیم از ان ها استفاده کنیم جعبه فیوز ها هستند که به نوسان گیر برق نیز معروف هستند. جعبه فیوز ها وسایلی هستند که نوسانات برق یک ساختمان را به راحتی کنترل می کنند و هر وسیله برقی که در ساختمان ها وجود دارد را تحت محافظت خود قرار می دهد.

حتما تا کنون هنگامی که با قطعی برق مواجه شده اید این فکر به ذهنتان خطور کرده است کاش این فرصت را داشتید تا خودتان وسایل را از برق بکشید خوشبختانه این  فکر شما قابل عملی شدن می باشد و با استفاده از دستگاه هایی به نام بو پی اس این کار انجام پذیر می باشد.

این دستگاه که دارای چندین باطری می باشد به شما کمک می کند تا در هنگامی که برق قطع می شود وسایل برقی را روشن نگه دارد تا برای شما این امکان فراهم شود وسایل را خودتان از برق بکشید و این گونه از آسیب آن جلوگیری کنید.

قطع برق خانه به چه صورت بر وسیله های برقی تاثیر می گذارد؟

هر وسیله ای که از موتور محرک برخوردار باشد در برابر تغییراتی که تغییر ولتاژ دارد بسیار اسیب پذیر می باشد و وسایل برقی امروز بیشتر به ریز پردازنده هایی وصل هستند که به شدت بر قطع و وصل شدن جریان برق ها حساس هستند. بالا رفتن میزان ولتاژ اگر به صورت طبیعی باشد می تواند یک قوس الکترونیکی در وسایل برقی ایجاد کند.

جریانی که در قوس الکترونیکی وجود دارد باعث می شود تا مدار الکتریکی از گرمای حاصل از آن گرم شود. این گرم شدن صفحه مربوط به مدار می تواند به اجزای دیگر نیز آسیب وارد کند و در صورتی که ولتاژ برق به صورت ناگهانی قطع و وصل شود. یا میزان ولتاژ افزایش زیادی پیدا کند وسیله برقی بسوزد. آسیب دائمی به مدار های آن وارد شود.

از دیگر مواردی که به شدت بر روی وسایل برقی تاثیر می گذار رعد و برق است. چون در هنگامی که رعد برق در آسمان میزند. انرژی که در رعد و برق وجود دارد به طور مستقیم وارد سیستم برق رسانی منازل می شود و قادر است. صدمات بسیار زیادی به وسایل برقی بزند که این انرژی برقی که رعد برق وجود دارد. از نظر میزان ولتاژ بسیار بالا می باشد و از نظر زمان به بالاترین سقف رسیدن ولتاژ بسیار کوتاه می باشد.

در شهر تربت جام و دیگر شهر های پیشرفته و بزرگ در سطح دنیا به راه حلی دست پیدا کرده اند. تا از طریق آن بتوان انرژی موجود در رعد و برق را تخلیه کرد. بهترین راه حل برای پیشگیری از سوختن وسایل برقی در هنگام رعد و برق این است. یخچال و یا هر وسیله ای که دائما به برق هست را از برق کشیده تا در زمانی که صاعقه انتفاق می افتد. هیچ انرژی مازادی به وسیله وارد نشود.

 تاثیر قطع برق خانه بر یخچال

یخچالها و فریزر ها از وسایل بسیار پر کاربرد در هر خانه ای هستند که دائما به یک منبع برقی وصل هستند. طراحی این وسیله برقی به گونه ای می باشد که از سیم پیچی عایق بندی شده برخوردار است. در برابر ولتاژ های عادی به راحتی می تواند مقاومت کند. اما اگر میزان ولتاژی که به موتور یخچال ها و یا فریزر ها وارد می شود. بیش از اندازه باشد عایق موجود را خراب می کند و باعث می شود. جرقه زدن شکل بگیرد و بخشی از این موتور را بسوزاند.

البته خرابی در یخچالها مربوط به زمانی نمی باشد که ولتاژ بالا می رود. بلکه در مواقعی که برق قطع می شود و به طور ناگهانی میزان ولتاژ افت پیدا می کند. نیز باعث اسیب های جدی به موتور یخچال ها می شود.

