مهمترین محصولات کشاورزی شهرستان تربت جام

محصولات کشاورزی کشاورزی فرایند تولید الیاف ، مواد غذایی ، علوفه و محصولات دیگری که بشر همواره به ٱن نیاز دارد و این نیاز خویش را از طریق کاشت گیاهانی مشخص و همچنین پرورش حیوانات اهلی برطرف می سازد . قدمت کشاورزی تقریبا به ده هزار سال پیش باز می گردد همزمان با رشد و […]

محصولات کشاورزی

کشاورزی فرایند تولید الیاف ، مواد غذایی ، علوفه و محصولات دیگری که بشر همواره به ٱن نیاز دارد و این نیاز خویش را از طریق کاشت گیاهانی مشخص و همچنین پرورش حیوانات اهلی برطرف می سازد . قدمت کشاورزی تقریبا به ده هزار سال پیش باز می گردد همزمان با رشد و توسعه کشاورزی در طول تاریخ جمعیت بشر نیز افزایش یافت و در حال حاضر در سراسر جهان طیف گسترده ای از کشاورزی در میان افراد وجود دارد که باتوجه به آب و هوای مختلف هر منطقه ، محصولات برداشت شده آن نیز متفاوت است .

کشاورز فردی است که برای تولید غذا و همچنین کسب درآمد به کشت و کار در زمین های مختلف کشاورزی می پردازد و در کنار کشت و کار نیز از حیوانات اهلی نگه داری می کند . کشاورزان معمولا یا خودشان مالک و صاحب زمین کشاورزی اند یا اینکه بصورت کارگر برای فرد دیگری کار می کنند گاهی هم افراد زمین های کشاورزی را اجاره می کنند و یا با کسی شراکت دارند.

مهمترین محصولات کشاورزی شهرستان تربت جام

محصولات کشاورزی آن دسته از گیاهانی را شامل می شود که یا بصورت خود رو و یا کشت شده توسط کشاورز می باشد و طی یک مراحل خاصی پس از گذراندن دوران رشد توسط کشاورز برداشت می شود و به دست مصرف کننده می رسد.
کشور ایران از جمله نخستین کشور هایی است که به زراعت و کشاورزی پرداخته است و می توان گفت که تقریبا یک سوم زمین های ایران قابلیت کشاورزی را دارند و این مقدار را می توان در شهرهای مختلف ایران تقسیم کرد و قسمتی از این زمین های دارای قابلیت کشاورزی ، سهم منطقه تربت جام است که در ادامه به توضیح بیشتر درباره آن می پردازیم :

مساحت شهرستان تربت جام ۸۱۳۶ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۴۸۰ هزار هکتار را مراتع و ۲۲۴۳۱۹ هکتار را اراضی قابل کشت تشکیل می دهد ؛ در نتیجه می توان گفت که تقریبا ۵/ ۹ درصد از اراضی استان قابل کشت می باشد و بقیه اراضی را مناطق خشک و بیابانی فرا گرفته است . شهرستان تربت جام از نظر میزان تولیدات کشاورزی پس از شهرستان سبزوار و نیشابور یعنی در رتبه سوم قرار دارد .

خوشبختانه افراد زیادی در بخش کشاورزی در شهرستان تربت جام مشغول به کار هستند ، چرا که این شهرستان با داشتن ۴ درصد از جمعیت کل استان ، ۶/۷ درصد از افراد شاغل در زمینه کشاورزی استان خراسان رضوی و ۴۶/۵ درصد از کل شاغلین شهرستان را در بردارد .

مهمترین محصولات کشاورزی شهرستان تربت جام

سرشماری که در سال ۸۲ انجام شده است نشان می دهد که ۳۱ درصد از بهره برداران بخش کشاورزی ، زراعتکار بوده اند ؛ پس می توان نتیجه گرفت که شهرستان تربت جام بعنوان قطب تولید محصولات کشاورزی در شرق ایران ، بیشترین جمعیت شاغلین در زمینه کشاورزی را در میان دیگر شهرستان های استان دارا است.

