مهم ترین خطرات ویروس(کرونا)covid 19 برای بدن انسان

ویروس(کرونا)covid 19 مهم ترین خطرات ویروس(کرونا)covid 19 برای بدن انسان اگر شما در دور افتاده ترین و گمشده ترین جزیره افریقایی زندگی کنید بی شک و یقینا نام کرونا ویروس جدید یا کووید ۱۹ (covid 19) را شنیده اید و یا خدایی ناکرده با این بیماری خطرناک دست و پنجه نرم کرده باشید. در این […]

ویروس(کرونا)covid 19

مهم ترین خطرات ویروس(کرونا)covid 19 برای بدن انسان

اگر شما در دور افتاده ترین و گمشده ترین جزیره افریقایی زندگی کنید بی شک و یقینا نام کرونا ویروس جدید یا کووید ۱۹ (covid 19) را شنیده اید و یا خدایی ناکرده با این بیماری خطرناک دست و پنجه نرم کرده باشید.

در این مقاله این قصد رو دارم که اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با این ویروس(کرونا)covid 19 به شدت خطرناک برای شما ارائه بدم تا هر جا حرفی و سخنی در رابطه با کووید ۱۹ پیش آمد شما در آن جمع بیشترین و کاملترین اطلاعات رو داشته باشید و ارائه بدین.

اول از همه این مطلب رو آویزه گوشتان کنید که کووید ۱۹ خطرناک ترین و کشنده ترین ویروس در جهان نیست بلکه از اون خطرناک تر هم هست اما کووید ۱۹ یکی از خطرناک ها است.
اول از همه این مطلب رو بدونید که نام بیماری تنفسی که این روز ها کل دنیا با اون درگیر هست کرونا ویروس نیست بلکه کووید ۱۹ میباشد.

حالا کرونا ویروس چیست؟

کرونا ویروس یک ویروس واحد نیست بلکه خانواده ی بسیار گسترده ای از انواع ویروس ها است که مطمئنا با بعضی از آنها آشنا هستید یا با آن ویروس ها سروکار داشته اید.

این خانواده گستره ویروس های متعدد و زیادی را از جمله سرماخوردگی ساده، و بیماری های خطرناک تری مانند سارس یا مرس و کووید ۱۹ که بحث روز دنیای مدرن است شامل میشود.

خانواده کرونا ویروس دومین خانواده پر خطر و به کام مرگ کشانده ترین ویروس در دنیا می باشند.

خانواده کرونا ویروسی در دهه ۱۹۶۰ کشف شدند و مطالعات گسترده ای تا مدت ۲۰ سال بر روی آنها انجام شده یعنی تا سال ۱۹۸۰٫

جدید ترین و خطرناک ترین ویروس از این خانواده ویروسی و دشمن انسان کووید ۱۹ میباشد که اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین پیدا شد

و در مدت کوتاهی سراسر جهان را فرا گرفت و خیلی از افراد را به کام مرگ کشاند و از مرز ۳ میلیون نفر در جهان هم گذشت.

دلیل اصلی اینکه کووید ۱۹ واقعا خطرناک است این بوده که این بیماری دقیقا شش ها و دستگاه تنفسی انسان را دچار اختلال و آسیب میکند و تا حدودی می تواند دستگاه تنفسی شخص مبتلا به ویروس را فلج کند.

علائم این ویروس خطرناک بسیار گسترده و متعدد هست که واقعا پزشکان را از شناخت کافی باز داشته است و پزشکان مانده اند که با این ویروس چه کنند چون هر روز در نقابی جدید ظاهر میشود و روز به روز انواع مختلف و جدیدی برای آن جهش می یابد. افریقایی، انگلیسی، معمولی، ایرانی، سگی

همه این ها انواع کووید ۱۹ حاکی از آن است یعنی این را نشان میدهد که تا چه حد این ویروس خطرناک و ناشناخته است.

علائم کلی و همه گیر آن :

تب، عطسه، سرفه، تنگی نفس است ولی جدیدا فلج شدن یا کمرنگ شدن حس بویایی نیز به آن اضافه شده است. اما علائم این ویروس تنها به چند مورد بالا ختم نمی شود بلکه یک سری علامت هستند که کمتر دیده میشوند ولی حاکی از کووید ۱۹ هستند.

درد عضلانی، تولید خلط، گلو درد، ناچشایی و سرخی چشم از جمله نشانه‌های کمتر معمول آن هستند. البته بعضی افراد هستند که علائم کووید ۱۹ در آن ها مثل سینه پهلو شدت یا فلج شدن برخی اندام ها نمایان شود.

البته که مرگ و میر کسانی که به این بیماری مبتلا می شوند چندان هم بالا نیست بلکه مابین ۱دصد تا ۵ درصد است البته این امار هم میتواند بسته به سن یا توان بدنی شخصی سازی شود.

راه های انتقال ویروس(کرونا)covid 19

اساسی ترین و بیشترین روش انتقال و همه گیر شدن کووید ۱۹ از طریق عطسه و قطرات تنفسی است که از طریق هوا جا به جا میشوند و شخص جدیدی را به عنوان قربانی انتخاب میکند.

