قله ی بزد تربت جام جهان را شگفت زده کرد

بزد و کوه های زیبای آن بعنوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری تربت جام روستای بزد از توابع شهرستان تربت جام است که در حدود ۱۹۰ کیلومتری کلان شهر مشهد قرار گرفته است، روستاری بزد تقریبا در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان تربت جام واقع شده است، ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۲۸۰ […]

بزد و کوه های زیبای آن بعنوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری تربت جام
روستای بزد از توابع شهرستان تربت جام است که در حدود ۱۹۰ کیلومتری کلان شهر مشهد قرار گرفته است، روستاری بزد تقریبا در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان تربت جام واقع شده است، ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۲۸۰ متر می باشد. این روستا از سمت جنوب به روستاهای میانسرا و گوی، از سمت شمال غرب به اراضی و مراتع روستاهای نخله و شیخ آباد و از سوی غرب به کوه های بزد منتهی می شود.

یک رشته کوه کوچکی میان مثلث تربت جام، فریمان و تربت حیدریه واقع شده که در میان رشته کوه های “بردو” با ارتفاع ۲۹۴۰ و “رونج” با ارتفاع ۲۵۸۶، بلندترین ارتفاعات از آن قله بزد با ارتفاع ۲۸۵۰ می باشد.

این روستا در دهستان میان جام قرار دارد و مسیر رسیدن به روستا، آسفالت است و رفت و آمد به این روستا آسان می باشد اما اگر قصد رفتن به خود کوه را دارید باید یک جاده تقریبا خاکی به مسافت ۸ کیلومتر طی کنید تا به قله کوه برسید.
روستای بزد از توابع تربت جام دارای قدمت بسیاری است که از جمله آثار تاریخی این روستا که نشان دهنده قدمت آن می باشد می توان به مجموعه فرهنگی و تاریخی “میرغیاث الدین” ، مسجد نور، تپه تاریخی، قبرستان قدیمی، اشاره کرد. مردم این روستا با لهجه شیرین محلی مخصوص به خود صحبت می کنند.

قله ی بزد بهترین جاذبه ی گردشگری تربت جام

زنان در روستای بزد مشغول صنایع دستی ازجمله قالی بافی، فرت بافی، قالیچه های کوچک و گلیم بافی هستند و به نوبه خود در درآمد خانه به همسران خویش کمک می کنند اما شغل بیشتر مردم بزد دامداری، کشاورزی و باغداری است که کشت و کار معمولا بصورت آبی و دیم انجام می شود. از مهمترین محصولات زراعی این روستا:

سیب زمینی، جو، گندم، نخود، گوجه فرنگی و مهمترین میوه های آن گیلاس و گلابی و سیب، انگور و گردو و بادام می باشد.
از نظر آب و هوا، این روستا در زمستان بسیار سرد و در تابستان هوایش معتدل است، بطور کلی آب و هوای این منطقه به دلیل کوهپایه ای بودن آن مطلوب است و دارای جاذبه های طبیعی متنوعی می باشد.

از جاذبه های گردشگری روستای بزد می توان ارتفاعات مشرف به دریا بویژه کوه های دوشاخ و کوه های بزد را برشمرد که چشم اندازی بسار زیبا و کم نظیر به شمار می رود. این ارتفاعات در فصل بهار مملوء از گل ها و گیاهان زیبا است که چشم و دل هر بیننده ای را به وجد می آورد؛ دامنه این ارتفاعات سرشار از گیاهان دارویی مانند کاسنی، ختمی، خاکشیر و شاه تره می باشد.

چراگاه ها

اطراف روستا مزارع، چراگاه ها و ییلاق های سرسبزی دارد، از جمله این چراگاه ها: رامشگران، النگ مرغی، کان سرب و … می باشد که این مناطق نیز باعث جذب گردشگران بسیاری شده است.

همانگونه که بیان شد قله بزد یکی از جاذبه های گردشگری بسیار زیبای این روستا محسوب می شود که هرساله تعداد زیادی گردشگر به خود جذب می کند؛ ارتفاع این قله ۲۸۵۸ متر از سطح دریا است و دامنه های کوه پوشیده شده از جنگل های زیبا و دیدنی ارس، و این جنگل ها نیز خود به نوعی باعث ایجاد چشم اندازی کم نظیر گردیده است.

