بهترین مناطق دیدنی و تاریخی تربت جام که باید به آنجا بروید

شهرستان تربت جام مناطق دیدنی شهرستان تربت جام شهرستان تربت جام یکی از شهرهایی است که به دلیل سبقه تاریخی خیلی زیادی که دارد اماکن دیدنی زیادی نیز دارد که بیشتر این مناطق جاذبه های دیدنی تاریخی هستند چون شعرا و عرفای زیادی در این منطقه زیست نموده اند بالطبع اماکن تاریخی زیادی هم از […]

شهرستان تربت جام

مناطق دیدنی شهرستان تربت جام

شهرستان تربت جام یکی از شهرهایی است که به دلیل سبقه تاریخی خیلی زیادی که دارد اماکن دیدنی زیادی نیز دارد که بیشتر این مناطق جاذبه های دیدنی تاریخی هستند چون شعرا و عرفای زیادی در این منطقه زیست نموده اند بالطبع اماکن تاریخی زیادی هم از آن ها به یادگار مانده است.

رباط جام

شهرستان تربت جام از دیر باز موقعیت ویژه ای در عرفان، هنر، شعر و … داشته است. موقعیت منحصر به فردی که از لحاظ جغرافیایی در آن واقع شده است و در میان دو شهر تاریخی هرات و نیشابور است

و همین امر سبب شده که این شهر به شدت تحت تاثیر علم و هنر این شهر قرار بگیرد این شهر در طول تاریخ نام های متفاوتی بر خود گرفته است

از جمله زاب، زام، بوژگان، پوچگان، جام و در نهایت هم تربت جام. بوژگان محل تولد دانشمند بزرگ ابوالوفا بوژگانی می باشد که مهندس و محاسبه گر معروف جهان می باشد.
در سده پنجم و ششم ه ق به دلیل آرامگاه شیخ احمد جام در این شهر نام آن به تربت جام تبدیل شد و کم کم نام بوژگان از زبان ها افتاد
شهرستان تربت جام که یکی از شهرهای استان خراسان رضوی می باشد مناطق دیدنی بسیار زیادی دارد که هر یک از آن ها از دیگری بهتر است و بسیاری از از مراکز دیدنی ریشه در تاریخ دارد.

مکان تاریخی رباط جام در شهرستان تربت جام

یکی از این اماکن تاریخی که اتفاقا در مرکز شهر هم واقع شده ات رباط جام می باشد.
در گذشته به ساختمان هایی که در کنار راه های عمومی و خارج از شهر قرار داشته است.

گفته می شده که رباط به مسافرخانه های قدیمی اطلاق می شده که حوض، آب انبار و چند اتاق به همراه حیاطی که اطراف او را اتاق مسافرین احاطه کرده بوده و این مسافرین یک یا چندین شب در این مسافرخانه استراحت می کردند و سپس به مسیر خود ادامه می دادند.
در زمان های گذشته به خصوص در اعصار اسلامی رباط های یا همان مسافرخانه ها در راه های اصلی و با فاصله های مشخصی ساخته می شدند که مسافران برای بر طرف کردن تشنگی و استراحت در آن جا اطراق می کردند .

در تربت جام هم رباط های بسیار زیادی وجود داشته که تنها یک رباط به یادگار مانده و امروز در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد و می توانند از مشاهده آن به دل تاریخ بروندو از آن لذت ببرند.

موقعیت رباط جام

رباط جام در قسمت جنوبی خیابان دکتر کوثری در مرکز تربت جام قرار گرفته که به شکل یک ساختمان با چهار ایوان ساخته شده است

هم اکنون درب ورودی آن از قسمت شمال است و سبک معماری که در آن به کار رفته است از عصر تیموریان می باشد .
ایوان هایی که در قسمت شمال و جنوب این بنا قرار دارند در نهایت به یک فضای وسیعی منتهی می شوند.
رباط جام از قسمت خارجی به وسیله یک سری برج ها محاصره شده که این برج ها در حقیقت پشتیبان و کمک دیوار ها می باشد.
فضایی که در داخل رباط می باشد شامل ایوان، ایوان چه ها، دالان ها بوده است و مصالح به کار رفته در آن آجر و گچ می باشد.
یکی از مهم ترین قسمت های این بنا قسمتی به نام شاه نشین است که در قسمت بالای هشتی در بخش ورودی غربی قرار دارد و همراه با تزیین درست شده است

همین طور فضای درونی بنا که مشتمل بر ایوانچه ها است ایوان های کوچکی که به اتاق ها می رسند نمای خارجی رباط جام به علاوه دیواراصلی سه برج هم دارد.

