زندگینامه شیخ ابوذر بوزجانی

شیخ ابوذر بوزجانی ● مقبره شیخ ابوذر بوزجانی تُرْبَتِ‌ تربت جام یکی از شهرستان های واقع در خراسان رضوی است . اولین یافته های بدست آمده از شهرستان تربت جام مربوط به دوره کوتاه مدت اسلامی می باشد و در آن زمان ها این شهرستان مورد هجوم حکومت‌ هایی همچون عثمانی و مغول قرار گرفته […]

شیخ ابوذر بوزجانی

● مقبره شیخ ابوذر بوزجانی

تُرْبَتِ‌ تربت جام یکی از شهرستان های واقع در خراسان رضوی است .

اولین یافته های بدست آمده از شهرستان تربت جام مربوط به دوره کوتاه مدت اسلامی می باشد و در آن زمان ها این شهرستان مورد هجوم حکومت‌ هایی همچون عثمانی و مغول قرار گرفته است .

اما در حال حاضر با توجه به آخرین سرشماری هایی که صورت گرفته این شهرستان دارای ۹۵ هزار نفر جمعیت است و مساحتی بالغ بر ۸۱۸۴ متر مربع دارد .

نزدیک ‌ترین شهر ها به شهرستان تربت جام از جنوب ، شهر تایباد ، از شمال شهر فریمان می باشد . تربت جام امروزه به دلیل وجود عارفان و شاعرانی که از گذشته پرورش داده است دارای جایگاه عظیمی در نزد همگان می باشد .

دریای تفکر اینگونه از صوفیان و عارفان همانند دریای متلاطم و عظیم و قدرت تفکر آنان همچون آسمانی بی انتها بوده است. این عارفان و صوفیان که در تربت جام می زیستند عالمان ، دانشمندان ، حکیمان و هنرمندان و ریاضیدانان

زیادی را از جاهای مختلف کشور به سمت و سوی خود کشیده اند یا این بزرگان خود در این شهرستان متولد شده اند .

بنابراین همه می‌دانند که تربت جام شخصیت‌های بزرگی را در دامن خویش پرورش داده است که ممکن است در هیچ کجای دنیا این همه عالم و دانشمند و شاعر نامدار پرورش نیافته باشد یکی از این صوفیان بزرگ شیخ ابوذر بوزجانی می باشد,

که ما قصد داریم در این جا چشم همگان را بر روی میراث کهن و ارزشمند خویش که دارای ارزش زیادی است باز کنیم ، پس تا پایان ما را همراهی کنید .

● زندگینامه شیخ

(متوفی۳۷۰ه ق)
ابوذر بوزجانی در محله بوزجانیا به قولی بوژگان از توابع تربت جام کنونی متولد شده و در همانجا زندگی می کرد .
ابوذر بوزجانی از زاهدان کرّامی و شاعران پارسی گوی و صوفیانی است که در سده چهارم می زیسته است .

باید گفت که از زندگی وی اطلاعات و مطالب زیادی در دست نیست . اما یکی از اطلاعات درباره ایشان این که در بوستان زندگی می کرده است و با افرادی در رفت و آمد بوده می توان مطالبی را تا حد کمی جمع آوری کرد .
ایشان در زمان حیات خود دارای شهرت بوده و آنقدر شهرتش آوازه عام و خاص بود که از جای جای دنیا به دیدار ایشان می آمدند . گویا ایشان از بزرگان مشایخ متقدمین و از مشایخ پر آوازه خراسان بوده ؛

اما بنا بر دلایلی که مشخص نیست آثار و تالیفات ایشان از بین رفته است .
آنقدر ابوذر بوزجانی دارای شهرت و آوازه شده بود که پادشاه غزنوی از کدام آیه به همراه فرزند خردسال خود به نام محمود به دیدار بوزجانی رفت .

سبکتکین ، پادشاه غزنوی هنگامی که با فرزند خردسال خود به دیدار بوزجانی رفت و در آنجا مورد پند و اندرز بوزجانی قرار گرفت اما با وجود نصیحت‌ های درشت بوزجانی ، صحبت ‌هایش به دل محمود نشست .

