سوغات تربت جام و نگاهی بر تاریخچه شهرستان تربت جام

سوغات تربت جام سوغات تربت جام : سوغات یکی از موردهایی که هر فردی زمانی قصد سفر کردن دارد خیلی به آن اهمیت می دهد و شاید در سفر کردن یکی از محبوب ترین چیزها برای افراد سوغاتی هر منطقه و مخصوص همان شهر و دیار باشد. ایران دارای تمدن کهن و دیرینه ای است […]

سوغات تربت جام

سوغات تربت جام :

سوغات یکی از موردهایی که هر فردی زمانی قصد سفر کردن دارد خیلی به آن اهمیت می دهد و شاید در سفر کردن یکی از محبوب ترین چیزها برای افراد سوغاتی هر منطقه و مخصوص همان شهر و دیار باشد.
ایران دارای تمدن کهن و دیرینه ای است که موجب جذب گردشگری می‌شود و برای گردشگر ها بسیار جذاب است . به همین دلیل تنوع سوغاتی در ایران بسیار است .
در شهرستان تربت جام هم مانند سایر استان ها و شهرستان های کشورمان ایران که هر کدام سوغاتی و صنایع دستی خاص خود را دارند شهرستان تربت جام هم مستثنی از این مورد نمی باشد.
سوغات تربت جام بین گردشگران ایرانی و خارجی زبانزد است.
از مهم ترین سوغات شهر تربت جام زعفران ، خربزه ، چادر های سنتی ، می توان یاد کرد.
خربزه یکی از مهم ترین و معروف ترین سوغات تربت جام است. خربزه در انواع خاک ها رشد می کند به جزء خاک های اسیدی ،مناسب ترین خاک برای رشد خربزه خاکی است که حاوی کلسیم ،ازت ، پتاسیم مقدار

کمی اسید فسفریک و پی اچ ۶تا ۷ باشد.
زعفران یا زرپران هم جزء یکی از ادویه های گران قیمت و یکی از سوغات معروف استان خراسان می باشد .
اکثر شهرهای خراسان گیاه زعفران را کاشت و برداشت می‌کنند .
تربت جام هم یکی از شهرستانهای کاشت زعفران و پسته در جاهای مختلف است.

ریشه تاریخی این گیاه به ایران باز می گردد و در قرن بیست ویک ایران بیش از نود درصد زعفران جهان را تولید می کند و بزرگترین صادر کننده زعفران است.
با توجه به آب و هوای این منطقه رشد گیاهان دارویی مانند : گل محمدی ، زیره سبز ، گل گاو زبان ، تخم شربتی ، عناب ،سنجد و زعفران در این منطقه کشت می شود که بیشتر

در بخش های مرکزی ، پایین جام ، نصرآباد و بوژگان این شهرستان است.
وبا توجه به نزدیک بودن این شهرستان با مرز دوغارون و کشور افغانستان از شرق و کشور ترکمنستان از شمال شرق سبب صادر کردن این محصولات دارویی و اشتغال زایی برای جوانان این شهرستان شده است.

شهرستان تربت جام

شهر تربت جام یکی از شهرستان های خراسان رضوی است که فاصله آن با مشهد مقدس مرکز استان خراسان رضوی ۱۶۰ کیلومتر است.
نام هایی که در گذشته این شهرستان به آن شهر داشته : بوزجان ، بوزینگان ، ازم ، جام ، تربت جام بوده .جمعیت این شهرستان تقریبا۱۰۰۴۴۹ هزار است و مساحت شهرستان ۸۱۸۴ متر مربع است.
این شهرستان از شمال و جنوب با شهر های فریمان و تایباد همسایه است.
در شهر تربت جام اقوام گوناگون در کنار یکدیگر زندگی می کنند مانند: ترکمن ها ، اعراب ، بلوچ ،فارس ها می باشد .

اغلب مردم تربت جام فارسی زبان هستند به این شهر؛ شهر وحدت می گویند با وجود دو مذهب متفاوت اهل تشیع و اهل تسنن مردم این شهرستان بسیار با هم متحد هستن و دارای فرهنگ غنی و به فهیم و با فرهنگ بودن شهره دارند.

