تربت جامدسته‌بندی نشدهفرهنگ تربت جامکشاورزی

طریقه کشت پسته در مناطق مختلف

کشت پسته

طریقه کشت پسته در مناطق مختلف

بخش کشاورزی بزرگترین مصرف کننده آب در کشور است

که با توجه به افزایش جمعیت و محدودیت منابع آبی در شهرستان تربت جام باید از تکنولوژی های روز جهت استفاده بهینه از منابع موجود سود برد از طرفی وضعیت فعلی که ما در مصرف آب کشاورزی داریم خیلی قابل قبول نیست.

چون خیلی بهره وری بالایی ندارد کشاورزی در استان خراسان رضوی به ویژه در شهرستان تربت جام وابستگی شدیدی به منابع آبی دارد و اکنون اصلاح شبکه های آبرسانی را باید بیش از بیش مد نظر قرار داده

در این شهرستان که شهری کم آب محسوب می شود محصولات کشاورزی زیادی کشت میشود.

از جمله خربزه هندوانه گوجه فرنگی خیار-بادمجان کدو سبز پنبه زعفران_سیب زمینی_پیاز_پسته ذرت_گندم_و…

اما در اینجا اختصاصا به کشت پسته در این شهرستان مرزی خواهیم پرداخت معمولا بر اساس تصویری که از گذشته وقتی نام پسته را می شنویم ذهنمان ابتدا به سمت استان کرمان و شهرهای مانند رفسنجان می رود

به هرحال پسته محصول اصلی و ناب این استان پهناور می باشد.هر محصولی شرایط آب وهوایی محصول خود را دارد تا بتواند به بهترین شکل خود به ثمر برسد.

کرمان آب و هوای گرم خشک و کویری دارد در عین حال محصولی عالی مثل پسته خندان دارد که به تمام دنیا این محصول را صادر میکند.

کشت پسته در تربت جام

تربت جام نیز از شرایط آب وهوایی علیرغم فاصله زیادی که با این استاندارد شباهت هایی دارد که باعث می شود بتواند به کاشت درختان پسته رو بیاورد یکی از این شباهت ها کم آبی این شهر می باشد.

خوشبختانه پسته جز محصولاتی می باشد که در شرایط سخت آب وهوایی می تواند دوام بیاورد البته مسئله مهم دیگر خاک است داشتن خاک نرم و یکسان نیز در این امر بسیار کمک کننده است که در زمین های کشاورزی تربت جام خاک نرم و مرغوب برای این محصول وجود دارد.

حال به طور اختصاصی به تمامی شروطی می پردازیم که یک زمین کشاورزی برای کشت پسته به آنها نیازمند است

خاک :

درخت پسته را به آسانی می توان در اغلب خاک ها با بافت و جنس گوناگون کاشت.

این درختان در زمین های شور هم طاقت و تحمل آن بهتر از سایر درختان میوه است اما در زمین های کم عمق سخت و سنگی نتیجه خوبی نشان نمی دهد.

بنابراین بهترین خاک برای تولید پسته خاک های شنی ولومی با زهکشی مطلوب و تهویه شده است در واقع هر چقدر عمق آن بیشتر و یکنواخت تر باشد رشد آن بهتر و تولید آن زیادتر خواهد بود.

احداث باغ های پسته در آب و خاک مرغوب با هدف تر و اقتصادی تر بوده و سود بیشتری برای کشاورزان دارد

شرایط آب وهوایی کشت پسته :

هر محصول کشاورزی زمانبندی مخصوص به خود را دارد در زمینه آبیاری سردی و گرمی وزش باد دارد اگر که در زمان نامناسب با وزش باد و بارش باران مواجه شود دچار خسارت جدی و جبران ناپذیری می شود.

اولین قدم برای احداث باغ های پسته شناخت دقیق از شرایط آب وهوایی منطقه می باشد و انجام هر نوع فعالیت باید با آگاهی از وضعیت اقلیمی مناطق صورت بگیرد

خسارت های زیادی که سرمای دیررس و سرمای زودرس مجازه در بعضی مناطق ایران به محصول پسته وارد می کند می طلبد که برای انتخاب مناسب و سازگار با مناطق مطالعه و بررسی دقیق اولیه به عمل آید.

