کاشت گل و گیاه در تربت جام

مقدمه: همیشه انسان ها به کاشت گل و گیاه علاقه نشان داده اند. وجود گیاهان در زندگی انسان علاوه بر تاثیرات فیزیکی، تاثیرات روحی و روانی مثبتی برای انسان ها دارند. گاهی اوقات انسان ها کاشت گل و گیاه را در منزل خود نیز انجام میدهند که باعث زیبایی محل زندگی آن ها می شود […]

مقدمه:

همیشه انسان ها به کاشت گل و گیاه علاقه نشان داده اند. وجود گیاهان در زندگی انسان علاوه بر تاثیرات فیزیکی، تاثیرات روحی و روانی مثبتی برای انسان ها دارند.

گاهی اوقات انسان ها کاشت گل و گیاه را در منزل خود نیز انجام میدهند که باعث زیبایی محل زندگی آن ها می شود و جنبه ی تزئینی دارد.

گیاهان انواع گوناگون تزئینی و دارویی دارند.

شهرستان تربت جام با ۱۴۰ هزار نفر جمعیت در ۱۶۷ کیلومتری مشهد مقدس واقع شده است. این شهرستان از یک طرف با کشور افغانستان و از طرفی با کشور ترکمنستان  هم مرز است و این موقعیت کمک شایانی در صادرات گیاهان و محصولات کشاورزی به این کشور می شود.

شهرستان تربت جام در طول سال حدود ۳۰ نوع محصول زراعی و کشاورزی، حدود ۸۲ نوع محصول باغات تولید و به بازار عرصه می دارد که علاوه بر مصرف داخلی این شهرستان به شهر های دیگر فرستاده می شود.

کاشت گل و گیاه در تربت جام:

شهرستان تربت جام از شهر هایی با فرهنگ و تمدن بسیار کهن است. مردم این شهرستان علاقه ی زیادی به کاشت گل و گیاه به خصوص گیاهان دارویی دارند. با پیشنهاد مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان، کشاورزان این منطقه به کاشت گیاهان دارویی به دلیل مصرف آب کم این گیاهان، روی آوردند.

 در بخش های میان جام، نصرآباد و پایین جام گیاهان دارویی زیادی از قبیل گل محمدی، زیره سبز، تخم شربتی و دیگر گیاهان دارویی کاشت و به بازار عرضه می شود. کاشت گل و گیاه دارویی علاوه بر خاصیت درمانی موجب اشتغال زایی جوانان تربت جامی در فصل مشخص کاشت و برداشت شده است.

ایجاد کار در کاشت گل و گیاه در تربت جام:

حدود سه سال پیش زوج جوانی به این شهرستان آمدند و تصمیم به کارآفرینی در کاشت گل و گیاهان دارویی در این شهرستان گرفتند. این زوج کارآفرین در روستای محمود آباد که در ۲۵ کیلومتری شهرستان تربت جام واقع شده است؛ زمینی را برای این منظور خریداری کردند. زوج جوان مورد نظر در روستای محمود آباد در سال گذشته توانستند پس از تلاش زیاد، ۳۰۰ کیلوگرم گل محمدی و ۱۰۰ کیلو گرم گل همیشه بهار برداشت کردند. این زوج کار آفرین به کار خود در کاشت گل و گیاه دارویی ادامه می دهند.

گل و گیاه در آپارتمان:

مردم شهرستان تربت جام علاقه ی زیادی به گل و گیاه و نگه داری آن در منزل دارند. علاوه بر زیبایی که به خانه و منزل شما می اورد؛ سبب تسکین روح و روان و درمان افسردگی می شود. اما برخی از مردم به دلیل اینکه تصور می کنند کاشت گل و گیاه و مراقبت از آن در منزل دشوار است؛ از این کار دست می کشند.

دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که گل و گیاه انرژی های منفی، هوای آلوده و گازهای زیان آور و مضر را به خود جذب می کند، اضطراب و استرس در شما را کاهش می دهد و منجر به سلامتی در شما می شود. در این جا به شما توصیه می کنیم که به ضرورت از گل و گیاه در منزل خود استفاده کنید.

زیبایی گل و گیاه در منزل با هر گل و گیاهی امکان پذیر نیست، باید گیاهانی را انتخاب کنید.  برای تزئین و زیبایی منازل باشد و آراستگی منزل شما را دو چندان کند.

از جمله گیاهان آپارتمانی زیبا می توان گیاه عنکبوتی را نام برد.  این گیاه، یک گیاه همیشه سبز است. نگه داری این گیاه بسیار راحت است و باید در معرض نور روشن و غیر مستقیم خورشید قرار گیرد.

گیاهانی مثل آلوورا، فیکوس، پولوس و زبان مادر شوهر از جمله گیاهان  زیبای آپارتمانی است.

کاشت گل و گیاه خوراکی در تربت جام:

شهرستان تربت جام سابقه ی کهن در کشاورزی و کاشت گل و گیاه خوراکی دارا است. کشت گندم از گیاهانی است که به دلیل کم آفتی در این گیاه، کم دردسر تر است. این کاشت و برداشت مدت هشت ماه طول می کشد. گاهی علاوه بر خاصیت خوراکی گندم، دامداران نیز برای گوسفندان خود از این کشت استفاده می کنند.

گیاه زعفران از دیگر گیاهان سودمند خوراکی و درمانی است که یکی از سوغاتی ها و گیاهان شناخته شده ی شهرستان تربت جام است. در حال حاضر کاشت گل و گیاه زعفران در این شهرستان رونق زیادی داشته و کشاورزان زیادی این گیاه را کاشت و برداشت می کنند. کاشت این گیاه سبب اشتغال زایی برای مرد وزن و پیر جوان شده است. 

مردم این شهرستان علاوه بر درآمدزایی از این محصول علاقه ی زیادی به کاشت و برداشت این محصول دارند. پیر و جوان، مرد و زن پا به پای هم در رشد و پرورش این گیاه به پیش می روند.

زیره از دیگر گیاهانی است که به دلیل متناسب بودن با اقلیم تربت جام و درآمد اقتصادی بالایی که این گیاه دارد، توجه زیادی به کشت این گیاه شده است. به دلیل نیاز کمی که به آب دارد و خاصیت دارویی که دارا است؛ به عنوان طلای سبز شناخته شده است. کشت این گیاه نیز در شهرستان تربت جام دیده می شود.

 آیین کاشت گل و گیاه در تربت جام:

روز درختکاری در تقویم ایران ثبت شده است. مردم در این روز به کاشت گل و گیاه و مخصوصا نهال می پردازند. مردم شهرستان تربت جام نیز از این امر مستثنی نیستند.  در این روز فروشندگان نهال، نهال های زیادی را برای فروش به محل مخصوصی می برند.  مردم این شهرستان هم به این عمل واکنش مثبتی نشان می دهند.

این گیاهان تربت جام برای صادرات عالی هستند

کشور ایران به عنوان اولین کشورهایی است که در زمینه کشاورزی و زراعت قابلیتهای کافی را دارد، به طوری که حدوداً یک سوم خاک این سرزمین قابل کشت بوده و این میزان در مناطق گوناگون کشور پخش شده است.

 بخشی از زمینهای قابل کشت در ایران،در منطقه ی تربت جام شناخته شده است.

کاشت خربزه در تربت جام:

خربزه یکی از محصولات جالیزی شهرستان تربت جام است که، سطح قابل ملاحظه ای از خاک این سرزمین به کشت خربزه اختصاص داده شده است.

