ماه رمضان در شهرستان تربت جام

ماه رمضان رمضان از لغت” رمضاء” اخذ شده است که معنای شدت حرارت خورشید را به یدک می کشد و معنی سوزاندن می دهد چرا که پیامبر بزرگ اسلام نیز فرموده اند که گناهان فرد در ماه رمضان می سوزد. در ماه نهم قمری روزه گرفتن بر مسلمانان واجب می شود و انسان به مسیر […]

ماه رمضان

رمضان از لغت” رمضاء” اخذ شده است که معنای شدت حرارت خورشید را به یدک می کشد و معنی سوزاندن می دهد چرا که پیامبر بزرگ اسلام نیز فرموده اند که گناهان فرد در ماه رمضان می سوزد.
در ماه نهم قمری روزه گرفتن بر مسلمانان واجب می شود و انسان به مسیر الهی نزدیک می گردد و سعی بر آن دارد که خود را از گناه و آلودگی ها برهاند.

پیامبر بزرگ اسلام درباره ماه مبارک رمضان فرمودند: ماه رجب، ماه خدا و ماه شعبان، ماه من و ماه رمضان ماه امت من است؛ هر کس همه ی این ماه را روزه بگیرد بر خداوند واجب می گردد که تمامی گناهان او را ببخشد و بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگی و عطش دردناک روز قیامت امان دهد.
ماه مبارک رمضان ایینه ای تمام نما از هویت دینی جامعه ی اسلامی است و در میان مسلمانان از احترام و جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.
از اعمال مهم این ماه پر برکت می توان به تلاوت قران _ احیای شب های قدر _ دعا و استغفار _ افطاری دادن به ایتام و نیازمندان اشاره کرد.

ماه رمضان در شهرستان تربت جام

فضایل ماه مبارک رمضان بسیار است اما به دلیل لزوم کوتاهی سخن در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

۱ . ماه برتر سال

قران کریم می فرماید : ماه رمضان ماهی است که قران برای هدایت انسان ها در آن نازل شده است.

پیامبر بزرگ اسلام در باره ماه رمضان می فرمایند : ای مردم ماه خدا با برکت _ رحمت و مغفرت به شما روی آورد ، ماهی که نزد خدا از همه ماه ها برتر و روز هایش بر همه روز ها و شب هایش بر همه شب ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است ، ماهی است که شما در آن به میهمانی خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته اید ، نفس های شما در آن تسبیح و خوابتان در آن عبادت ، عملتان در آن مقبول و دعایتان در آن مستجاب است و بهترین ساعاتی است که خداوند به بندگانش نظر رحمت می کند .

۲ . نزول کتاب های آسمانی در ماه رمضان

کتاب های بزرگ آسمانی هم چون : قرآن کریم _ انجیل _ تورات _ زبور و صحف در این ماه پر برکت نازل شده است .
امام صادق (ع) می فرمایند : کل قرآن کریم در ماه رمضان به بیت المعمور نازل شد ، سپس در مدت ۲۰ سال بر پیامبر بزرگ اسلام و صحف ابراهیم در شب اول ماه رمضان _ تورات در روز ششم ماه رمضان _ انجیل در روز سیزدهم ماه رمضان و زبور در روز هجدهم ماه رمضان نازل گشت .

۳ . توفیق روزه در ماه رمضان

در این ماه مبارک خداوند بلند مرتبه توفیق روزه داری را به بنده اش عطا کرده است ” پس هرکه ماه رمضان را درک کرد باید روزه بگیرد ”

علاوه بر بعد مادی انسان ها دارای بعد روحی و معنوی نیز هستند و هر یک از این ابعاد برای رسیده به کمال مطلوب خود نیازمند برنامه ای هستند به طور مثال یکی از موثر ترین برنامه ها برای تقویت بعد روحی و معنوی ، تقوا و پرهیزگاری است ؛ یعنی انسان تلاش کند تا بتواند هوای نفس خود را مهار کرده و موانع رشد را از پیش رویش حذف کند و خود را درگیر لذت ها و شهوت های جسمانی نکند .
قرآن کریم می فرماید : ” ای افرادی که ایمان آورده اید روزه بر شما نوشته شد همان گونه که بر پیشینیان از شما نوشته شده ، تا پرهیزگار شوید ”

