گونه های کمیاب جانوری تربت جام

گونه های کمیاب محیط زیست چیست ؟! واژه محیط زیست از کلمه فرانسوی Environner اخذ شده است که معنای حصر و احاطه شدن را دارد . طبق قانون حفاظت از محیط زیست در سال ۱۹۸۶ محیط زیست در بر گیرنده ی زمین _ آب و هوا به صورت کلی و مجموعه ای می باشد و […]

گونه های کمیاب

محیط زیست چیست ؟! واژه محیط زیست از کلمه فرانسوی Environner اخذ شده است که معنای حصر و احاطه شدن را دارد .
طبق قانون حفاظت از محیط زیست در سال ۱۹۸۶ محیط زیست در بر گیرنده ی زمین _ آب و هوا به صورت کلی و مجموعه ای می باشد و در این میان علاوه بر روابط متقابل بین اجزای این مجموعه ، روابط اجزای این مجموعه را نیز با انسان و سایر موجودات زنده مورد توجه قرار می دهد .
علم مطالعات زیست محیطی شامل علوم بسیاری می شود از جمله : شیمی _ فیزیک _ علوم پزشکی _ کشاورزی _ بهداشت عمومی _ مهندسی بهداشت _ جغرافیا _ زمین شناسی _ علوم جوی و علم پدیده های فیزیکی در محیط زیست.

۶ عامل برای توجه به حفظ محیط زیست :

از آنجایی که زمین تنها خانه ی انسان است و احتیاجات آن ها را حتی در شرایط بحرانی اقتصادی _ جنگ فراهم میکند مسئله مهمی برای نیروی انسانی می باشد .

۱ . اهمیت محیط زیست در اکوسیستم و گونه های کمیاب جانوری:

اکوسیستم یعنی بخشی از جامعه که به دو قسمت زنده و غیر زنده تقسیم می شود.
قسمت های غیر زنده مانند : خاک ، آب ، هوا ، مواد مغذی
قسمت های زنده مانند : گیاهان ، حیوانات ، میکرو ارگانیسم ها و انسان ها
وابستگی بسیاری بین زندگی بشر ، سلامت و تمامی گونه های موجود روی زمین است ، این جمله ما را به اصطلاح زیست کرده می رساند . زیست کره متشکل از اکوسیستم های کوچک تری مثل جنگل های باران زده _ اقیانوس ها _ بیابان ها و تندرا است .

۲ . گونه های کمیاب جانوری و اهمیت محیط زیست در زنجیره ی غذایی :

از دیگر بخش های موثر در یک اکوسیستم زنجیره غذایی است .
گیاه برای تولید کردن مواد غذایی برای خودش نیاز به نور خورشید _ آب _ عناصر در خاک و هوا نیاز مبرم دارد و بالاخره فراورده آن توسط حیوان ها و میکرو ارگانیسم ها خورده می شود .

در راس هرم غذایی اکوسیستم انسان ها قرار می گیرند چون برای تغذیه خود از گیاه و جانوران موجود استفاده می کنند .
وجود اکوسیستم به قدری ضرورت دارد که حتی اگر کرم های خاکی و حشره های کوچک نباشند ، شکست زنجیره غذایی امری حتمی خواهد بود ؛ اما متاسفانه امروزه با توجه به کشاورزی صنعتی و بهره گیری بیش از حد از مواد شیمیایی و کود ها و سموم دفع آفت و مواد مغذی کم تری در غذای انسان ها یافت می شود ، بنابر این انسان باید متوجه اهمیت محیط زیست شود و نا آگاهانه زنجیره غذایی خود را به اختلال نکشاند .

۳ . اهمیت محیط زیست در منابع طبیعی و فراورده های حاصل شده از آن ها :

محیط زیست منابع دیگری را نیز برای بشر تامین می کند از جمله :
” آب ” و به قدری مهم و حیاطی است که سازمان ملل متحد آن را حق بشر می خواند .
” دارو ها ” که به گزارش TEEB اکثر گیاهان خاصیت دارویی دارند .

“پوشاک ” بساری از لباس ها از گیاهان تهیه می شوند ( پنبه _ جوت و کنف ) ، علاوه بر این گفتنی است که لباس های مرکب نیز از محصولات نفتی تهیه می شوند .
” سوخت های زیستی ” بیو اتانول که یک سوخت زیستی است از محصولاتی مثل گندم _ ذرت و توده های بید حاصل می شود .
” سوخت های فسیلی ” با گذشت میلیون ها سال زغال سنگ _ گاز و نفت خام به وسیله گیاهان زنده و توده های باقی مانده جانوری تولید می شوند .