به طور کلی تربت جام، به عنوان قطب تولید و پرورش خربزه در کشور ایران شناخته شده است. اما متاسفانه با وجود خشکسالی و منابع محدود آبی،تقریبأ بیش از ۸۵ درصد مزارع خربزه در شهرستان، به شیوه های نوین آبیاری می شوند.

 در واقع خربزه یکی از لذیذترین میوه هایی است با توجه به خواص فوق العاده ای که دارد که در فصل خاصی مورد استقبال عموم قرار می گیرد.

با توجه به کیفیت مرغوب خربزه ی شهرستان تربت جام، تولید این محصول در این شهرستان رونق یافته و به عنوان یکی از مولفه های ایجاد اشتغال در شهرستان محسوب می شود.

با توجه به سطح زیر کشت خربزه در شهرستان تربت جام و کیفیت محصولات کشاورزی در این منطقه،ضمن برطرف نمودن نیازهای منطقه، صادرات این محصول سودمطلوبی را به همراه خواهد داشت.

پسته در تربت جام:

یکی دیگر از محصولاتی که تولید و پرورش آن در شهرستان تربت جام رونق یافته است پسته عنوان شده است.

پسته محصولی است که به آب کمی نیاز دارد. اقلیم و شرایط آب و هوایی شهرستان تربت جام، با کاشت پسته مطابقت داشته و سازگاری دارد.

 به طوری که کشت آن در اکثر خاکهای منطقه، حتی زمین های شور و آهکی هم امکان پذیر است.

 در واقع دوام و تحمل پسته از درختان میوه‌ی دیگر بیشتر است.

با توجه به اینکه تمامی محصولات پسته، از میوه  گرفته تا هسته، پوست،ساقه،برگ و حتی صمغ آن قابلیت استفاده دارد،این محصول از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 در واقع پسته محصولی است که هم در داخل کشور بسیار پرطرفدار و پرفروش است و هم به عنوان محصولات صادراتی به کشور های خارج محسوب می شود.

از گذشته تاکنون محصول پسته به عنوان یکی از نمونه های خشکبار صادراتی معرفی شده است.

 به طوری که علاوه بر فرش ایرانی و زعفران، پسته جایگاه بعدی در صادرات محصولات ایرانی محسوب می شود.

بادام در تربت جام:

یکی از میوه های خشکی که در شهرستان تربت جام کاشت می شود، بادام است.

 این محصول در مقابل خشکسالی و کم آبی مقاومت فراوانی دارد، یعنی با موقعیت و اقلیم شهرستان تربت جام سازگار است.

با توجه به کاربردهای فراوانی که این محصول در صنایع گوناگون غذایی دارد؛همچنین ارزش پولی آن نیز در بازارفروش فوق العاده است، توسعه و پرورش باغات بادام توصیه می شود.

کیفیت و مرغوبیت این محصول در شهرستان تربت جام در حدی است که،قابلیت صادر به کشورهای همسایه را نیز دارد و به عنوان یک منبع درآمد برای باغداران آن محسوب می شود.

کاشت گیاهان کاربردی دیگر در تربت جام:

گل محمدی و آلوئه ورا،از جمله گیاهان دارویی است که در شهرستان جام کشت و تولید می شوند.

 کاربرد فراوان این دو گیاه دارویی، سبب گسترش سطح زیر کشت این محصول شده و دارای فواید اقتصادی فراوانی است.

گل محمدی در مواجهه با خشکسالی و محدودیت آب،وسایر آفات و ویروس های گیاهی دارای دوام و مقاومت فراوانی است.

 این محصول علاوه بر خاصیتهای دارویی و درمانی دارای فواید اقتصادی زیادی است.

مثلاً: قابلیت صادرات به کشور های خارج،امکان جذب گردشگران و ایجاد اشتغال در بین ساکنان این منطقه را فراهم نموده است.

از جمله فراورده های گل محمدی، می توان به مایع گلاب، غنچه خشک شده، روغن و اسانس این محصول اشاره نمود،که علاوه بر برطرف نمودن نیازهای داخلی،امکان صادرات به اکثر کشورهای جهان را دارد.

با هدف مقابله نمودن با خشکسالی و کم آبی در مناطق گوناگون شهرستان، تغییر الگوی کشت در اکثر فعالیت های کشاورزی مطابق با موقعیت شهرستان، کشت و پرورش محصولاتی که به آب کمتری نیاز دارند به عنوان یک راهکار مناسب توصیه شده است.

بنابراین با توجه به اینکه گل محمدی به آب کمی نیاز دارد،توسعه  و کشت این محصول علاوه بر بالا رفتن راندمان آب، از اهمیت ویژه ای در منطقه برخوردار است.

کاشت گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا در سخت ترین و نامناسب ترین خاک های ممکن امکان رشد و پرورش دارد، بنابراین بازدهی فوق العاده‌ای از این محصول به چشم می آید.با توجه به اینکه کلیه مواد به دست آمده از آلوئه ورا دارای کاربرد و ارزش فراوانی است،بنابراین محصولات این گیاه در داخل و خارج مخاطبان و متقاضیان خاص خود را دارد.

دوام و استحکام فوق العاده ی آلوئه ورا سبب رشد و تکامل آن در کلیه مناطق مختلف، به ویژه شرایط گرم و خشک می شود.
اقلیم سرد و خشک، باعث عدم رشد و پرورش گیاه آلوورا می شود.
معمولاً این گیاه در سرزمین های گرم،بدون هیچ مشکلی تولید خواهد شد و دارای بازده فراوانی است.
در صورتی که آلوئه ورا به حالت قطرهای آبیاری شود، معمولاً هفته ۲ تا ۴ لیتر آب نیاز دارد.
این گیاه در هنگام کاشت و طی مراحل رشد به هیچگونه کود شیمیایی و حیوانی و ستم پاشی احتیاجی ندارد چون در مقابل ویروس ها و آفت ها دوام زیادی دارد.

شرایط رشد گیاه آلوئه ورا

حتی امکان رشد آن در بدترین خاکهای موجود دیده شده است و محصولات به دست آمده از آن دارای کیفیت بی نظیر است.
یکسری گلخانه هایی در شهرستان تربت جام احداث شده‌اند که به تولید و پرورش محصولاتی مانند؛خیار، گوجه، فلفل،بادمجون، کاهو، کلم و سایر گلهای زینتی مشغولند.
با توجه به اینکه قسمت های گوناگون شهرستان تربت جام، دچار کمبود آب و خشکسالی است؛ گسترش و توسعه گلخانه های گفته شده می‌تواند زمینه اشتغال مردم این منطقه را فراهم نماید.
باید توجه داشته باشید که این شهرستان،از نظر تولید نشاء خربزه، بادمجان، خیار و گوجه فرنگی به شکل گلخانه ای توانسته است افراد زیادی را مشغول به کار نماید.

کشت و کار اصلی مردم تربت جام

اما با توجه به اینکه کشت اصلی و رایج مردم این منطقه خربزه است. احداث گلخانه های نشاء خربزه به عنوان اولویت های کشاورزان فواید اقتصادی بیشتری را به همراه خواهد داشت.
در واقع احداث و راه اندازی گلخانه ها به عنوان یک شیوه کاربردی جهت جلوگیری از سرما و گرمای شدید. آسیب رساندن به محصولات فوق مطرح شده است.
به طور کلی راه اندازی گلخانه می تواند،به عنوان یک منبع درآمد و ایجاد سرمایه برای افراد محسوب شود.
در مناطقی که آب و هوای سرد و یا خیلی گرم و کمبود آب بر منطقه غالب است، یکی از شیوه های مدرن و پرکاربرد که محصولات با کیفیت و پر بازدهی را به ارمغان می آورد، احداث گلخانه است.
در واقع کشاورزان با راه اندازی گلخانه ها، مشکلات و دردسرهای کمتری را نسبت به کشاورزان زمین ها در فضای باز در پی خواهند داشت.
همچنین مدت زمان به ثمر نشستن و برداشت محصول در گلخانه ها، نسبت به کشاورزی سنتی محدودتر است.
کاشت گوجه،خیا،بادمجون و سایر سبزیجات در فضای گلخانه ای نسبت به محیط های آزاد و زمین های کشاورزی، از مزایا و فواید بیشتری برخوردار خواهد بود.

