آثار تاریخیتاریخچه تربت جامشیخ احمد جامیفرهنگ تربت جاممشاهیر تربت جاممقالهمیراث فرهنگینرگس غیبی لاین

ناگفته های میراث فرهنگی تربت جام

میراث فرهنگی تربت جام

میراث فرهنگی چیست؟

آن دسته از چیز هایی است که از گذشتگان و نیاکان بر یادگار بماند و بازگو کننده ی فرهنگ و تمدن مردمان گذشته در یک کشور و جامعه است .

میراث فرهنگی یک جامعه شامل مکان های تاریخی و مذهبی ( مسجد _ حسینیه ها _ زیارتگاه ها و … ) ، کلیسا _ کنیسه ها ، حمام ها ، باغ ها ، اشیا‌ء ،صنایع تاریخی ، آثار علمی ، آثار پژوهی ، و آثار هنری می شود .

تربت جام نیز مانند هر شهر دیگری شامل دیدنی های تاریخی بسیاری است که لازم است نظری بر آن داشته باشیم :
شهرستان تربت جام در شمال شرقی خاک ایران زمین و در فاصله 165 کیلومتری با مشهد در استان بزرگ خراسان رضوی واقع شده است .

ناگفته های میراث فرهنگی تربت جام

نام این شهرستان از شخصیت بزرگ یعنی شیخ احمد جام (نام کامل : احمد ابوالحسن جامی نامقی ترشیزی ) که آرامگاهش در شمال غربی شهرستان تربت جام در محله ای به نام سعدآباد قرار دارد ، اخذ شده است .

آرامگاه این شیخ بزرگ یک مجموعه ای را در بر دارد از جمله : مقبره شیخ احمد ، ایوان ، گنبد خانه ، مسجد کرمانی گنبد سفیر ، مسجد عتیق ، مدرسه امیر جلال الدین گنبد فیروز شاهی و مسجد جامع نو .

شیخ احمد حاجی عارف ، شاعر و موسیقی دان مشهور در قرن 5 و 6 هجری قمری است که در سال 440 هجری قمری در ده نامق ترشیز ( کاشمر فعلی ) دیده به جهان گشود و در سن 95 سالگی در تربت جام آرام گرفت .

این شیخ در سن 22 سالگی به تحولاتی روحی دچار گشت و همین امر باعث شد که به عرفان روی بیاورد .
از جمله آثار این شیخ ژنده پیل می توان به رساله سمرقندیه _ انس التائبین _ مفتاح النجات _ روضه المذنبین و جنه المشتاقین _ کنوز الحکمه _ سراج السائرین _ بحار الحقیقه و دیوان شعر احمد جام اشاره کرد .
اکنون نظری بر دیگر آثار تاریخی _ فرهنگی این شهرستان خواهیم داشت :

میراث فرهنگی تربت جام (آرامگاه شاه قاسم انوار 🙂

این آرامگاه در روستای لنگر و در فاصله 25 کیلومتری شمال غرب تربت جام واقع شده است . شاه قاسم انوار از شاعران عصر تیموریان می باشد و از جمله آثار او می توان انیس العارفین و صد مقام را نام برد .
ساخت این مقبره به دست امیرعلی شیر نوایی انجام گرفت .

مدرسه امیر شاه ملک :

طبق گفته ها و شواهد بانی این مدرسه امیر شاه ملک بوده است که در سال 829 دار فانی را وداع گفت . او یکی از امیران بزرگ تیمور گورکان است . امروزه از این مدرسه به عنوان محلی برای تحصیل طلاب دینی استفاده می شود .

رباط سمنگان :

کاروان سرایی سر پوشیده می باشد که احتمالا مربوط به اواخر دوره تیموریان و یا اوایل دوره صفویان می شود . طول این رباط قریب به 49 و عرض آن حدود 39 متر می باشد .

قلعه گبری :

این قلعه بر ارتفاعات کوهی در یک کیلومتری روستای قلعه گبری در جنوب غربی پل خاتون واقع شده است ؛ احتمال می رود این دژ از مجموعه دژ های اسماعیلیه باشد .

