زنبور ها و پرورش زنبور عسل

زنبور ها زنبور ها(bees) زنبورها حشرات بالداری بوده که ارتباط تنگاتنگی با خانواده مورچه‌ها و زنبورهای بی عسل (به انگلیسی: Wasp) دارند. زنبور ها به دلیل نقش مهمی که در گرده افشانی گل ها دارند بسیار شناخته شده‌اند. گونه خاصی از خانواده زنبورها به نام زنبور های عسل اروپایی که توسط زنبورداران برای تولید عسل […]

زنبور ها

زنبور ها(bees)

زنبورها حشرات بالداری بوده که ارتباط تنگاتنگی با خانواده مورچه‌ها و زنبورهای بی عسل (به انگلیسی: Wasp) دارند.

زنبور ها به دلیل نقش مهمی که در گرده افشانی گل ها دارند بسیار شناخته شده‌اند. گونه خاصی از خانواده زنبورها به نام زنبور های عسل اروپایی که توسط زنبورداران برای تولید عسل و موم پرورش داده می‌شود، شهرت جهانی دارند. بیش از ۱۶۰۰۰ گونه زنبور در ۷ خانواده زیستی گوناگون در سراسر جهان شناخته شده‌است.

اهمیت بالای زنبورها در گرده افشانی و افزایش باروری محصولات کشاورزی و میوه‌ها، باعث شده تا( سازمان جهانی غذا و کشاورزی یا فائو) روز ۲۰ may هر سال را به عنوان «روز جهانی زنبورها» نامگذاری کرده‌است.[۵]

این حشرات نیش دردناکی داشته اما از جایگاه بالایی نزد انسان‌ها برخوردار هستند. دلیل این جایگاه ویژه به احتمال زیاد به دلیل سودمندی در گرده‌افشانی و تولید عسل و همچنین شهرت آن‌ها به عنوان موجودی سخت کوش می‌باشد. این حشره به‌طور منظم در تبلیغات برای اجناس بکار گرفته می‌شوند.

پرورش  زنبور ها و زنبور عسل :

پرورش زنبور های عسل ، حرفه ای بسیار دشوار است و به دانش و مهارت کافی در این زمینه نیاز دارد.

بهترین زمان شروع زنبورداری

بهترین زمان برای شروع زنبورداری، فصل بهار است. در واقع در پایان زمستان و اوایل بهار که هوا کم کم رو به گرمی می رود زنبورها فعالیت خود را آغاز می کنند و برای پیدا کردن شهد و به خصوص گرده گل از کندوهای خود خارج می شوند. همچنین خرید و فروش کندو در فصل بهار شروع و انجام می شود.

برای حرفه زنبورداری وسایل مخصوص این حرفه لازم است که در این بخش به معرفی آنها می خواهیم پرداخت :

لباس های مخصوص زنبورداران : این لباس ها معمولا یکسره هستند یا دو سره و باید به طور کامل سرتاسر بدن انسان را بپوشانند. اما علاوه بر این لباس ها، پوشیدن چکمه و سر کردن کلاه مخصوص زنبورداری هم لازم است. علاوه بر آن تا زمانی که بدن شما به نیش زنبور مصونیت پیدا نکرده ، از دستکش چرمی و یا پلاستیکی حتما استفاده نمایید ولی بعد از آن بهتر آن است به جز موارد ضروری از دستکش استفاده نکنید .

دستگاه دودی: استفاده از دودی در هنگام باز کردن درب کندو لازم است. با استفاده از دودی جمعیت کندو از حضور شما بر سر کندو مطلع میشوند و هنگام کار کمتر نیش می زنند.
اهرم ها: اهرم ها به منظور جدا ساختن قاب های به هم چسبیده کندو، برداشتن درب کندو، رسیدگی به نظافت کندوها و تراشیدن موم های اضافی استفاده می شود.

سیم گالوانیزه: جهت سیم کشی قاب ها یا چارچوب های کندو از سیم گالوانیزه استفاده کنید.

تخته دوزندگی موم : از این وسیله به منظور چسباندن و دوختن برگ های موم بر روی قاب هایی که سیم کشی شده ، استفاده می شود.

موم دوز: این وسیله از یک چرخ دندانه دار تشکیل شده است که با داغ کردن آن در آب گرم و همینطور با استفاده از تخته موم دوز و حرکت دادن آن روی سیم چارچوب, سیم به ورقه موم دوخته شده و می چسبد.

برس زنبور: از این برس زدن برای برس زدن زنبور به خصوص در زمان برداشت عسل مرغوب استفاده می شود.
کاردک: استفاده از کاردک برای انجام دادن برخی از کارهای زنبورداری لازم است.
موم بر: شامل یک چرخ فلزی تیز بوده تا جهت بریدن برگ های موم به ابعاد مختلف از آن استفاد شود .

ظرف غذا خوری: برای غذا دادن به صورت مصنوعی به زنبورها از این ظرف استفاده می شود که به اشکال مختلف قابل استفاده و تهیه است.

قفس ملکه: به جهت حمل و نقل ملکه و معرفی کردن آن به کندو به کار می رود.

چنگال مخصوص کندوی عسل: کاربرد این وسیله برای برداشتن درپوش کندو های عسل و یا عمل پولک تراشی در زمان استخراج عسل می باشد.

اکستراکتورها: برای خارج کردن و استفاده از عسل از این وسیله استفاده می شود.

موقعیت مکانی مناسب جهت پرورش دادن زنبور عسل، باید شرایط زیر را دارا باشد:

از گوناگونی و فراوانی گل و گیاهان شهدزا حتما برخوردار باشد.

