تربت جام در بین جذاب ترین های لیست دانشگاه علوم پزشکی ایران

مقدمه در کشور ایران دانشگاه های علوم پزشکی زیادی وجود دارد،که ما قصد داریم این لیست دانشگاه علوم پزشکی را گردآوری کنیم.اما بیشترین توجه ما در لیست دانشگاه علوم پزشکی در این مقاله به دانشگاه علوم پزشکی تربت جام و شهر زیبا و دیدنی تربت جام است که جزو لیست دانشگاه علوم پزشکی می باشد. […]

مقدمه

در کشور ایران دانشگاه های علوم پزشکی زیادی وجود دارد،که ما قصد داریم این لیست دانشگاه علوم پزشکی را گردآوری کنیم.اما بیشترین توجه ما در لیست دانشگاه علوم پزشکی در این مقاله به دانشگاه علوم پزشکی تربت جام و شهر زیبا و دیدنی تربت جام است که جزو لیست دانشگاه علوم پزشکی می باشد.

تربت جام از شهرستان هایی میباشد که در استان خراسان رضوی قرار دارد. به طور کلی تربت جام از نظر فرهنگی و علمی بسیار مورد اهمیت می باشد.زیرا این شهر اماکن علمی زیادی دارا است وچندین دانشگاه برای آموزش دانشجویانی توانا دارا می باشد.یکی از این دانشگاه ها که در لیست دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد،دانشگاه علوم پزشکی می باشد،وجود این مکان ها باعث شده تا این شهرستان بتواند فارغ التحصیلانی توانا وکوشا را پرورش دهد.

آشنایی با فضای دانشگاه

به طور کلی دانشگاه را دوره ای از زندگانی هر فرد تلقی میکنند.

هر دانشگاه تشکیل شده از تعدادی دانشکده میباشد که افرادی که در این موسسات فارغ التحصیل شوند مدارک علمی اهدا میشود.

موسسات عالی

هر دانشگاه جزئی از موسسات عالی تلقی میگردد که اهداف مخصوصی را دنبال میکند.با اهمیت ترین مقاصد هر دانشگاه شامل:

مشارکت در حل تعدادی از مشکلات اجتماع و اجتماعی

به وجود آوردن زمینه مناسب برای استفاده از امکانات خاص

بالا بردن سطح علمی و فرهنگی هر فرد در جامعه

دانشگاه علوم پزشکی تربت جام در لیست دانشگاه علوم پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی تربت جام به طور کلی جز یکی از دانشکده های تحت نظر وزارت بهداشت میباشد،که این دانشکده در شهرستان تربت جام واقع در خراسان رضوی است.این دانشکده در سال ۱۳۹۲ با هدف ارتقا دانشکده پرستاری تربت جام تاسیس گردید و مسئول ارائه خدمت بهداشتی ودرمانی به جمعیتی بیشتر از ۲۵۰ هزار نفر برای اولین بار در شهر های تربت جام و صالح آباد بوده است.

ضمنا دانشگاه علوم پزشکی تربت جام رتبه ششم در کشور را در اجرا انواع پروژه های عمرانی را کسب کرده است.

دانشکده پرستاری یا دانشگاه علوم پزشکی تربت جام که در لیست دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد تحت نظردانشگاه علوم پزشکی مشهد که او نیز در لیست دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد،در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را شروع کرد:ولی در سال ۱۳۹۴ شورای مربوط توسعه در وزارت بهداشت موافقت خود را در زمینه تاسیس کردن دانشگاه علوم پزشکی تربت جام بیان کرد.

بهداشت و محیط،فوریت های پزشکی،مامایی،بهداشت عمومی و پرستاری از رشته های مهمی هستند که در دانشگاه علوم پزشکی تربت جام تدریس می شوند.

بیمارستان سجادیه،بیمارستان مهر مادر و بیمارستان صالح آباد بیمارستان هایی می باشد که زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی تربت جام  هستند.

تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی تربت جام

توجه داشته باشید که دانشگاه علوم پزشکی تربت جام که در لیست دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد در اوایل شروع فعالیت خویش در سال ۱۳۷۱ به عنوان یک مرکز آموزشی بود. یعنی این مرکز مانند یکی از دبیرستان های بهیاری برای آموزش نیروهای انسانی لازم برای بیمارستان ها بود.

اما لازم است بدانید طبق رایی که در دویست و پنجاهمین جلسه به واسطه شورای پرورش و توسعه دانشگاه های علوم پزشکی در سال ۱۳۹۰ برگزار گردید با طرح تاسیس کردن دانشکده پرستاری یا همان دانشکده علوم پزشکی که امروزه در لیست دانشگاه علوم پزشکی است موافقت گردید. بنابراین دانشگاه علوم پزشکی تربت جام در تربت جام موفق شد دانشجویانی را از راه آزمون سراسری در رشته های پرستاری و فوریت های پزشکی به سوی خود جذب نماید،و به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد:

اما همانطور که بیان گردید در سال ۱۳۹۴ دانشکده پرستاری موفق شد به دانشگاه علوم پزشکی که در لیست دانشگاه علوم پزشکی است ارتقا یافت.

مهم ترین هدف های دانشگاه علوم پزشکی تربت جام

دانشگاه علوم پزشکی تربت جام همیشه سعی دارد که در بالا بردن سلامت و حفظ و نگهداری افراد تحت پوشش در این منطقه و تامین کردن مایحتاج بهداشتی و درمانی این منطقه با پرورش نیروی انسانی و تربیت کردن اشخاص مجرب و توانا برای تولید و بالا بردن دانش و فناوری با تکیه بر تحقیقات کاربردی برای همه افراد جامعه برسد.

دانشگاه علوم پزشکی تربت جام که در لیست دانشگاه علوم پزشکی ایران  قرار دارد همیشه سعی دارد تا از منابعی که دارد بهترین استفاده را ببرد و نیزبا اتکا بر نیرو افراد مسئولیت پذیر و کاربلد در راه دستیابی به مقاصد وزارت بهداشت قدم بردارد

منابع دانشگاه علوم پزشکی

با اهمیت ترین مسئولیتی که معاون توسعه این دانشگاه بر دوش دارد این است که باید مانند معاون های دیگر برای تامین کردن انواع خدمت های ستادی در رشد نیروی انسانی ،منابع مالی پیش برود.

مهمترین مقاصدی که معاونت توسعه منابع این داشگاه دارد ،عبارت است از:

بالا بردن سطح مدیریتی دانشگاه علوم پزشکی تربت جام

کم کردن هزینه های مربوط به دانشگاه

بالا بردن درآمد های دانشگاه علوم پزشکی تربت جام

توزیع کردن،تامین و گسترده کردن بهره وری در منابع

افزایش سطح علم و نیز افزایش توانایی کارکنان در محیط کاری آنها

ارتقا دادن بخش مدیریتی و پایبند بودن به برنامه ریزی

توجه داشته باشید که مقاصدی را که بیان کردیم بخشی از اهداف دراز مدت معاونت توسعه دانشگاه تربت جام که در لیست دانشگاه علوم پزشکی است می باشد. اما تعدادی هدف کوتاه مدت هم دارد که همیشه در تلاش است که ان ها را عملی کند،که این اهداف شامل:

ماهر بودن مدیران در دانشگاه علوم پزشکی تربت جام که در لیست دانشگاه علوم پزشکی می باشد

بدست آوردن انواع اعتبارات در استان و کشور و…

معاونت دانشگاه علوم پزشکی

این معاونت در نظر دارد تا با استفاده کردن از بعضی از افراد حاضر در هیئت علمی و استفاده از کارمندان کارآمد و متعهد به همان اندازه که کشورمان به نیروی انسانی متخصص نیاز دارد جوابگو باشد به خصوص در منطقه تربت جام نیرو های کار بلد و مسئولیت پذیر را پرورش دهد.