میراث فرهنگی تربت جام (قلعه استادی 🙂

در روستای استاد ، قلعه ای با نام قلعه استادی جای خوش کرده است که در 86 کیلومتری شهر تربت جام و در 23 کیلومتری جنت آباد که فاصله اندکی با هریر رود دارد ، واقع شده است .
در این قلعه سفال هایی یافت شده است که مربوط به دوره سلجوقیان و تیموریان می باشد .

حمام عزت :

شناسنامه این حمام مربوط به دوره پهلوی و در شهر تربت جام می باشد . این اثر تاریخی در 12 بهمن سال 81 به عنوان بخشی از آثار ملی ایران ثبت شد .

قلعه کهنه رونج :

این قلعه در 25 کیلومتری جنوب غربی شهر تربت جام قرار دارد و از مجموعه آثار تاریخی پس از اسلام می باشد .
علل اهمیت حفظ منابع تاریخی و فرهنگی : مهم ترین قسم در صنعت گردشگری ، گردشگری فرهنگی می باشد که با توسل به آن می توان به درآمد و اشتغال زایی کسیری در یک جامعه دست یافت .

حفظ و احیای میراث تاریخی و فرهنگی سبب دست یابی به رشد و توسعه در جامعه _ ایجاد شغل برای افراد جامعه _ رشد شهر ها _ جهانی و شناخته شدن فرهنگ یک کشور و در نتیجه آن افزایش غرور ملی مردم آن جامعه می شود .

آینه تمام نمای زندگی و حیاط گذشتگان را باید در میراث فرهنگی جامعه جست و جو کرد .
میراث فرهنگی و حفاظت از آن سبب آگاه شدن یک ملت از تاریخ غنی و پر بار و هویت و شناسنامه فرهنگی اش می شود که نتیجه آن کسب موفقیت در گفت و گو با سایر تمدن ها است .

ناگفته های میراث فرهنگی تربت جام

ایران زمین پیشینه ای غنی و گران بها دارد که شناخت این پیشینه و تاریخ غنی توسط مردمان امروزی از تهاجمات فرهنگی جلوگیری به عمل می آورد .
برای حفاظت از میراث فرهنگی وظیفه خطیر دولت در این عرصه ، فرهنگ سازی می باشد که سر آغاز این مسیر باید در مدارس انجام گیرد .

جالب است بدانیم نوع رفتار مردم نیز با یک بنای تاریخی که حتی قدمتی طولانی ندارد ، در تبدیل شدن این بنا به یک میراث فرهنگی ، گرانبها و پربار تاثیر شگرف خواهد داشت .
رفتار و استقبال مردم کشور های اروپایی سبب شد چند میدان و خیابان را که عمری کوتاه دارند به آثار فرهنگی کشور خود تبدیل کنند و نام این مکان ها را در فهرست میراث یونسکو به ثبت برسانند .

ناگفته های میراث فرهنگی تربت جام

امروزه در سطح بین المللی گردشگران زیادی خواهان بازدید از ابنیای تاریخی یک جامعه حتی با صرف هزینه های کلان هستند و همین امر سبب می شود که میراث فرهنگی پتانسیل و ابزاری قوی جهت رشد و تغییرات مثبت در اقتصاد یک کشور به حساب آید . بنابر این برای رسیدن به اشتغال زایی و تغییرات مثبت ناشی در اقتصاد یک جامعه ، حفاظت از میراث فرهنگی باید از مهم ترین اعمال در این عرصه قرار گیرد که این حفاظت به دو طریق به فعلیت می رسد :

1 . حفاظت فیزیکی :

استفاده از شیشه های چند جداره _ قفل های ویژه _ گاو صندوق های مطمئن _ ویترین های استاندارد با وسایل مجهز _ سیستم های الکترونیکی و الکتریکی در داخل این بنا ها _ اموزش نیرو های انسانی جهت نگهبانی و حراست از قبل امور مربوط به این نوع حفاظت است .

2 . حفاظت فنی :

مقابله با خطراتی چون آب و هوا _ رشد نباتات _ حشرات موذیانه _ حوادث طبیعی همچون سیل ، زلزله ، باران های شدید از بخش های این نوع حفاظت است .

نویسنده: نرگس غیبی لاین

مقاله های خانوم نرگس غیبی لاین را در این لینک دنبال کنید.

ما را دنبال کنید

تبلیغات

لینک تلگرام

لینک اینستا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا