ترانگبین یا گیاه دارویی ترنجبین که معجزه میکند

گیاه دارویی ترنجبین گیاهان دارویی از جمله گیاهانی هستند که در یک قسمت از گیاه ماده مؤثری وجود دارد که برای موجودات زنده و انسان ها تاثیر بسزایی دارد و باعث درمان برخی بیماری ها می شود . گیاهان دارویی از دیرباز مورد توجه علم پزشکی بوده است و معمولا گیاهی را که در آن […]

گیاه دارویی ترنجبین

گیاهان دارویی از جمله گیاهانی هستند که در یک قسمت از گیاه ماده مؤثری وجود دارد که برای موجودات زنده و انسان ها تاثیر بسزایی دارد و باعث درمان برخی بیماری ها می شود . گیاهان دارویی از دیرباز مورد توجه علم پزشکی بوده است و معمولا گیاهی را که در آن خواص دارویی می دیدند را در سایه خشک می کردند تا خواص خود را از دست ندهد و به بیمار می دادند یا بر روی زخمش می ریختند تا بدینوسیله درمان شود یا زخمش ترمیم گردد . گیاه شناسی در ایران پیش از اسلام نیز دارای سابقه طولانی است چرا که در اوستا بارها از گیاه درمانی سخن به میان آمده است .

ترانگبین یا گیاه دارویی ترنجبین که معجزه میکند

” خارشتر ” یا ” ترنگبین ” یا به زبان عربی ” ترنجبین ” یا به قول اروپایی ها ” الحاجی پرساروم ” از گیاهان دارویی پر خواص به شمار می رود که در بیشتر بیابان های ایران ازجمله بیابان های تربت جام یافت می شود و در میان عامه مردم حتی در طب سنتی ایرانی با نام ” ترنجبین ” جا افتاده است . برای شناسایی این گیاه باید به بوته آن توجه کرد اولین نشانه برای شناخت آن می توان به خارهای بلند با نوک زرد آن اشاره کرد ، بلندی این گیاه گاهی به یک متر هم می رسد و برگ های بسیار ریزی دارد که در بهار گل های زیبای صورتی و ارغوانی رنگ دارد که طعم گل و ترنجبین این گیاه شیرین است ، این ماده قندی سرد مزاج عموما برای کاهش گرمای بدن استفاده می گردد همچنین از این گیاه عرق خارشتر استخراج می شود که مناسب تقویت کبد است .

ترانگبین گیاه دارویی که معجزه میکند

ترنجبین کشی یکی از روش های باستانی برای برداشت ترنجبین می باشد ، مردم منطقه تربت جام همانند نیکانشان در گذشته به برداشت ترنجبین از همین روش ترنجبین کشی استفاده می کنند و حتی ابزاری که در ترنجبین کشی به کار می گیرند همانند ابزار گذشتگان است و فناوری نوین و جدیدی در این کار راه نیافته است ؛ در نتیجه ترنجبین کشی یک کار سنتی در تمام دنیا است . از جمله ابزار ترنجبین کشی می توان به چماق و یک خمره مکعبی شکل اشاره نمود و با استفاده از این ابزار و البته با داشتن مهارت و تجربه می توان به این شغل باستانی پرداخت .

ترانگبین یا گیاه دارویی ترنجبین که معجزه میکند

” ولی محمد کبودانی ” ساکن روستای ” عبدالصمد ” از توابع شهرستان تربت جام یکی از افرادی است که هر ساله کار ترنجبین کشی را از اوایل مرداد ماه آغاز میکند و معمولا این کار تا پایان تابستان ادامه دارد و محصول به دست آمده را به عطاری ها می برد و آن ها را می فروشد و اینگونه به کسب درآمد از بیابان خشک و خالی می پردازد و روزی خود را از زمین به دست می آورد ، البته باید گفت تا زمانی که باران نیامده می توان به انجام این کار پرداخت چرا که با آمدن باران تمام ترنجبین ها از بوته خار شسته می شوند و دیگر ترنجبینی باقی نمی ماند .

