مارها و نوع زندگی آن ها

مارها مارها یکی از قدیمی ترین ساکنان بر روی کره زمان مارها هستند که گوناگونی و تنوع آن ها آنقدر بالا و زیاد هست که واقعا نمیتوان به راحتی گفت که یک شخص مار شماس است و تمام گونه های مارها را میشناسد. تمامی مارها اعم از سمی و مار های غیر سمی گوشتخوار هستند […]

مارها

مارها

یکی از قدیمی ترین ساکنان بر روی کره زمان مارها هستند که گوناگونی و تنوع آن ها آنقدر بالا و زیاد هست که واقعا نمیتوان به راحتی گفت که یک شخص مار شماس است و تمام گونه های مارها را میشناسد. تمامی مارها اعم از سمی و مار های غیر سمی گوشتخوار هستند و البته خزنده. یعنی در کل جهان هستی ماری وجود ندارد که گیاه خوار باشد و پا داشته باشد.

مارها از دوران کرتاسه تا به امروز بر روی زمین میزیسته اند و میتوان گفت اصلا دچار تغییر نشدند و تنوع بالایشان نشان از این دارد که دچار انقراض نشده اند و همیشه پابرجا بوده اند.

مارها از نوادگان خزندگانی به نام مارمولک ها هستند و یه جورای مارمولک ها اجداد مار ها به شمار میروند ظاهر بسیار شبیه آن ها هم این داستان را تابلو میکند.

بیشتر مارها دارای جمجمه ای چند مفصلی هستند و این جمجمه چند مفصلی این امکان را به مار ها میدهد تا طعمه ای بسیار بزرگ تر از سایز جمجمه خود ببلعند و هضم کنند. آرواره های بزرگ و ارتعاشی مار ها میتواند در بلعیدن طعمه های بزرگ به آن ها کمک کند. پس واقعا از مار ها بترسید چون ممکن است به سایزشان نخورد ولی شما را بتوانند ببلعند.

خلقت درونی مارها

خلقت درونی مارها بسیار شگفت انگیز تر از ظاهر بیرونی آن ها است.اندام هایی که دربدن از آن ها ۲عدد تا یک جفت وجود دارد در بدن ما انسان ها به صورت کمار هم و جفتی قرار گرفتند اما در بدن مار های انوام های جفتی به صورت پشت سر هن قرار گرفته اند . چقدر جالب و عجیب. بیشتر مار ها شش دارند اما تعداد شش ها در انسان که ۲ عدد یا یک جفت است در مار ها یک عدد هست و با همین. یک. عدد تصفیه هوا و تبادلات گازی را انجام میدهند. مار ها هنوز از اجداد خود مارمولک ها جدا نشدند و اندام هایی ناخن مانند ( مانندپا) در اطراف بدن خود دارند و به این ناخن ها باز مانده های ژنتیکی میگویند.

مارها تقریبا در تمامی قاره ها زندگی میکنند، بجز قطب جنوب و برخی از خشکی ها برخی خشکی‌های بزرگ مانند ایرلند، زلاندنو، جزایر هاوایی، ایسلند، گرینلند و بسیاری از جزیره‌های کوچک اقیانوس اطلس و مرکز اقیانوس آرام در همهٔ قاره‌ها زندگی می‌کنند.

ویژگی انواع مارها

تعداد گونه مار های تاکنون شناسایی شده به بیش از ۳۴۰۰ گونه مار میرسد که واقعا بینظیر و کم نظیر است. مار ها سایز های گوناگونی نیز دارند کوچک ترین مار طول آن ۱۰ سانتی متر میباشد و آن سر قلمی میگویند. و بزرگترین مار در دنیا مار پیتون مشبک است که طولش مابین ۱۰ تا ۱۴ متر میباشد و میتواند تا ۱۵۰ کیلوگرم وزن داشته باشد.

تقریبا بیشترا مارها سمی نیستند و زهری در دهان خود ندارند و مار هایی که سم دارند یا به اصطلاح زهرآگین هستند اصلا برای حمله استفاده نمیکنند و در درجه اول برای شکار طعمه ی خود یا دفاع از خود از نیش و سم خویش استفاده میکنند. مار هایی معمولا به دور طعمه خود می پیچند که زهر ندارند و معمولا مار. های غیر سمی به دو صورت از طعمه خود استفاده میکنند ۱ بلعیدن و خوردن به صورت زنده زنده ۲ پیچیدن به دور طعمه و خفه کردن و بعد از آن خوردن طعمه.

قدیمی ترین یادداشتی که در آن از مار ها یاد شده است منوط به پاپیروسی است که از بروکلین به جا مانده است. تفاوت ها بین مارمولک و مار زیاد است اما در این مقاله جای این سخن نیست.