در نتیجه در جهت دستیابی به این هدف پاسخ به نیاز های پژوهشی جامعه،بررسی نحوه کارکرد آموزشی طبق استاندارد های آموزشی،استفاده کردن از قوانین مدیریتی از ضروری ترین مقاصد در رابطه به معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تربت جام که در لیست دانشگاه علوم پزشکی تربت جام است می باشد.

تعدادی مشکلات نیز در جامعه نمایان است که امکان دارد ای دانشگاه که در لیست دانشگاه علوم پزشکی است را در دستیابی به مقاصد خودش سرگردان کند.از با اهمیت ترین این معضلات می توان به فرصت های شغلی برای دانشجویان و ناامیدی اشاره کرد.

همچنین روحیه مورد نیاز در دانشجویان در جهت انجام دادن فعالیت های جسمانی وجود دارد و نبض جذب دانشجو بیشتر از اندازه محوطه آموزشی،کمک آموزشی و خوابگاهی را از دیگر مشکلات به وجود آمده در دانشگاه علوم پزشکی تربت جام که در لیست دانشگاه علوم پزشکی است  نام برد.

شهر تربت جام

شهرستان تربت جام در ناحیه شمال شرقی خراسان رضوی واقع است،همچنین فاصله آن با مشهد ۱۶۰ کیلومتر می باشد.این شهر را در دوران گذشته با نام هایی مانند جام،بوزجان و تربت شیخ جام می شناختند: اما در این زمان ان را با نام تربت جام میشناسند.

طبق سرشماری های این اواخر جمعیت آن حدود ۹۵ هزار نفر می باشد،همچنین مساحت این شهر تقریبا ۸۱۸۴ متر مربع است. از غریب ترین شهر ها به شهر تربت جام می توان به تایباد و فریمان اشاره کرد.

همانطور که مستحضرید این شهرستان با توجه به تاریخچه ای که دارا می باشد از لحاظ تاریخی و فرهنگی بسیار مهم می باشد: چون که این شهرستان در دوره صفویه از نظر نظامی بسیار مهم بوده است گر چه در پایان مورد تهاجم قرار گرفت،اما با کار بلدی که نادر قلی داشت توانست این شهر را از بیگانگان باز پس بگیرد.

تاریخچه اقوام تربت جام

در دوران قاجاریه این شهر دچار معضلات بسیاری گردید. در این شهرستان بنا های تاریخی زیادی را به جا مانده از آن دوره ها مشاهده می کنید.

اشخاص زیادی از قوم های متفاوت در این شهر زندگانی میکنند،از مهم ترین این قوم ها میتوان به فارس ها،اعراب،ترکمن ها وبلوچ ها اشاره کرد که زبان آنها عمدتا فارسی می باشد.

در این سهرستان ساز و ترانه های زیادی وجود دارد اما مهم ترین ساز که طرفدار زیادی هم دارد ساز دوتار نام دارد.

اگر تصمیم سفر کردن به این شهر زیبا را دارید و میخواهید از اینجا برای عزیز تان سوغاتی به همراه ببرید باید بدانید سوغات مشهور در این شهر خربزه می باشد. ولی سوغاتی های دیگری همچون چادر،زعفران و قالی را نیز دارد.

این منطقه با توجه به اینکه تاریخی می باشد اثر های تاریخی زیادی دارد که از مورد اهمیت ترین ها ی آن میتوان به آرامگاه شیخ احمد جام،مسجد عتیق،گنبد فیروز شاهی،رباط جام و مسجد کرمانی اشاره کرد.

شیخ احمد جام

شیخ احمد در روستای نامق از منطقه کوهسرخ بوده است و آرامگاه او در تربت جام می باشد. او تا دوازده سالگی در کوه های نامق به سر برد،سپس به منطقه جام عزیمت گزید.و ساکن کوه بزد گردید و مسجد نور را بنا نهاد.

