نکات تاثیر گذار کنکوریها برای موفقیت در رسیدن به رتبه عالی

مقدمه به گزارش سایت شهر تربت جام : موفقیت در کنکور ،از جمله آرزوهایی می باشد که جوانان شب  و روز در فکر آن می باشد و تمام سعی خود را برای رسیدن به موفقیت در آن می کنند.احتمالا خود شما هم که در حال حاضر این مقاله را مطالعه می کنید در این شب […]

مقدمه

به گزارش سایت شهر تربت جام : موفقیت در کنکور ،از جمله آرزوهایی می باشد که جوانان شب  و روز در فکر آن می باشد و تمام سعی خود را برای رسیدن به موفقیت در آن می کنند.احتمالا خود شما هم که در حال حاضر این مقاله را مطالعه می کنید در این شب و روز پر استرس به سر میبرید و هر کاری برای قبولی در کنکور انجام می دهید،اما نکته حائز اهمیت این است تا زمانی که راه صحیح را انتخاب کنید و در مسیر غلط حرکت کنید،هیچگاه به مقصدی که به آن فکر می کردید نخواهید رسید پس تا پایان  بنده و این مقاله را همراهی کنید تا بتوانید با یادگیری بهترین راهای رسیدن به موفقیت در این آزمون سرنوشت ساز ،بهترین اتفاقات را برای آینده خودتان بسازید .

 ۲۲ توصیه مهم و منحصر به فرد برای موفقیت در رسیدن به رتبه عالی در کنکور براساس پژوهش ها

۱)توکل بر خدا:

توکل به این معنی است که سعیت را بکن و تدبیر کارها را به خدا واگذار کن .قرآن مجید می فرماید :<<من یتوکل علی الله فهو حسبه >>هر که توکلش به خداوند باشد ،خدا برای او کافی است .                                   <<ان الله یحب المتوکلین >>خدا توکل کنندگان را دوست دارد.در هر صورت با هر توانمندی که دارید،به خداوند توکل کنید زیرا توکل به خدا به انسان آرامش میدهد ،چیزی که در این شرایط به آن احتیاج دارید.

۲) داشتن هدف معین(موفقیت در رسیدن):

داشتن هدف و مقصد درست و معین به شما انگیزه حرکت و تلاش می دهد یکی از با اهمیت ترین عامل برای به دست آوردن موفقیت میباشد.وقتی به مقصدتان نگاه می کنید انرژی شما برای سعی و تلاش،چند برابر می شود و این بهترین نتیجه داشتن یک هدف معین و درست است. شما در این سال یک هدف بزرگ و بالقوه دارید، در نتیجه برای موفقیت در رسیدن به آن  باید تمام قدرت و نیروی خود را بکار ببرید .

۳) برنامه ریزی درست(موفقیت در رسیدن):

برای موفقیت در رسیدن به مقصد مورد نظر باید برنامه ریزی درست داشته باشید ،بدون داشتن برنامه و برنامه ریزی درست تمامی زحمات شما نتیجه خوبی نخواهد داشت .برنامه ریزی درست ،مدیریت صحیح زمان را در اختیار شما قرار میدهد و شما را از سرگردانی نجات می دهد.راه موفق رسیدن به هدف هموار می سازد در هر زمان شما را آگاه می سازد که تا زمان رسیدن به هدف چه فاصله ای را باید بگذرانید.در ضمن این برنامه صحیح مختص یک فرد است و هر دانش آموز باید برنامه شخصی خود را داشته باشد.

۴)آشنایی با شیوه های درست مطالعه:

آموزش در نتیجه یک فرایند علمی در هر فرد بدست می آید پس برای آموزش هرچه بهتر باید با اصل ها و فنون درست یادگیری آشنا شوید .اما ممکن است در گذشته با یک روش مخصوص دروس را اموخته باشید ولی اگاهی یافتن از شیوه های درست مطالعه برای شما مفید میباشد.

۵)آمادگی جسمانی(موفقیت در رسیدن):

شرایط جسمانی خوب در یاد گرفتن مطالب برای شما فایده زیادی دارد:در نتیجه برای اینکه بدن سالمی داشته باشید تا بتوانید خوب یاد بگیرید باید تغذیه مفیدی داشته باشید ،ورزش کنید و به میزان لازم بخوابید .

