عجیبترین مناطق گردشگری تربت جام این روستاها هستند

روستای ابدال‌آباد مناطق گردشگری روستای ابدال آباد تربت جام این روستا در منطقه  بالاجام جای گرفته است. برحسب آمارگیری دفتر آمار کشور در سال ۱۳۸۵، تعداد افراد این ده  ۲٬۱۹۲ نفر (۵۰۵خانوار) ثبت شده بود. این روستا، یکی از  روستاهای است  که در منطقه کوهستان قرار دارد. ابدال آباد در استان خراسان رضوی قرار دارد.این […]

روستای ابدال‌آباد

مناطق گردشگری روستای ابدال آباد تربت جام این روستا در منطقه  بالاجام جای گرفته است. برحسب آمارگیری دفتر آمار کشور در سال ۱۳۸۵، تعداد افراد این ده  ۲٬۱۹۲ نفر (۵۰۵خانوار) ثبت شده بود.

این روستا، یکی از  روستاهای است  که در منطقه کوهستان قرار دارد. ابدال آباد در استان خراسان رضوی قرار دارد.این روستا در ۴۰۰۰ متری  تربت جام و در منطقه  بالاجام، قسمت نصرآباد قرار گرفته است. بودن کوه های زیاد و بزرگ و با ارتفاع زیاد و به هم متصل شده باعث شده است که به یکی از مناطق گردشگری تبدیل شود. در قسمت،های پایینی کوه باغ های بسیاری وجود دارد که همه را مجذوب خود کرده است.

روستای ابدال آباد از به دلیل اینکه  بسیار زیبا و جذاب است به بهشت مشهور شده است. بنابراین می توان بیان کرد یکی از مهمترین مناطق گردشگری  مردم تربت جام، تایباد و نصرآباد همین منطقه زیبا است. مردم مناطق گفته شده در نیمه اول سال به گردشگری و استفاده از این بهشت زیبا مراجعه می‌کنند.

قسمتی زیادی از این روستا و حومه آن به باغ های میوه مبدل شده است. بودن رودخانه، چشمه و آبشار در این منطقه سبب شده است که‌ این‌ روستا به یکی از مناطق گردشگری بخصوص و غیر قابل توصیف تبدیل شود.

ویژگی های این منطقه به اندازه‌ای فشنگ است. بنابراین می‌توان گفت که لقب بهشت به این روستا واقعا در وصف او بوده است. اکثر توریست ها که به‌ این‌ منطقه مسافرت می‌کنند.  به علت پیاده روی بر کوه ها این گزینه را انتخاب می‌کنند.

جای تاسف دارد با اینکه این روستا به یکی از مهم ترین مناطق گردشگری مشهور است اما برای پیشرفت آن نقشه ای طراحی نمی‌شود. با تاسف می‌توان گفت نه یک استراحتگاه دارد برای استراحت کردن  توریست های خود. نه از یاد دادن طریقه برخورد و رفتار با توریست ها. از راه  فریمان تربت جام میتوانبه این روستای زیبا سفر کرده و لذت زیادی را نصیب خود کنید.

روستای بردو

بردو ، قلعه ای است زیر نظر قسمت نصرآباد و در شهرستان تربت جام استان خراسان رضوی ایران نیز قرار دارد.جمعیت این قلعه در دهستان کاریزان جای دارد  و بر حسب سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۱۳۱خانوار) ۵۲۵نفر اعلام شده است.

در مورد آبشار بردو

روستای شوراب علیا زیر نظر قسمت نصرآباد، دهستان کاریزان و در شهرستان تربت جام جای دارد. فاصله فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد تا آبشار بردو حدودا ۲ ساعت با ماشین طی می شود.

این آبشار در ۲ کیلومتری غرب روستای شوراب علیا زیر نظر  شهرستان تربت جام قرار گرفته است. برای رسیدن به آبشار از راه جاده ارتباطی فریمان به تربت جام، بعد از روستای کاریز نو، جاده فرعی روستای شوراب علیا می شود رفت. آبشار در بین تنگه شرقی روستا در فاصله ۲ کیلومتری روستا جای دارد.