۴ . اهمیت محیط زیست در کنترل کیفیت هوا و بلایای طبیعی :

ویژه ی جنگل ها در تنظیم کردن آب و هوا یک موضوع انکار نشدنی است .
جنگل ها و درختان سطح کره زمین از طریق عمل فتوسنتز اکسیژن مورد نیاز موجودات زنده را فراهم می کنند . هم چنین درختان ، کربن دی اکسید موجود در فضا را جذب می کنند و به تنظیم چرخه کربن کمک شایانی می کنند ؛ به همین علت قطع درختان نتیجه ای جز افزایش گرمای زمین و آلودگی ها ندارد .

سایه درختان به تعدیل دما نیاری رسانده و حالت خنک تری را برای یک مکان گرم ایجاد می کنند .
یکی دیگر از فواید درختان پیشگیری نمودن از بلایای طبیعی است ؛ مثلا هنگام بروز سیل و طوفان های دریایی ، درختان و سرعت تجاوز آب را کند تر می کنند در نتیجه خسارات کمتری دامان انسان ها و محل سکونت شان را می گیرد .

۵ . تاثیر مثبت محیط زیست روی ارتباطات و همبستگی های بیشتر :

در سال ۲۰۱۶ مطالعه ای با موضوع ارتباط بیشتر میان گونه ها و اندازه آن ها انجام شد که نتایج حاصل عبارت هستند از :
الف) استفاده بی رویه از کود های شیمیایی موجب مرگ میکرو ارگانیسم ها می شود که کارشان فراهم آوردن مواد مغذی برای محصولات زراعی است و نتیجه این امر اُفت باروری خاک است .

ب) کاهش تعداد حیوانات و میکرو ارگانیسم های متکی به آن ها از نتایج افت تولید و گرده افشانی نمودن گیاهان است .
ج) قطع درختان و از بین بردن آن ها منجر به ایجاد اختلال در چرخه طبیعی خاک می شود که این امر نتیجه ای جز تاثیر منفی روی باکتری های خاک ندارد .

۶ . اهمیت محیط زیست در زیبایی ظاهری و طبیعی محیط :

بر اساس تحقیقات دانشگاه مینسوستا ، زیبایی های طبیعت و آرامش حاصل از آن برای رفع و دفع کسالت های روحی و جسمی یک نیاز حیاتی است ؛ اما متاسفانه بشر با ساخت و ساز های بی رویه و افزایش کارخانه ها محیط زیست کره زمین را تهدید می کند و روزانه آلاینده های بسیار خطرناکی را وارد فضا می کند .
در ادامه به بررسی گونه های جانوری که در محیط زیست تربت جام زندگی می کنند می پردازیم :

گونه های کمیاب جانوری تربت جام

طبق گفته رئیس اداره محیط زیست تربت جام تنوع زیستی حیوانات در سطح این شهرستان در حد اعلا می باشد و هم چنین ایشان افزودند که در زمان گذشته تربت جام زیستگاه آهو بوده است که متاسفانه در سالیان گذشته نسل آهو در این شهرستان منقرض شد اما امروزه با تشکیل طرح های مطالعاتی و سایت رشد و پرورش آهو از سال ۱۳۸۸ ، نسل آهو در روستای چشمه گل تربت جام احیا شده است . مساحت این سایت ۱۷ هکتار است و عنوان سایت برتر استان خراسان رضوی را در سال ۱۳۸۸ یه خود اختصاص داد . جالب است بدانیم که این دشت بیش از ۵۲ هزار هکتار جنگل و گیاه ( ارس _ تاغ و گز ) دارد .

جواد دامن پاک رئیس اداره محیط زیست تربت جام گفت : بیش از ۴۰ گونه ی جانوری در سایت شامل خزندگان _ پرندگان و دوزیستان مشاهده شده است ؛ بنابراین لازم است بیش تر از همیشه به محیط زیست بها دهیم و در برخورد با شکارچیان برخوردی جدی ها از خود بروز دهیم .

نویسنده: نرگس غیبی لاین

مقاله های خانوم نرگس غیبی لاین را در این لینک دنبال کنید.

ما را دنبال کنید

تبلیغات

لینک تلگرام

لینک اینستا