هارد و راهنمای خرید هارد SSD

هارد راهنمای خرید هارد SSD ابتدا تعریفی کوتاه و مختصر در مورد هارد ارائه می دهیم تا افرادی که اطلاعات کافی ندارند توجیه شوند همان طور که می دانید کامپیوتر از دو بخش تشکیل شده است سخت افزار و نرم افزار که هر کدام از این بخش ها وظایف ویژه خود را در کامپیوتر اعمال […]

هارد

راهنمای خرید هارد SSD

ابتدا تعریفی کوتاه و مختصر در مورد هارد ارائه می دهیم تا افرادی که اطلاعات کافی ندارند توجیه شوند همان طور که می دانید کامپیوتر از دو بخش تشکیل شده است سخت افزار و نرم افزار که هر کدام از این بخش ها وظایف ویژه خود را در کامپیوتر اعمال می کنند در مورد بخش سخت افزار به مجموعه ای از اجزای که کامپیوتر از آن تشکیل شده است سخت افزار می گویند که هارد نیز یکی از ان اجزا می باشد.

هارد را می توان اینگونه تعریف کرد :

محل ذخیره سازی اطلاعات در کامپیوتر ،موبایل ،لب تاپ،و هر وسیله ای که نیازمند ذخیره سازی اطلاعات می باشد می گویند.

زمانی که یک بخشی از سخت افزار شما به مشکل خواهد خورد باید به سراغ یک تعمیرکار حرفه ای که در زمینه سخت افزار فعالیت دارد مراجعه کرده تا او مشکل را از نزدیک برسی کند گاهی هم با یک دست کاری ساده مشکل حل می شود.

اما گاهی ممکن است وسیله یا قطعه مورد نظر سوخته باشد نیاز به تعویض آن باشد آن موقع شما باید اقدام به خرید قطعه جدید بکنید برای اینکه بدانید چه قطعه ای را تهیه کنید بهتر از قبل ازخرید کمی درباره آن تحقیق کنید.

سپس با مشورت تعمیرکار اقدام به خریداری کنید چرا که کامپیوتر دنیای بسیار بزرگ و پیچیده ای دارد واگر اطلاعات کافی درباره قطعات آن نداشته باشید به راحتی مورد سو استفاده افراد مختلف قرار می گیرد.

پس بهتر است قبل از خریداری حتما اطلاعات کافی را گردآوری کرده باشید از آنجایی که کامپیوتر دارای قطعات ریز و درشت بسیار است پیدا کردن قطعات آن نیز کاری دشوار بوده.

ما در اینجا قصد داریم در زمینه خرید هارد به طور اختصاصی به شما کمک کرده تا در هنگام خرید دچار سردرگمی نشوید :

فرض کنید برای خرید یک هارد به بازار مخصوص فروش لوازم یدکی و قطعات کامپیوتر می روید قطعا در انجا با جعبه هایی مواجه می شوید که پر از نوشته های نامفهوم است که جز سردرگمی برای شما کاربرد دیگری ندارد.

حتی ممکن است در نهایت بگویید این موارد اهمیت زیادی نداشته و برای من فقط سرعت و ظرفیت هارد مهم است بدانید اگر این طرز فکر شماست سخت در اشتباهید و فرصت یک خرید عالی و هوشمندانه را از خود گرفته اید خرید کردن یک اس اس دی به راحتی خرید کردن یک هارد دیسک نیست.

ما در اینجا الویت ها را برای شما مشخص می کنیم اولین موردی که باید به ان مشخص کنید فرم فاکتور می باشد چندین مدل از فرم فاکتور در بازار موجود می باشد بیشتر مدل هایی که مورد توجه خریداران می باشد مدل های ۲ونیم اینچی هستند

البته مدل هایی دیگری هم در بازار نیز موجود است ومورد خرید و فروش قرار می گیرد اما اینکه شما باید چه مدلی را انتخاب وخریداری کنید بستگی دارد به مادر برد لبتاپ یا دکستاپ.