در واقع هر وسیله ای که سیم پیچی شده باشد و از ترانسفورماتور در آن استفاده شده باشد. به شدت تحت تاثیر ولتاژ و نوسانات آن می باشد. اگر ولتاژ نیروی برق به شدت کاهش پیدا کند باعث می شود. موتور یخچالها جریان برق بیشتری استفاده کنند و اگر ولتاژ بالا باشد باعث می شود. موتور به شدت داغ شود که در هر دو صورت آسیب جدی بر یخچال وارد می کند. حتی باعث خرابی و از کار افتادن آن میشود.

چگونگی سیستم طراحی یخچال

سیستم طراحی شده در یخچالها به صورتی میباشد که کنترل آن از دسترس شما خارج می باشد. موتور یخچال برای اینکه یخچال ما به یک دمای ایده آل برسند. دائما خاموش و روشن می شوند و اگر جریان برق از نظر ولتاژ کاهش پیدا کند.

در هنگام استارت خوردن موتور برای شروع به کار به مشکل برخورد خواهد کرد چون به موتور یخچال فشار زیادی وارد می شود. در میان انواع یخچالها ساید بای ساید از دیگر یخچالها از حساسیت بسیار بیشتری برخوردار هستند. نوسانات برق آسیب جدی به آنها وارد می کند.

 تاثیر قطع برق خانه بر دیگر لوازم برقی

بسیاری از وسایل برقی به گونه ای می باشند که بعد از اتمام کار شما با آنها و خاموش کردن. ان ها به طور کلی جریان برق در ان ها قطع می شود که در این صورت هیچ گونه آسیبی به آنها وارد نخواهد شد. اما وسایلی نیز در مقابل این گونه وسایل قرار دارند.

شاید به ظاهر امر خاموش باشند اما هنوز جریان برق در آنها وجود دارد. در صورت تغییرات ناگهانی در میزان ولتاز دچار آسیب خواهد شد. وسایلی مانند تلویزیون و کامپیوتر از این قبیل وسیله ها هستند و همیشه در ماجراهای مربوط  به نوسانات برق بیشترین آسیب را می بینند.

هود آشپزخانه از وسیله هایی می باشد که بیشترین میزان خرابی را در برابر نوسانات برق دارد. به راحتی آسیب می بیند در میان انواع هود ها هودهای لمسی از دیگر هود ها. حساس تر هستند و بیشتر آسیب میبینند. از دیگر وسیله های آسیب پذیر در مقابل قطعی برق ماشین لباسشویی و ظرفشویی می باشد. برای جلوگیری از هرگونه آسیبی بهتر است بعد از تمام کار با آنها دکمه خاموش بودن ان ها را فشار دهید. از خاموش بودن آن ها اطمینان حاصل کنید و یا آنها را به طور کلی از برق بکشید. اگر در ولتاژ برق  مشکلی پیش آمد این تغییرات ولتاژ نتواند باعث خرابی این دستگاه ها شود.

دستگاه های صوتی و تصویری به علت اینکه به طور مداوم به یک منبع برقی وصل هستند. در زمان قطعی برق اگر به صورت مداوم و مکرر باشد آسیب زیادی می بیند. چون بال و پایین رفتن جریان ولتاژ برق بر آنها تاثیر گذار است.

 سخن پایانی

برق  اصلی ترین نیروهایی می باشد که تاثیر زیادی بر زندگی مدرن امروزی دارد. و نحوه طراحی وسیله ها به گونه ای میباشد. اکثرا با برق کار می کند و جریان های برقی که به طور ناگهانی به شدت بالا می رود. افت پیدا کرده و قطع می شود می تواند تاثیر بسیار زیادی بگذارد. از مهمترین وسایل برقی که قطع برق بر آنها تاثیر میگذارد یخچالها و سیستم های صوتی و تصویری هستند. به طور دائم مورد استفاده قرار می گیرند و به یک منبع برقی وصل هستند.