شرایط آب و هوایی مساعد تربت جام

شرایط آب و هوایی و اقلیم شهرستان تربت جام، برای تولید و پرورش گیاهان زینتی بسیار مناسب است.
بنابراین کاشت این گیاهان در محیط های بازو گلخانه‌ای امکان پذیر است.
این مسئله می‌تواند در ایجاد اشتغال به مردمان این مناطق کمک نماید. چون مصرف این گیاهان در بازارهای داخلی و کشورهای خارجی بسیار زیاد است.
ایران به عنوان موفق ترین کشور در میان رقبای خود، توانسته بخشی از نیازهای اقتصادی را برطرف نماید.

کاشت گردو:

یکی دیگر از جمله محصولات درختی در شهرستان تربت جام که به میزان مشخصی در این شهرستان کشت و بهره برداری می شود،گردو است.

عمر درخت گردو زیاد است و باردهی زیادی را به همراه دارد. یعنی با یکبار کاشتن این محصول امکان بهره‌برداری سالیان زیاد از این درخت وجود دارد.

با توجه به اینکه گردو برای نگهداری به مدت طولانی، به امکانات و تجهیزات پرهزینه احتیاج ندارد. می توان از باغات این محصول به عنوان یک منبع درآمد و ایجاد سرمایه استفاده نمود. بنابراین توسعه کاشت درختان گردو، می تواند به عنوان مشاغل مرتبط با باغداری و کشاورزی سود فراوان، ضمن هزینه اندک را به همراه داشته باشد.

کاشت زعفران:

زعفران یکی دیگر از محصولات زراعی شهرستان تربت جام است که به میزان انبوهی تولید می شود.

 با توجه به اینکه گیاه زعفران، در مقابل کمبود آب و شرایط گرم و خشک دوام و مقاومت بالایی دارد،با اقلیم این شهرستان سازگاری داشته و سودآوری قابل ملاحظه‌ای را به همراه دارد.

 به همین دلیل اکثر کشاورزان این منطقه به کاشت و تولید زعفران می‌پردازند.

 با توجه به ارزش اقتصادی قابل ملاحظه زعفران و کاربردهای فراوانی که در صنایع گوناگون دارد؛ کشت این محصول به عنوان توسعه اشتغال در میان مردم آن منطقه شناخته شده است.

 رنگ بسیار زیبای زعفران، عطر و طعم فوق العاده ای این محصول و آرام بخش بودن دمنوش زعفران،سبب محبوبیت این گیاه شده است.

یکی از مهم ترین مزایای کشت زعفران که اهمیت آن را چندین برابر نموده است،خاصیت ضد سرطانی این گیاه است.

 خوشبختانه ایران به عنوان اولین کشور تولید کننده و پرورش دهنده زعفران در کل جهان شناخته شده است که،چند درصد از این محصول در شهرستان تربت جام کاشت و برداشت می شود.

تولید زعفران در شهرستان تربت جام، نه تنها برطرف کننده ی نیاز های منطقه و کل کشور است، بلکه بیش از چند درصد از این محصول با کیفیت، به کشورهای دیگر صادر می‌شود و به عنوان مزیت اقتصادی این محصول محسوب می شود.

احتمال دارد میزان برداشت زعفران در سال های اول کم باشد؛ اما به مرور زمان این گیاه سودمند تا چند برابر باردهی خواهد داشت.

ضمن هزینه‌های اندک و مصرف کم آب برای زعفران، این گیاه دارای سودآوری فراوانی است.

 کاشت زیره ی سبز:

یکی دیگر از محصولات زراعی که به میزان قابل ملاحظه‌ای در شهرستان تربت جام کشت می شود، زیره سبز است.

 در واقع این محصول با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه تربت جام می تواند به خوبی رشد نموده و باردهی مطلوبی را به همراه داشته باشد.

 زیره سبز به آبیاری کمی نیاز دارد و به عنوان یکی از مهمترین گیاهان دارویی که دارای خواص درمانی فراوانی است محسوب می شود.

با توجه به میزان کاربرد های فراوان این گیاه و سود زیادی که به همراه دارد؛ زیره سبز به عنوان طلای سبز ساخته شده است.

 زیره از جمله گیاهانی است که در مقابل بیماریها و آفات مقاومت داشته و در یک دوره زمانی کوتاه به بار می نشیند.

کاشت زیره در شهرستان تربت جام، ضمن مزیت های اقتصادی که به همراه دارد؛به عنوان ایجاد اشتغال در بین کشاورزان و کارگران بسیار محبوب و سودمند شناخته شده است.

مدت به بار نشستن این نوع گیاه

با توجه به اینکه مدت زمان رشد و باردهی زیره کوتاه است، می توان بعد از برداشت محصول، زمین را مجدداً زیر کشت محصولات علوفه ای مثل ذرت، سویا، هویج، کنجد و یا ارزن برد.

 پس با کاشت زیره می توان بهره بری چند برابری از خاک نمود.

میوه های هسته داری همچون؛ هلو، آلبالو، آلو، گیلاس، زردآلو،در باغات شهرستان تربت جام پرورش می یابند.

 گسترش و رونق کاشت این میوه ها در خاک این منطقه امکان پذیر است.

 علاوه بر آن سیب و به از جمله میوه های مفیدی هستند که امکان رشد و پرورش آن در این منطقه وجود دارد.

 این میوه ها بازار فروش بسیار مطلوبی دارند؛ بنابراین افزایش تولید و پرورش آنها سود فراوانی را به همراه خواهد داشت.

پرورش قارچ نیز به شکل اندک و سنتی در شهرستان تربت جام انجام می پذیرد.

 البته کسب و کار در زمینه پرورش قارچ در واحدهای صنعتی مزایای اقتصادی فراوانی را به همراه خواهد داشت.

پرورش قارچ دارای فواید فراوانی همچون؛ نیاز به سرمایه ی اندک، مدت زمان باردهی محدود، قابلیت کاشت آن در مناطق آب و هوایی مختلف، نیاز به محیط و فضای کم ضمن سودودرآمدمناسب.

یکی دیگر از محصولات باغی که امکان صادرات آن وجود دارد، توت است.

 توت در شهرستان تربت جام از کیفیت بی نظیری برخوردار است.ومخاطبان خاص خودرادارد.

کاشت گل و گیاه چغندر قند:

از دیگر گیاهانی که به میزان قابل ملاحظه ای در شهرستان تربت جام کشت می‌شود، چغندرقند است.

 در واقع این محصول با اقلیم و شرایط آب و هوایی این شهرستان سازگاری داشته و نیاز کارخانه ای قند در منطقه را برطرف می نماید. علاوه بر آن مابقی محصول به شهرستان ها و کشورهای مجاور صادر می گردد.

 چغندر قند برای رشد و توسعه به آب فراوانی نیاز دارد بنابراین آبیاری آن باید به صورت کنترل شده و مدرن انجام شود.

