عجیب ترین روش کشت پسته در تربت جام

کشت پسته طریقه کشت پسته در مناطق مختلف بخش کشاورزی بزرگترین مصرف کننده آب در کشور است که با توجه به افزایش جمعیت و محدودیت منابع آبی در شهرستان تربت جام باید از تکنولوژی های روز جهت استفاده بهینه از منابع موجود سود برد از طرفی وضعیت فعلی که ما در مصرف آب کشاورزی داریم […]

کشت پسته

طریقه کشت پسته در مناطق مختلف

بخش کشاورزی بزرگترین مصرف کننده آب در کشور است

که با توجه به افزایش جمعیت و محدودیت منابع آبی در شهرستان تربت جام باید از تکنولوژی های روز جهت استفاده بهینه از منابع موجود سود برد از طرفی وضعیت فعلی که ما در مصرف آب کشاورزی داریم خیلی قابل قبول نیست.

چون خیلی بهره وری بالایی ندارد کشاورزی در استان خراسان رضوی به ویژه در شهرستان تربت جام وابستگی شدیدی به منابع آبی دارد و اکنون اصلاح شبکه های آبرسانی را باید بیش از بیش مد نظر قرار داده

در این شهرستان که شهری کم آب محسوب می شود محصولات کشاورزی زیادی کشت میشود.

از جمله خربزه هندوانه گوجه فرنگی خیار-بادمجان کدو سبز پنبه زعفران_سیب زمینی_پیاز_پسته ذرت_گندم_و…

اما در اینجا اختصاصا به کشت پسته در این شهرستان مرزی خواهیم پرداخت معمولا بر اساس تصویری که از گذشته وقتی نام پسته را می شنویم ذهنمان ابتدا به سمت استان کرمان و شهرهای مانند رفسنجان می رود

به هرحال پسته محصول اصلی و ناب این استان پهناور می باشد.هر محصولی شرایط آب وهوایی محصول خود را دارد تا بتواند به بهترین شکل خود به ثمر برسد.

کرمان آب و هوای گرم خشک و کویری دارد در عین حال محصولی عالی مثل پسته خندان دارد که به تمام دنیا این محصول را صادر میکند.

کشت پسته در تربت جام

تربت جام نیز از شرایط آب وهوایی علیرغم فاصله زیادی که با این استاندارد شباهت هایی دارد که باعث می شود بتواند به کاشت درختان پسته رو بیاورد یکی از این شباهت ها کم آبی این شهر می باشد.

خوشبختانه پسته جز محصولاتی می باشد که در شرایط سخت آب وهوایی می تواند دوام بیاورد البته مسئله مهم دیگر خاک است داشتن خاک نرم و یکسان نیز در این امر بسیار کمک کننده است که در زمین های کشاورزی تربت جام خاک نرم و مرغوب برای این محصول وجود دارد.

حال به طور اختصاصی به تمامی شروطی می پردازیم که یک زمین کشاورزی برای کشت پسته به آنها نیازمند است

خاک :

درخت پسته را به آسانی می توان در اغلب خاک ها با بافت و جنس گوناگون کاشت.

این درختان در زمین های شور هم طاقت و تحمل آن بهتر از سایر درختان میوه است اما در زمین های کم عمق سخت و سنگی نتیجه خوبی نشان نمی دهد.

بنابراین بهترین خاک برای تولید پسته خاک های شنی ولومی با زهکشی مطلوب و تهویه شده است در واقع هر چقدر عمق آن بیشتر و یکنواخت تر باشد رشد آن بهتر و تولید آن زیادتر خواهد بود.

احداث باغ های پسته در آب و خاک مرغوب با هدف تر و اقتصادی تر بوده و سود بیشتری برای کشاورزان دارد

شرایط آب وهوایی کشت پسته :

هر محصول کشاورزی زمانبندی مخصوص به خود را دارد در زمینه آبیاری سردی و گرمی وزش باد دارد اگر که در زمان نامناسب با وزش باد و بارش باران مواجه شود دچار خسارت جدی و جبران ناپذیری می شود.

