معرفی تربت جام،شهر عرفان و ادب

معرفی تربت جام معرفی تربت جام، شهر عرفان و ادب تربت جام نام یکی از شهرهای خراسان رضوی واقع در صد و هفتاد کیلومتری کلان شهر مشهد است. این شهر قدمتی دیرینه دارد و تاریخ آن به یک هزار سال قبل و یا بیشتر میرسد. از گذشته تا به اکنون شهر تربت جام نام های […]

معرفی تربت جام

معرفی تربت جام، شهر عرفان و ادب

تربت جام نام یکی از شهرهای خراسان رضوی واقع در صد و هفتاد کیلومتری کلان شهر مشهد است. این شهر قدمتی دیرینه دارد و تاریخ آن به یک هزار سال قبل و یا بیشتر میرسد.

از گذشته تا به اکنون شهر تربت جام نام های گوناگون و زیادی داشته از بین آن ها میتوان به بوژگان یا بوزجان، شهر ابن صوفیان، و یا بوجگان نام برد.

یکی از ریاضی دانان و فیلسوفان و همچنین ستاره شناسان و مطرح در زمینه علم و ادب که بسیار در تمام دنیا معروف و مطرح است یعنی ابوالوفا محمد بن محمد بن یحیی بن اسماعیل بن عباس یا به اختصار ابوالوفا محمد بوزجانی که بسیاری در جهان وی را میشناسند و به نیکنامی از اون یاد میکنند و علم و دانش و اختراعات گسترده وی افرین میگویند.

از دیرباز و از همان زمان های قدیم تربت جام جایگاه ویژگی در نظر حاکمان و البته اشخاص مطرح و برجسته مانند شیخ احمد جامی که آرامگاه این شاعر، فیلسوف،و دانشمند بزرگ عهد خود در شهر تربت جام است ، ابوالوفا بوزجانی که پیشتر توضیح دادم برایتان و خیلی از انسان های معروف و مطرح دنیا بود.

اما در دربار صفویه و زندیه این اهمیت در درجه و سطح بالاتری بود. اما این تربت جام و شهری با آثار تاریخی متنوع بار و بارها دچار دست درازی و تجاوز مهاجمان خارجی از جمل محمد افغان و همچنین ازبک ها و از همه بدتر و ویران کننده تر چنگیز خان مغول و بازماندگانش قرار گرفته است

و خیلی از آثار شاید کاملا نابود شده باشند و ردی از آن ها به جا نمانده باشد.

تربت جام یعنی چه؟ فلسفه نامگذاری تربت جام چیست؟ چرا دچار تغییر نام شده؟ و ریشه دقیق کلمه تربت جام چیست؟

معرفی تربت جام

بوژگان، بوزگان، بوزیگان، بوزجان، پوچکان، زام، سام، جام همه اینها در زمانی نام این شهر کهن و قدیمی بوده است و نشان از قدمت بالای این شهر میدهد.

شهر کهن بوژگان یا بوزگان روزگاری در کنار شهر تربت جام قرار داشته و ساکنان زیادی هم داشته اما با یک زلزله با تخریب و قدرت بالا از بین رفته است همین بوزگان یا بوژگان دلیل این اسم شهر تربت جام بوده است.

برای هر اسمی داستانی مفصل است اما اگر بخواهم خلاصه  برای معرفی تربت جام بگویم تربت جام یعنی آرامگاه و مزار شیخ الاسلام احمد جامی صوفی بزرگ آن زمان.

مسجد کرمانی

یکی از جاذبه های مخصوص و کم نظیر در سراسر دنیا که در مجموعه تاریخی مذهبی مزار شیخ الاسلام احمد جامی قرار دارد مسجد کرمانی هست.

ساخت و تکمیل این بنای فوق دقیق و گچ بری هایی که شاید در سراسر دنیا همچین گچبری هایی پیدا نشود به خواجه زکی بن محمد بن مسعود کرمانی منصوب شده است اما عده ی زیادی بر این باورند که این سازه ی دقیق و بسیار زیبا اصلا کار دست استاد مسعود کرمانی نبوده است بلکه کار ساخت یک هنرمند بسیار بزرگ و فرهیخته بوده است که اصلا نخواسته نامی از وی بر سر زبان های بیاید و تا ابد و ابدیت گمنام بماند.

اندازه و ابعاد این مسجد برجسته و بسیار زیبا حدودا هفتاد متر در هفده متر است و هر ضلع آن دارای یک شاه نشین است و منبت کاری و گچ کاری های فراوانی در آن قرار دارد. حتما به آنجا سر بزنید و این شاهکار هنری لذت ببرید.

آرامگاه شاه قاسم انوار

سید معین‌ الدین‌ علی‌ بن‌ نصیر هارون‌ ابوالقاسم‌ حسینی‌ سرابی‌ تبریزی‌ از صوفیان و دانشمندان که در قرون هشتم و نهم میزیسته و از قرار معلوم انسانی بزرگ و فرهیخته بوده است.

استاد و هنرمند و معمار بزرگ آن دوره ها یعنی امیر علی شیرنوایی آرامگاهی با حدود هشتاد متر طول و شصت متر عرض طراحی و ساخت که بی شک یک شاهکار هنری و تاریخی است.