کوهستان کنار آن چشمه سار های خیلی قشنگی با آب زیاد را دارا است که آب آنها جمع می شود و برای آب دادن باغ ها و زمینهای کشاورزی برده می شود. آمدن خشکی های پشت سرهم  این ناحیه مثل نگینی پر نور است که فکر مسافرین و توریست ها را شاداب می کند. فقط مشکل وجود داشته برای بکار بردن این  طبیعت قشنگ این ناحیه جاده ی خراب آن است که امیدواریم  مسئولین برای آن راه حلی را تدبیر کند تا مردم ناحیه زیادتر بتوانند از این نعمت قشنگ نهایت استفاده را بکنند.

روستای بزد

بِزد روستایی است زیر نظر قسمت مرکزی شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی جای دارد.

روستای بزد زیر نظر  شهرستان تربت جام و در بیست کیلومتری جنوب غربی این شهر و صد ونود کیلومتری مشهد واقع گشته است. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۲۸۰ متر است. این روستا به ویژه کوه‌های دو سر و بزد، با منظر خیلی قشنگی کم تشابهی هستند که از هر ساله تعدادی زیادی را جذب خود می کند.

بزد در دهستان میان جام جای گرفته است و بر حسب سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۶۶۳خانوار) ۲٬۸۲۱نفر بوده‌است.

راه رسیدن به روستا بسیار عالی و آسفالت است، برای همین موجب شده افراد دغدغه خراب شدن لاستیک های ماشینشان را نداشته باشند.بنابراین با خیال آسوده از منظره ها لذت ببرند.

قله بزد ارتفاع ۲۸۵۸ متر از سطح دریا را دارا میباشد و دامنه های آن دارای روکشی از جنگل های زاگرس نیز می باشند. 

روستای سمرغاوه 

سمرغاوه، روستایی زیر نظر قسمت  مرکزی شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی ایران جای گرفته است.

این روستا در دهستان میان‌جام واقع گشته است و بر حسب سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۴۶ نفر (۴۰خانوار) بوده‌است.

مناطق گردشگری(قنات سمرغاوه)

اندازه این قنات هزار متر است، تعداد سی میله چاه را دارا است و عمیق ترین آن  مادرچاه نام دارد که ۱۵ متر است.  دبی این قنات سی لیتر بر ثانیه است. اندازه مالکان این قنات سی نفر هستند و زمین های زیر نظر کشت این قنات شصت هکتار است.

نام اصلی (روستا سمرغاوه) چیست  و چرا 

در این قسمت نظر بر این نام اصلی روستای سمرغاوه را برایتان بگویم و علت نامگذاری آن که چرا با این اسم یاد می شده است تا آخر مطلب همراه ما باشید:

اسم اصلی روستا (قلعه سمرغاوه) است. قلعه کلمه ای است که اکثرا در گفت و گوی نظامی گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است  و قلعه به معنی(دژ نظامی)و سمرغاوه به معنی(مسخر نشدنی) یاد می شده است.

طراحی و معماری درست کردن این برج و بارو ها و علاوه بر اینها ضخامت و ارتفاع دیوار قلعه و سنگ قلت پشت درب ورودی که بیشتر از دو متر ارتفاع و شصت سانتی متر ضخامت و بیشتر از سه تن وزن را دارا بود که با تاسف می شود بیان نمود. وقت وارد شدن لودر جهاد سازندگی برای خراب کردن مسجد گلی گذشته روستا و درست کردن مسجد جدید علاوه بر خراب کردن دیوار سر درب ورودی قلعه، سنگ قلت هم همان وقت به وسیله لودر از بین رفت  تکه تکه شد.

علاوه بر مورد هایی که ذکر گردید،  روستای سمرغاوه علاوه بر اینکه ۹ برج دیدبانی و نگهبانی را دارا است. ده روستا به آن ختم میشود و در مرکز این ده روستای اطراف نیز واقع گشته است.

روستاهای جذاب اطراف سمرغاوه

روستای سنجابه که باقیمانده آن دیوارهای روبروی استخر آب قنات بالا جای گرفته است قابل ذکر است. احتمال بسیار محکم گویای این است که (تپه ی حصار) روستای ابتدایی سنجابه واقع گشته است.

قلعه سلیمانی که تا پانزده سال گذشته باقی مانده دیوار و برج مشهور آن کنار باغ مرحوم حاج حیدر قاسمی مانده بود که بعدا به وسیله مالکین آن خراب و مبدل به اراضی کشاورزی گردید.

رونج روستایی که خود بسیار مشهور است.