۶)آرامش روحی و روانی:

به آرامش روحی خود اهمیت زیادی بدهید و در صورت داشتن استرس زیاد و یا هر اشکال دیگری که موجب ضعف یادگرفتن شما میشود از مشاور راهنمایی بخواهید.

۷) نگرش و دیدگاه مثبت :

همیشه دید مثبت داشته باشید و به سمت آن تلاش کنید،زیرا داشتن نگرش و دید منفی شما را از موفقیت در رسیدن به هدفتان باز می دارد.به یاد داشته باشید که همیشه به خدای بزرگ امید داشته و برای رسیدن به موفقیت تمام سعی خود را بکنید و بدانید امید داشتن و تلاش خود قسمتی از موفقیت می باشد و در موفقیت در رسیدن به هدف بسیار مفید است.

۸)آزمون آزمایشی:

در یک آزمون آزمایشی با اعتبار شرکت کنید تا نقطه های ضعف و قوت تان را پیدا کنید .و در این آزمون ها از برنامه ریزی های برگزار کننده ازمون نهایت استفاده را بکنید،این کار در داشتن یک برنامه درست شما را راهنمایی میکند .همچنین نباید نتیجه این آزمون باعث غرورتان شود و یا شما را ناامید کند،زیرا بر اساس تجربه تغییرات زیادی در نتیجه آزمونهای آزمایشی بارها اتفاق افتاده است.

۹)زمان مطالعه(موفقیت در رسیدن):

یک دانش آموز برای داشتن آمادگی در کنکور باید زمان ویژه ای برای مطالعه و درس خواندن داشته باشد .دانش آموزان در روز های مدرسه ۵ ساعت و روز های غیر مدرسه ۱۰ ساعت درس بخواند .اما این میزان با توجه به مقدار توانایی و استعداد شما میتواند فرق کند. ولی دقت داشته باشید سلامت جسم و روح از هر عامل دیگری مهم تر میباشد و نباید فقط ساعت مطالعه را در نظر بگیریم .

۱۰) منابع آزمون:

مهمترین منبع برای کنکور کتاب درسی است :ولی در کنار آنها نیاز به کتاب کمک درسی و تستی دارید که برای تهیه آنها می توانید از راهنمایی معلمان ،دانش آموختگان سالهای اخیر و همکلاسی هایتان کمک بگیرید ونیز میتوانید دفترچه های کنکور سالهای قبل را مطالعه کنید.

۱۱) مرور همیشگی و به موقع دروس:

دروس را باید به طور منظم مرور کنید ،این کار باعث ماندگاری یادگیری و پیشگیری از به یاد بردن مطالب هایی که آموختید میشود.و در موفقیت در رسیدن به هدف کمک می کند.

اصول تست زدن و استعداد آزمون دادن مطلع شوید.در یک آزمون باید از هنر و استعدادتان استفاده کنید و داشتن دانسته های درسی و علمی کافی نیست !پس از هر آزمون باید زمانی برای تحلیل کردن علمی ازمون تان را انجام دهید و نقطه های ضعف و قوت تان را بررسی کرده و از وجودشان مطلع شوید.

در یک زمان  دروس عمومی و تخصصی را مطالعه کنید. خطای بزرگی که برخی داوطلبان انجام میدهند این است درس های عمومی برای روزهای بعد از عید می گذارند !باید بدانید که بعضی از داوطلبان به دلیل درصد های بالای درس های عمومی در دانشگاه های خوب مجاز و راه یابند.

سعی داشته باشید درصد و تراز دروس خود را متعادل کنید .در نظر بگیرید که افزایش تراز در یک یا دو درس که در آن مهارت زیادی دارید به سود شماست اما برعکس آن به زیان شما میباشد.

اگر احتیاج داشتید برای افزایش ترازتان در درسی که در آنها ضعف دارید از کلاس های خصوصی بهره ببرید.تا در نتیجه آن موفقیت در رسیدن به هدف ها را دنبال داشته باشد.

جواب دادن به سوال های آزمون سرنوشت ساز که برای موفقیت در رسیدن به هدف در آن شرکت می کنیم دارای زمان معین و دقیق می باشد.

موفقیت در رسیدن

لذا لازم می باشد از جدول زمانبندی سوالهای آزمون در زمینه رشته خودتان شناخت کافی داشته باشید.

برای مطالعه کردن دروس به توزیع مبحث ها در هر درس دقت کنید اما تنها ملاکتان نباشد .