مقبره شاه قاسم انوار

مدفن شاه انوار در بیست و چهار کیلومتری شمال غربی شهرستان تربت جام قرار دارد روستایی که این مقبره در ان قرار دارد به نام لنگر مشهور و معروف است این مقبره محل دفن شاه قاسم از عرفا و صوفیه قرن هشتم ه ق است.

این مقبره یک نمونه آشکارا از روش معماری عصر تیموری می باشد که به دست امیر علی شیرنوایی درست شده و با وجود قراین و روایات تاریخی که وجود دارد.

در ابتدا از این محل به عنوان خانقا کار گرفته می شده و بعد از این که شاه قاسم دار فانی را وداع می گوید به مقبره او تبدیل می شود.

مسجد نور

مسجد نور بنایی است که در فاصله سه کیلومتری جنوب بزد قرار دارد
بزد روستایی است در نزدیکی شهر تربت جام که باغ ها و مناطق دیدنی فراوانی در خود جای داده است و مردم از روستاها و شهر تربت جام در اواخر هر هفته برای گشت و گذار و تفریح به این روستا هجوم می آورند.

کوه بزد در شهرستان تربت جام

این روستا کوه بزرگی به نام کوه بزد دارد که کوهنوردان از آن برای ورزش و گذراندن یک روز خوب استفاده می کنند و همه روزه افراد زیادی برای کوهنوری به آن جا سفر می کنند
مسجد نور در کنار این روستا و در نزدیکی این کوه قرار دارد که مسجدی کوچک و با دیوارهایی که از سنگ و گل ساخته شده است تداعی منظر می کند این بنا گرچه از لحاظ معماری ارزش زیادی ندارد

ولی محلی بوده که در نزد شیخ الاسلام احمد جام بسیار با اهمیت و ویژه بوده و ایشان وقت های خود را در این مسجد می گذرانده است.
مکانی پر از معنویت است و انسان که نزدیک این بنا می شود و پا در داخل آن می گذارد احساس آرامش می کند و روح انسان در آن آرام می گیرد.
در نزدیکی این مسجد چشمه ای وجود دارد که نام آن چشمه نیز چشمه نور است و آب آن در یک حوض بسیار زیبا و مسقف قرار میگرد و به احتمال خیلی زیاد این چشمه قنات مسجد قدیمی نور بوده ولی متاسفانه امروزه تقریبا ویران شده است.

مسجد شاه ملک

یکی دیگر از اماکن تاریخی و در عین حال اماکن دیدنی شهر تربت جام محلی است که به مدرسه شاه ملک مشهور است
معروف است که این مدرسه را امیر شاه ملک درست کرده و وفات این شخصیت را سال ۸۲۹ ه ق بیان کرده اند.

او یکی از امیران بزرگ و با نفوذ و پرقدرت درگاه تیمور بود و نام او در کتیبه ای که در شهر مشهد و در مسجد شاه وجود دارد به چشم می آید.
از این دانسته می شود که شاه ملک شخصی عادی و مسئولی معمولی نبوده بلکه بسیار انسانی تاثیر گذار و دارای جایگاه و موقعیت ویژه بوده.

اما به دلیل این که توجه زیادی به علم و تعلیم و تعلم داشته دست به ساخت مدرسه ای زده که این مدرسه به نام سازنده خود شهرت گرفته است.
و هم اینک نیز بعد از گذشت سال ها و قرن ها این محل همچنان مدرسه است و طلاب در این محل مشغول فراگیری قرآن و علوم دینی هستند.

جهت کسب اطلاعات جامع تر در این خصوص به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.