در واقع درباره حال و احوال زندگی بوزجانی گفتند که وی چندین شبانه روز را در نیشابور در خانه دوستی از دوستانش به صورت ایستاده قرار داشت بدون اینکه چیزی را میل کند نماز بخواند یا لحظه را بنشیند ؛

درباره این حالت بوزجانی شیخ ژنده پیل او را غلبه تحیر گفته است .

● جایگاه بوزجانی در عرفان :

منابع مختلفی وجود دارد درباره اینکه گفتند روز جهانی در کرامات دارای جایگاه و مقام والایی بوده است .

در دانشنامه های صوفی گرایانه درباره اینکه ابوذر بوزجانی جزء شاعران صوفیان و از بزرگان مذهب محمد بن کرام سجستانی نیشابوری بوده ، زیاد صحبت شده و گفته اند

که اشعار اولیه او درباره تجربه های عرفانی اش بوده است . در سخنان افراد زیادی همچون محمدرضا شفیعی کدکنی درباره عرفانی بودن ابوذر بوزجانی اطلاعات زیادی در دست است که شما می توانید به منظور

آگاهی و اطلاعات بیشتر درباره زندگی ایشان آنها را مورد مطالعه قرار دهید .

● آرامگاه ابوذر بوزجانی :

سرانجام شیخ ابوذر بوزجانی در سال ۳۷۰ هجری قمری دار فانی را وداع گفت و در صحن مسجد جامع بوزجان به خاک سپرده شد . مقبره ایشان از دیرباز تاکنون مورد توجه مردم تربت جام بوده و به عنوان یک زیارتگاه آن را ملاقات می‌ کنند .

از آنجایی که ابوذر بوزجانی مورد اعتقاد سایر افراد قرار گرفته از جای جای کشور سختی راه را متحمل می شوند و از مقبره ایشان زیارت می کنند .
اصل عمارت بر روی آثار قدیمی مزار از گل و چینه ایجاد شده است ؛ اما توجه داشته باشید که نمای بیرونی این عمارت از آجر بوده و ساخت آن نیز به حالت ضربدری با استفاده از خشت خام و تقریباً به صورت

نیمه استوانه ای بر روی دیوار های جانبی ساخت و ساز شده است . اما دو ضلع طولی آن در قسمت جلو و عقب با استفاده از دو میل گرد آهنی مهار شده است .

پس از ورود به عمارت متوجه می ‌شوید که قبر وسط مربوط به ابوذر بوزجانی است که بر روی آن یک لوح قرار داده شده است و بر روی آن این عبارت حک گشته :

شیخ ابوذر بوزجانی بوزجانی در قرن چهارم هـ.ق زندگی می کرده است.

وی عالم به علوم ریاضی و تصوف بوده و قبر سمت چپ متعلق به همسر شیخ ابوذر بوزجانی (قدس الله سره) که معاریف و نیکان زمان خود بوده و در جوار حضرتش مدفون شده است .
در همان ابتدای ورودی به میدان شهر قدیم بوزجان در ضلع شمال شرقی و در وسط قبرستان قدیمی بر روی یک تپه ای با ارتفاع کم یک بنای آجری به عنوان مقبره ابوذر بوزجانی قرار دارد .

توجه داشته باشید که ایشان یکی از شاعران ، ریاضیدانان و عارفان بزرگ در عصر عثمانی و اوایل دوره غزنوی بوده است که به هنگام حیات خود دارای شهرت بسیاری بوده تا حدی که خواجه عبدالله انصاری وی را تحت ‌عنوان خداوند

کرامات ظاهر لقب داده است . در حال حاضر آرامگاه ایشان در شمال شهر قدیمی بزنجان واقع شده است .

به طور کلی مقبره این صوفی بزرگ شامل ایوان ورودی فضای داخلی ساده است که در دوره قاجار ساخته شده و ایشان در کنار همسر و یکی از مریدان خویش به خاک سپرده شده است . در واقع به دلیل خطر ساز بودن ، عمارت آن جمع آوری و در حال حاضر به شکل مقبره رو باز و حصار شده در آورده‌اند .

جهت کسب اطلاعات جامع دراین خصوص به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.