کارنامه داوطلبان کنکور در سال های اخیر:به درصدها و تراز داوطلبان در سالهای اخیر و رتبه کسب شده توسط آن ها ورشته امکان قبول شده توسط آنها دقت کنید و بخشی از کارنامه های آنها را مورد نقد و بررسی قرار دهید.

از تجربه های افراد دیگر استفاده ببرید اما مانند آنها نباشید تقلید نکنید.هر شخصی شرایط و استعداد خاصی دارد که مختص خودش است و تقلید از دیگران امر درستی نیست .

با ضوابط نحوه برگزار شدن آزمون آشنایی داشته باشید :نوع پذیرفتن آزمون،ضریب درسها،سهمیه ها…از جمله مواردی میباشد که باید مطلع باشید.

جهت انتخاب رشته درسی علاوه بر اینکه به طور صحیح دفترچه راهنما را مطالعه کردید با افراد دارای صلاحیت مشورت و از آنها کمک بگیرید .زیرا هر چه رتبه بالاتری داشته باشید در انتخاب رشته دقت و توجه بیشتری نیاز است.

تغییر مکان بدهید :بر طبق پژوهش های انجام شده مطالعه کردن یک مطلب در هر روز احتمال به فراموشی سپردن آن را بسیار کاهش میدهد هر دفعه که ما مکان خودمان را تغییر میدهیم.

موفقیت در رسیدن به خاطره قوی

مغز خود را وادار میکنیم که هر بار ارتباط دوباره و تازه تری با مطالب تشکیل دهد ،در نتیجه آن مطالب به یک خاطره بسیار قوی تبدیل خواهد شد.

ببینید کدام روش برای شما تاثیر بیشتری دارد:برخی افراد در روز درس می خوانند و برخی دیگر در شب ها برخی ترجیح میدهند در کنار هم درس بخوانند اما برخی دیگر باید در سکوت مطلق درس بخوانند.

برای پیدا کردن بهترین روش که مختص خودتان است  خودتان را بیازمایید و پس از نتیجه گیری سعی کنید به آن پایبند باشید،تا در موفقیت در رسیدن به اهداف به شما کمک کند.

فرق امتحان های دوران مدرسه و امتحان سراسری، سبب گوناگونی کارکرد دانش آموزان در این امتحان می گردد، که از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

اهمیت(موفقیت در رسیدن):

آزمون در مدرسه به طور معمول یک نمره در یکی از درس ها در سال تحصیلی است که مطمئنا قابل جبران و برگشت میباشد  اما ازمون سراسری ،راهی برای وارد شدن به دانشگاه را برای ما تعیین میکند و صددرصد این احتمال وجود دارد که در نحوه و مسیر زندگی یک فرد تغییراتی را بوجود آورد.

تعداد(موفقیت در رسیدن):

داوطلب در مدرسه با تعداد بسیار کمی از همکلاسی های خود که به طور معمول آنها را میشناسد رو به رو است اما در آزمون سراسری با تعداد بسیار بسیار زیادی از داوطلبانی که حتی آنها را نمی شناسد و هیچ شناختی از آنها و میزان هوش ،توانایی و درک بسیاری از خصوصیات آنها را ندارد .

رقابت:

وقتی در مدرسه هستیم در یک کلاس یک دانش آموز نمونه به راحتی شاگرد اول و ممتاز کلاس میشود ولی همان فرد ممکن است در کنکور شرایط چندان خوبی را نداشته باشد،پس برای موفقیت در رسیدن به هدف باید میدان رقابت را بسیار وسیع تر از آنچه فکر میکنیم در نظر بگیریم .

حجم کتابها:

در دوران دبیرستان به طور معمول آزمون از یک کتاب گرفته می شود ،در حالی که در آزمون سراسری از دروس چهارساله مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی قدیم و یا همان دوران متوسطه دوم امروزه سوالات طرح می شوند و داوطلبان با حجم بسیار زیادی از درس ها رو به رو هستند.

زمان:

در امتحانات مدرسه مشکلی مثل زمان مطرح نیست و دانش آموزان زمان کافی و مورد نیاز برای جواب دادن به هر سوال را دارند.در صورتی که در آزمون سراسری سوالات زیاد است و زمان پاسخ دادن به آنها محدود در نتیجه برای موفقیت در رسیدن به هدف باید به خوبی زمانمان را مدیریت کنیم .