در حال حاضر کشاورزی طی سال های اخیر علاوه بر خشکسالی های موجود به دلیل کشت بی رویه و عدم استفاده پایدار از منابع آبی و کشت غیر اصولی کشاورزان را با مشکلاتی روبرو ساخته است و مهمترین مشکلی که امسال گریبان گیر زمین های کشاورزی شده همین خشکسالی است که سطح زیر کشت را پایین می آورد و در کیفیت محصول بدست آمده نیز تاثیر منفی دارد . بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی در تربت جام در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد که ۹۲ درصد آن از طریق آب های زیر زمینی تامین می شود .

این شهرستان رتبه اول در محصولاتی همچون خربزه و زعفران و گندم و جو را دارد اما باید توجه داشت که با خشکسالی های پیش آمده منابع آبی زیر زمینی نیز رو به اتمام است و کیفیت و کمیت این محصولات دچار چالش هایی می شود ؛ البته باید این مشکلات را با مدیریت تمام بررسی و تا حد امکان آنها را حل نمود.

محصولات کشاورزی شهرستان تربت جام شامل موارد زیر می باشد :

پسته ، زعفران ، گندم ، جو ، خربزه ، طالبی ، پیاز ، آفتابگردان ، سیب زمینی ؛ ذرت علوفه ای ؛ انواع کدو ، چغندر قند ؛ گوجه فرنگی ، هندوانه ، بادمجان ، خیار
البته امروزه کشاورزان با هدف بهره برداری بیشتر سعی در تغییر الگوی کشت دارند و این هدف آنان سبب افزایش کشت محصولاتی همچون زعفران و پسته شده ؛ با این وجود این منطقه به یکی از قطب های تولید زعفران در کشور تبدیل شده است . از دیگر محصولات کشاورزی تربت جام که شهرت جهانی یافته است می توان به ” ترنجبین یا گزانگبین ” اشاره کرد .

تربت جام در  زمینه ی کشاورزی زیر دارای رتبه می باشد :

۱٫ پنبه مقام اول در عملکرد
۲٫ گندم رتبه اول در عملکرد و رتبه سوم در میزان تولید
۳٫ جو مقام اول در عملکرد
۴٫ ذرت علوفه ای رتبه دوم در سطح و میزان تولید
۵٫ کلزا مقام سوم در میزان تولید
۶٫ جالیز مقام اول در سطح میزان تولید و عملکرد
۷٫ گوجه فرنگی مقام سوم در میزان تولید

مهمترین رویداد های بخش کشاورزی شهرستان تربت جام

افزایش روش های نوین آبیاری در کشتزارهای جالیز تربت جام : معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی تربت جام گفت : با هدف صرفه جویی در منابع آبی ، در سال زراعی جاری روکش های نوین آبیاری در کشتزار های جالیز این شهرستان نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است .
پایش باغات پسته شهرستان تربت جام به منظور پیشگیری از طغیان آفت سنک پسته : مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تربت جام گفت : سنک های پسته از جمله آفات مهم باغ های پسته کشور هستند که باعث خسارت اقتصادی می شوند اما به دلیل این که مانند پسیل ( شیره خشک ) بطور عمومی و هر ساله شدت خسارت بالایی ندارند کمتر مورد توجه باغداران قرار می گیرند …

برگزاری جلسه توسعه کشت ذرت علوفه ای در جهاد کشاورزی شهرستان تربت جام .
بازدید معاون فنی جهاد کشاورزی تربت جام از مزارع غلات شهرستان .
برگزاری جلسه خرید گندم ۱۴۰۰ در فرمانداری شهرستان تربت جام .
تاکید معاون فنی جهاد کشاورزی شهرستان تربت جام بر جدی بودن خسارت سن گندم .
توزیع ۱۰۰۰ اصله نهال توت در بین نوغانداران شهرستان تربت جام .

 

نویسنده: فاطمه آبنوس

مقاله های خانوم فاطمه آبنوس را در این لینک دنبال کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شهرستان زیبای تربت جام ما را در تلگرام و اینستا هم دنبال کنید

تبلیغات

لینک تلگرام

لینک اینستا