بهترین گیاهانی که در تربت جام کشت می شوند؟

تربت جام از جمله شهرستان های مرزی در استان خراسان رضوی محسوب می شود.

 این شهرستان از سمت شمال با شهرستان سرخس، از غرب با شهرستان‌های مشهد و فریمان، از جنوب به تایباد و باخرز، از سمت مشرق به کشورهای افغانستان و ترکمنستان هم مرز است.

 شهرستان تربت جام در قسمت های پنج‌گانه آن دربرگیرنده‌ی بخش مرکزی، پایین جام، بوژگان، بخش نصرآباد و صالح آباد خواهد بود.

 اقلیم جغرافیایی شهرستان تربت جام در قسمت شمال،کوهستانی و در بخش‌های جنوب و غرب شامل جلگه و دشت است.

اقلیم جغرافیایی شهرستان تربت جام، دارای پتانسیل ها و ظرفیت های فوق العاده ای است، که این ظرفیت ها به حمایت و رسیدگی احتیاج دارند.

کشت اکثر گیاهان دارویی در شهرستان مرزی تربت جام امکانپذیر است، اما کشت رایج در این شهرستان پرورش گیاهان دارویی همچون؛ زعفران، گل محمدی و زیره سبز است.

علاوه بر آن،کشت گیاهان دیگری همانند: به لیمو، چای ترش، آویشن شیرازی،آویشن باغی، گل گاوزبان،آلوورا ،اسطوخودوس، وزیره کوهی در شهرستان تربت جام توسعه یافته است.

کاشت گل و گیاهان دارویی

گیاهان دارویی دارای مزایای بسیار زیادی هستند. مهمترین مزیت این محصولات در مقایسه با سایر مواد دارویی مصنوعی یا شیمیایی، این است که دارای عوارض نامطلوب نیستند و به طور تدریجی اثرات مفید جانبی به همراه خواهند داشت.

در تهیه و تولید اکثر محصولات بهداشتی و آرایشی، از سایر گیاهان دارویی استفاده می نمایند.

 علاوه بر آن در صنایع غذایی، برای خوش طعم و خوش رنگ و بو شدن غذا گیاهان ادویه ای را مورد استفاده قرار می‌دهند، که در سلامت و ایمنی سیستم گوارشی بدن تاثیر مثبتی خواهد داشت.

با توجه به اقلیم گرم و خشک و کمبود آب در این شهرستان،کشت و پرورش گیاهان دارویی در تربت جام  به عنوان یک منبع کسب درآمد  محسوب می‌شود. چرا که استفاده از گیاهان دارویی در طب سنتی، بسیار  مورد توجه قرار گرفته است . 

علاوه بر آنچه گفته شد؛ کشت گیاهان دارویی و زراعت، به عنوان یکی از مسائل کسب درآمد و اشتغال زایی برای مردم و کارگران فصلی محسوب می شود.

 به طوری که در فصل کار، به طور میانگین روزانه در هر هکتار حدود ۱۵۰ نفر مشغول به فعالیت هستند.

اما متاسفانه به دلیل عدم وجود صنایع فرآوری، محصولات و گیاهان دارویی در شهرستان تربت جام،نزدیک به ۸۰ درصد این محصولات به استان‌ها و شهرستان‌های دیگر صادر شده و تقریباً ۲۰ درصد آن به مصرف خانوارهای تربت جام می رسد.

با این حال خوشبختانه به دلیل هم مرز بودن این شهرستان با کشور افغانستان و پاکستان، فروش و صادرات گیاهان دارویی از طریق گمرک دوغارون تایباد،در بازارهای کشورهای فوق انجام می پذیرد. که این مسئله نیز به نوبه خود سبب رونق و اقتصاد مردم این شهرستان می شود.

زراعت گندم

یکی از مهم ترین رشته های شغلی زراعت است؛ که اکثر مواد اولیه محصولات غذایی، برای تغذیه انسان به واسطه‌ی زراعت تولید و تامین می شود.

 بخش زراعت نه تنها به تامین مواد اولیه محصولات غذایی می پردازد، بلکه به عنوان کانون سرمایه و صادرات دیگر قسمت‌های اقتصاد معرفی می گردد.

شهرستان تربت جام در این زمینه توانسته بسیار موفق عمل کند و محصولات گوناگونی را در عرصه کشاورزی و زراعت پرورش داده و تولید نماید.

با توجه به وجود زمین های گسترده و مطلوب، کشت گندم و جو در شهرستان تربت جام توسعه یافته است و این دو محصول به صورت انبوهی تولید شده و وارد بازار می‌شود.

محصولات کشاورزی تربت جام

در بین کلیه محصولات کشاورزی، معمولاً کشت گندم در مقایسه با سایر محصولات دردسر کمتری داشته و کم آفت تر به نظر می‌آید.

 این محصول در یک دوره زمانی ۸ ماهه مثمرثمر بوده و به مرحله ی برداشت میرسد.

 کشت گندم در تربت جام در دو مدل کشت بهاره و پاییزه انجام می‌شود.

 تقریباً برداشت محصول، در دوره پاییزه ی آن بیشتر است.

 توجه داشته باشید که کشت گندم در شهرستان مرزی تربت جام، دارای فواید زیادی است.

ازجمله مزایای این محصول می‌توان به فروش کاه بعد از برداشت خود گندم و چرای زمین های باقی مانده از این محصول اشاره نمود.

با اینهمه توضیحات، باید در نظر داشته باشید که هر سال خرید گندم به واسطه‌ی دولت به صورت تضمینی انجام می‌شود.

اما خود کشاورز نیز اجازه فروش و کسب درآمد از این محصول را خواهد داشت.

 همچنین دولت کود شیمیایی و بذر را نیز به صورت یارانه ای در دسترس کشاورزان و زارعان قرار می‌دهد که کشت این محصول را آسان تر و بی دغدغه تر می کند.

به طور کلی می توان گفت سرمایه لازم جهت کشت گندم محدود است، اما سود و ارزش افزوده ی مناسبی را در پی خواهد داشت.

کشت جو:

با توجه به کم عمق بودن خاک و شور بودن آب، زراعت در نواحی مختلف شهرستان تربت جام کشت جو، در این شهرستان امکان پذیر است. علاوه بر آن مناطق دیمی و حتی مناطق آبی در این شهرستان برای کشت جو توصیه می شود.

 جو به عنوان مهمترین تغذیه و جیره غذایی دام های مردمان تربت جام شناخته شده است.

در واقع کشاورزان شهرستان تربت جام به عنوان تامین کننده نیازهای بازار دام خود محسوب می‌شوند.

علاوه بر آن، برای پخت نان و تهیه سوپ نیز جو را مورد استفاده قرار می‌دهند.

جو در تهیه غذای کودک نیز به کار برده می شود.

جوشانده ی جو به عنوان یک داروی تب بر، برای بیماران دارای تب، کم خونی، سوء هاضمه و پایین آوردن کلسترول مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین کشت جو در تربت جام، به عنوان یک منبع کسب درآمد و کسب سود به همراه خواهد بود.

کشت زعفران:

  از جمله سایر محصولات زراعی در شهرستان تربت جام، زعفران است که به میزان انبوهی به تولید می‌رسد.

 با توجه به اینکه تربت جام  محیطی  گرم و خشک و کم آب است، و گیاه زعفران به آب کمی نیاز دارد و نهایتاً دارای ارزش و سوددهی بالایی است، مردم شهرستان تربت جام از کشت این محصول استقبال فراوانی کرده اند.