پذیرش در دانشگاه و رشته مورد نظر هر فرد:

داوطلبان در صورتی که به آنچه که دوست دارند برسند،پذیرفتن خودشان را بدون ارزش میدانند ،اینگونه است که برای موفقیت در رسیدن به دانشگاه مورد نظر و علاقه خود باید زیاد تلاش کنید.

نوع سوال ها:

معمولا در مدرسه و کلاس دانش آموزان از شیوه و روش تدریس معلم ها نوع سوالات امتحانی خود را پیشبینی میکنند ،اما در آزمون سراسری سوال ها توسط طراحان مطرح می شوند که هیچ گونه ارتباطی با داوطلبان ندارند و داوطلبان نیز هیچ گونه شناختی نسبت به آنها ندارند و درجه سخت بودن و دشواری سوالات بسیار متفاوت می باشد.

با توجه به تفاوت های یاد شده ،یک داوطلب کنکور باید ویژگی هایی برای موفقیت در رسیدن به رتبه عالی را داشته باشد: که در زیر بدان میپردازیم :

در مسیر قرار گرفتن:

در واقع یک فرد اگر بخواهد در رابطه با موضوع و عنوانی به طور کاملا جدی  فعالیت کند .باید در مسیر راه اصلی و مهم آن موضوع قرار بگیرد .به طور مثال فردی که میخواهد در یک زمینه ورزشی فعالیت کند باید از لباس گرفته تا نوع تغذیه و تمرینات مربوطه و به طور کلی زندگی اش را طبق آن قرار داد تا نتیجه دلخواه خود را ببیند.

پس یک داوطلب باید اول حس کنکور و کنکوری بودن را داشته باشد ،یعنی هر کس که او را ببیند بفهمد که با یک کنکوری رو به رو شده است .یعنی با سال های اخیر زندگی اش متفاوت باشد .کارهای کم اهمیت را کم کند و این دیدگاه را داشته باشد که امسال تنها یک کار برایش قابل تعریف و اهمیت است وان هم موفقیت در رسیدن به رتبه عالی در کنکور استو کارهایی که مهم نیست بگذرد.

ذهن متمرکز:

یکی از شرط های موفقیت در رسیدن به هدف داشتن ذهنی متمرکز می باشد .یک ذهن متمرکز توانایی تفکر و خلاقیت زیادی را دارد و بسیار با انرژی وبا انگیزه است،بنابراین می تواند در مسائل کنجکاوی  کند و عمق آنها را ببیند.

نقطه مقابل یک ذهن متفکر یک ذهن بسیار آشفته است در نتیجه با یک ذهن آشفته نمی توانیم کاری را انجام دهیم و درصد موفقیت در رسیدن به هدفمان کاهش یافته و انرژی مان را برای یک کار بیهوده هدر داده ایم.

مراحل رسیدن به اهداف(موفقیت در رسیدن):

۱)لیست بندی کردن اهداف

۲)زمان بندی اهداف (زمان مورد نیاز برای موفقیت در رسیدن به هر یک از اهداف)

۳)اولویت بندی کردن اهداف

۴)ایجاد کردن انگیزه و روحیه برای هر هدف(شفاف سازی نحوه موفقیت در رسیدن به هدف )

۵)برنامه ریزی کردن برای رسیدن به اهداف ۶)اقدام کردن و شروع عمل و حرکت در مسیر موفقیت در رسیدن به هدف مورد نظر

داشتن نگرش مثبت:

در ادامه مقاله توضیحات مختصری دادیم اما الان کمی واضح تر مطالعه کنیم. مغز هر انسان تصمیم های زیادی را در طول زندگی نه بر اساس واقعیت های زندگی مان. بلکه بر اساس برداشتی که از واقعیت ها دارد میگیرد.

به طور مثال:اگر دچار یاس و ناامیدی شدید مغز فرد عملکرد هایی را بر این اساس جمع می نمایید و آن وقت  با ترشح آدرنالین به همه ی عضو های بدن تان فرمان آمادگی در برابر شکست خوردن  را می دهد و آنها را مجبور می کند  که خود را با شکست برابر کنند.

و بالعکس،اگر احساس خوشی و امیدواری داشته باشیم. ماده دیگری ب اسم اندورفین ترشح میشود که افراد را برای رسیدن به موفقیت آماده میکند .