موسیقی در شهر تربت جام از جایگاه ویژه برخوردار می باشد مخصوصاً {دوتار} که یکی از سازهای اصیل و قدیمی مردمان این ناحیه است. برگرفته از آداب و رسوم گذشتگان دارد.

موسیقی آوازی شهر تربت جام از شاخه های مختلفی سرچشمه گرفته که (منظومه خوانی) ،(صلوات خوانی)، (دو بیتی خوانی) و….. می باشد.
رقص محلی و آیینی شهر تربت جام به نام (هتم) و (هپل بازی) و(چوب بازی) جز رقص های قدیمی که از گذشتگان تا به امروز نسل ب نسل یادگار به جا مانده.

از صنایع دستی تربت جام میتونم :

جق دوزی
قالی بافی
قالیچه بافی
کرباس بافی
جوال بافی
خورجین بافی
پلاس بافی
فرش بافی
بافتن دستمال
چادر شب
ساخت ظروف سفالی یاد کرد.
یکی از صنایعی که از شهر تربت جام به گردشگری دیگر صادر می شود قالی بافی آن است.

غذاهای محلی شهرستان تربت جام اشکنه، کمه جوش ، قورمه ، گوره ماست ،بلغور پلو ، رشته پلو با گوشت ، آش کشک ،آش خلوک ، آش زیربار، آش قره قروت ، کشک زرد نام برد.
یکی از چیزهای چشم نواز و جذاب مردم شهر تربت جام لباس محلی آن ها می باشد که نوع پوشش مردان تربت جام از یک ( مندیل) که بر روی یک ( کلاه قرص) قرار گرفته و بر روی سر گذاشته می شود

به علاوه لباسی به نام ( واسکت) یا (چهل تریزه) به تن و همچنین شلوارهای گشادی به پا می کنند که به آن (تنبان) می گویند‌.

در پوشش مردان کشاورز این ناحیه علاوه بر موارد ذکر شده ممکن است یک (شال کمر) در ناحیه کمر و یک (پتک) روی ساق پا هم استفاده می کنند.
کفش مورد استفاده آنان نیز ( گالش) نام دارد.

پوشش زنان این منطقه شامل :

یک (چارقد) به رنگ سفید است و یک دستمال سر که بر روی چارقد می بینند به نام (لچک) استفاده می کنند بعلاوه یک پیراهن دورچین زیبا که آن راهم به تن می کنند در پوشش لباس محلی خود استفاده می کنند.

از آثار تاریخی مهم شهر تربت جام می توان نام برد:

آرامگاه شیخ احمد جامی که یکی از عرفا و شعرای معروف این شهر و دیار است و قدمت این آرامگاه نزدیک با ۸۰۰ سال می رسد و مربوط به سده ۹ تا ۱۲ هجری قمری است که در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ به عنوان

یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ابوالوفا محمد بوزجانی :

ریاضیدان و ستاره شناس و موسیقی دان ایرانی یکی از مشهورترین دانشمندان مسلمان دوره اسلامی قرن چهارم به شمار می رود که نقش بزرگی در پیدایش و پیشرفت علم مثلثات و حساب و هندسه داشت
آرامگاه قاسم انوار از صوفیان بزرگ.او در بوزجان از توابع تربت جام فعلی زاده شده بود.
سنگ قبر صدوقی ( نادعلی)
مسجد زیر زمینی
مدرسه امیرشاه ملک
گنبد فیروز شاهی
گنبد خانه
مسجد خواجه عزیزالله
مسجد خانه نور
مسجد کرمانی
مسجد جامع نو
مسجد عتیق
برج علی آباد
رباط جام
رباط سمنگان
روستای ابدال آباد
ایوان
پل خاتون
قطعه فیض آباد
قطعه زور آباد
تپه گنج آباد
تپه صدرآباد
تپه جهانگیر آباد
باغ کشمیر که یکی از جاذبه های طبیعی در ۵۵ کیلومتری شمال شهر تربت جام است و از تپه های ماهور زیباو جنگل های پسته وحشی که جزء مناطق حفاظت شده می باشند.
و دیگر جاذبه های طبیعی شهر تربت جام (آبشار بردو) در روستای شوراب علیا و ( پلنگ آبه ) در ۲۰ کیلومتری جنوب تربت جام است .