همین مسئله به عنوان اشتغال زایی و رونق اقتصادی محسوب می گردد.

به دلیل رنگ زیبا،طعم و عطر فوق ‌العاده‌ی زعفران، استفاده از آن در صنایع غذایی بسیار زیاد است.

 همچنین دمنوش زعفران بسیار آرام بخش بوده و باعث کاهش استرس و نگرانی می شود.

 مهم ترین مزیت زعفران، خاصیت ضد سرطانی این گیاه است،که کشت و پرورش آن رااز اهمیت ویژه‌ای برخوردار نموده است.

خوشبختانه ایران به‌ عنوان اولین و بیش ترین تولید کننده زعفران، در جهان شناخته شده است که تقریباً ۹۶ درصد از زعفران جهان در ایران تولید می شود.

مصرف زعفران در خانوار های ایرانی بسیار بالا است

 کشت این محصول در ایران، از جمله شهرستان تربت جام علاوه بر این که پاسخ گوی نیازهای منطقه است، بلکه به عنوان یک گیاه صادراتی شناخته شده است؛ که بیش از ۷۰ درصد زعفران ایران به سایر کشور ها صادر می شود.

از این رو کشت و تولید زعفران، منفعت زیادی به همراه دارد.

 توجه داشته باشید که معمولاً این برداشت زعفران در سال‌ های اول کم است، اما به مرور زمان محصول آن بیش‌ تر و بیش تر می‌شود.

به طور کلی گیاه زعفران به عنوان گیاهی کم مصرف، اما با بازدهی بالا و سود فراوان محسوب می شود.

کاشت گل و گیاه در تربت جام از نوع زیره:

یکی دیگر از محصولات زراعی که کشت و تولید مطلوبی در تربت جام دارد زیره است.

محیط آب و هوایی تربت جام، با اقلیم کشت زیره مطابقت داشته و از لحاظ اقتصادی به عنوان یک محصول مقرون به صرفه محسوب می شود.

 زیره ی سبز با احتیاج به کمترین میزان آب، به عنوان یکی از گیاهان دارویی که دارای خواص درمانی فراوانی است، مورد توجه کشاورزان تربت جام قرار گرفته است.

برای بهینه سازی مصرف آب و بهره وری از حداقل آب موجود در مناطق مختلف شهرستان تربت جام، می توان کشت گیاه زیره را انجام داد.

چون زیره از جمله گیاهانی است که در برابر آفت های گوناگون، مقاومت کرده و دوام می آورد. علاوه بر آن در مدت زمان کوتاهی رشد نموده و دوره ای حاصل دهی آن کوتاه مدت است. هم چنین به دلیل نیاز کم به آب، بسیار مقرون به صرفه و سود آور خواهد بود.

با توجه به آنچه گفته شد؛ کاشت زیره در تربت جام دارای فواید اقتصادی فوق‌ العاده‌ای است.

کشت پنبه در تربت جام:

پنبه به عنوان یکی دیگر از محصولات قابل کشت در شهرستان تربت جام هست.

 در واقع یکی از مهم ترین الیاف طبیعی، جهت تهیه نخ و پارچه الیاف پنبه معرفی شده است‌. محصولات به دست آمده از الیاف طبیعی پنبه، دارای دوام و استحکام کافی، اتو پذیری راحت، رنگ پذیری آسان، امکان شست و شوی، تبادل هوا و ایجاد احساس راحتی و سبکی در فرد را به وجود می‌ آورد.

در حال حاضر پنبه به عنوان یکی از مهم ترین گیاهان صنعتی و استراتژیک، در اکثر کشور های جهان کاشته می شود.

گیاه پنبه با توجه به محیط جغرافیایی و شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر، بعد از ۳۵ تا ۴۵ روز در هر شاخه به طور میانگین ۵ تا ۶ تا گل شکوفا می شود.

با توجه به این که رشد و تکامل گیاه پنبه در اقلیم گرم امکان پذیر است، کاشت آن در مناطق سرد و یخبندان هرگز توصیه نمی شود.

 این گیاه در مقابل شوری و آب شور مقاومت فراوانی دارد و در اکثر خاک های کشاورزی قابلیت کشت خواهد داشت.

 اما با این حال خاک های جلگه ای و رسوبی که دارای مواد آلی فراوانی هستند، برای رشد و نمو گیاه پنبه مناسب است.

میزان قابل ملاحظه ای از کشت پنبه در شهرستان تربت جام، مربوط به بخش پایین جام بوده که آب این منطقه شور است.

کشت و تولید پنبه برای ایجاد اشتغال بسیار مهم عنوان شده است، چون پنبه به عنوان یکی از مهم ترین محصولات صنعتی، در قسمت های گوناگون اقتصادی به کار برده می شود.

در نتیجه توسعه و تولید کشت پنبه در تربت جام، همراه با سود و بازدهی مناسبی است.

کشت چغندر قند:

یکی دیگر از محصولاتی که به میزان قابل توجهی در تربت جام کشت و تولید می‌شود، چغندر قند است.

 این محصول نه تنها نیاز کارخانه های قند شهرستان را برطرف می کند؛ بلکه به خارج از شهرستان نیز صادر می‌ شود.

 شرایط و اقلیم شهرستان تربت جام، برای کشت چغندر قند بسیار مطلوب واقع شده است.

 اما متاسفانه به دلیل کمبود آب در این شهرستان مرزی، بهتر است کشت چغندر قند که به آب فراوان نیاز دارد؛ به صورت تنظیم شده و استاندارد انجام شود و کشت بی رویه آن کنترل گردد.

رشد چغندر قند در موقعیت های گوناگون محیطی امکان پذیر است. یعنی در مواجهه با گرما و سرما، شوری و خشکی مقاومت مناسبی را در پی خواهد داشت.

اما با توجه به همه این ویژگی ها، برای برداشت حداکثری محصول، توصیه می شود شرایط را برای رشد و تکامل چغندر قند مهیا نمایید.

ارزش غذایی چغندر قند بسیار بالا است، به طوری که در گروه محصولاتی مانند: برنج، سیب زمینی، حبوبات، ذرت و گندم قرار می گیرد.

چغندر قند ویژگی‌ های مثبت خاک را برای کشت های بعدی محفوظ می کند.

علاوه بر آن این محصول به عنوان یکی از مهم ترین محصولات تناوب زراعی در کشاورزی محسوب می شود.

از سر برگ چغندر قند به عنوان علوفه ی دام ها استفاده می شود.

کاشت گل و گیاه علوفه ای در تربت جام:

 اقلیم و شرایط آب و هوای تربت جام، برای کشت گیاهان علوفه ای مثل: ذرت علوفه ای بسیار مستعد و مطلوب خواهد بود.

 این محصولات در سطوح وسیعی در این شهرستان کاشته می شود، معمولاً کاربرد ذرت علوفه ای در کارخانه های تولید خوراک دام عنوان شده است که، از جمله مهم ترین مزایای اقتصادی این محصول به شمار می رود.

سیب زمینی و پیاز، از جمله سایر محصولات مورد کشت در شهرستان تربت جام است که در پر آب ترین مناطق این شهرستان همانند نصیرآباد کاشته می شوند.

 در واقع کاشت و تولید این محصولات، در داخل این شهرستان از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

 سیب زمینی مهم ترین و بیش ترین سهم را در تولید صنایع غذایی دارد که بعد از گندم و برنج و ذرت در سبد غذایی اکثر مردم قرار می‌گیرد.