اگر روزی خواستید از این بنای تاریخی دیدن کنید و لذت ببرید این بنا چندان هم دور نیست بلکه تنها حدود بیست وچهار کیلومتر از تربت جام فاصله دارد و کنار روستای لنگر ‌( که در گذشته خرگرد جام نام داشت) قرار دارد.

ایوان و بنای اصلی حدود ده متر طول و هفت متر عرض دارد و ارتفاع این بنای بزرگ و تاریخی بیش از ده متر میباشد. حتما به این بنای تاریخی و جذاب سر بزنید چون شگفت زده خواهید شد و حتما لذت خواهید برد.

باغ جذاب و دیدنی کشمیر

اگر در تربت جام قرار داشتخ باشید و سمت شمال تربت جام را در پیش بگیرید و حدود پنجاه و پنج کیلومتر بروید به منطقه ای بکر و خوش آب و هوا میرسید به نام باغ کشمیر.

این منطقه از تپه های ماهور زیادی تشکیل شده است.
باغ کشمیر در سال هزار و سیصد و هفتاد و پنج به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده و حتی در سال هزار و سیصد و هشتاد و یک به منطقه ی حفاظت شده آن هم از نوع جنگلی تبدیل شد شاید بپرسید چرا؟

به دلیل وجود و رشد پسته های نادر وحشی. شاید این مطلب در ذهنتان خطور کند که پسته وحشی چه اهمیتی دارد؟

از همان قدیم ها باغ کشمیر به درختان پسته و گروهی آن هم به صورت پراکنده معروف بود. از طرفی این باغ ها و درختان پسته وحشی به صورت بالقوه و ژنتیکی باید برای تداوم و تکثیر پسته وحشی در آن منطقه حفظ شوند.
باغ کشمیر به عنوان زیستگاه حیوان مختلف هم گزینه مناسب از قدیم بوده است. حیات وحش منطقه قوچ، میش، گراز، گربه وحشی، گرگ، روباه، شغال و پرندگان آن کبک، تیهو، سارگپه، بلدرچین، کلاغ. سبزقبا، شاهین، قمری، سهره، قرقی و عقاب می‌باشد.

جالب است بدانید که منطقه ی باغ کشمیر کوهستانی بوده و به همین دلیل خوشبختانه تعداد چهار ده چشمه ی طبیعی و پابرجا دارد.
به نام های چشمه چاه بالا، بیگ مراد، حلقگی، چهارسبز، پلنگی، زیری، شله، گله گاش و چشمه چاه بوناک میباشند.

مسجد جامع عتیق، یک شاهکار هنری

مسجد عتیق تربت جام یکی از مسجدهای قدیمی تربت جام در استان خراسان رضوی است و در مجموعه تاریخی مذهبی مزار شیخ الاسلام احمد جامی قرار داردمیخوام خصوصیات این مسجد جامع را برایتان شرح دهم البته این مسجد امروزه هم مورد استفاده قرار میگیرد.
به طور خلاصه،فضای معماری مسجد عتیق حدودا چهارصد و هشتاد متر مربع است و شامل اجزای مختلفی مثل شبستان ها و جرز های اجری و خشتی میشود.

قسمتی که معماری این مسجد را به مسجد جامع شبیه میکند طاق های دو طبقه ایه که در ادامه هر دو رواقه. به طور کلی این بنا پنج تا رواق داره و این رواق ها عرض بیشتری نسبت به مکان هایی مثل خودشون دارند. قسمت های مرتبطی در هر دو طبقه در سمت های شرق و جنوب دیده میشه و زیر لچکی ها،طاق ها و نیم ستون های گوشه و…. پوشیده شده است با گچ بری خیلی عالی و رنگ های زرد و ابی هم حتی در اون ها دیده میشه
افزون بر کاشی کاری،از گچ بری هایی اومدن در چند قسمت این ایوان استفاده کردن که متعلق به چندین دوره است. شخصی که این بنا را بوجود آورده است :«شمس الدین مطهر بن شهاب الدین اسماعیل بن قطب الدین محمد بن شمس الدین مطهر بن احمد بن جامی»،

که قبل از تمام شدن کارش به دیار باقی پیوسته ولی ، کار او نیمه تمام نمانده و به وسیله پسرش « غیاث الدین بن مطهر» به انتها رسید.

بنظر بیشتر افراد نقشه اولیش هیچ وقت کامل نشده.

یکی از آبشار های واقع در خراسان رضوی و در حوالی تربت جام آبشار بردو است.

بگذارید مسیر دقیق و راه ابشار را برایتان بگویم : آب از ارتفاع سی متری به روی شیار کوه و صخره میریزد و این آبشار بکر و منظره ی طبیعی بسیار زیبایی را شکل میدهد.

این آبشار در ارتفاع حدود هزار و پانصد متری از سطح دریا قرار گرفته است. برای رفتن به آبشار بردو باید ابتدا به نصر آباد در بیست و پنج کیلومتری تربت جام بروید و بعد از آن به دهستان کاریزان و بعد از این ۲ آدرس :

دو کیلومتری روستای شوراب علیا و تمام. فاصله دقیق آبشار تا روستای شوراب علیا حدودا دوهزار و پانصد متر است.

جهت کسب اطلاعات جامع تر در خصوص شهرستان تربت جام  و معرفی آن به سایت فرهنگی و خبری تربت جام نمایید.