البته نباید نگرش و دیدگاه مثبت را با ذهن گرایی و افکار غیر واقعی اشتباه بگیریم .ذهنی گرایی غیر واقعی یک نوع خوش خیالی و افکار کودکانه است که در نهایت فرد را دچار ناراحتی و افسردگی می کند .در صورتی که مثبت اندیشی افراد را از ناامیدی دور میکند و توانایی های او را بالا میبرد.

خودباوری:

یعنی اینکه انسان به چه اندازه خودش را میشناسد و خودش را می پذیرد .در عملش انعکاس می یابد . هر گونه رفتاری که فرد از خود در جایگاه های متفاوت بروز می دهد بیانگر درجات خودباوری او می باشد.

البته گاهی انسان ها به خودباوری های دروغین و کاذب دچار میشوند . در هر حال داشتن خصوصیات زیر نشانی از خود باوری های موثر در هر فرد میباشد :

استقلال عمل :

در رابطه با مسئله هایی که به زندگی اش مربوط میباشد با استقلال بیشتری اقدام کند  به اشخاص دیگر وابسته نیست مگر در شرایطی که این ارتباط با افراد دیگر با انجام دادن عملی لازم و نیاز است .چنین فردی خود میداند در فعالیت های زندگی اش باید خود عمل کند  و خودش کارهایش را انجام دهد و نبض میداند برخی از کارها نیاز دارند.

به همکاری کردن با دیگران ،اما فردی که دارای خودباوری پایین می باشد نمی تواند مستقل عمل کند و در زندگی اش به دیگران وابسته است .و حتی در مسائلی کاملا شخصی به دیگران نیاز دارد. اما فردی با داشتن خودباوری کاذب حتی در صورتی که در امری نیاز به همکاری داشته باشد تمایل به استقلال عمل دارد.

مسئولیت پذیری:

خودباوری خوب موجب میشود فرد مسئولیت پذیر باشد .در نتیجه مسئولیت های مختلف در زندگی را پذیرا است ،حال این مسئولیت می تواند شامل فعالیت های جزئی مانند نظافت منزل باشد. یا مسئولیت های بزرگتری مثل فعالیت کردن در گروه های کلاسی در مدرسه یا گروه های ورزشی و… این افراد بی تفاوت هستند .و نقش و حضور این افراد در جامعه هم موثر است .

استقلال فکری(موفقیت در رسیدن):

افراد خود باور  خودشان تصمیم گیرنده هستند ،فکر میکنند  و مسیر فکری خود را در زمینه های متفاوت مشخص می کنند .بر اساس قوانین فکری خود به امور زندگی می پردازند و از عقاید دیگران حمایت نمی کنند .مگر آن که آن را تحلیل کنید و در صورت تایید با افکار خود اقدام کنند .

آگاهی از خصوصیات مثبت و منفی خود:

شخص خود باور در  پیچ فردی و داخل خویش را مورد تحقیق قرار می دهند  و به همان اندازه ای که میفهمند، کم و کاستی هایی نیز دارا هستند و بایستی به فکر جبران و درمان آنها باشند . خصوصیات مثبت خویش را همواره در نظر دارند  به انها می بالند  وهمواره به آنها توجه می کنند.

افراد با خود باوری ضعیف شناخت و آشنایی خوبی با خود را ندارند و شناخت کاملی از خصوصیات خود ندارند  واین ابهام باعث میشود  نقاط ضعف و خصوصیات منفی را گسترش دهد و باور خود را در رابطه با خود خدشه دار کند .

دوری کردن از تقلید :

فرد خود باور خود را همانگونه که هست می پذیرد در نتیجه کمتر از فرد با خودباوری پایین دست به تقلید از دیگران در رابطه با موضوعات متفاوت  میزند.

شکل و قیافه خود را پذیرا هستند و افکار خود را میپذیرند ،و مسئله های مربوط به خودشان را به همان شکل باور دارند .برای مثال خانواده ،شغل ،موقعیت اجتماعی و… در نتیجه به دنبال تقلید از دیگران در زندگی شان نیستند .

­موفقیت در رسیدن زمینه های متفاوت از زندگی:

فرد خود باور شناخت درستی از خود دارد بهتر از دیگران به گسترش استعدادها خودشان می پردازند و آنها را به سمت مسیری درست راهنمایی می کند .در نتیجه از صرف انرژی برای توانایی هایی که ندارند جلوگیری میکنند. و در عوض با دقت و پرورش توانایی هایی که دارند پیروزی های بیشتری را بدست بیاورند.