گیاه ترنجبین و خواص دارویی آن

ترنجبین حاوی ترکیبات قندی همانند فروکتوز و گلو کز ، تانن و تری ساکارید و ساکاروز و آنتوسیانین می باشد که در دسته پرکاربرد ترین رنگدانه های گیاهی در صنعت غذایی به شمار می رود . ترنجبین یکی از بهترین گیاهانی است که خواص درمانی زیادی برای سلامتی انسان دارد ؛ در زیر به مهمترین خواص دارویی این گیاه می پردازیم :

درمان یبوست با استفاده از ترنجبین :

استفاده از ترنجبین باعث می شود تا دستگاه گوارش نرم شود و به درمان یبوست و حتی جلوگیری از آن کمک زیادی به بیمار می کند ؛ اما باید توجه داشت که مقدار مصرف آن به سن فرد مبتلا به یبوست بستگی دارد .

استفاده از ترنجبین برای درمان نوزاد مبتلا به زردی :

از آنجایی که این گیاه طبع سردی دارد و بیماری زردی هم گرم است ، می توان از برای بهبود کودک از این گیاه استفاده نمود ، حتی برای اشتهای کودک در شیر خوردن نیز مؤثر است و باعث کاهش دل درد های روزانه و شبانه کودک می شود .

کنترل و درمان بیماری قند با استفاده از ترنجبین :

ترنجبین می تواند قند های موجود در ادار را تا حد زیادی کاهش دهد ، در نتیجه برای افراد مبتلا به بیماری قند مفید است .

درمان سرفه با خوردن ترنجبین :

استفاده از ترنجبین گلو را نرم می کند و درد سینه را تسکین می دهد .

درمان خارش و شوره سر با استفاده از ترنجبین :

برای از بین بردن شوره و خارش سر باید روزانه ۲ تا ۳ لیوان از شربت خاکشیر و ترنجبین استفاد کرد تا دوره درمان کامل شود .

بهبودی مشکلات پوستی از طریق نوشیدن آب ترنجبین :

برای درمان التهابات پوستی ، اگزما و کهیر باید از معجون فوق العاده عالی ترنجبین و خاکشیر استفاده کرد .

استفاده از ترنجبین جهت از بین بردن جوش :

برای این کار باید جوشانده یک قاشق ترنجبین و دو قاشق خاکشیر بصورت روزانه در ناشتا میل شود تا جوش های ایجاد شده بر اثر خوردن بیش از حد چربی و شیرینی از بین برود .

تسکین عطش و تب .

مصرف ترنجبین با آب زیره ازبین برنده صدای شکم است .

عرق ترنجبین اگر در یک دوره کم مصرف شود تا حدودی به دفع سنگ کلیه و سنگ مثانه مؤثر است.

از انجایی که ترنجبین خاصیت ضد عفونی کنندگی خوبی دارد به درمان بیماری های عفونی کمک می کند .

نکته قابل توجه :

برخی معتقدند ترنجبین خوراکی در کاهش زردی نوزاد مؤثر است اما طبق تحقیقاتی که در اینباره انجام شده است نشان داده که علی رغم باور های بومی مبنی بر تاثیر ترنجبین در کاهش زردی نوزاد ، تجویز این ماده اثر قابل توجهی در درمان زردی ندارد ؛ اما بهر حال باید در استفاده از ترنجبین احتیاط نمود و همیشه باید زیر نظر پزشک چه از داروهای گیاهی و چه دارو های شیمیایی برای درمان استفاده کرد و هیچ گاه بدون نسخه به درمان خودسرانه با استفاده از دارو های مختلف نپردازیم .

نویسنده: فاطمه آبنوس

مقاله های خانوم فاطمه آبنوس را در این لینک دنبال کنید.

وبسایت فرهنگی و هنری تربت جام را در تلگرام و اینستا دنبال کنید

تبلیغات

لینک تلگرام

لینک اینستا