از شرایط آب و هوایی بسیار مناسب برای زنبورهای عسل برخوردار باشد ( هوای نباید خیلی گرم و یا خیلی سرد باشد، بارندگی زیاد و وزش باد شدید برای زنبورهای عسل اصلا مناسب نیست. (حداکثر فعالیت زنبور عسل در دمای ۱۶ الی ۳۲ است.)

دارای فاصله ۴ کیلومتری از زنبورداری های دیگر باشد چرا که هرچه زنبورهای پرورشی کمتری در آن منطقه باشد؛ شهد بیشتری گیر زنبورها خواهد آمد. بین هر کندو نیز باید حتما یک فاصله ۲٫۵ متری رعایت شود.

در مناطق مورد نظر باید حتما آب آشامیدنی کافی وجود داشته باشد.

از حیوانات مضر مثل خرس ها و پرنده های زنبورخوار دور باشد.

بازار به راحتی برای زنبورداران قابل دسترس باشد.

در خصوص زنبور ها جالب است بدانید که :

زنبورهای کشور نیوزیلند به منظور استخراج عسل از گل‌های درخت مانوکا پرورش داده می‌شوند. مانوکا درخت بومی نیوزلند است و فقط در استرالیا استرالیا پخش می‌شود. عسل مانوکا به طبیعی‌ترین، غنی‌ترین و چسبنده‌ترین عسل نسبت به د
یگر عسل‌ها شناخته شده است و به دلیل خاصیت آنتی باکتریایی که دارد و در درمان زخم ها و عفونت ها بسیار موثر است، عسل های گران قیمتی هستند.

پربازده و آرام باشد و وحشی نباشد و نیش نزند.
– بچه زایی کم و قدرت چریدن خوبی داشته باشد.
– در مقابل امراض مقاومت بالایی داشته باشد.
– مصرف عسل زمستانی اش کم باشد تا صرفه اقتصادی داشته باشد.
– رشد سالانه‌ را هر چه زودتر شروع کرده باشد و سریع به حداکثر رشد برسد.
به عنوان مهمترین نژادهای زنبور های عسل اروپایی یا معمولی، می‌توان از زنبور های عسل ایتالیایی، کارنیکا و نژاد قفقازی، نام برد.
زنبور نژاد ایرانی بسیار ریز، پر نیش ولی با تولید عسل زیاد و مقاوم به آفات و امراض می باشد.

مطلب بسیار کاربردی :

بسیاری از مردم بر این باورند که عسل طبیعی عسلی است که شکرک نزند و سفت باشد اما این تفکر کاملا اشتباه است. عسل طبیعی به دلیل این که حرارت نمی‌بیند به طور حتم در بازه زمانی بین یک تا سه ماه شکرک خواهد زد . تولید کنندگان به ۹۰ درصد عسل‌های موجود در بازار حرارت داده تا از شکرک زدن آنها جلوگیری کنند

چون اکثر مردم با ویژگی‌های عسل طبیعی آشنا نیستند و عسل شکرک‌زده خریداری نخواهند کرد. عسل با کیفیت باید روان باشد و غلظت کمی داشته باشد.

از آنجایی که قندهای موجود در عسل طبیعی مولکول های کوچک هستند، اگر ظرف این عسل را کج کنیم به راحتی از ظرف به پایین سرازیرمی‌شود ولی عسلی که از خوراندن شکر به زنبور تولید شده باشد قندان درشت مولکول است و غلیظ تر به نظر می‌رسد.

هرچند تشخیص عسل با کیفیت سخت بوده و تنها از طریق تست و آزمایش نمونه عسل در آزمایشگاه امکان‌پذیراست ولی روش‌هایی وجود دارند که مردم عادی نیز بتوانند تا حدودی عسل مرغوب را از سایر عسل‌ها تشخیص دهند.

یکی از آهن ها این است که:

اگر عسل خوب را در آب سرد قرار دهیم سریعا خودش می‌گیرد و سفت می‌شود و به سختی در آب یخ مخلوط می‌شود.

این نکته قابل توجه میباشد که حدود ۴۷ درصد از محصولات کشاورزی وابسته
به زنبور عسل است .از این رو ارزش اقتصادی زنبور عسل را در دنیا ۲۵ الی
۱۰۰ برابر ارزش عسل تولید شده در همان سال محاسبه می کنند.

کشور عزیزمان ایران به دلیل داشتن اقلیم چهار فصل بهترین شرایط نگهداری و پرورش زنبورهای عسل را دارد.

ایران با داشتن حدود ۴ میلیون کلونی زنبور عسل و میانگین تولید حدود ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم عسل از هر کندو توانسته است زمینه اشتغال زایی مناسبی را برای زنبور داران فراهم کند.

کاربرد عسل در درمان انواع بیماری ها و مرض ها

۱- درمان انواع بیماری های قلبی
۲- درمان بیماری های گوارشی
۳- درمان بیماری های رودوی
۴-درمان ضعف اعصاب و روان
۵-افزایش حافظه و تمرکز
۶-بهبود مشکلات کبدی
۷-درمان کلیه
۸٫درمان دیابت نوع ۱ و نوع ۲
۹-پیشگیری از گرفتگی های رگ های خونی
۹-رفع بیماری های چشم
۱۰-درمان و بهبود مشکلات ریوی
۱۱-بهبود زخم ها و عفونت ها
۱۲-درمان سوختگی
۱۳-جلوگیری از قطع عضو با عسل در افراد مبتلا به دیابت
۱۴- بهبود درد مفاصل
۱۵-بیماری های دهان و دندان
۱۶-مشکلات دندان
۱۷-افزایش شیر مادران
۱۸ پادزهر سم
۱۹-رفع حساسیت ها
۲۰- درمان بیماری های پوستی
۲۱-جلوگیری از پیری زودرس

جهت کسب اطلاعات جامع در این خصوص به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.