فرد خود باوری که میداند استعداد و توانایی در زمینه تجارت ندارد وقت و انرژی خود را صرف آن میکند  و اگر در زمینه هنری و ورزشی توانمند است به گسترش آن اقدام میکند .و در آن موضوع موفق و موفق تر میشود.

اعتماد به نفس:

در واقع همان معتقد بودن و ایمان به دنیای هستی و همه ی موجودات می باشد. اعتماد به نفس به معنای اینکه باور راسخ را دارا باشیم، توانایی و استعداد آن را دارا هستید  که همه ی نیرو و توانایی خویش را استفاده نمایید و وضعیت زندگی را به آن روش که مورد نظر خودتان است تغییر دهید .

چگونه اعتماد به نفس خود را تغییر دهیم؟

اصل اول:

گذشته را بپذیرید.و آینده را تغییر دهید. شما باید بدانید که گذشته قابلیت تغییر را ندارد ولی آینده هنوز به وجود نیامده است. آینده چیزی جز افکار و تلاش های شما نیست برای به وجود آوردن آنها.

یعنی اینکه به فکر گذشته نباشید نه اینکه از تجربه ها و اشتباهات  گذشته عبرت نگیرید پس باید عاقلانه به گذشته بنگریم  و فکر و وقت خودمان را صرف چیزهای با ارزش کنیم که در ساختن و تغییر آن توانمند هستیم .

اصل دوم:

در رابطه با هدفهای تان با خودتان صحبت کنید ،اهدافتان را به صورت جملاتی معین در بیاورید .هدف هایتان باید واقعیو عاقلانه باشند  نه بلند پروازانه که به دست آوردن آنها امکان نداشته باشد  و نه اینقدر کم ارزش که ارزش تلاش و سعی را ندارد.

اهدافی عاقلانه برای هر زمان از زندگیتان قرار دهید هر ساعت هر روز و … موفقیت در رسیدن به اهداف کوتاه مدت شما را برای اهداف بلند مدت ترغیب میکند و روحیه تلاش را در شما بیدار می سازد .همیشه هدفهایتان را ب یاد بیاورید تا جزئی از ضمیر ناخودآگاه شما شود .

اصل سوم:

تصمیم گرفتن را همیشه تمرین کنید .روانشناسان  نشان دادند که افرادی که در سالهای ابتدایی زندگی شان تشویق شدهاند تا برای خودشان تصمیم بگیرند  از افرادی که این موقعیت را ندارند در اعتماد به نفس مرتبه بالاتری را کسب کرده اند.

تمرین در تصمیمگیری به هر یک از شما کمک میکند تا نسبت به توانایی قضاوت در خود اطمینان بیشتری بدست آورید در پایان اعتماد به نفس کاملتری را کسب کنند .

به یاد داشته باشید که قضاوت درست حاصل تجربه هاست و خود تجربه حاصل چند قضاوت نادرست میباشد. در نتیجه از هر فرصتی برای تصمیم گیری استفاده ببرید و برای موفقیت در رسیدن به این توانایی تلاش کنید. تصمیم گیری لازمه خطر پذیری و مسئولیت پذیری می باشد .

اصل چهارم:

چیزهایی را که میخواهید مجسم کنید برای خودتان  تا تصویر واضحی از آنچه میخواهید بدست بیاورید ،بدانید که این عمل باعث میشود انرژی وقدرتت را برای آن هدف تمرکز کنید . این برخورد تصویری با همه مقاصدتان باری شما بسیار مفید است و کمکتان میکند تا زمینه های دستیابی به آنها را جمع کنید.

اصل پنجم:

در بعضی از موضوعات متخصص شوید . آگاهی عمومی برای زندگی هر فردی لازم است اما کافی نیست .برای پیشروی در زندگی فردی و حرفه ای باید در زمینه هایی خاص باشید.

این نکته که شما از چیزی اگه هستید که دیگران آن را نمیدانند که باعث بالا رفتن اعتماد به نفستان می شود باید یادگیری مداوم را در زندگی تان به عنوان یک اصل مهم پذیرا باشید .

حال کمی در مورد روش های یادگیری و مطالعه می آموزیم زیرا یک روش مطالعه درست و با اصول توانایی این را دارد که بسیاری از مشکلات تحصیلی را رفع کند .پژوهش های انجام شده نشان میدهد افرادی که در تحصیل موفق هستند شیوه درستی برای درس خواندن داشته اند .در واقع آنچه اهمیت دارد آموزش معنا و مفهوم است. چیزی که نمیتوانیم و بایستی از آن دور باشیم ،به گونه ای که پس از مطالعه :

یادگیری فرد عمقی باشد.