در اینجا شما را با ۳مدل از مرسوم ترین فرم فاکتورها اشنا می کنیم :

۱ اس اس دی دو نیم اینچی ۲اس اس دی ام ۲ هر کدام از این مدل ها قابلیت ها و اندازه های گوناگونی دارند.

یکی از مواردی که در انتخاب کردن این مدل ها باید لحاظ شود سایز و اندازه هاست مدل های امروزی ام دو در اندازه ۲۲۴۰و۲۲۶۰و۲۲۸۰ می باشد که باید برای نحوه خواندن این مدل ها این نکته را بدانید.

دو عدد اول نشان دهنده عرض به میلی متر می باشد و دو عدد آخر هم طول به میلیمتر می باشد البته اکثر مادربردهای دسکتاپ می توانند هر سه اندازه را در خود نصب کنند ولی در مورد لب تاپ ها که معمولا تنها از یک اندازه پشتیبانی می کنند

باید دقت کرد به این جهت است که توصیه می شود قبل از خرید از درگاه پشتیبانی شده اطمینان حاصل نمایید.

لازم به تذکر است که مدل های کوچکتر ظرفیت و سرعت پایین تری دارند گزینه بعدی که در انتخاب مدل خود باید در نظر بگیرید سرعت و ظرفیت پایین تری دارند گزینه بعدی که در انتخاب مدل خود باید در نظر بگیرد سرعت و ظرفیت و همچنین قیمت می باشد.

در مورد سرعت باید حداکثر سرعت خواندن و نوشتن را تصریح کرد اعداد حداکثر سرعت خواندن و نوشتن متوالی که از سوی تولید کننده ها اعلام می شود ولی به حقیقت نزدیک تر است و می توان تا حدی به ان اعتماد کرد و در مورد ظرفیت انتخابی هم که وابسته به نیاز شما می باشد.

در صورتی که فقط و فقط نصب ویندوز و برنامه های اداری معمول روی اس اس دی را دارید یک مدل ۱۲۰ گیگابایتی هم برای شما کفایت میکند.

گیمر ها و ظرفیت هارد ها

ولی اگر گیمر هستید باید به دنبال مدل های با ظرفیت بالا بروید هم سرعت بیشتری دارد و از نظر قیمت گران تر می باشند ضمن اینکه اکثر تولید کننده ها سرعت مربوط را روی جعبه ها قید می کنند و برای یافتن سرعت واقعی باید به وب سایت ان ها مراجعه کنید و به سرعتی که روی جعبه نوشته شده حساب باز نکنید.

مساله دیگری هم که باید هنگام خرید به ان توجه کنیدطول عمر مدل خریداری شده می باشد

و همواره یکی از سوالاتی که در مقایسه هارد دیسک و اس اس دی ها مطرح می شود این است که کدام یک طول عمر کمتری دارد و چقدر از نظر زمانی دوام می اورند شما خود می توانید با توجه به نحوه ی کاری که از دستگاه می کشید و طول عمر تخمینی مورد نیاز خورد را محاسبه کنید و براساس ان مدل مناسب را انتخاب کنید.

در برخی از تجهیزات کامپیوتر مانند هارد دیسک ها این عدد در حدود یک تا ۲میلیون ساعت وگاهی هم بیشتر اعلام می شودد.

یکی از نکات مهم دیگر که در هنگام خرید باید به آن توجه داشت اپ
می باشد وقتی تصمیم به خرید یک حافظه اس اس دی می گیرد حتما با نمونه های گوناگونی مواجه می شوید که حجمشان اندکی متفاوت است.

این به این علت است که برخی از تولید کنندگان فضای تضمین شده ای را برای اوپ در نظر نمیگیرند و تصور می کنند که احتمالا درایو همراه یک فضای خالی را در دسترس خواهد داشت.

جهت کسب اطلاعات جامع تر دراین خصوص به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.