تولید مداوم و پایه ی سیب زمینی نیازمند آب فراوان است.

علاوه بر محصولاتی که نام برده شد، حبوباتی مانند؛ نخود، لوبیا و عدس نیز در شهرستان تربت جام امکان پذیر است.

با توجه به این که عدس و نخود به آب کم تری در مقایسه با لوبیا احتیاج دارند، کاشت عدس و نخور جزء اولویت‌ های کشاورزان این منطقه محسوب می شود.

کاشت این محصولات از جمله مهم‌ ترین کسب و کار هایی است که ضمن سرمایه اندک سود فراوانی را به همراه خواهد داشت. 

اهمیت صادرات گیاهان دارویی:

از هدف های مهم کشورهای درحال توسعه، رسیدن به رشد و رونق اقتصادی دائم است. برای رسیدن به این امر باید عوامل تاثیر گذار بر رونق اقتصادی شناسایی شود. کشور ایران برای رونق اقتصادی خود تنها به نفت خود تکیه کرده است. 

در صورتی که با توجه به شرایط اقلیمی خوب می توان  کالاها و گیاهان دارویی را نیز به کشورهای دیگر صادر کند و همواره صادرات گیاهان دارویی خود را در کنار صادرات نفت خود داشته باشد.

دارو و درمان بیماری همواره مورد توجه مردم بوده است. دارو ها به دو دسته ی گیاهی و شیمیایی تقسیم می شوند. ویژگی منحصر به فرد کشور ایران، سبب شده تا در تنوع گیاهان دارویی زبانزد شود. به صورتی که کشور ایران تقریبا ۹۰ درصد انواع گیاهان دارویی را دارد. پس بهتر است از این ویژگی به نحو احسن استفاده شود.

اهمیت صادرات و کاشت گل و گیاهان دارویی:

به دلیل روی آوردن مردم به استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی صادرات گیاهان دارویی به کشورهای دیگر پیشرفت داشته است. از سوی دیگر سازمان جهانی نیز تاکید می کند که کم کم داروهای گیاهی را جایگزین داروهای شیمیایی کنند. این دو دلیل سبب می شود تا سرمایه گذاری در این راستا افزایش پیدا کند.

توجه به کشت انواع گیاهان دارویی و رویکرد اقتصادی آن سبب پیشرفت در صادرات این اقلام شده است.

عوامل تاثیر گذار در صادرات گیاهان دارویی:

در صادر کردن گیاهان دارویی عوامل گوناگونی تاثیر می گذارد. عواملی هم چون بسته بندی، بازار یابی، حمل و نقل، شرایط انبار داری، نرخ و قیمت ارز در صادرات گیاهان دارویی تاثیر گذار است.

دسته بندی دیگری از عوامل تاثیر گذار بر صادرات نیز وجود دارد که سبب سهولت در برنامه ریزی طوح ملی و بین المللی می شود. به این ترتیب است، عوامل صادراتی و تولیدی، عوامل دولتی و ملی و عوامل بین المللی.

مزایای گیاهان دارویی:

دارو هایی که از گیاهان به دست می آیند، مزایای زیادی دارند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

بیش تر گیاهان دارویی مسمومیت کم تری دارند.

قیمتی ارزان تر نسبت به دارو های شیمیایی دارند.

گیاهان دارویی در برابر پاتوژن هایی که در برابر دارو های شیمیایی مقاوم شده اند، پاسخ گو هستند.

بعصی از بیماری ها با دارو های شیمیایی درمان نمی شوند، اما ممکن است با داروهای گیاهی درمان شوند.

گیاهان دارویی تاثیر بسزایی در رونق اقتصادی کشور دارند.

بسیاری از دارو های گیاهی، از عناصر معدنی غنی هستند. عناصر مفیدی مانند سدیم، کلسیم، روی، ید و مس را می توان در گیاهان دارویی مشاهده کرد. گاهی ممکن است گیاهان دارویی عناصر خطرناکی داشته باشند.

مانند : ارسنیک، سرب و جیوه داشته باشند که این میزان خیلی اندک است. در این راستا طب سنتی با توجه به شناسایی این عناصر مفید و هم چنین با استفاده از علم و دانش گیاهان دارویی، برای بیماری های مختلف راه درمانی می یابد.

انواع گیاهان دارویی:

آلوئه ورا:

این گیاه تنها در زیر نور خورشید و با شرایطی ویژه رشد می کند. گیاه کمی تلخ به نظر می رسد. این گیاه را برای درمان و بهبود عفونت استفاده می کنند.

موارد استفاده شیره ی آلوئه ورا به شرح زیر است.

زخم ها، بریدگی ها، سوختگی ها،

این گیاه علاوه بر استعمال خارجی به صورت داخلی هم مورد استفاده قرار می گیرد. آب آلوئه ورا را برای یبوست، کم اشتهایی و مشکلات گوارشی مصرف می کنند.

از گیاه آلوئه ورا در دیگر موارد هم استفاده می کنند مانند استفاده در لوازم آرایشی و بهداشتی و در برخی از نوشیدنی ها.

کاشت گل و گیاه (آویشن):

یکی از دارو های گیاهی آویشن است که به سبب ضد عفونی کنندگی اش بسیار حائز اهمیت است. آویشن برای درمان هضم، گاز معده و سرفه مورد استفاده قرار می گیرد.

آویشن را به عنوان چاشنی و طعم دهنده در بسیاری از غذا ها استفاده می کنیم. مثل چای، پیتزا و دیگر غذاهای اصیل ایرانی.

از آویشن شربتی برای سرفه تهیه کرده اند.

کاشت گل و گیاه (شنبلیله):

این گیاه یکی از مواردی است که در اکثر غذا های هندی استفاده می شود و دلیل خوبی برای صادرات گیاهان دارویی به کشور هند است. شنبلیله فایده های بسیاری برای سلامتی انسان دارد.

از تخم شنبلیله برای اضافه کردن وزن، مبارزه با سرطان کبد، کم کردن کلسترول خون، برطرف کردن زخم معده و روده، درمان دیابت، مقابله با مشکل شیر دهی، مسکنی برای درد های دوران قاعدگی خطرناک، درمان بوی بد دهان، مسکنی برای درد های زایمان، برگرداندن حس چشایی و هضم آسان استفاده می کنند.

به طور کلی این گیاه مفید در دارو های موضعی و داخلی و در آشپزی به عنوان طعم دهنده و یا چاشنی مورد استفاده قرار می گیرد.

زعفران:

زعفران گیاهی حساس و بسیار مفید و ارزش مند برای همه ی مردم جهان است. این گیاه دارویی بسیار محبوب است. زعفران گیاه حساسی است که در شرایط ویژه ای کشت و برداشت می شود. این گیاه دارویی بیش تر در قسمت خراسان کسور ایران کشت می شود. 

زعفران را به صورت چایی دم کرده و می نوشند. هم چنین از این گیاه به عنوان طعم دهنده در انواع غذا ها و هم چنین برای خوش رنگ شدن بیش تر غذا ها استفاده می کنند. زعفران تسکین دهنده ی اعصاب و روان است.

کنگر فرنگی:

این گیاه که نام دیگر آن آرتیشو است طعمی تلخ دارد.

از این گیاه تلخ به فعالیت کبد و کیسه ی صفرا کمک می کند، محرکی برای ترشح شیره های گوارشی است، کلسترول خون را کاهش می دهد، زردی و یا همان یرقان را درمان می کند و برای درمان هپاتیت نیز استفاده می شود.