شیخ احمد سفرهای زیادی رفته بود و به مناطقی مانند هرات،مرو،بسطام،باخرز مسافرت کرد.

در مدت زمان کوتاهی شهرت یافت و مورد توجه مردم وامرا گردید. سلطان سنجر که خصوصیاتش را شنیده بود برای دیدار او به روستای معد آباد رفت و از پیروان او گشت.

شیخ احمد ۹۵ سال عمر کرد،در سال های پایانی زندگی اش به سفر حج رفت و در سال ۵۳۶ قمری درگذشت. آرامگاه او به مزار شیخ معروف است. که مشتاقان زیادی را دارد.

غار شیخ احمد

مقبره شیخ احمد در شهر تربت جام واقع است، قبر شیخ در هوایی مطلوب در مقابل ایوان مسجد قرار دارد. بر روی مقبره نمادی سنگی قرار دارد که دارای حکاکی های زیبایی است.

خانواده شیخ احمد جام

شیخ احمد ۴۲ فرزند داشت،وی سه دختر و سی و سه  پسر داشت. که پس از فوت آن مرحوم چهارده پسر وسه دختر باقی ماند. جانشین شیخ یکی از پسران او به نام برهان الدین نصر بود. در ضمن خاندان جامی حدود هزار سال پس از شیخ هنوز با همان فامیل جامی،احمدی،خواجه و…داشتن اصالت خود را حفظ کرده اند،که بخشی از آنها در تربت جام و قسمتی در هندوستان و افغانستان زندگی می کنند.

 آثار شیخ احمد جام

اثر های او به زبان فارسی می باشند، که شامل یک رساله،شش کتاب نثر و یک دیوان شعر است:این نوشته ها قدمت ۸۵۰ تا ۹۰۰ ساله را دارند. و سند ارزش مندی از روزگاران کهن هستند،هم چنین آثاری همچون :اعتقاد نامه،تذکرات،زهدیات و مفتاح القلوب.

رساله سمرقندیه:

رساله ای است که دارای نامه های شیخ احمد در جواب به سوالاتی که از وی پرسیده میشد ،مخصوصا سولات مردم سمرقند. قسمتی از این رساله ضمیمه همراه با کتاب مقامات ژنده پیل می باشد،که به همت حشمت موید چاپ گردید.

کنوز الحکمه:

آخرین کتابی را که شیخ احمد در سن نود و سه سالگی نوشته است که شامل یک مقدمه و بیست باب است،که بخشی ازآن به تفسیر عرفانی آیه های قرآنی پرداخته است و بخشی از آن ب مباحث دقیق عرفان و حکمت مربوط است.

سراج السائرین:این کتاب اولین کتاب تاریخ دار شیخ احمد جام میباشد. وی این کتاب را در سال ۵۱۳ قمری نوشته است.

این کتاب چهار جلد دارد که یک جلد آن در حمله مغولان نابود گردیده

آب و هوا در تربت جام

این شهرستان از ناحیه شمالی به شهر مقدس مشهد،از ناحیه جنوبی به مرز افغانستان و تایباد،از ناحیه شرقی به رودخانه هریرود و از ناحیه غربی نیز به شهر دیدنی تربت حیدریه ارتباط دارد،طوری که این شهر را مرز ایران و کشور افغانستان مینامند.

اگر هدف سفر به این شهرستان زیبا را دارید باید بدانید این منطقه آب و هوای معتدل و تقریبا خشک دارد.در نتیجه تابستان هایش آب وهوای گرم وخشک و زمستان هایش آب و هوای سرد دارد.نیز مرکز آن هوای معتدل دارد.

بیماریهای ناحیه تربت جام

توجه داشته باشید که انواع بیماری های غیرواگیر در دانشگاه علوم پزشکی تربت جام که در لیست دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار دارد بررسی شده است که نشان داده در حال حاضر حدود ۶ هزار بیمار در شهر هایی که تحت پوشش هستند به بیماری دیابت مبتلا هستند که همه این افراد زیر نظر دانشگاه هستند.