کلاته سفید روستای که بنای آن به حدود صد سال گذشته برمی گردد. 

کلاته ادریسروستای که مشهور به (گوچویوز) است.

 ترکمن ها روستای که چاه های تخریب شده قنات آن مشهور به چشمه ی شوراب و دو قبرستان آن اکنون هم در کنار رودخانه ی روستای به جای مانده است.

 گل ورزه روستای که بنای آن به حدود صد سال برمی گردد.

 روستای ناوچه که تا پانزده سال گذشته دیوار ها و برج و بارو های آن در اطراف قنات ناوچه قرار داشت که  به وسیله مالکین آن قنات ها  از بین رفت و مبدل به اراضی کشاورزی گردید.

نوای روستای که در نزدیکی و اطراف روستای سمرغاوه نیز قرار دارد.

روستای گندخالو که در فاصله کم با روستای سمرغاوه است.

امیدواریم این نوشته مورد بکارگیری خوانده واقع شود و جهت اطلاع کافی باشد.

مناطق گردشگری(روستای رونج)

آبشار رونج تربت جام یکی از جذبه های توریستی این ناحیه است. روستای رونج روستایی در شهرستان تربت جام استان خراسان رضوی واقع گشته است. جاهای دیدنی این روستا آبشار رونج و باغ های سرسبز کنار رود و علاوه بر اینها طبیعت خیلی قشنگ  و آب و هوای کوهستانی آن است که در بهار و تابستان توریست های زیادی را به خود جذب میکند. در این ناحیه چندین چشمه و چنار با عمر طولانی نیز موجود است  که بر زیبایی اضافه می کند.روستای رونج  از قشنگ ترین روستاهای خراسان رضوی در تربت جام است که با آبشار و طبیعت کوهستانی خود، تعداد کثیری از گردشگران را به سوی خود و این طبیعت بسیار زیبا می کشاند.

مناطق گردشگری(آبشار رونج تربت جام)

در اول وارد شدن از کوه به روستا آب جاری که همان آب شدن برف کوههای ناحیه است و علاوه بر اینها چشمه های کوه های رونج دو آبشار تقریبا متوسط و زیبا را بوجود آورده است که به همراه آب و هوای عالی و خنک، درخت های سربلند و باغ های سرسبز و جوی آب سرازیر کنار آن، ناحیه خیلی قشنگی را درست کرده است  که هر ساله از مهمان های زیادی که به این روستا برای گردش می آیند پذیرایی می کند.

افزون بر اینکه در نزدیکی آبشار رونج باقیمانده چند آسیاب آبی به چشم می خورد. لذا در گذشته افراد از انرژی آب برای آرد کردن گندم خود و محصول های شبیه به آن بکار می بردند. برای رفتن به این منطقه باید از مرکز روستا راست بالا رفت و سپس از راه رودخانه و یا باغ های دور و کنار به این منطقه برسید. قسمت کثیری از این راه را به خصوص تا آخر روستا و باغهای آخر روستا را می شود با ماشین پیمود.

کوههای خراسان ادامه ارتفاع های البرز به سمت شرق است که به طور قوس های برابر و در سمت شمال غربی به سمت جنوب شرقی تا ارتفاع های هندوکش افغانستان ادامه دارد. بین این رشته کوه های برابر، دره ها و دشت های بزرگی موجود است که بعضی قطر آنها حدودا دویست کیلومتر می باشد. ادامه این رشته کوه ها در بعضی ناحیه ها با خوردن به دره یا جلگه تکه تکه می شوند.

یک رشته کوه ریز در مثلث میان تربت جام، تربت حیدریه و فریمان قرار گرفته است  که قله رونج با ارتفاع ۲۵۸۶ متر از قله های این رشته کوه یاد می شود. لذا از بقیه قله های آن می شود به قله بردو با ۲۹۴۰ متر و قله بزد با حدود ۲۸۵۰ متر مورد بیان قرار نمود. بعضی از روستاهای بسیار با آب و هوا عالی  و دیدنی ناحیه تربت جام مانند: قلعه شیر، ابدال آباد، رونج و بزد در اطراف قله رونج جای گرفته اند.