از کنگر فرنگی در آشپزی و پخت و پز برخی غذا ها، دم نوش ها، برخی شربت هایی که به هضم غذا کمک می کند؛ نیز استفاده می شود.

کاشت گل و گیاه (بومادران):

این گیاه به دلیل رویش در همه جای جهان از حیث صادرات گیاهان دارویی اهمیت کم تری دارد. اما چیزی از خواص این گیاه نمی کاهد. بومادران برای پایین آوردن تب، درمان سرما خوردگی، درمان مشکلات قاعدگی، درمان اسهال خونی، درمان بی اشتهایی و ناراحتی های گوارشی استفاده می کنند.

این گیاه مسکنی برای دندان درد است که با جویدن برگ های تازه ی آن، دندان درد تسکین پیدا می کند. بومادران را برای درمان زخم ها، مخصوصا خونریزی های هموروئید استفاده می کنند. در برخی موارد با ترکیب کردن بومادران با گیاهان دیگر برای درمان نفخ و دیگر مشکلات گوارشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر استفاده های گیاه بومادران را می توان استفاده در غذا ها از برگ و یا کل های جوان این گیاه و پاک کننده ی آرایشی و شامپو ها نام برد.

گل گاو زبان:

این گیاه با خوشه هایی آبی رنگ در فصل تابستان می روید. این گیاه یکی از منابع غنی برای شهد زنبور های عسل و گرده افشانی هستند. به دلیل اهمیت این موضوع به بیش تر کشور ها صادر می شود. از مزایا و خواص این گیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

محافظت از پوست

ساخت پروتئین های ساختاری پوست

کم کردن چین و چروک های ریز پوست

کاهش استرس و اضطراب

گیاه گاو زبان را به صورت دم نوش و هم چنین در کرم های آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می دهند.

گل ختمی:

گل ختمی هم یکی از دیگر از مواردی است که در دسته ی صادرات گیاهان دارویی قرار می گیرد.

این گیاه ارزشمند هم خواص درمانی زیادی دارد که به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

از گل ختمی برای رطوبت رسانی به پوست، به عنوان رنگ موی طبیعی و سلامت مو استفاده می شود. این گیاه کمک زیادی به گردش خون، درمان سوختگی، کمک به سهولت در دندان در آوردن نوزادان، پایین آوردن تب، درمان بیماری های گوارشی، کمک به بی اشتهایی، حل مشکلات تنفسی، درمان زخم می کند و دارویی برای گلو درد است.

از گل ختمی در موارد مختلف هم می توان استفاده نمود مانند استفاده از گلبرگ ها برای رنگ دادن به محصولات موجود در قنادی، مربا و ژله ها، استفاده از گلبرگ های گل ختمی در سالاد، استفاده از این گیاه در خورشت و سوپ و هم چنین گلبرگ ها و ساقه ی گل ختمی را هم به صورت تازه مصرف می کنند.

کاشت گل و گیاه (سنبل الطیب):

ریشه ی این گیاه، خاصیت دارویی دارد. این گیاه دارای برگ هایی به رنگ صورتی و سفید است. به دلیل وجود این گیاه در اروپا و آسیا یکی از گیاهان صادراتی نیز به شمار می رود. اما امروزه این گیاه را در آمریکای شمالی هم می توان مشاهده کرد.

گیاه سنبل الطیب برای درمان بی خوابی، درمان و کاهش استرس و اضطراب، درمان و بهبود مشکلات قاعدگی، کمک به سالم ماندن قلب و درمان گرگرفتگی مورد توجه و استفاده است و دارویی مفید برای مقابله با بیماری تشنج محسوب می شود.

این گیاه را به صورت داروی تنتور، قرص های اعصاب و روان و خواب و هم چنین به صورت چای و دم نوش استفاده می کنند.

بابا آدم:

این گیاه یکی از مشهور تربن گیاهان در طب سنتی به حساب می آید که به گیاه و داروی ادار آور شناخته می شود. گیاه بابا آدم به شدت مقاوم است؛ چرا که می تواند در شرایط آب و هوایی دشوار هم به سرعت رشد پیدا کند.

از این گیاه برای درمان سوختگی، درمان بیماری های پوستی، بهبود تب و مار گزیدگی استفاده می شود.

هم چنین از این گیاه به صورت خام و پخته هم در غذا ها استفاده می شود.

کاشت گل و گیاه (ریحان):

یک گیاه محبوب ایرانی است که سر سفره ی اکثر ایرانی ها دیده می شود. ریحان را نیز می توان در دسته ی صادرات گیاهان دارویی قرار داد. این گیاه مزایای از قبیل، کاهش استرس و اضطراب، ضد باکتریایی، کاهش التهاب و تورم، تقویت کبد و استخوان ها، افزایش ایمنی بدن، تقویت منابولیسم و کمک به هضم غذا نام برد.

ریحان را بیش تر مواقع سر سفره می توان یافت که به عنوان چاشنی سرو می شود.

بابونه:

این گیاه را بیش تر به صورت چایی دم کرده و می نوشند. از فواید این گیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کمک به سلامت پوست،  مسکنی برای درد های مختلف، آرامش در خواب و استراحت، کاهش التهاب و تورم و برطرف کننده یبوست

بابونه را می توان به صورت چایی با دم گردن گل های خشک آن استفاده کرد. از دیگر موارد استفاده ی آن تولید روغن هایی برای استفادهای موضعی و بو کردن اسانس آن نام برد.

کاشت گل و گیاه (اکیناسه):

این گیاه به طور معمول به عنوان مسکن در چای استفاده می شود و گیاهی مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن محسوب می شود. اکیناسه را برای سرعت بخشیدن به بهبود سرما خوردگی مورد استفاده قرار می دهند.  اما لازم به ذکر است که استفاده بیش از حد این گیاه، اثرات منفی مانند سر گیجه و حالت تهوع را به همراه می آورد.

از مزایای این گیاه می توان به مانع شدن عفونت های دستگاه ادراری، تقویت سیستم ایمنی بدن، برطرف کننده ی مشکلات و بیماری های تنفسی، مبارزه با سایر عفونت ها و کاهش علائم سرما خوردگی و بهبود آن اشاره کرد.

گیاه اکیناسه را می توان هم به صورت چای، ریشه و برگ و گل آن را دم کرده و مورد استفاده قرار دهید و هم این که مانند قرص استفاده کنید.

قاصدک:

شاید برای شما هم جالب باشد که جدایی از خوراکی بودن این گیاه، فواید بی شماری برای سلامتی انسان هم دارد. این گیاه دارویی که از حیث صادرات گیاهان دارویی اهمیت بسزایی دارد؛ فواید زیادی نیز دارد. قاصدک ها دارای ویتامین های مورد نیاز بدن انسان مانند ویتامین k و c، آهن و کلسیم است.

شما می توانید از همه ی قسمت های یک قاصدک بهره ببرید. ریشه ی قاصدک را در چای خود بریزد و نوش جان کنید. از برگ های قاصدک به عنوان تزیین در غذا های گوناگون استفاده کنید و شیره ی گیاه قاصدک را که برای پوست شما عالی است؛ فراموش نکنید.

این گیاه در خاک های ماسه ای بهتر رشد می کند.

فایده های سلامتی این گیاه:

سم زدایی از کبد

درمان عفونت های پوستی

سلامت استخوان

جلوگیری و درمان عفونت های ادراری

گیاه قاصدک را هم می توان به عنوان چای دم کرد و هم به عنوان قرص مصرف کرد.

سیر:

این گیاه فوق العاده با عفونت ها مبارزه می کند و مدیریت کلسترول را بر عهده دارد.

 خوردن سیر به دلیل اهمیت ویژه ی آن، در قرآن کریم نیز توصیه شده است. چرا که استفاده ی منظم آن برای سلامتی شما بسیار سودمند است. ایران به دلیل حاصل خیزی خاک این گیاه مفید را در زمره ی صادرات گیاهان دارویی خود قرار داده است.

فواید سیر:

جلوگیری از بیماری های قلبی، کاهش فشار خون، جلوگیری از زوال عقل و بیماری آلزایمر و بهبود دستگاه گوارش

لازم به ذکر است که سیر را خام مصرف کنید؛ چرا که خوردن سیر خام فواید بیش تری دارد.

جعفری:

سبزی بسیار خوشمزه و محبوب ایرانی ها جعفری است. این سبزی خوشمزه حامی سیستم ایمنی بدن است و کمک زیادی به سلامت استخوان ها و گوارش می کند. جعفری به سبب غلظت بالای آنتی اکسیدان ها، ویتامین k و دیگر ترکیباتی که دارد؛ یک گیاه قدرت مند و مفید برای بدن شما است.

از جمله مزیت های سلامتی جعفری می توان به برطرف کنندگی نفخ معده، مبارزه با بوی بد دهان و حامی سلامت استخوان ها نام برد.

نعناع:

از آن جایی که از گیاه نعناع در خمیر دندان ها و صمغ و دسر ها به چشم می خورد پیدا است که این گیاه نیز در زمره صادرات گیاهان دارویی است. از این گیاه در چایی برای دادن طعمی دلپذیر به آن استفاده می کنند. سبب درمان حالت تهوع و درد های شکمی و عضلانی می شود. این گیاه را برای مادران بارداری که از بیماری حالت تهوع های صبحگاهی می رنجند؛ توصیه می کنیم.

فایده های سلامتی نعناع:

برطرف کننده ی آلرژی و حساسبت، مسکن درد های عضلانی، درمان سردرد، درمان حالت تهوع و سوء هاضمه، برطرف کننده بوی بد دهان و ضد باکتری قوی است.

کاشت گل و گیاه رزماری:

این گیاه دارویی و درمانی برای کمک به تقویت حافظه بسیار ارزشمند است و به رشد مو نیز کمک شایانی می کند.

فواید درمانی رزماری:

کاهش التهاب، بهبود گردش خون، افزایش عملکرد حافظه و مغز، درمان بوی بد دهان، حامی سلامت کبد

فلفل:

این گیاه، محبوب کشورهایی مانند پاکستان است. این گیاه تند خواص زیادی از قبیل، سم زدایی بدن، کاهش درد و کاهش کلسترول، تقویت متابولیسم و تسکین و آرام بخش ناراحتی های معده است.

اسطوخودوس:

این گیاه به تسکین دهنده ی اعصاب و روان معروف است. اسطوخودوس را هم به صورت چای و هم به صورت روغنی برای درمان های ماساژی استفاده می کنند. این گیاه در خاک های قلیایی رشد می کند.

از فواید اسطوخودوس می توان به کاهش استرس و اضطراب و نگرانی، درمان میگرن و سردرد، درمان بی خوابی، حامی سلامت مو و پوست، مسکن درد های مزمن و درمان مشکلات و بیماری های تنفسی نام برد.

گل همیشه بهار:

این گیاه معطر و خوشبو برای درمان مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه به دلیل ترکیبات مفید خود می توان در خانه نیز نگهداری شود. از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره کرد. این آیت که گل همیشه بهار سبب دور کردن حشرات از خانه نیز می شود.

فایده های سلامتی گل همیشه بهار:

درمان بیماری های پوستی، کاهش التهاب، ضد عفونی کننده ای قوی، درمان گوش درد و دارویی برای تقویت چشم ها

بادرنجبویه:

صادرات گیاهان دارویی از جمله بادرنجبویه به سبب فوایدی که دارن بسیار حائز اهمیت است. این گیاه خواص بی شماری دارد.

بادرنجبویه  اضطراب و استرس را کاهش می دهد، التهاب را کم می کند و درمانی برای زخم معده است.

این گیاه برای تسکین درد ها و گرفتگی های دوران قاعدگی بسیار مفید است.

ما در این مقاله به انواعی از گیاهان دارویی اشاره کردیم. حال باید پرسید که چرا گیاهان دارویی از نظر اقتصادی مفید هستند.

گیاهان دارویی به دلیل منابع غنی ای که دارند بسیار حائز اهمیت هستند. از گیاهان دارویی در صنعت داروسازی و دارو های مصنوعی در عطاری ها استفاده می کنند.

از گیاهان دارویی به اشکال گوناگونی در عطاری ها دیده می شود مانند، پوست، چوب، ریشه، عرقیات و موارد دیگر.

به صورت سالانه حدود یک و نیم میلیارد دلار بیماری ها و جراحات مختلف با گیاهان دارویی، درمان می شوند. این مورد یکی از موارد اهمیت صادرات گیاهان دارویی است. به طوری که گاهی شاهد پرورش گیاهان دارویی در منزل نیز هستیم.

از دلایل دیگر صادرات گیاهان دارویی و استفاده از این دارو ها، بی اعتمادی به داروهای شیمیایی است.

از گیاهان پر فروش و کاربردی می توان به خاکشیر، گل گاو زبان، دارچین، زنجبیل و آویشن را اشاره کرد.

کشور ایران به دلیل شرایط اقلیمی ویژه و خاص در امر صادرات گیاهان دارویی موفقیت و پیشرفت چشم گیری داشته است.

در کشور ایران، گیاهان دارویی به دو دسته تقسیم می شوند.

گیاهان دارویی بیابانی:

مانند گیاه خارشتر، عناب، اسپند که بیش تر در مناطق بیابانی خراسان به چشم می خورد.

گیاهان دارویی کوهی:

 مانند بابونه، بومادران، گل گاو زبان که در کوه های زاگرس و البرز مشاهده می شود.

توصیه های مهم در استفاده از گیاهان دارویی:

هنگام استفاده از گیاهان دارویی زیادی روی نکنید و از آن ها به اندازه استفاده کنید.

برای استفاده از گیاهان دارویی حتما با پزشکان طب سنتی مشورت کنید و راهنمایی بخواهید.

به هیچ عنوان، خانم های باردار و هم چنین مادرانی که در دوران شیر دهی به سر می برند؛ خودسرانه از گیاهان دارویی استفاده نکنند که ممکن است خطرات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. 

سخن پایانی:

در این مقاله به کاشت گل و گیاه در شهرستان تربت جام پرداختیم. با توجه به موضوعاتی که بیان شد، ضرورت کاشت گل و گیاه به طور قابل ملاحظه ای برای همه مشهود شد. کاشت گیاهان و درختان چه در منازل مسکونی و چه در مناطق جنگلی از حیث روحی و روانی و جسمانی واجب و ضروری است.

خوشبختانه مردم فهیم تربت جام این فرهنگ زیبا را در بین خود جای داده اند و همیشه اجرا می کنند.

از دیگر گیاهانی ک در شهرستان تربت جام کشت می شود می توان به پنبه، چغندر قند، ذرت علوفه ای، سیب زمینی و پیاز اشاره کرد.

به طور خلاصه این شهرستان به دلیل آب و هوای خوب و مردمانی زحمت کش، کاشت گل و گیاه و به خصوص گیاهان خوراکی و دارویی را در سطح وسیع انجام می دهند که هم نیاز شهرستان و هم صادرات را برآورده کنند.