دقت به هشدار هایی که همیشه متخصصان به همه افراد در زمینه با بالارفتن دیابت و هزینه های درمان آن میدهند باز هم به طور میانگین در هر سال حدود چهار و نیم میلیون نفر جان خودشان را به علت بیماری دیابت از دست میدهند. بنابراین مواظبت کردن از این بیماران با مقصد اصلی مانع شدن از پیشروی این بیماری و کم کردن عوارض آن مهم می باشد.

در حال حاضر تعداد مبتلایان به بیماری دیابت در جهان بیش از قبل بالا رفته است،به طوری که در سال ۱۹۸۵ میلادی میزان افراد مبتلا به دیابت در سر تا سر دنیا را سی میلیون نفر اعلام کرده اند:اما امروزه بیشتر از ۴۶۳ میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند،که تقریبا امکان دارد تا در سال ۲۰۴۵ میلادی این میزان از ۷۰۰ میلیون نفر بیشتر شود. دقت داشته باشید که در کشور ایران هم امکان دارد حدود ۱۱ درصد از جمعیت بالای ۲۵ سال ان مبتلا به دیابت گردند.

اگر این بیماری را در شهر تربت جام نادیده بگیریم امکان دارد درصد زیادی از بیماری ها کاهش یابد.

یکی دیگر از انواع بیماری ها در این شهر تب مالت می باشد. که افرادی که به این بیماری مبتلا هستند تحت پوشش مراکز درمانی می باشند.

کرونا

شهرستان تربت جام مانند شهرهای دیگر استان و دیگر کشور ها و نقاط دنیا دچار بیماری کرونا گردیده که در هر روز تعدادی از بیماران با مثبت شدن تست هایشان بستری می شوند و یا برای پایان دادن به زنجیره انتقال این بیماری منحوس در منزل خود قرنطینه می شوند.اما بسیاری از افراد هم با اینکه علائمی را دارند باز هم در اماکن عمومی حاضر می شوند و افراد دیگری را هم به این بیماری مبتلا می کنند.

علل مبتلا شدن به بیماری کرونا

ابتلا به این بیماری عللی همچون شرکت کردن در مراسم هایی مانند جشن عروسی،تولد،دورهمی ها و غیره را دارد.

هم چنین حضور یافتن افرادی که حاضر به واکسینه شدن نیستند در محیط جامعه باعث مبتلا شدن افراد دیگر که در جامعه حضور دارند می شوند.

جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا

در نتیجه بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری و انتقال آن به دیگران به رعایت کردن و توجه به پروتکل ها پرداخته شود و همه به هم کمک کنیم،تا زنجیره این بیماری پایان یابد.

دانشگاه علوم پزشکی تربت جام که در لیست دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد همیشه تلاش می کند به افراد مبتلا به این بیماری خدماتی را ارائه کند و در جهت بهبود آنها تلاش دارد.

دانشگاه

رئیس این دانشگاه که در لیست دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد جناب دکتر محمد افکار هستند و امروزه این دانشگاه حدود ۵۰۰ دانشجو را پذیرا می باشد،همچنین تعداد اعضا هیئت علمی این دانشگاه تقربا ۱۳ نفر است. تحقیق گران محترم این دانشگاه در سال ۱۳۹۸ قادر بودند تعداد بسیاری از مقاله ها را با کلید واژه های دیابت،بارداری و شیوع منتشر کنند.

هر یک از مراکز علمی امکان دارد تعدادی نقاط قوت و نقاط ضعف دارا باشد.در نتیجه در خصوص این دانشگاه که در لیست دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد نیز بعضی از ان ها را بیان می کنیم:

نقاط قوت دانشگاه علوم پزشکی ولیست دانشگاه علوم پزشکی

دارای اتوماسیون خوب اداری ی باشد.

از مدیران خبره و کاربلد برخوردار است.

دارای کارکنان متعهد میباشد.

