کشت خربزه در تربت جام

کشت خربزه کشت خربزه در تربت جام ابتدا توضیحی کوتاه درباره میوه شیرین و پرطرفدار خربزه ارائه می دهیم و بعد به طور مفصل به نحوه کشت آن در شهرستان تربت جام میپردازیم. خربزه در انواع مختلف خاک ها رشد می کند اما در خاک های اسیدی رشد نمی کند. خربزه به مقدار زیادی کلسیم […]

کشت خربزه

کشت خربزه در تربت جام

ابتدا توضیحی کوتاه درباره میوه شیرین و پرطرفدار خربزه ارائه می دهیم و بعد به طور مفصل به نحوه کشت آن در شهرستان تربت جام میپردازیم.

خربزه در انواع مختلف خاک ها رشد می کند اما در خاک های اسیدی رشد نمی کند.

خربزه به مقدار زیادی کلسیم ،ازوت ،پتاسیم و مقدار کمی اسید فسفریک نیاز دارد. مناسب ترین پی اچ برای رشد خربزه در خاک ۶ تا ۷ می باشد.

کشت خربزه دارای مقادیر قابل توجه ای ازت و پتاسیم می باشد ک ان ها را از خاک میگیرد خربزه دارای ساقه طویل و خزنده بوده و برگ های درشت ان به صورت متناوب در طول ساقه می روید .
قبل کاشت خربزه آب و هوای منطقه مورد نظر باید مورد بررسی قرار گیرد.

به این جهت است که خربزه در آب و هوای گرم تر بهتر رشد می کند. همینطور باید به سردی زمین قبل کاشت خربزه توجه کنید و باید بعد از اخرین سرما بهاره و بعد از خشک شدن خاک به کاشت خربزه اقدام نمایید.

کشت خربزه

هرچه شرایط آب وهوایی گرم تر باشد خربزه محصول بیشتری خواهد داد و طعم آن شیرین تر خواهد بود از طرفی در آب وهوای گرم ومرطوب خربزه رشد بهتری دارد; ولی میوه حاصل از آن مرغوب نبوده و بیشتر مورد حمله امراض خارجی قرار می گیرد.

در صورتی که موقع رسیدن میوه باشد و هوا ابری و بارانی بوده باشد خربزه کیفیت مطلوبی را نخواهد داشت خربزه را به صورت جوی و پشته ای می کارند فاصله هر جوی با جوی بعدی دو متر باید باشد.

قبل از کاشت بذر نهرها را پر از آب میکنند. پس از چندین روز که گذشت و رطوبت اضافی تبخیر شد بذر ها را در گودال ها می کارند و روی آن را با خاک میپوشانند. بعد از اینکه بوته های سبز شدن در مرحله ۲ تا ۳ برگی باید آنها را جدا کرد.

این به این معنی است که یک بوته قوی را انتخاب کرده و مابقی بوته ها را حذف میکنند, سپس برای اینکه بوته ها در معرض وزش باد قرار نگیرند اطراف آن را خاک می دهند.

بعد از ظهور اولین ساقه های فرعی وقتی که ساقه به طول ۵ تا ۱۰ سانتی متر رشد کردند ساقه اصلی را پس از برگ دوم قطع می کنند با این کار تمام گل های نر و ماده در ان ظاهر می شوند.

روش های حمل و نقل خربزه :

برداشت خربزه زمانی صورت میگیرد که میوه کاملا رسیده باشد البته اگر برای ارسال به شهر های دورتر باشد باید کمی قبل از رسیدن آن را برداشت کنند.

باید توجه داشته باشید که در موقع رسیدن میوه میزان مواد معدنی و قند موجود در آن بالا رفته و از طرفی میزان نشاسته در میوه کم می شود برای تشخیص کیفیت میوه خربزه شیرینی و بافت میوه را می سنجند.

خربزه را بعد از برداشت باید به سرعت به بازار عرضه کرد و نمی توان آن را در مدت طولانی در انبار ذخیره کرد.