ماندگار باشد. (زیرا فاصله مطالعه تا کنکور به نسبت طولانی است.)

کمترین نیاز به تکرار را داشته باشد.

سرعت مورد نیاز و مناسب داشته باشد.

فردی که مطالب را فهمیده باید :

بتواند موضوع را به زبان خودش بیان نماید.

در جاهای مورد نظر بتواند علت ها را بیان کند .

بتواند سوالات خوبی از آنها مطرح کند.

بتواند ب درستی به سوالات جواب دهد .

با گذشت زمان به آسانی مطالب را از یاد نبرد .

در حل تست ها سرعت عمل زیادی داشته باشد.

آفت های مطالعه(موفقیت در رسیدن) :

با صدای بلند خوانی

کلمه خوانی

مطالعه هنگام راه رفتن

مطالعه با ابزار صوتی تصویری

وسواس ذهنی و فکری در مطالعه

روش های  مطالعه که تاثیر زیادی در به موفقیت رسیدن داوطلبین آزمون سراسری دارد شامل :

خواندن کلی مطلب

نگاه کردن و تند خواندن مطالب

با دقت خواندن مطالب

تجسسی خواندن مطالب

روش پس ختام (پیش خواندن پرسش خواندن مطالب فکر کردن از حفظ گفتن مرور کردن مطالب)

 کم کردن فراموش سپردن:

بر اساس پژوهش ها ،پس از ۲۴ ساعت تقریبا ۷۰ درصد از مطالب خوانده شده فراموش میشود . در نتیجه یکی از شیوه های تاثیر گذار در به خاطر سپردن مطالب مرور مطالب در همان روز میباشد. یکی از اشتباهاتی که اکثر داوطلبان انجام میدهند این است که به جای اینکه مطالب را بیاموزند فقط میخواهند کتاب را به اتمام برسانند .فرصتی را برای مرور کردن در نظر میگیرند .

مهارت های تند خواندن مطالب

توقف چشم ها را هنگام مطالعه سطر ها کم کنیم

در حین مطالعه چشمان خود را حرکت دهید نه سرتان را.

نگذارید در هنگام مطالعه حواسمان پرت شود.

روش فراخنای حافظه

در رابطه با اکثر اشخاص مقدار حافظه کوتاه مدت می تواند به بیشتر از ۵یا۹ افزایش پیدا کند. با این وجود میتوان اندازه قطعات را افزایش و این گونه تعداد مواد را در حافظه افزود.

روش روش ساخت تصاویر ذهنی

هر موقع یک جفت واژه با یک تصویر ذهنی با هم مرتبط باشند یادآوری آنها راحت تر است.

روش مکانها(موفقیت در رسیدن)

این روش در مواردی تاثیر دارد که با یک ردیف منطقی از مواد دلخواه مثل واژه های نا مرتبط با یکدیگر سروکار داریم .

روش استفاده از بافت بهسازی حافظه(موفقیت در رسیدن)

همانطور که بافت نشانه بازیافتی قدرتمند است میتوان با بازآفرینی بافتی که یادگیری در آن صورت گرفته .حافظه را بهبود داد.

روش ساماندهی در بهسازی حافظه

روش تمرین کردن در بازیابی

 سخن پایانی :

ای انسان تو توانایی بسیارنامحدودی داری،ایا میدونستی که تنها ذهن  قدرتی دارد که میتواند ۳۰ برابر از الان یک نوشته  بخواند ؟

آیا میدونستی که می توانی هر بیماری که داری را درمان کنی ؟

میدونستی هر آنچه که الان در ذهن تو وجود دارد رو می توانی به آن برسی ؟

بله ای انسان تو توانایی های نامحدود و وسیعی داری .

همه چیزها در فکر تو خلاصه و نمایان میشود .در نتیجه همان طور که برای خودت انتخاب کنی می توانی زندگی را بسازی می توانی زندگی ات را کاملا نابود کنی و اون زمان خودت نابودکننده زندگی ات هستی  تو با همان عقیده که برای خودت در نظر میگیری میتوانی زندگی خودت را رقم بزنی . اندکی فکر کن  و از همین الان مسئولیت زندگی ات را خودت به عهده بگیر.