اجرا کردن پرونده الکترونیکی سلامت افراد

بررسی کردن همه مراکز درمانی که تحت پوشش ووابسته به شهرستان می باشند.

توجه و اهمیت دادن به بیماران خاص در منطقه

نقاط ضعف دانشگاه

وجود نداشتن منابع مالی کافی

دارا نداشتن نیرو های انسانی مورد نیاز

وجود معضلات مربوط به بیمه ها در بیماران

عدم وجود امکانات رفاهی کامل برای کارکنان

عدم انگیزه پزشکان برای مشغول شدن در مرکز های دولتی

جلوگیری از وجود تحقیقات کاربردی برای حل مشکلات

وجود نداشتن روحیه در هر یک از کارکنان

در هر صورت تربت جام شهری پر از زیبایی های مشهود می باشد و مردم آن بسیار مهمان نواز هستند،با وجود هر کدام از مشکلات نیز دانشگاه علوم پزشکی تربت جام در لیست دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار دارد.

تا این قسمت از مقاله شما را با دانشگاه علوم پزشکی تربت جام و شهر زیبا و تاریخی که در آن قرار دارد اشنا کردیم از این پش می خواهیم دیگر دانشگاه ها که در لیست دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد را به صورت مختصر معرفی کنیم.

۱)دانشگاه علوم پزشکی در شهر تهران

این دانشگاه در سال ۱۳۱۳ تاسیس گردیده.

دانشگاه علوم پزشکی تهران از دانشگاه های مشهور و مورد اهمیت در کشور به حساب می آید.

علوم پزشکی در تهران دارای دانشکده های زیر می باشد:

بهداشت

پزشکی

دندانپزشکی

پرستاری و مامایی

علوم تغذیه و رژیم شناسی

دانشکده فناوری های نوین در پزشکی

و غیره…

رتبه بندی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

جایگاه ۱ در سال ۲۰۲۰ بر اساس وبومتریک

رتبه ۲ در سال ۱۳۹۸ بر اساس مقاله های داخلی

۲)دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مواردی دیگر از دانشگاه های علوم پزشکی،دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد. این دانشگاه زیر نظر وزارت بهداشت و درمان است. همچنین این دانشگاه در سال ۱۳۶۵ تاسیس گردیده است:این دانشگاه علوم پزشکی دارای ۱۲ دانشکده می باشد که شامل:

دانشکده دندانپزشکی

پرستاری و مامایی

علوم تغذیه و صنایع غذایی

دانشکده بهداشت و ایمنی

مجتمع آموزش عالی سلامت ورامین

فناوری های نوین در پزشکی

آموزش علوم پزشکی

رتبه بندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

رتبه ۲ در سال ۲۰۲۰ بر اساس وبومتریک

جایگاه  ۴ در سال ۱۳۹۸ بر اساس مقاله های داخلی تهیه شده

۳)دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه تربیت مدرس موردی دیگر از دانشگاه های علوم پزشکی در ایران است که در شهر تهران واقع می باشد.

دانشگاه علوم پزشکی تربیت مدرس در سال ۱۳۶۰ تاسیس گردیده است.اما دانشکده این دانشگاه در سال ۱۳۶۲ تاسیس گردید.

رتبه دانشگاه تربیت مدرس بر اساس بیومتریک رتبه سوم میباشد.

۴)دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال ۱۳۲۸ تاسیس گردید.تحت نظر این دانشگاه تعداد ۲۸ بیمارستان فعالیت دارند. دانشگاه علوم پزشکی شامل دانشکده های زیر می باشد:

پرستاری و مامایی

علوم پیراپزشکی

مرکز آموزش فوریت های پزشکی در شهر درگز

دندانپزشکی

دانشکده طب ایرانی و مکمل

مجتمع آموزش عالی سلامت کاشمر

رتبه بندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

رتبه ۴ بر اساس وبومتریک در سال ۲۰۲۰

جایگاه ۱ بر اساس مقاله های داخلی نوشته شده در سال ۱۳۹۸

۵)دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

مورد دیگر از دانشگاه های علوم پزشکی،دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشد.

این دانشگاه در سال ۱۳۲۵ تاسیس گردیده،این دانشگاه علوم پزشکی یکی از برترین دانشگاه های علوم پزشکی در کشور می باشد.این دانشگاه علوم پزشکی شامل دانشکده های زیر می باشد:

۱- پرستاری و مامایی

۲- دانشکده فناوری های نوین

۳- دانشکده پیراپزشکی

۴- دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی

۵- دانشکده تغذیه و علوم غذایی

رتبه بندی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

جایگاه ۵ در سال ۲۰۲۰ بر اساس وبومتریک

رتبه ۵ بر اساس مقاله های داخلی نوشته شده و مقاله های بین المللی و ژورنالها در سال ۱۳۹۸

۶)دانشگاه علوم پزشکی شیراز

این دانشگاه در سال ۱۳۲۵ تاسیس گردیده اس.دانشگاه علوم پزشکی در شیراز یکی از دانشگاه های دولتی در ایران می باشد. این دانشگاه در شهر زیبای شیراز واقع است،و نیز دانشکده های بسیاری را شامل می شود.دانشکده های این دانشگاه علوم پزشکی شامل:

تغذیه و علوم غذایی

علوم و فناوریهای نوین در پزشکی

پرستاری

پیراپزشکی

مدیریت و اطلاع رسانی

دندانپزشکی

جایگاه بندی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

رتبه ۶ در سال ۲۰۲۰ بر اساس وبومتریک

جایگاه ۹ در سال ۱۳۹۸ بر اساس مقاله های داخلی نوشته شده

۷)دانشگاه علوم پزشکی ایران

هر دانش آموز بر طبق رتبه و شهرشان می توانند دانشگاه مختلفی را انتخاب کنند. موردی دیگر از دانشگاه های علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران می باشد. این دانشگاه در سال ۱۳۵۲ تاسیس گردیده. این دانشگاه علوم پزشکی در شهر بزرگ تهران قرار دارد،که شامل دانشکده های زیر می باشد:

فناوری های نوین در پزشکی

داروسازی

علوم رفتاری و سلامت روان

مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی

پرستاری و مامایی

علوم توانبخشی

یکی از با اهمیت ترین نکات مهم این دانشگاه علوم پزشکی دارا بودن مرکز های پژوهشی و تحقیقاتی است. این دانشگاه شامل مراکز زیر میباشد:

۱- پژوهشات سلولی

۲- پژوهشات ایمونولوژی

۳- پژوهشات مدیریت بیمارستانی

۴- پژوهشات بهداشت روان

۵- پژوهشات آسیب شناسی و سرطان

۶- پژوهشات طب کار

|پژوهشات بهداشت کار

۱- پژوهشات بیماری های اطفال

۲- پژوهشات جراحی های کم تهاجمی

۳- پژوهشات علوم مدیریت و اقتصاد سلامت

۴- پژوهشات آموزش پزشکی

۵- پژوهشات مداخلات قلب

و..

جایگاه بندی دانشگاه علوم پزشکی ایران

رتبه ۷ بر اساس وبومتریک در سال ۲۰۲۰

جایگاه ۳ بر اساس مقاله های داخلی نوشته شده در سال ۱۳۹۸

۸)دانشگاه علوم پزشکی تبریز

یکی دیگر از دانشگاه های علوم پزشکی در ایران دانشگاه علوم پزشکی تبریز است.  دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۲۶ تاسیس گردیده است. این دانشگاه شامل دانشکده های زیر می باشد:

پرستاری و مامایی

مدیریت و اطلاع رسانی

علوم نوین در پزشکی

تغذیه و علوم پزشکی

طب سنتی

مراکز پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز شامل موارد زیر است:

پژوهشهای کاربردی علوم دارویی

علوم تغذیه

علوم اعصاب

قلب و عروق

گوارش و کبد

سلامت زنان

آموزش علوم پزشکی

و…

رتبه بندی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

رتبه ۸ در سال ۲۰۲۰ بر اساس وبومتریک

جایگاه ۷ بر اساس مقاله های داخلی در سال ۱۳۹۸

۹) دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

این دانشگاه در سال ۱۳۳۳ تاسیس گردیده است.دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز که در شهر اهواز قرار دارد. دانشکده‌های زیر را دارد:

پرستاری و مامائی

پیراپزشکی

داروسازی

دندانپزشکی

توانبخشی

طب سنتی

رتبه‌بندی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

رتبه ۹ در سال ۲۰۲۰ بر اساس وبومتریک

رتبه ۱۰ در سال ۱۳۹۸ بر اساس مقاله های داخلی

۱۰)دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سال ۱۳۴۴ تاسیس گردیده است.این دانشگاه زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت دارد.این دانشگاه شامل دانشکده های زیر می باشد:

دانشکده علوم تغذیه

پرستاری و مامایی

دندانپزشکی

پزشکی

رتبه‌بندی دانشگاه علوم پزشکی در کرمانشاه

رتبه ۱۰ در سال ۲۰۲۰ بر اساس بیومتریک

رتبه ۱۲ در سال ۱۳۹۸ بر اساس مقاله های داخلی،مقاله های بین المللی و ژورنال ها

سایر دانشگاه های علوم پزشکی در ایران

رتبه بندی بقیه دانشگاه های علوم پزشکی در ایران به صورت زیر می باشد:

۱۱)دانشگاه علوم پزشکی کرمان

۱۲) دانشگاه علوم پزشکی همدان

۱۳) دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد

۱۴) دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله

۱۵) دانشگاه علوم پزشکی زنجان

۱۶) دانشگاه علوم پزشکی کاشان

۱۷) دانشگاه علوم پزشکی ایلام

۱۸) دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

۱۹) دانشگاه علوم پزشکی گیلان

۲۰) دانشگاه علوم پزشکی لرستان

۲۱) دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

۲۲) دانشگاه علوم پزشکی اراک

۲۳) دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

۲۴) دانشگاه علوم پزشکی مازندران

۲۵) دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

۲۶) دانشگاه علوم پزشکی قم

۲۷) دانشگاه علوم پزشکی بابل

۲۸) دانشگاه علوم پزشکی قزوین

۲۹) دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

۳۰) دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

۳۱) دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

۳۲) دانشگاه علوم پزشکی گلستان

۳۳) دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

۳۴) دانشگاه شاهد

۳۵)دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

۳۶) دانشگاه علوم پزشکی زابل

۳۷) دانشگاه علوم پزشکی کردستان

۳۸) دانشگاه علوم پزشکی توانبخشی

۳۹) دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

۴۰) دانشگاه علوم پزشکی ارتش

۴۱) دانشگاه علوم پزشکی فسا

۴۲) دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

۴۳) دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

۴۴) دانشگاه علوم پزشکی جهرم

۴۵) دانشگاه علوم پزشکی البرز

۴۶) دانشگاه علوم پزشکی سمنان

۴۷) دانشکده علوم پزشکی مراغه

۴۸) دانشگاه علوم پزشکی نیشابور

 ۴۹) دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

۵۰) دانشگاه علوم پزشکی گناباد

۵۱) دانشگاه علوم پزشکی دزفول

در هر صورت هر یک از این دانشگاه ها جدا از رتبه  ویژگی های شان که بالا و پایین تر قرار دارند بسیاری نکات و ویژگی های مثبت و خوب را دارا هستند که نشان میدهد، هر یک از این دانشگاه ها به چه میزان در سرنوشت و آینده هر یک از جوانان و نوجوانان و حتی سرنوشت کشور تاثیر دارند.در نتیجه باید به این دانشگاه ها توجه زیادی بکنیم و در جهت ارتقا هرچه بیشتر آنها تلاش و کوشش کنیم