پس مهمترین روش برای جلوگیری از انتقال این ویروس این است که ماسک بزنیم و از افراد دورتر بایستیم و فاصله اجتماعی و زدن ماسک را جدی بگیریم تا خدایی ناکرده خودمان یا عزیزانمان را دام این قاتل نیندازیم.

البته نباید شستن دست ها به صورت مکرر را در جلوگیری از ابتلا به ویروس و البته انتقال آن نادید و بی فایده قلمداد کرد.

چند رو طول میکشد تا کرونا نمایان شود :

معمولا و اکثرا علائم این ویروس حاد تنفسی مابین ۲ روز تا ۱۴ روز نمایان میشود. پس اگر بعد از ۱۴ روز خبری از هیچ گونه علامتی نبود غالبا شما سالم هستید.

منشا و دلیل اصلی ویروس(کرونا)covid 19 چیست؟

گمانه زنی های زیادی در رابطه با اینکه واقعا چه چیزی سر منشا و شروع این ویروس خطرناک بوده است وجود دارد اما قویترین این احتمال ها این است که کووید ۱۹ از حیوانات شیوع پیدا کرده است آن هم حیواناتی که برای غذا فروخته شده اند.

حالا چرا این دلیل را برای شیوع کووید ۱۹ بیان کرده اند؟

چون اولین نفراتی که به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده اند کارگرانی بودند که در بازار غذا های دریایی مشغول به کار بودند. چون بیشتر از بقیه با حیواناتی مانند خفاش ها و پولک پوست ها در ارتباط بودند.

اما هنوز هم برخی این احتمال را تکذیب می کنند چون اصولا سوپ خفاش چندان هم در چین مرسوم نیست اما مطالعات نشان داده که خفاش یکی از مظنونین انتشار کووید ۱۹ هست اما باز هم مطالعات گسترده ای در حال انجام است که واقعا دلیل اصلی شیوع اولیه ویروس حاد تنفسی کووید ۱۹ چیست؟

ضرر هایی که ویروس کووید ۱۹ بر کل دنیا زد چه بود؟

بگذارید لیست کوتاهی از برخی از ضرب را برایتان تهیه کنم:

۱- لغو شدن همایش نمایش گوشی های تلفن های همراه در بارسلونا که یکی از مهم ترین رویداد های دنیای ارترونیک بود.

۲- ضربه زدن به شرکت اپل : بسیاری از محصولات شرکت اپل در کارگاه های تولیدی در چین ساخته میشود و این ویروس حاد تنفسی یعنی کووید ۱۹ باعث شد تا با کاهش تولید محصولات شرکت اپل سود این شرکت بزرگ پایین بیاید.

۳ – شرکت هواپیمایی سنگاپور اعلام کرده است که به دلیل کاهش تقاضا سفرهای هوایی باید پرواز های خود را خصوصا در منطقه خاور دور کاهش دهد و این یعنی کاهش سود.

۴- بسته شدن مرز ها بر روی ایران : با خبر رسیدن کرونا به کشور ایران کشور های عراق، ترکیه، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، اردن و کویت مرز های خود را بر روی ایران بستند.
حوادث و ضرر های اقتصادی و از همه مهم تر جانی به این چند مورد ختم نمیشود بلکه بسیار گسترده تر از این حرفاست.

کرونا در شهر خودمان یعنی تربت جام

با گذشت چند ماه از همه گیری کووید ۱۹ در چین و دیگر کشور های آسیایی و ورود ویروس حاد تنفسی کووید ۱۹ به ایران تربت جام هم کم کم اولین مورد مبتلا به کووید ۱۹ خود را ثبت کرد و این شروعی بود بر افزایش روز افزون آمار مبتلایان در این شهر کوچک.

تقریبا هر روز نام یکی از عزیزان را به علت مرگ در اثر کووید ۱۹ میخوانند.

بار ها وبار ها وضعیت رنگ بندی تربت جام از سفید به قرمز رسیده و باز برگشته است به دنبال آن برخی کسب و کار ها تعطیل شدند و دوباره بازگشایی شدند و قطعا به خانواده ها و کسب و کار های زیاده صدمه وارد شد و آسیب دید.
در حال حاضر وضعیت تربت جام پس از ۱ دوره ۲۰ روزه قرنطینه در وضعیت زرد قرار دارد و باز هم جای امید وجود دارد که وضعیت تربت جام و کل دنیا به حالت عادی و عادی یعنی سفید باز گردد.
دوستان عزیز بار ها و بار ها این شعار از شبکه ها پخش شده است که کرونا قربانیان خود را انتخاب نمیکند بلکه این خود ما هستیم که کووید ۱۹ را برای خود و عزیزانمان به ارمغان می آوریم

یا نشستن و ضدعفونی کردن مکرر دست ها یا نزدن ماسک در مکان هایی که به ظاهر بی خطر هستند ولی در باطن پر خطر هستند و تجمعات بیش از حد و حضور زیاد در اجتماع.

جهت کسب اطلاعات جامع تر در این خصوص به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.