کرونا در تربت جام

کرونا در تربت جام کرونا چیست؟ کرونا ویروسها، ویروس های نسبتا قدیمی هستندکه اولین بار در سال ۱۹۳۰ در پرندگان و در سال ۱۹۴۰در خوکها شناسایی شد. علت نامگذاری این ویروس با نام کرونا ، شکل ظاهری این ویروس است که سطح آن شبیه به تاج خورشید(solar corona) میباشد. ویروس های کرونا به سه گروه […]

کرونا در تربت جام

کرونا چیست؟

کرونا ویروسها، ویروس های نسبتا قدیمی هستندکه اولین بار در سال ۱۹۳۰ در پرندگان و در سال ۱۹۴۰در خوکها شناسایی شد.
علت نامگذاری این ویروس با نام کرونا ، شکل ظاهری این ویروس است که سطح آن شبیه به تاج خورشید(solar corona) میباشد.

ویروس های کرونا به سه گروه تقسیم میشوند که گروه های یک و سه شامل حیوانات میشود اما ویروس های انسانی مانندmersو sars در گروه دوم جای دارند.

اغلب ویروس های کرونا انسانی بیماری ملایم تنفسی در انسان ایجاد میکنند که منجر به مرگ و میر نمیشوند به جز دو ویروس مرس و سارس. در حین شیوع ویرس سارس ۵۰۰۰ نفر به این ویروس مبتلا شدند که ۷۷۴ نفر جان خود را از دست دادند اما ویروس mers که سال ۲۰۱۲ ظهور پیدا کرد تونست جان ۸۵۸ نفر از ۲۵۰۰ مبتلا را بگیرد.
در دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان چین ویروسی از بازار ابزیان منتشر شد که ابتدا دامان این کشور را گرفت و سپس از انجا به سراسر دنیا رخنه کرد.

کرونا در تربت جام

این بیماری که به نام کووید ۱۹ نام گرفته است احتمال میرود منشا آن خفاش ها باشند زیرا شباهت ژنتیکی آن با ویروس خفاش حدود ۹۵ درصد است درحالی که شباهت ژنتیکی آن با ویروس sars79 درصد و با ویروس Mers 55 درصد میباشد.
این ویروس نسبت به sars و mers سریع تر منتقل میشود و همچنین دوره نهفتگی آن طولانیست که ۲_۱۴ روز طول میکشد تا علائم ظاهری آن در فرد مبتلا آشکار شود و به همین علت پشگیری و کنترل موج این بیماری تلاش بسیاری را طلب میکند.

این ویروس قابل انتقال بین افراد یک جامعه از طریق قطرات تنفسی و تماس مستقیم با ترشحات حاوی این ویروس و…. میباشد.

این ویروس به طروق مختلف افراد یک جامعه را درگیر میکند و شدت و حدت آن در افراد مختلف فرق دارد،یعنی افراد مسن_دیابتی_سرطانی و یا کسانی که بیماری قلبی_تنفسی دارند علائم شدید تری را از خود به نمایش خواهد گذاشت.
علائم شایع این ویروس عبارت است از:طب_خستگی_سرفه های خشک_تنگی نفس_بدن درد_گلو درد_اسهال_تهوع_آبریزش بینی

کرونا در تربت جام

محققین تا کنون واکسن و درمان قطعی برای مقابله با این ویروس نیافته اند و اظهار میدارند که هم اکنون بهترین راه برای پیشگیری از شیوع بیشتر این ویروس آگاهی بخشی جهت رعایت بهداشت فردی و فاصله اجتماعی و پرهیز از سفر و بازدید ها و افزایش خود مقاومتی افراد میباشد.

در ایام کرونا شهرستان تربت جام نیز برای پیشگیری از ورود این ویروس به درون جامعه سیاست هایی را اتخاذ کرد از جمله:
۱٫تعطیلی استخر سر پوشیده ی پردیس تربت جام.
۲٫تعطیلی هیت های ورزشی شهرستان تربت جام به منظور جلوگیری از انتشار این ویروس.
۳٫بازدید رئیس اداره تعزیرات حکومتی پیرو اخبار رسیده از عدم عرضه یا گران فروشی ماسک در تربت جام از دارو خانه های سطح این شهرستان.

۴٫داوطلب شدن کشاورزان این شهرستان برای ضد عفونی کردن داخل شهر با سم پاش تراکتور.
۵٫از انجایی که شهرستان تربت جام برای کشت زعفران شرایط مساعدی دارد معاون درمان دانشکده علوم پزشکی تربت جام در فصل زعفران چینیاز مردم خواستار شد که زعفران را با رعایت فاصله اجتماعی و به دور از هرگونه اجتماعی پاک کنند.

کرونا در تربت جام

۶٫کمیسیون آرد و نان تربت جام نیز جلسه ای مبنی بر الزام رعایت بهداشت فردی و محیط نانوایی ها و جلوگیری از تشکیل هرگونه صف مقرر نمود.
۷٫نزولی شدن میزان ساعت ملاقاتی در بیمارستان سجادیه این شهرستان.

۸٫کارکنان بهداشت محیط موظف به این امر شدند که مسجد جامع تربت جام را قبل از برگزاری نماز جمعه ضدعفونی کنند و همچنین افراد شرکت کننده نیز باید اصول بهداشتی را رعایت کنند و نماز های سنت را در منزل ادا کنند.
۹٫دادگستری تربت جام نیز از افراد این شهرستان خواست که از طریق سایت معینی از روند پرونده قضایی خود مطلع شوند و از هرگونه مراجعه مستقیم به این مرجع خودداری کنند.

کرونا در تربت جام

۱۰٫همایشی با محور های ویروس شناسی_تشخیص_ویشگیری و کنترل با حضور مسئولین بهداشت و درمان شهرستان های تربت جام_تایباد_باخرز_صالح آباد_خواف_سرخس برگزار گردید.
طبق آخرین اخبار منتشر شده از سوی روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی تربت جام تاکنون تعداد کل مبتلایان ۳۵۹۴ مورد و تعدا کل بهبود یافتگان در این شهرستان ۳۲۸۳ مورد و تعداد کل فوت شدگان ۳۰۷ مورد میباشد.

نویسنده: نرگس غیبی لاین

 

 

مقاله های خانوم نرگس غیبی لاین را در این لینک دنبال کنید.

ما را دنبال کنید

تبلیغات

لینک تلگرام

لینک اینستا