بهترین و مرغوب ترین خربزه در شهرستان تربت جام

حالا می پردازیم به مشخصات شهری که بهترین و مرغوب ترین خربزه را در ایران کشت می کنند شهرستان تربت جام.

تربت جام شهرستانی است کوچیک که از سمت شمال شرق با کشور ترکمنستان و از شرق با افغانستان مرز مشترک دارد این شهرستان دارای ۱۴۰ هزار نفر جمعیت می باشد که در فاصله ۱۶۰ کیلومتری مشهد رضا واقع شده .

در این شهرستان ۹۰درصد محصول خربزه به روش مالچ پلاستیکی انجام می شود. بیش از ۳۵ درصد از مزارع خربزه تربت جام نیز به روش نشایی کشت می شود.

هر ساله برداشت خربزه در این شهرستان در تیرماه آغاز می شود و تا پایان شهریور ماه ادامه دارد. هفتصد خانوار در این شهرستان به واسطه کشت خربزه مشغول به کار می شوند.

تربت جام با ۴۵ هزار زمین زراعی و تولید سالانه بیش از ۳۰ نوع محصول زراعی و ۲۵ نوع محصول باقی یکی از قطب های کشاورزی در خراسان رضوی محسوب می شود.

با توجه به کمبود منابع آبی و پایین امدن سطح اب های زیرزمینی در این شهرستان بیش از ۹۵ درصد مزارع به روش های نوین آبیاری مجهز شده است ,کشت خربزه هم در مناطق بالا جام وهم پایین جام انجام می شود; لیکن بیشترین حجم کاشت این محصول در مناطق پایین جام بوده است .

وضعیت کشت خربزه در شهرستان تربت جام

۴۰ درصد از کشت مزارع خربزه در استان خراسان رضوی به شهرستان تربت جام اختصاص دارد.

این محصول تا کنون به کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین کشور آلمان صادر شده است به گفته مراد علی فرهادی کارشناس آب و خاک جهاد کشاورزی تربت جام میباشد.

هم اکنون آبیاری حدود ۶ هزار هکتار از مزارع خربزه تربت جام به صورت آبیاری تحت فشار انجام می گیرد که این روش مورد استقبال کشاورزان این منطقه قرار گرفته است; همچنین حمایت های دولت در باب دریافت تسهیلات مالی شاهد افزایش عملکرد این محصول در سال آینده خواهد بود .
وی افزود این محصول نسبت به محصولات بهاری و پاییزی به آب کمتری نیاز دارد.

نیاز آبی خربزه تربت جام حتی از محصولاتی مانند پسته ،چغندر قند کمتر بوده و با توجه به کمبود منابع آب در این منطقه به عنوان یک محصول با نیاز آبی کم مطرح است .

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام بیان کرده است که :

تربت جام با یازده هزار وهشتصدوپنجاه هکتار سطح زیر کشت خربزه رتبه نخست پهنه کشت و بیشترین تولید این محصول را در سطح کشور دارد.

وی همجنین افزود سطح زیر کشت خربزه در تربت جام امسال نسبت به سال گذشته به میزان ۱۵۰ هکتار کمتر شده است.متوسط برداشت خربزه از هر هکتار مزارع تربت جام ۲۰تن اعلام شده است .
از زمان فصل کاشت تا پایان برداشت این محصول در هر هکتار ۶۰ نفر مشغول به کار می شوند و این تاثیر مثبت این محصول در زمینه اشتغال زایی در این شهرستان بوده است به گونه ای که بیش از ۵۰۰ هزار نفر در این زمینه مشغول به فعالیت می باشند .

در اینجا اشاره ای کلی به مشکلات کشت خربزه در تربت جام می نماییم

یکی از مشکلات عمده که تاجران خربزه بعد از برداشت این محصول با ان مواجه هستند نحوه نگهداری و انبار کردن این محصول می باشد درجه حرارت انبار باید ۰ درجه و رطوبت ۸۰ تا ۹۰ درصد باشد .

جهت کسب اطلاعات جامع در این خصوص و همچنین در خصوص شهرستان تربت جام به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.