شرحی بر روستاهای شهرستان تربت جام

روستاهای شهرستان تربت جام شهرستان تربت جام (روستاهای شهرستان تربت جام) شهرستان تربت جام: در شمال شرقی ایران و ۱۶۵ کیلومتری خراسان رضوی قرار دارد. این شهرستان به نام های مختلفی مانند بوزجان، پوچکان، زام، سام، تربت جام نامیده شده است. از زمان های قدیم جایگاه ویژه ای داشته است. از جایگاه تاریخی، فرهنگی، اجتماعی […]

روستاهای شهرستان تربت جام

شهرستان تربت جام (روستاهای شهرستان تربت جام)

شهرستان تربت جام: در شمال شرقی ایران و ۱۶۵ کیلومتری خراسان رضوی قرار دارد. این شهرستان به نام های مختلفی مانند بوزجان، پوچکان، زام، سام، تربت جام نامیده شده است. از زمان های قدیم جایگاه ویژه ای داشته است.

از جایگاه تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و بازرگانی زیادی برخوردار است. جمعیت آن بیشتر تسنن و ما بقی تشیع هستند. زبان آن نیز فارس است.

از شمال به شهرستان صالح آباد، از غرب به شهرستان فریمان، مشهد و زاوه، از جنوب به شهرستان تایباد و باخرز و از شرق با افغانستان و ترکمنستان متصل است.
اقوام مختلف دیگری نیز در این شهرستان ساکن هستند؛ که مهم ترین آنها ترکمن ها و عرب ها می باشند. همچنین اقوام دیگری به نام کاسب ها نیز در محله هایی از جمله کوچه کاسب ها، فلکه شهید مهایی و کوچه رنجبر زندگی می کنند.

موسیقی این شهرستان سابقه طولانی دارد؛ که دوتار مهم ترین ساز بین مردم این شهرستان است. از جمله مشهور ترین مقام های موسیقی شهرستان تربت جام مقام الله، نوایی ، کبک زری، جمشیدی و … می باشد.
عبدالله سرور احمدی ، پورعطایی، نورمحمد درپور از کسانی هستند که در نواختن دوتار چیره دست و ماهر می باشند. رقص محلی این شهرستان هتن یا هتم، هتل بازی و چوب بازی می باشد.

صنایع دستی زیبایی از جمله جقه دوزی، قالی بافی، حوله بافی و … را نیز دارد. دارای مکان های تاریخی چون مسجد نور روستای بزد، پل خاتون، آرامگاه شیخ احمد جام، تپه سراب و … را نیز در دل خود جای داده است.

خربزه، زعفران، جو و گندم از تولیدات این شهرستان و غذای محلی آن کشک زرد، اشکنه، قوروت و … می باشد.

مکان های دیدنی شهرستان تربت جام

مکان های دیدنی شهرستان تربت جام:

این شهرستان دارای مکان های دیدنی و تاریخی زیادی است.

از جمله این مکان ها می توان موارد زیر را نام برد :

۱- آرامگاه شیخ احمد جام: در شمال غربی و در کنار مقبره و مسجد خواجه عزیزالله شهرستان تربت جام قرار دارد. این آرامگاه از بخش های مختلفی تشکیل شده است‌.

این بخش ها بدین شرح: مسجد کرمانی، مقبره شیخ احمد، گنبد سفید، ایوان، گنبد فیروز شاهی و … می باشند.

۲- مسجد نور: در سه کیلو متری جنوب روستای بزد قرار دارد. دارای دیوارهای سنگی و گلی است. در ضلع جنوبی مسجد چشمه ای به نام قرار دارد. که آب آن وارد حوض سر پوشیده ای که در آنجاست می شود.

۳- رباط سمنگان: کاروانسرای سرپوشیده ای است که در سمت جنوبی آن فضای بازی است که بارانداز می باشد. دارای اتاق هایی است که شکل این اتاق ها مبیانگر این است که رباط سمنگان متعلق به دوران تیموری یا صفوی می باشد.

۴- رباط جام: بنایی چهار ایوانی است که در سمت جنوبی خیابان کوثری شهر تربت جام قرار دارد. و جزء آثار معماری دوران تیموریان است. زیبا ترین عنصر معماری آن محراب گچ بری از هنرهای قرن ۸ هجری است.

