نکاتی مهم در کارآفرینی که به موفقیت رسیدن شما را ۱۰ برابر میکند

مقدمه: امروزه افراد زیادی هستند که با توجه به علاقه و سلیقه ای که دارند سعی می کنند دست به کارآفرینی بزنند، لذا برای موفق شدن در این مسئله باید یک نکاتی را مد نظر قرار دهند و سعی کنند برای به موفقیت رسیدن در کار خود به این نکات توجه نمایند و با رعایت […]

مقدمه:

امروزه افراد زیادی هستند که با توجه به علاقه و سلیقه ای که دارند سعی می کنند دست به کارآفرینی بزنند، لذا برای موفق شدن در این مسئله باید یک نکاتی را مد نظر قرار دهند و سعی کنند برای به موفقیت رسیدن در کار خود به این نکات توجه نمایند و با رعایت آن ها به هدف خود نزدیکتر شوند.

داشتن انگیزه و اراده برای به موفقیت رسیدن

به طور معمول انسان های خوش بین و آینده نگر، که به رشد و پیشرفت در زندگی بسیار علاقه‌مند هستند، دست به کارآفرینی میزنند.

در واقع این افراد معتقدند که جهت رسیدن به هدف خود، باید از آنچه که به عنوان سرمایه در دسترس خود دارند استفاده نمایند، تا نهایتاً با کسب سود و یا کمک به دیگران مواجه شوند. معمولاً کارآفرینان موفق دارای نشاط و انرژی فراوانی هستند و برای رسیدن به هدف خود از هیچ تلاشی فروگذار نمی شوند.

در واقع این افراد همیشه به فکر کسب و کار خود هستند و سعی می کنند در بازار یک سهمی برای خود اختصاص دهند. بنابراین کارآفرینان جهت رسیدن به موفقیت از انگیزه و اراده شکست ناپذیر برخوردارند.

مشتاق بودن،علاقه مند بودن

یکی از اصلی ترین و مهمترین مولفه های کارآفرینان موفق، وجود اراده و انگیزه ی آهنین در این افراد است. اما جهت کسب موفقیت،علاوه بر انگیزه باید به کار خود علاقه نشان داد و مشتاق بود.

در واقع اشتیاق در شخص کارآفرین بسیار مهم است؛ چرا که بدین گونه شکست را هرگز نمی پذیرد و به دنبال موفقیت است.

موفقیت رسیدن

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی های کلیه کارآفرینانی که در کارهای بزرگ به موفقیت رسیده اند شور و اشتیاق آنها نسبت به فعالیت شان بوده است. به طور کلی می توان گفت میزان انگیزه و اشتیاق کارآفرین، او را در رسیدن به موفقیت یاری می نماید، به طوریکه قاطعانه می توان گفت موفقیت کارآفرینان، به میزان اشتیاقی که به کار خود دارند، بستگی خواهد داشت.

روحیه داشتن و پیگیری و خلاقیت برای به موفقیت رسیدن

برای موفقیت و توسعه ی کسب و کار خود باید همواره پیگیر آن باشید. کارآفرینان موفق جهت شناخت و پیگیری فرصت های گوناگون، از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند. به طور مثال؛ در صورتی شخصی می تواند به عنوان یک فروشنده ی موفق شناخته شود، که نسبت به کار خود پیگیر بوده و برای جلب نظر مشتری همواره تلاش می نماید.

برای رسیدن به موفقیت باید کلیه ی راهکارها و ایده های موجود در ذهن خود را در رابطه با فعالیت کاری خود، شناسایی کرده و یادداشت نمایید. بنابراین سعی کنید راهکارهای خود را به صورت خلاقانه گسترش دهید. در واقع خلاقیت همان حسی است که بین یک فرد موفق و یک فرد معمولی تفاوت دارد.