پوست اندازی در مارها

مار های بالغ نهایتا در سال ۲ بار پوست اندازی میکنند اما مار های نوجوان و جوان می توانند تا ۴ بار در سال پوست اندازی کنند. پوست افتاده مار را  میتوان دقیقا عین مار ها دانست و اور در جایی پوست افتاده ماری یافتید و مار شناس باشید به راحتی می توانید گونه مار را شناسایی کنید از روی پوست افتاده ی مار.

مرگ و میر ناشی از مار گزیدگی

بزرگترین مشکل انسان ها با مار ها با مار های سمی و زهراگین هستند اما محل گزیدگی مار های غیر سمی نیز میتواند منجر به عفونت و زخم شدید نیز بشود.مارگزیدگی توسط مار های سمی نیز جراحت های سنگینی را در پی دارد. اگر پادزهر جور نشود و شخص از کام مرگ فرار کند، عمل قطع عضو برای او حتمی است. بیش از ۷۰۰ گونه مار سمی در سراسر جهان سکونت دارد اما از میان این ۷۰۰ گونه تنها حدود ۲۵۰ گونه هستند که میتوانند با زدن یک نیز جان یک انسان را بگیرند. اما مارگزیدگی در قاره استرالیا بسیار پایین است و در سال ۱ نفر توسط مارها گزیده میشود ولی در هند حدودا در سال ۲۵۰۰۰۰ گزارش مار گزیدگی ثبت میشود و جالب اینکه حدودا یک پنجم این تعداد متاسفانه به کام مرگ کشانده میشوند یعنی حدودا ۵۰۰۰۰ نفر.

ویژگی انواع مارها

پاد زهر و درمان مار گزیدگی بستگی به مقدار و نوع گزیدگی و نیز گونه مار دارد. اما به طور ملی پادزهر برخی گونه های مارها کاملا منحصر به فرد هستند اما ممکن است پادزهر چند گونه مار با یکدیگر یکی باشد و پادزهر یکی برای همه اثر بکند.

مارها به عنوان حیوان خانگی

در فرهنگ غربی مارهایی چون پایتون توپی و مار ذرت به عنوان حیوان خانگی نگه داری میشود. به دلیل بالا رفتن نگه داری از مار در خانه پرورش مار به وجود آمده است. مارهایی که از این طریق پرورش میابند با ارزش تر از نمونه وحشی خود در طبیعت هستند. مار ها اصولا حیواناتی نیستند که مدام نیاز به مراقبت داشته باشند بلکه خودشان میتوانند از پس غذای خود برایند همچنین  بیشتر مارها بیش از ۱٫۵ متر طول فضا برای زندگی نیاز ندارند و اصطلاحا کم جا هستند. یک مار پرورشی در شرایط زندگی خوب و مساعد میتواند تا ۴۰ سال عمر کمد. اما در فرهنگ و تمدن ایرانی همیشه مارها نشانه شیطان و انسان های اهریمنی بوده است و نشانه ی تباهی و ذلت بوده است.

زهر مار

زهر مار کاربرد های دارویی نیز دارد.کاپتوپریل داروی برای فشار خون است که در آن از زهر مار بهره گرفته شده است. پس زهر مار اثرات خیلی خوبی در صنعت دارو سازی نیز دارد. همچنین زهر مار به دلیل ترکیبات شیمیایی خاصیت هیدرولیز کنندگی دارد و میتواند در درمان سرطان روده به کار رود.

رفتار مارها با انسان ها

در بیشتر مواقع و اوقات مار ها انسان شکار نمیکنند و تمامی گونه های مار بجز پایتون ها(مانند پایتون مشبک) و آناکوندا انسان را شکار نمیکنند. و بیشتر مارها در موقع عادی از تماس فیزیکی با انسان ها به شدت دوری میکنند و از آدم ها فراری هستند بجز گونه هایی که در بالا اشاره کردم. در حالت ملی مار هایی که غیر سمی باشند برای ما انسان خطر جانی ندارند به این دلیل که دندان های مارهای غیر سمی برای جراحت و دریدگی ساخته نشده اند و خداوند دندان های مار های غیر سمی را به گونه ای طراحی کرده است که به درد گرفتن طعمه میخورند و نه زخمی کردن آن.

تنوع مارها در خراسان رضوی

میتوان گفت که خراسان رضوی یکی از استان های مارخیز در ایران ااست که تنوع زیستی و جانوری بالایی دارد. هر چند وقتی یک بار خبری از حملات گونه های مختلف مار به انسان ها در خراسان رضوی پخش میشود. چندی پیش خبری مبتنی در کشف گونه جدیدی از مار ها در سبزوار رسید. ماریه پا دارد.

کشف گونه ماری جدید در تربت جام

چندی پیش خبری مبتنی بر کشف گونه جدیدی از مارها در منطقه حفاظت شده جنگلی باغ کشمیر تربت جام به گوش رسید که تایید شد. نام این گونه جدید آگوند مار میباشد. که بسیار نادر و کمیاب است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.