۵- مسجد زیر زمینی: آخرین بنا در مجموعه مزار شیخ احمد جام است. این مسجد دارای دو بخش زمستانی و تابستانی است که مسجد زیرزمینی زمستانی در پایین ترین سطح معابر قرار دارد .

۶- باغ کشمیر: در ۵۵ کیلومتری شمال تربت‌ جام واقع شده است. یکی از ذخیره گاه های پسته به حساب می آید. از تپه ماهورهای زیبا تشکیل شده است.

۷- سنگ قبر صدوقی: این سگ قبر در شمال غربی مرقد شیخ الاسلام قرار دارد. جنس آن از سنگ خارا و بر روی آن‌ تزئیناتی مانند نقوش گیاهی و مقرنس های ظریف و عباراتی به خط نسخ روی آن نوشته شده است.

۸- گنبد فیروز شاهی: در ضلع غربی شیخ جام قرار دارد و به آن مشرف است. چهار ایوانی بوده و بر بالای آن گنبدی به رنگ فیروزه قرار دارد. معروف به گنبد سبز است.

روستای ابدال آباد تربت جام

روستای ابدال آباد تربت جام: روستایی در خراسان رضوی که در ۴۰ کیلو متری شمال غرب تربت جام و در دهستان بالا جام قرار دارد. دارای کوهستان وسیع و ارتفاعات به هم چسبیده می باشد. این روستا معروف به بهشت تربت جام است.

و از اصلی ترین تفرجگاه های منطقه تربت جام به حساب می آید. بخش بزرگی از این روستا را باغ های آن تشکیل می دهند. همچنین آبشارها، رودخانه ها و چشمه های آن جلوه زیبا و خاصی به روستا بخشیده است.

بیشتر کسانی که به روستای ابدال آباد سفر می کنند به خاطر کوه نوردی و کوه پیمایی است. اما متاسفانه برای
توسعه گردشگری در این روستا هیچ برنامه و اقدامی صورت نگرفته است.

این روستا در ۳۵ کیلو متری جاده فریمان به تربت جام قرار دارد. مسیر رودخانه و میوه های جنگلی مانند تمشک و همچنین تخته سنگ های زیبا مناظر زیبایی را در این روستا به وجود آورده است‌.

توسعه این روستا نیازمند مشارکت نهاد های خصوصی ، آژانس های مسافرتی و جوامع بومی می باشد.

مهم ترین قابلیت های این روستا :(روستاهای شهرستان تربت جام)

آداب و رسوم، پوشش، غذا، گردشگری، طبیعت بی نظیر و… می باشند. ابدال آباد به معنی مردمان نیکو و شریف می باشد.

ویژگی های این روستا باغ های میوه مخصوصا گیلاس، آلو ، آلبالو، آبشار ها، رودخانه های پر آب و چشمه های زیبا می باشند. وجود کوه های بهم چسبیده، قله های سر به فلک کشیده هر گردشگری را به خود جذب می کند.

روستای رونج تربت جام

روستای رونج تربت جام: رونج یکی از روستاهای شهرستان تربت جام خراسان رضوی است. آبشار رونج ، باغ های سرسبز آن، آب و هوای کوهستانی و طبیعت بکر و زیبای آن جزء مناطق دیدنی و جذاب این روستا می باشد.

علاوه بر آن در این منطقه خوش آب و هوا چندین چنار کهنسال و چشمه خود نمایی می کند. روستای رونج جزء زیبا ترین روستاهای تربت جام محسوب می شود.

که همه ساله به خاطر طبیعت کوهستانی و آبشار زیبایش پذیرای گردشگران زیادی است. آب حاصل از ذوب شدن برف کوه ها و چشمه سارهای کوهای رونج دو آبشار زیبا را ایجاد کرده است.

به همراه درختان بلند و آب و هوای خنک باغ های سرسبز منطقه بسیار زیبایی را به وجود آورده اند. در نزدیکی آبشار چند آسیاب آبی وجود دارد که مردم در زمان های قدیم از انرژی آب برای آسیاب کردن محصولات استفاده می کردند.

این روستا به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه کوهستانی آب و هوای دلپذیری در فصل بهار و تابستان دارد. دارای باغ های میوه هایی چون آلبالو، انگور، گلابی، انار و… می باشد.

همچنین درختان گردو ، بادام و زعفران نیز در این روستا کشت می شود. آبشار رونج که یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان تربت جام می باشد در ۲۳ کیلومتری جاده تربت جام به مشهد قرار دارد.