کارآفرینان موفق دارای ایده های خلاقانه ی تازه ای هستند؛ گاهی این کارآفرینی در سطح جهانی رخ می دهد به طوری که اکثر کارآفرینان موفق توانسته اند در میان رقبا،با راهکارهای خلاقانه ی خود پیروز میدان شوند.

دارای ایده های سازمان یافته باشید

برای اینکه به یک شخص کارآفرین موفق تبدیل شوید، باید ایده های سازمان یافته داشته باشید. چرا که این سازماندهی به عنوان اصلی ترین کلید موفقیت در کارها محسوب می شود.

گاهی اوقات امکان دارد شما از از حداقل منابع و امکانات برخوردار باشید؛ اما در صورتی که از یک سازماندهی مناسب برخوردار شوید، می‌توانید در مقایسه با سایر رقبا موفق تر باشید. به شرطی که از منابع و امکانات موجود، به صورت بهینه بهره مند شوید.

ساختار سازمانی نامتناسب، علاوه بر اینکه در رشد و توسعه ی کسب و کار تاثیر منفی می گذارد، موجب می شود که کار و فعالیت در مقیاس های کوچک بمانند و پیشرفت نکند.

پس بنابراین توجه داشته باشید که برای جذب مشتری، فراهم نمودن یک محیط مناسب و سازمان یافته که از نظم و انسجام زیادی برخوردار است بسیار مهم می باشد.

توانایی مذاکره کردن و گفتگو

یک کارآفرین باید توانایی این را داشته باشد که در رابطه با فعالیت خود، مذاکره و گفت و گو نماید. به طور کلی هرچه شخص کارآفرین در مذاکرات خود بهتر عمل کند، جهت رسیدن به موفقیت نزدیک تر خواهد شد. مذاکره و گفت و گو در کسب و کار، بسیار تاثیرگذار و تعیین کننده می باشد.

اکثر کارآفرینان، به خاطر عدم توانایی در مذاکره، در مراحل کسب و کار خود با یک سری مشکلاتی مواجه خواهند شد در نهایت با شکست روبرو می شوند.

با توجه به اینکه مذاکره و گفتگو یک عمل اکتسابی است،لذا کارآفرینان می‌توانند با تمرین و تکرار تلاش نمایند؛ این مهارت را کسب کنند تا به موفقیت برسند.

تطبیق پذیری برای به موفقیت رسیدن

به طور معمول در یک شرکت روسا و مدیران، جهت پشتیبانی یا خدمات رسانی، به تعدادی از همکاران و یا کارمندان خود نیاز دارند. به طور مثال یک کارآفرین در آغاز فعالیت خود می تواند کلیه کارها و یا قسمتی از آنها را به تنهایی متقبل شود؛ چون به دلیل عدم هزینه و بودجه کافی نمی تواند این مسئولیت را به شخص دیگر واگذار کند.

اما این مسئله تا زمانی که کار و فعالیت شما در مقیاس کوچک است امکان پذیر می باشد. در نهایت با توسعه و پیشرفته کسب و کارتان به یک سری افراد، جهت منشی، فروشنده،حسابدار، مستخدم و … نیاز دارید پس باید از نظر ذهنی این مسئله را در ذهن خود تطبیق دهید نسبت به استخدام این افراد اقدام کنید.

کار آفرینی برای به موفقیت رسیدن

شما به عنوان یک کارآفرین، باید از لحاظ ذهنی آمادگی چنین شرایطی را داشته باشید و الا نمی‌توانید خودتان به تنهایی کلیه کارها را انجام دهید؛بنابراین با مشکل روبرو خواهید شد.

توانایی انجام دادن چند کار، از مهم ترین خصوصیات کارآفرینان موفق به شمار می آید. چون این کار موجب می شود که آنها در رابطه با فعالیت ها و شرایط گوناگون درک بهتری داشته باشند و در زمان بروز مشکل بتوانند مشکلات خود را به نحو احسن مدیریت کرده و حل نمایند.

توانایی حل مسئله:

اکثر کارآفرینان برای رسیدن به موفقیت، سعی می نمایند تا بر روی یک مسئله و یا مشکل موجود در حوزه ی فعالیت خود تمرکز نموده و تفکر نمایند. در اینجا این مسئله موجب می‌شود تا به ارائه ی محصولات و خدماتی بپردازند که در میان رقبا پیشتاز شده و سود حداکثری برای آنها در پی داشته باشد.

در صورتی که توانایی حل مشکل را نداشته باشید، نهایتاً در کار خود موفق نخواهید شد. به همین دلیل توصیه می شود جهت موفق شدن و کارآفرین شدن حتماً قدرت حل مسئله ی خود را تقویت نمایید.

دانش و مهارت تجاری مناسب

یکی دیگر از مهمترین و اصلی ترین علت های به موفقیت رسیدن کارآفرینان، داشتن دانش و مهارت تجاری و مالی بسیار عالی است .

ممکن است اکثر افراد فکر کنند برای آغاز یک فعالیت و کسب و کار باید سرمایه ی هنگفتی داشته باشند؛ اما گاهی این تصور درست نیست. در صورتی که شما دانش و مهارت کافی جهت تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق را در خود داشته باشید، قطعاً خواهید توانست با حداقل بودجه کسب و کار خود را آغاز نمایید.

یک کارآفرین به شخصی گفته میشود که بتواند کلیه لوازم، مراحل، سیستم های داخلی و محصولات ضروری برای رسیدن به موفقیت در یک کسب و کار را فراهم نماید.

علاوه بر آن جهت فروش و کسب سود نیز تمرکز نماید. پس می توان گفت که برای رسیدن به موفقیت و کارآفرین شدن، باید دانش ها و مهارت های تجاری خود را تقویت نمایید سپس به تحلیل و بررسی این دانش ها بپردازید.

روحیه ی خطر پذیری

ریسک پذیری به عنوان یکی از خصوصیات کارآفرینان موفق به شمار می آید.

به طور معمول کارآفرینان افراد خطر پذیری هستند،به طوری که همیشه دوست دارند به عمق روزهایی بروند که هنوز از برنامه‌ریزی آنها اطمینان پیدا نکردند.

یعنی خود را در عمق ریسک و خطر می بینند. البته باید توجه داشته باشید که هر ریسک کردنی باعث کارآفرین شدن نمی شود.

در واقع کارآفرینان تمایل دارند که هزینه و زمان خود را بر روی آنچه تصور می‌کنند، سرمایه‌گذاری نمایند. اما با این حال می‌توانند با یک برنامه‌ریزی سازمان یافته، با مسائل احتمالی مواجه شوند.

با این حال همین ریسک پذیری،این افراد گاهی موجب شکست آنها می‌شود؛ اما کارآفرینان برای به موفقیت رسیدن دست از تلاش بر نمی دارند و همواره به کار خود ادامه می‌دهند.

درک درست پیشنهادات و بازار برای(موفقیت رسیدن)

آغاز نمودن یک کسب و کار جدید، که به نام کارآفرینی مطرح می شود، یک کار پر خطر محسوب می گردد.

اما شما می توانید به عنوان یک کارآفرین در رابطه با مفاهیم تجارت، صنعت، بازار و خرید و فروش و… تحقیق و بررسی نمایید و تا حد امکان ریسک این فعالیت را کمکم کنید. پیشنهاد می شود که ابتدا ایده و راهکار خود را در یک مقیاس کوچک امتحان نمایید.

کارآفرینان موفق افرادی هستند که در رابطه با محصولات یا خدماتی که ارائه میدهند اطلاعات کافی دارند در صورتی که این افراد درباره‌ی نوسانات بازار و یا راهکارهای رقبا و سایر عوامل اطلاعات کافی نداشته باشند قطعاً به موفقیت نخواهند رسید.

توانایی رهبری کردن

شما به منظور یک کارآفرین باید توانایی این را داشته باشید که اطرافیان خود را به نحوی مناسب رهبری و هدایت نمایید.

در واقع باید مشخص باشد که شما رهبر یک عده از افراد هستید که ایشان را جهت ارائه خدمات خود استخدام نموده ایم یکی از مهمترین کارآفرینان رهبری کردن است.

توانایی شبکه سازی

کارآفرینان موفق می‌توانند با ایجاد شبکه‌های ارتباطی وسیع و ارتباط برقرار نمودن با مشاوران و اشخاص موفق، در رابطه با فعالیت کاری خود تلاش نمایند، تا بدین وسیله در حیطه کاری خود رشد یابند.

در واقع کارآفرینان موفق، جهت به موفقیت رسیدن در کار خود، سعی می نمایند با اطرافیان و همسایگان خود ارتباط مناسب برقرار نمایند و به واسطه ی اشخاص تاثیرگذار در زمینه ی کاری خوش شبکه ی ارتباطی ایجاد نمایند.

داشتن چشم انداز برای(موفقیت رسیدن)

یک رئیس و یا یک کارآفرین، جهت تصمیم گیری برای کسب و کار خود، در طی روزهای آینده باید یک چشم اندازه متناسب با فعالیت کاری خود پیدا نماید. یعنی آینده ی کاری خود را در نظر بگیرد. این یکی از دیگر وظایف کارآفرینان در فعالیت کسب و کارشان می باشد.

عدم شک و تردید در کسب و کار

کارآفرینان برای به موفقیت رسیدن در کارهای خود، شک و گمان نمی آورند. ممکن است حتی فکر کردن به کار آفرینی، انسان را با شک و گمان مواجه کند؛ اما تصور کنید که شما یک شخص با استعدادی نیستید،با این حال توانایی و شجاعت کافی جهت انجام کارهای بزرگ در شما دیده می شود.

بنابراین مطمئن باشید می توانید نسبت به کارآفرینی اقدام کنید. به شرط اینکه فعالیت خود را به طور تمام و کمال با ذهن و قلب خود آغاز نموده و مطمئن باشید که به موفقیت خواهید رسید.

توانایی مدیریت مالی

به طور معمول در کارآفرینی برای کسب سود باید اندکی صبر داشته باشید، چون بدست آوردن سود در این کسب و کارها به زمان نیازی دارد.

جهت این که بتوانید به یک کارآفرین موفق تبدیل شوید، نباید حتماً شخص ثروتمندی باشید؛ اما توجه داشته باشید که مدیریت در امور مالی بسیار حائز اهمیت است. کارآفرینان موفق نسبت به اهمیت پول و برنامه ریزی آن برای هزینه و سرمایه گذاری در فعالیت و کسب و کار خود را خوب می‌دانند و نسبت به آن آگاهند.

با توجه به اینکه پول اصلی ترین و مهمترین مولفه ی مورد نیاز، در به موفقیت رسیدن کارآفرینان به حساب می آید؛ لذا با عملی شدن فعالیت این افراد در کسب و کار آنها، مدیریت مالی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پس یک کارآفرین موفق پس از مهیا نمودن بودجه و هزینه ی مورد نیاز جهت انجام فعالیت های کاری خود همچنان مدیریت مالی را به عهده دارد.

کنجکاو بودن و زیاد سوال پرسیدن:

برای موفقیت در کسب و کار و کارآفرینی باید همواره از صاحبان این کسب و کار که دارای تجارب بالایی هستند سوال بپرسید. به طوری که برای کیفیت کار خود به طور مداوم از اطرافیان سوال بپرسند و هرگز کوتاه نیایند؛ کنجکاو باشید که نظریه و سلایق دیگران در رابطه با کسب و کار و فعالیت شما چگونه است؟

یکی از از مهمترین خصوصیاتی که در به موفقیت رسیدن کارآفرینان ایشان را یاری می نماید کنجکاوی و پرسش است.

با توجه به این که بازار به صورت دائم در حال تغییر است، بنابراین شما فقط با سوال کردن می‌توانید فعالیت کاری خود را بهبود بخشید، در نتیجه توصیه می‌شود که برای به موفقیت رسیدن هیچگاه دست از سوال و پرسش برندارید.

داشتن ذهن باز و انعطاف پذیری:

با توجه به اینکه یکی از خصوصیات کارآفرینی موفق، داشتن چشم‌اندازهای مناسب می باشد؛ اما باز هم باید یکسری تدابیر و برنامه‌های جدیدی رادرذهن خود داشته باشید که در طی مراحل کسب و کار و کارآفرینی خود بتوانید از این استراتژی ها استفاده نمایید،چرا که ممکن است با مشکلات و مسائلی مواجه شوید.

در نهایت کارآفرینان موفق برای به موفقیت رسیدن در کسب و کار خود، باید دارای انعطاف پذیری و ذهنی باز باشند.

مدیری پایدار و مقاوم باشید:

درصورتی شما می توانید کسب و کار و کارآفرینی خود را توسعه دهید، که بتوانید نیروهای خود را به شکل صحیح مدیریت و رهبری کنید. اگر سعی کنید که رهبران با تجربه و ماهری را برگزینید باز هم فرقی نخواهد کرد. چرا که مدیریت این افراد نیز به عهده خودتان است.

کارآفرینان موفق جهت به موفقیت رسیدن، همواره دارای یک مدیریت و رهبری پایدار و مقاوم هستند؛ که هرگز وظیفه ی خود را بر دیگری متحمل نخواهند کرد،بلکه نیروهای زیر دست خود را با تمام قوا مدیریت می نمایند.

قاطعیت و حاکمیت:

کارآفرینان برای توسعه ی کسب و کار خود، باید هرگز زمان را از دست ندهند و مراحل برنامه ریزی شده ی خود را بدون وقفه انجام دهند. بنابراین یکی از مهمترین خصوصیات کارآفرینان موفق، قاطعیت آنها در انجام فعالیت‌های شان و هدر ندادن زمان به منظور بهره مندی از کلیه فرصت ها،جهت رسیدن به موفقیت می باشد.

امکان برنامه ریزی درست:

یکی دیگر از مهمترین خصوصیات افراد کارآفرین، برنامه ریزی های صحیح این افراد در حوزه ی کسب و کارشان می باشد.

به طور مثال شما به عنوان یک کارآفرین باید مسائل مالی و انسانی را به نحو احسن. مدیریت نمایید و یک برنامه‌ریزی مناسبی را تنظیم کنید.

در واقع کارآفرینی یک فعالیت طولانی محسوب می شود تا با برنامه ریزی های دقیق. شما و مدیریت مسائل گوناگون در این کسب و کار بتوانید به موفقیت برسید.

اعتماد به نفس داشتن:

در ابتدای هر کسب و کاری که می خواهید آن را توسعه دهید، اول باید به خودتان، توانایی هایتان و هدفتان، اطمینان داشته باشید.

داشتن اعتماد به نفس موجب می شود که بتوانید کسب و کار خود را رونق ببخشید و مطمئن باشید. تا زمانی که خودتان را باور نکنید. هرگز دیگران نیز شمارا باور نخواهند داشت یعنی به شما اعتماد و اطمینان نمی کنند. پس اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

بهره مندی از دانش و مهارت فنی:

کلیه فعالیتها و کسب و کارها، به مهارت و دانش فنی احتیاج دارند. به طوری که داشتن مهارت فنی در رابطه با کار می تواند یک نقش بسزایی را در پیشرفت آن داشته باشد.

آنچه که شما جهت موفقیت در کار خود به آن احتیاج دارید تطابق و تناسب در فعالیتی است که در حال انجام دادن آن هستید.

بنابراین این تفاوت و خوب بودن هنگامی محقق می‌شود که شما دانش و مهارت لازم را در رابطه با فعالیت مورد نظر خود داشته باشید.

پس در کسب دانش و مهارت فنی مربوطه تلاش نمایید، تا این مسئله شما را در به موفقیت رسیدن تان کمک کند.

مدیریت نمودن زمان:

در واقع مدیریت کردن زمان، نقش بسیار مهمی در موفقیت کارها دارد.  در صورتی که می خواهید موفقیت قابل ملاحظه ای را در زندگی خود کسب کنید.

باید متوجه باشید که زمان خود را به شکل صحیح مدیریت نمایید. این مسئله غیر ممکن است که شما زمان خود را بیهوده تلف کنید و توقع داشته باشید که نتیجه افراد موفق را بگیرید.

بنابراین با توجه به آنچه گفته شد کارآفرینان موفق جهت به موفقیت رسیدن. خود همواره در در زمان خود برنامه ریزی کرده و هرگز بیهوده آن را تلف نمی کردند.

خوش بین باشید(موفقیت رسیدن):

افراد کارآفرین اشخاصی خوشبین هستند، نمونه‌های زیادی از این افراد در تاریخ وجود دارد. خوش بین بودن به این معنا نیست که در طی مراحل کسب و کار هرگز با مشکل مواجه نمی‌شوید. بلکه هنگام مواجهه با مشکلات و شکست هرگز دست از تلاش برندارید و همواره تلاش کنید. تا بتوانید فعالیت خود را رونق ببخشید.

در واقع افراد خوش بین خود را باور دارند و یقین دارند که با سعی و تلاش می‌توانند به هدف نهایی خود برسند.

کارآفرینان موفق در هنگام شروع فعالیت خود فکر نمی‌کنند که چقدر سود و درآمد دارند و یا قرار است. چه نوع فعالیتی را انجام بدهند، این افراد برای رسیدن به هدف نهایی خود، تلاش می کنند. و خوش بین هستند که به نتیجه خواهند رسید.

سعی و تلاش، خودباوری و به موفقیت رسیدن :

کارآفرینان فعالیتی را که انجام می‌دهند به آن علاقه دارند و از انجام آن لذت می‌برند. در واقع این افراد خود و کارشان را باور دارند به همین خاطر با سخت کوشی فراوانی تلاش می نمایند.

بنابراین اگر شخصی خود و کاری را که انجام می دهد باور داشته باشد. یعنی به خودش اطمینان پیدا کند، سعی می نماید در کارهای خود نظم و انسجام برقرار کند.

کارآفرینی فعالیتی است که به نظم و انسجام و برنامه ریزی در کارها نیاز دارد. پس جهت به موفقیت رسیدن در کارهای خود برنامه ریزی کرده و نظم را برقرار کنید.

سخن پایانی:

اکثر کارآفرینان موفق،برای رسیدن به موفقیت کاری خود، با شکست ها و مشکلات فراوانی مواجه شده اند.  اما این افراد هرگز دست از تلاش و سخت‌کوشی خود بر نداشته اند.

در واقع یک شخص جهت کارآفرین شدن، باید نسبت به خود و فعالیتی که می‌خواهد گسترش دهد اطمینان داشته و یقین پیدا کند.

بنابراین با یک برنامه ریزی دقیق در کارها و در زمان می‌تواند از بهترین فرصت ها جهت به موفقیت رسیدن خود استفاده نماید.

شما به عنوان یک شخص کارآفرین باید در حوزه ی فعالیت و کسب و کاری که راه اندازی کرده‌اید. دانش فنی و مهارت کافی داشته باشید؛ تا بتوانید هنگام برخورد با مشکلات ایده ها وطرح های. جدیدی را پیش رو قرار دهید.

ما در این مقاله برخی از مهم ترین ویژگی های شخص کارآفرین را که توانسته. در زمینه ی کارآفرینی به موفقیت برسد، را برای شما عنوان کرده‌ایم. می‌توانید با مطالعه ی این مقاله به نکات قابل ملاحظه‌ای دست پیدا کنید.