۴ . بر قراری اعتدال بین غنی و فقیر

فرد روزه دار به هنگام گرسنگی و عطش فقیر و بی نوا را به خاطر می آورد در نتیجه در کمک به آن ها شتاب می کند .
امام حسن عسگری (ع) می فرمایند : علت وجوب روزه این است که توانگر درد گرسنگی را بچشد در نتیجه به نیاز مند و بینوا کمک می رساند .

۵ . احیای فضیلت های اخلاقی

حضرت رضا (ع) در رابطه با وجوب روزه فرمودند : تا مردم رنج گرسنگی و تشنگی را بچشند و به نیازمندی خود در اخرت پی برند و روزه دار بر اثر گرسنگی و تشنگی خاشع، متواضع و فروتن ، ماجور ، طالب رضا و ثواب خدا و عارف و صابر باشد و به این سبب مستحق ثواب شود، روزه موجب خودداری از شهوت ها است، نیز تا روزه در دنیا نصیحت گر انها باشد و ایشان را در راه انجام تکالیف شان رام و ورزیده کند و راهنمای انان در رسیدن به اجر باشد و به اندازه سختی ، تشنگی و گرسنگی که نیازمندان و مستمندان در دنیا می چشند پی ببرد و در نتیجه، حقوقی که خداوند در دارایی هایشان واجب فرموده است ، به ایشان بپردازد .

۶ . ماه رمضان ( بهار قرآن )

بنا به نزول قران کریم در این ماه تلاوت ایات قران کریم در ماه رمضان فضایل بسیاری را با خود به همراه دارد .
امام باقر (ع) می فرمایند: هر چیزی بهاری دارد و بهار قران کریم ، ماه مبارک رمضان است .

۷ . مانعی محکم در برابر نفوذ شیطان

امام علی (ع) از پیامبر بزرگ اسلام سوال کردند که چه چیزی شیطان را از ما دور می کند؟ پیامبر اسلام فرمودند که روزه چهره شیطان را سیاه می کند و صدقه پشت او را می شکند .

۸ . آرامش روان و جسم :

روزه ، روح و قلب آدمی را آرامش و جلا می دهد و سبب سلامتی بعد روحانی و جسمانی می شود .
پیامبر اکرم می فرمایند : روزه بگیر تا سالم بمانید و هم چنین می فرمایند معده خانه تمام درد ها است و امساک (روزه) بالا ترین دارو ها است .
امام باقر (ع) می فرمایند : ” روزه و حج آرام بخش دل ها است “

امیر مومنان حضرت علی (ع) می فرمایند : ” خداوند بندگان مؤمن خود را به وسیله نمازها و زکات و حدیث در روزه داری روزه های واجب (رمضان) برای آرام کردن اعضا و جوارح آنان ، خشوع دیدگانش و فروتنی جان هایشان و خضوع دلهایشان حفظ می کنند “

در ادامه به بررسی ماه رمضان در شهرستان تربت جام می پردازیم :
شهرستان تربت جام نیز در این ماه پر خیر و برکت فعالیت های بسیاری را برای کمک به ایتام و بینوایان اجرایی می کند ؛ هم چون : رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در تربت جام گفت : ماه رمضان در سال ۱۴۰۰ ،۲۵ هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان این شهرستان توزیع می شود و یکی دیگر از برنامه های این ستاد در ماه مبارک رمضان ، توزیع ۱۵۰۰ سبد کالا در بین نیازمندان با همکاری مراکز نیکو کاری و یاری خیرین می باشد.

نویسنده: نرگس غیبی لاین

مقاله های خانوم نرگس غیبی لاین را در این لینک دنبال کنید.

ما را دنبال کنید

تبلیغات

لینک تلگرام

لینک اینستا