اولین قدم برای احداث باغ های پسته شناخت دقیق از شرایط آب وهوایی منطقه می باشد و انجام هر نوع فعالیت باید با آگاهی از وضعیت اقلیمی مناطق صورت بگیرد

خسارت های زیادی که سرمای دیررس و سرمای زودرس مجازه در بعضی مناطق ایران به محصول پسته وارد می کند می طلبد که برای انتخاب مناسب و سازگار با مناطق مطالعه و بررسی دقیق اولیه به عمل آید.

بارندگی های بهاره یخبندان ها و وزش باد های گرم و خشک مانع از تلقیح می شود و رطوبت زیاد در طول فصل رشد باعث تشدید حمله و خسارت بیماری های قارچی می شوند.

وزش بادهای تند شدید نیز در تربت جام نهال های جوان تاثیر نامطلوبی می گذارد.

حال میخواهیم اقدام به کاشت نهال های پسته کنیم چه مراحلی را باید پشت سر بگذاریم

مراحل احداث باغ پسته و کشت پسته :

اولین مرحله آماده سازی زمین است

برای تمامی محصولات این اولین مرحله است. مرحله شخم زنی منظور از شخم زنی این است که تمام سطح زمین را با تراکم شخم عمیق زده و بعد از شخم زدن زمین را هموار و تسطیح کرد

دومین مرحله تهیه نقشه باغ است

در این جا منظور از نقشه باغ مشخص کردن موقعیت خیابان های اصلی و فرعی مشخص کردن محل ایجاد تاسیسات ،محل حفر چاه قطعه بندی زمین

برای کشت ارقام مختلف و تعیین جهت کاشت ردیف درختان فاصله ردیف ها از همدیگر فاصله درختان روی ردیف و محل احداث بادشکن و استقرار درختان مورد توجه قرار می گیرد .

سومین مرحله آماده سازی و کاشتن بذر در زمین :

در زمین هایی با اب وخاک شیرین جوانه زده مورد نظر برای کاشت را پس از رسیدن به حد ظرفیت مزرعه در محل داغ آب زمین اصلی می کارند.

چنانچه بافت خاک مزرعه سنگین باشد عمق کاشت بذر بستگی به اندازه بذر دارد.

چهارمین مرحله چاله کنی کاشت نهال در خاک مرغوب برای کشت پسته

چاله هایی به عمق ۴۰ سانتی متر و عمق ۶۰ سانتی متر که جای کافی برای استقرار ریشه نهال داشته باشد ایجاد می گردد و در مناطقی که خاک ها به آلودگی دارد از کشت پسته با پایه خودداری می شود.

نهال را در چاله حفر شده قرار دارد و بعد از پر کردن گودال با مخلوط از خاک مرغوب و کود دامی خاک اطراف نهال را با پا می کوبد تا ذرات خاک به حد ممکن به همدیگر فشرده شده و ریشه را محکم نگه می دارند .پس از انجام این مقدمات باید به آبیاری اقدام کرد.

پنجمین مرحله نصب قیم می باشد

که برای نگهداری نهال و جلوگیری از خم شدن در مقابل باید نصب قیم الزامی می باشد .
اتصال قیم به نهال توسط نوار پهن صورت می گیرد این قیم باید حداقل باید برای ۲ سال در کنار نهال قرار بگیرد.

مرحله ششم احداث بادشکن

این مرحله باید مناطقی که باد خیز هستند بسیار جدی گرفته شود در مناطق باد خیز که وزش باد تعادل اسکلتی درختان را به هم می زند و باعث خسارت می گردد.

مناسب ترین درخت بادشکن پراکنش گسترده و پوشش مطلوب کرده در زمان گرده افشانی می باشد همین مرحله پیوند

درختان پسته :سه روش پیوند برای پسته وجود دارد ۱ پیوند لوله ای پیوند شکمی ۳ پیوند اسکنه ای که پیوند لوله ای در حال حاضر کاربرد بیشتری دارد

آماده سازی پایه :آماده سازی پایه تهیه پیوندک را انجام عمل پیوند زدی

نسبت مناسب تعداد درختان نر به ماده :دورترین فاصله موثر برای گرده افشانی ۲۰ متر می باشد .

کشت پسته

از گذشته تا کنون کاشت درخت پسته به منظور یک محصول پر درآمد، مورد توجه اکثر باغداران و کشاورزان قرار گرفته است.

معمولا بعد از کشت پسته، باید کشاورزان مدت نسبتاً طولانی صبر کنند تا بعد از چند سال ثمر دهی درختان پسته آغاز شود.

 توجه داشته باشید که طرز کاشت، آبیاری، سمپاشی، کوددهی و برطرف نمودن آفات پسته، در کیفیت محصول نهایی نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

در طی این مقاله مطالبی را در رابطه با نحوه کاشت و برداشت پسته مطرح خواهیم نمود پس در ادامه با ما همراه باشید.

کشت درخت پسته:

درخت پسته از جمله درختان مخصوص در مناطق گرم و معتدل به حساب می آید.

 در واقع رشد این درخت در مناطق سردسیر، امکان پذیر نخواهد بود، چرا که در برابر سرما های شدید استحکام نخواهد داشت.

 با توجه به این که ریشه های درخت پسته به طور کامل و عمیق در خاک فرو می رود؛ باید خاک آن  از قابلیت نفوذ مطلوبی برخوردار باشد تا ریشه ها توانایی نفوذ در آن را داشته باشند.

به طور معمول درخت پسته از ارتفاع نسبتاً کمی برخوردار است، پس بعد از کشت پسته تا به ثمر نشستن آن،چند سالی به طول می‌انجامد.

در هنگام کشت پسته، توجه داشته باشید که نهال ها از جنس نر و ماده با یکدیگر کاشته شوند؛تا امکان به ثمر نشستن درخت فراهم شود.

 برای انجام این کار باید در کنار هر ۱۵ تا درخت ماده،یک درخت پسته نر نیز کاشته شود.

 با توجه به اینکه نهال های نروماده ی پسته به راحتی قابل تفکیک نیستند، سعی کنید تعداد بیشتری نهال نر را برای برداشت محصول بیشتر بکارید.

زمان کاشت پسته:

با توجه به شرایط و موقعیت محیطی، می توانید بهترین زمان کشت پسته و تکثیر آن را تعیین نمایید.

بر اساس تحقیقات ثابت شده است که بهترین زمان کشت پسته،هنگامی است که نهال ها به خواب رفته اند.

 توصیه می شود در مناطق گرمسیری و مرطوب، کاشت درخت پسته در فصل پاییز انجام شود.

به طور کلی باید قبل از اینکه روزهای سرد و یخبندان فرابرسد، ریشه های درختچه با محیط و خاک پیرامون مطابقت پیدا نماید؛چون اگر این گونه نباشد، نهال از بین رفته و کاشت آن بی نتیجه خواهد بود.

برای برداشت محصول باکیفیت از درخت پسته، سعی کنید سالانه دو بار عملیات کود دهی را انجام دهید.

نحوه کود پاشی به این صورت است؛ که کود را در فواصل ۳۵ سانتیمتری از درختان خود در زیر خاک بپاشید.

طی مراحل کود باشی سعی کنید،کودهای حیوانی گوسفندی و گاوی را مورد استفاده قرار داده و این کار را در فواصل پاییز تا زمستان انجام دهید.

علاوه بر آن هنگام آبیاری درخت پسته، کود های شیمیایی فسفر و ازت را مورد استفاده قرار دهید. در این صورت نهال پسته شما مثمر ثمر خواهد بود.

کاشت پسته به روش گلدانی:

یکی از شیوه های کشت پسته روش کشت گلدانی آن است .

کشت پسته در این روش در داخل پلاستیک انجام شده و بعد از رویش اولیه نهال، به زمین اصلی انتقال می یابد.

در واقع بهترین زمان کشت پسته به صورت گلدانی، در فواصل تابستان توصیه می شود.

 یکی از مزایای کاشت نهال پسته گلدانی صرفه جویی در مصرف آب شناخته شده است.

در این شیوه ممکن است گلدان ها آزادانه در کنار همدیگر قرار بگیرند،سپس بعد از خیس شدن و نم بودن بذرها و ضدعفونی کردن آن ها ۲ تا ۳ عدد بذر در فاصله‌ی دو سانتی در خاک گلدان کاشته  شده و نهایتاً با ماسه یا خاک روی آنها را می پوشانند، مراقبتهای لازم انجام شود تا اولین رویش بذر پسته دیده شود.

از جمله فواید کشت پسته به روش گلدانی، علاوه بر صرفه جویی در آب. می توان به عدم محدودیت زمانی جهت انتقال و جابجایی گلدان ها،بالا بودن میزان محصولات  برداشتی.  راحتی و آسانی در مراحل انتقال نهال به خاک،می توان اشاره نمود.

مناطق مناسب کاشت پسته در ایران:

بهترین محیط جهت کشت پسته در ایران، مناطقی است که زمستان های نسبتاً سرد و از اسفند ماه. به بعد که فصل رویش و سبز شدن هست،دمای هوا به زیر صفر درجه نرسد و تابستان های نسبتاً گرمی دارد.

معمولاً پسته در اکثر نقاط ایران امکان رشد و رویش دارد. اما با توجه به تغییر و تحولات شرایط آب و هوایی، در سال های اخیر مناطقی. که قبلاً با هدف کشت پسته شناخته شده و مطلوب بودند. در حال حاضر برای کشت این محصول مساعد نیستند و برعکس اکثر مناطقی که قبلاً مساعد نبودند. در حال حاضر برای کشت پسته مطلوب واقع شده اند.

به طور مثال رفسنجان و دامغان که به عنوان کانون پست در ایران شناخته شده اند، در حال حاضر برای کشت پسته چندان مناسب نیستند. چرا که دمای هوا به میزان بسیار زیادی بالا رفته و سطح آب های زیرزمینی بسیار کم شده است.

 در نتیجه رطوبت نسبی هوا نیز در این مناطق چندان مطلوب نخواهد بود.

نحوه ی آبیاری درخت پسته:

درخت پسته از جمله محصولاتی است که به آبیاری هر روزه نیازی ندارد.

در واقع این محصول به آب کمی نیاز دارد، به همین خاطر  در اکثر مناطق گرمسیری و بیابانی طاقت داشته و رشد می‌کند.

 دوام درخت پسته در حدی است که در ماه هایی که بارندگی نیست،باز هم نیاز به آبیاری فراوان ندارد.

 به طور کلی آبیاری درخت پسته یک هفته در میان انجام شود مطلوب واقع خواهد شد.

سخن پایانی:

با توجه به شرایط اقلیمی و نحوه انتخاب چگونگی کشت پسته می‌توانید بهترین زمان کشت این محصول را مشخص نمایید.

معمولاً کاشت پسته در اکثر خاک ها، با جنس های مختلف امکان پذیر است.

 حتی در خاکهای شور و آهکی هم این درخت دوام داشته و تحمل آن از سایر درختان میوه بیشتر عنوان شده است.

 توجه داشته باشید که کاشت این درخت در خاک های کم عمق سنگی و سخت مثمرثمر نخواهد بود.

 معمولاً کاشته درخت پسته در خاکهای شنی و رسی که به صورت مطلوب تهویه شده است، توصیه می شود.

 این درخت برای رشد و میوه دهی به آبیاری فراوانی نیاز ندارد.

کاشت درخت پسته می تواند به عنوان یک منبع درآمد برای باغداران و کشاورزان محسوب شود. اما توجه داشته باشید که بعد از کشت پسته، تقریباً هفت تا هشت سال باید مراقبت های لازم. از این درخت انجام شود تا به مرحله برداشت محصول برسید.

جهت کسب اطلاعات جامع تر در این خصوص به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.