بارندگی های بهاره یخبندان ها و وزش باد های گرم و خشک مانع از تلقیح می شود و رطوبت زیاد در طول فصل رشد باعث تشدید حمله و خسارت بیماری های قارچی می شوند.

وزش بادهای تند شدید نیز در تربت جام نهال های جوان تاثیر نامطلوبی می گذارد.

حال میخواهیم اقدام به کاشت نهال های پسته کنیم چه مراحلی را باید پشت سر بگذاریم

مراحل احداث باغ پسته و کشت پسته :

اولین مرحله آماده سازی زمین است

برای تمامی محصولات این اولین مرحله است. مرحله شخم زنی منظور از شخم زنی این است که تمام سطح زمین را با تراکم شخم عمیق زده و بعد از شخم زدن زمین را هموار و تسطیح کرد

و دومین مرحله تهیه نقشه باغ است

در این جا منظور از نقشه باغ مشخص کردن موقعیت خیابان های اصلی و فرعی مشخص کردن محل ایجاد تاسیسات ،محل حفر چاه قطعه بندی زمین

برای کشت ارقام مختلف و تعیین جهت کاشت ردیف درختان فاصله ردیف ها از همدیگر فاصله درختان روی ردیف و محل احداث بادشکن و استقرار درختان مورد توجه قرار می گیرد .

سومین مرحله آماده سازی و کاشتن بذر در زمین :

در زمین هایی با اب وخاک شیرین جوانه زده مورد نظر برای کاشت را پس از رسیدن به حد ظرفیت مزرعه در محل داغ آب زمین اصلی می کارند.

چنانچه بافت خاک مزرعه سنگین باشد عمق کاشت بذر بستگی به اندازه بذر دارد.

چهارمین مرحله چاله کنی کاشت نهال در خاک مرغوب برای کشت پسته

چاله هایی به عمق 40 سانتی متر و عمق 60 سانتی متر که جای کافی برای استقرار ریشه نهال داشته باشد ایجاد می گردد و در مناطقی که خاک ها به آلودگی دارد از کشت پسته با پایه خودداری می شود.

نهال را در چاله حفر شده قرار دارد و بعد از پر کردن گودال با مخلوط از خاک مرغوب و کود دامی خاک اطراف نهال را با پا می کوبد تا ذرات خاک به حد ممکن به همدیگر فشرده شده و ریشه را محکم نگه می دارند .پس از انجام این مقدمات باید به آبیاری اقدام کرد.

پنجمین مرحله نصب قیم می باشد

که برای نگهداری نهال و جلوگیری از خم شدن در مقابل باید نصب قیم الزامی می باشد .
اتصال قیم به نهال توسط نوار پهن صورت می گیرد این قیم باید حداقل باید برای 2 سال در کنار نهال قرار بگیرد.

مرحله ششم احداث بادشکن

این مرحله باید مناطقی که باد خیز هستند بسیار جدی گرفته شود در مناطق باد خیز که وزش باد تعادل اسکلتی درختان را به هم می زند و باعث خسارت می گردد.

مناسب ترین درخت بادشکن پراکنش گسترده و پوشش مطلوب کرده در زمان گرده افشانی می باشد همین مرحله پیوند

درختان پسته :سه روش پیوند برای پسته وجود دارد 1 پیوند لوله ای پیوند شکمی 3 پیوند اسکنه ای که پیوند لوله ای در حال حاضر کاربرد بیشتری دارد

آماده سازی پایه :آماده سازی پایه تهیه پیوندک را انجام عمل پیوند زدی

نسبت مناسب تعداد درختان نر به ماده :دورترین فاصله موثر برای گرده افشانی 20 متر می باشد .

جهت کسب اطلاعات جامع تر در این خصوص به سایت فرهنگی وخبری تربت جام مراجعه نمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا