کاوشگر نبوغ چیست؟

کاوشگر نبوغ معرفی کاوشگر نبوغ بالگرد مریخی نبوغ ، بالگردی رباتیک می باشد که در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ برای ردیابی مقاصد مورد نظر در مریخ قرار دارد . نام این بالگرد به زبان انگلیسی Mars Helicopter Ingenuity است . کاوشگر نبوغ در ۱۹ آوریل ۲۰۲۱ به عنوان اولین هواگرد موجود در سیاره مریخ ، […]

کاوشگر نبوغ

معرفی کاوشگر نبوغ

بالگرد مریخی نبوغ ، بالگردی رباتیک می باشد که در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ برای ردیابی مقاصد مورد نظر در مریخ قرار دارد . نام این بالگرد به زبان انگلیسی Mars Helicopter Ingenuity است . کاوشگر نبوغ در ۱۹ آوریل ۲۰۲۱ به عنوان اولین هواگرد موجود در سیاره مریخ ، نخستین پرواز اتمسفری معرفی شده را از پرواز عمودی تا فرود در یک سیاره دیگر بجز زمین با موفقیت کامل به انجام رسانید . کاوشگر نبوغ می‌تواند به حرکت مریخ نورد های آینده کمک کند تا یک برنامه ریزی صحیح برای یافتن بهترین مسیر داشته باشند . از ویژگی های این بالگرد بدون سرنشین بودن آن است و جهت آزادسازی در سال ۲۰۲۱ از مریخ نورد استقامت به عنوان بخشی از ماموریت مریخ ۲۰۲۰ ناسا برنامه ریزی شده بود .

علت نام گذاری کاوشگر نبوغ

وانیزا روپانی دانش آموز کلاس یازدهم دبیرستانی در آلاباما بود که انشایی را برای مسابقه ” اسم مریخ نورد را برگزین ” شرکت کرده و همان اسمی را که انتخاب کرده بود تحت عنوان ” نبوغ ” برگزیده شد . در نتیجه ناسا نام پیشنهادی وانیزا روپانی را تایید نمود .
قرار است این کاوشگر در ماموریت خود به ویژه در جستجوی ردپایی از زندگی میکروبی پیشین بر روی مریخ باشد . سایر مأموریت این مریخ‌نورد ، انجام تحقیقات و بررسی های اقلیمی و زمین‌شناسی اعلام شده است .
این کاوشگر یکسری ماموریت هایی را بر عهده دارد که برای انجام آن ها دارای ابزار آلات بسیار پیچیده می باشد . در واقع مهم ترین لوازمی که این کاوشگر با خود حمل می کند شامل دوربین های فوق تخصصی و قدرتمند و میکروفون جهت ضبط صدا است .

لازم به ذکر است که بگوییم نام دیگر کاوشگر نبوغ ، ” اینجین یوتی ” است . بطور کلی می توان بیان کرد که قرار است این کاوشگر در اتمسفر کره مریخ به حرکت درآید و این یک چالش بزرگ به حساب می آید ؛ زیرا اتمسفر مریخ تنها دارای یک درصد از چگالی جو زمین را در بر دارد . نکته جالب درباره این بالگرد این است که بسیار سبک است دلیل آن هم این است که برای راحت بلند شدن بالگرد از سطح مریخ و قابل پرواز بودن ، مهندسان ناجا مجبور بودند که این پهپاد را سبک طراحی کنند ؛ چرا که اتمسفر مریخ رقیق است .

مشخصات ظاهری پهپاد نبوغ یا همان اینجنیوتی بدین شکل است : دارای وزنی بالغ بر یک کیلو و ۸۰۰ گرم است که متشکل از ۴ پایه می باشد . یک بدنه و دو ملخ دارد که ملخ ها ۲۴۰۰ بار در دقیقه می چرخند که این برابر است با ۵ بار سریعتر از یک پهپاد معمولی .

ویژگی بالگرد نبوغ

یکی از ویژگی ‌های بالگرد نبوغ این است که برای اینکه بتواند باتری ها را مجدد شارژ کند به چهار پنل خورشیدی مجهز شده است . در واقع بخش عظیمی از انرژی برای گرم کردن مجدد پهپاد بعد از تحمل دمای منفی ۹۰ درجه شب ها مصرف می گردد . همانگونه که گفته شد بالگرد نبوغ با قابلیت ضبط کردن در حین پرواز قادر است تصاویر و ویدیو هایی را از کره مریخ ضبط و ثبت کند .

جالب است بدانید پهپاد نبوغ می تواند تا ۵ پرواز بر فراز مریخ انجام دهد و همچنین قادر است تا ۵ متر اوج بگیرد و حدود ۳۰۰ متر دور تر از مبدا خویش به پرواز درآید و تقریباً هر پرواز یک و نیم دقیقه طول خواهد کشید .
معمولاً ارسال اطلاعات و داده ها از مریخ به سیستم های موجود در زمین حدود ۲۰ دقیقه زمان می برد ؛ اما این بالگرد از راه دور قابلیت کنترل ندارد بلکه خودش به طور کاملاً مستقل پرواز می کند .

سازمان ناسا به این پهپاد فقط دستور های اساسی را می فرستد که بر اساس این پیام‌ ها بالگرد با شمار زیادی حسگر که در آن تعبیه شده اند ، قادر است جهت یابی را انجام دهد .
سرپرست پروژه نبوغ مهندس باب بلارم بر این اعتقاد است که در آینده چنین کاوشگر هایی خواهند توانست عرصه جدیدی در اکتشافات مریخ بر روی پژوهشگران و محققان بگشایند . در واقع این گونه پهپاد ها می توانند به مناطقی دست پیدا کنند که مریخ نوردان نمی توانند به چنین جاهایی بروند .

جهت کسب اطلاعات جامع تر دراین خصوص به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.