با رفتن به سمت بزد و کوه های بزد، جنگل های زیبای ارس خود را نمایان می سازند و بصورت ناخودآگاه افراد را به سمت خود می کشانند و سبب حیرت افراد میشود چرا که شهرستان تربت جام از نظر پوشش گیاهی، منطقه ای ضعیف به شمار می آید اما این جنگل های پوشیده از درختان ارس با همین درختان کهنسال خویش در منطقه شکار ممنوع روستای بزد سبب شگفتی های بسیاری شده است.

قله ی بزد بهترین جاذبه ی گردشگری تربت جام

خاک این منطقه نیز حاصلخیز و مرغوب بوده چرا که نهال های تازه کاشته شده ارس در این منطقه نشان دهنده همین ویژگی است و می توان برای داشتن محیط زیستی عالی در این منطقه به فکر کاشتن درختان زیاد دیگری باشیم.
در این منطقه چشمه آبی وجود دارد بنام “چشمه غولو” که دارای آبی شیرین و گوارا است و از همان ابتدای یال و قبل از شروع شیب به این چشمه می رسیم.
در مسیری که به سمت قله بزد میرویم با گذر از یک اردوگاه نظامی و عبور از یک دره، با یک دوراهی روبرو می شویم که

سمت چپ آن دو جانپناه بسیار دیدنی و شگرف وجود دارد:

جانپناه اول دارای ارتفاعی بالغ بر ۲۲۵۵ متر می باشد که بنام جانپناه شادروان صدری نیا نامگذاری شده است
جانپناه دوم، جانپناه تازه تاسیس ژنده پیل است که بر روی قله بزد ساخته شده و امکانات زیاد آن سبب منحصربه فرد بودن آن شده است و جزء نخستین جانپناه مجهز به انرژی پاک در ایران می باشد چرا که در این جانپناه ژنراتوربادی بکار گرفته شده که مولد انرژی الکتریکی است که جهت گرمای داخل جانپناه و همچنین جهت روشنایی درون و بیرون جانپناه استفاده می شود؛ و یکی دیگر از مهمترین کاربردهای آن این است که کوهنوردانی که بدانجا میروند در شرایط اضطراری این امکان برایشان وجود دارد که تلفن های همراه خویش را شارژ نمایند.

قله ی بزد بهترین جاذبه ی گردشگری تربت جام

جانپناه ژنده پیل دو طبقه است که دارای امکانات بی نظیری همچون نیمکت، تخت، آینه و جعبه کمک های اولیه می باشد؛ همچنین یکی دیگر از مهمترین ویژگی های این جانپناه این است که دارای دو در ورودی پشت سر هم است که اجازه نمی دهد هوای سرد بصورت مستقیم وارد جانپناه شود.

درباره چگونگی تاسیس جانپناه ژنده پیل می توان گفت: این جانپناه بواسطه حمایت های مالی یکی از خیرین محترم جناب آقای مسعود جامی ساخته شده است. هزینه ای که برای ساخت این جانپناه استفاده شده، هزینه ای بالغ بر ۱۸۰ میلیون ریال می باشد.
علت نامگذاری این جانپناه بنام “جانپناه ژنده پیل” استفاده از یکی از القاب عارف بزرگ قرن پنجم هجری “شیخ الاسلام احمد جامی” می باشد که آرامگاه وی در شهرستان تربت جام قرار دارد.

قله ی بزد بهترین جاذبه ی گردشگری تربت جام

ناگفته نماند که متاسفانه در حال حاضر خبری از ژنراتور بادی یا همان توربین بادی جانپناه ژنده پیل نیست چرا که برای تامین برق و روشنایی جانپناه، یک صفحه خورشیدی جایگزین آن شده است.
اگر می خواهید به یک مکان خوش آب و هوا و دیدنی و جذاب و در عین حال آرامش بخش سفر کنید و خوش بگذرانید به شما بازدید از کوه های زیبای بزد را توصیه میکنم.

ما را دنبال کنید

تبلیغات

لینک اینستا