ناحیه خشک و کویری

علاوه بر قرار گرفتن  در ناحیه خشک و کویری تربت جام، روستای رونج به علت قرار گرفتن  در ناحیه کوهستانی از آب و هوای خیلی عالی  به خصوص در فصل بهار و تابستان دارا می باشد. اما برای فصل زمستان هوای این ناحیه بسیار سرد است. باغ های میوه خیلی سرسبز و قشنگ خیلی از مردم تربت جام و روستاهای حومه را برای استفاده نمودن از طبیعت قشنگ و علاوه بر اینها کوهنوردی به این روستا سوق می دهد.

باغ های رونج بیشتر میوه ها و محصول های کشاورزی ناحیه را دارا هستند، که می شود آلبالو، گیلاس، زردآلو، هلو، گلابی، انگور، سیب، به، انار و … بیان نمود. علاوه بر اینها درختان گردو و بادام در این ناحیه خیلی موجود است. در چند سال آخر کاشت زعفران در زمینهای حومه روستا نیز خیلی به چشم میخورد.  محافظی از تپه ها و کوه دور و کنار روستا را احاطه کرده است که در یکی از این تپه ها و در درون سنگلاخ های تپه، مخفی گاه هایی  به صورت غار از چند صد سال گذشته به جای مانده است  که به آسانی می شود به درون آن رفت. 

گفته می شود چاه هایی نیز در پایین این غارها موجود است که تا به الان به صورت کامل مورد تحقیق و تکاپو واقع نگشته است. در ادامه جاده و قبل از وارد شدن به روستا، حدودا در بالای کوه یک دکل مخابراتی طویل و با ارتفاع و افزون بر اینها یک دکل کوچک برای پشتیبانی شبکه سوم سیما درست شده و قرار گرفته است. برای رفتن به این ناحیه با ماشین باید چند کیلومتری در جاده خاکی رانندگی کنید. حومه و کنار روستای رونج چند درخت چنار قدیمی چند صد ساله و به بیان برخی اهالی با ماندگاری بیشتر از دو هزار ساله موجود است، که در حدی قابل دیدن است. یکی از این چنارهای مستحکم و با قطر زیاد در درون روستا، در حومه و کنار  رودخانه و نزدیک قنات (کاریز) روستا است.

آتش زدن یا گرفتن درخت چنار

گفتنی است، که چند سال گذشته به صورت ناگهانی  یا به خواسته فردی آتش گرفت و قسمت خیلی زیادی  از آن در آتش نابود شد. چنار با قدمت و طویل دیگری نیز در اول وارد شدن به روستا در کنار قبرستان روستا جای گرفته است. از دیگر چنارهای طویل، با قدمت و مشهور روستا چناری است که در خارج از روستا و در دامنه پایین کوه جای گرفته است. پایین این درخت مستحکم و دیرینه چشمه آبی وجود دارد و برکه ای نیز ساخته شده است.

صاحبان باغ ها و اراضی  دور و کنار عموما ساعتهایی از شبانه روز و به خصوص شبها راه بیرون شدن آب از این برکه را مسدود میکنند،  تا آب خیلی شود و بعد آب جمع شده را از راه یک جوی کوچک به عنوان آب دادن مزرعه ها و باغ های خود بکار می برند. برای دست یافتن به این درخت و استراحت در سایه لذت بخش آن باید قبل از آمدن  به داخل روستا و در پیچ انهایی به صورت مستقیم وارد جاده خاکی روبرو شده و حدودا یک کیلومتری جلو بروید. این چنار آنچنان بزرگ و نمایان است که از فاصله قابل مشاهده است.

مناطق گردشگری(روستای چاه مزار سفلی)

 روستای چاه مزار سفلی زیر نظر  بخش مرکزی دهستان موسی آباد و حدودا شصت کیلومتر از شهرستان فاصله دارد. در پانزده کیلومتری شمال غرب روستای موسی آباد و در شصت کیلومتری شمال شرق شهرستان تربت جام قرار گرفته است. مردم این روستا شیعه هستند  و به زبان فارسی گفت و گو می کنند.

وجه تسمیه کلمه چاه مزار از مرکب شدن چاه و مزار متشکل گشته است،  و موجود بودن  چاه آب در مجاورت زیارتگاه قرار گرفته در دره شمالی روستا سبب گشته است که به این اسم مشهور گردد.در این دره دو روستا قرار دارد که روستای قرار گرفته در بخش فوقانی  دره به نام چاه مزار علیا و روستای قرار گرفته در بخش تحتانی دره به نام چاه مزارسفلی اسم گذاری شده است.