آیا عجایب هفتگانه جهان را از این زاویه دیده بودید؟

عجایب هفتگانه عجایب هفتگانه اهرام ثلاثه مصر حتی اگر شما به موضوعات تاریخی و آثار باستانی علاقه ای نداشته باشید باز هم تصاویر این اهرام صد درصد برای شما جالب است. جالب است بدانید که عجایب هفتگانه به ۲ دسته تقسیم می شود : ۱٫عجایب هفتگانه قدیم ۲٫عجایب هفتگانه جدید اهرام ثلاثه مصر یکی از […]

عجایب هفتگانه

عجایب هفتگانه

اهرام ثلاثه مصر

حتی اگر شما به موضوعات تاریخی و آثار باستانی علاقه ای نداشته باشید باز هم تصاویر این اهرام صد درصد برای شما جالب است.

جالب است بدانید که عجایب هفتگانه به ۲ دسته تقسیم می شود :

۱٫عجایب هفتگانه قدیم
۲٫عجایب هفتگانه جدید

اهرام ثلاثه مصر یکی از عجایب هفتگانه دوران باستان است و مطلب جالب تر اینکه این ۳ هرم تنها بازمانده از عجایب هفتگانه جهان باستان هستند و جز این اهرام ۶ عجایب دیگر از بین رفته اند.

متاسفانه بسیاری از باستان شناسان و محققین بر این باورند که در تک تک سنگ های این اهرام راز های نهفته ای وجود دارد.

عجایب هفتگانه

مجسمه بزرگ ابوالهول

مجسمه بزرگ ابوالهول بزرگ ترین مجسمه ساخته شده از ابوالهول موجودی که ترکیبی از انسان و پیکر شیر مانند است. پوشش سر آن بسیار شبیه به زنان مصری است.
این مجسمه بسیار بزرگ در شهر جیزه مصر ساخته شده و داستان های زیادی درباره ی این غول عظیم الجثه وجود دارد.
مصریان باستان ابوالهول را مظهر آفتاب میخواندند و روایت میشود که غولی بوده است که هرکس به سوالات پاسخ درست نمی داده جان او را می گرفته.
این مجسمه یکی از محدود مجسمه های بسیار قدیمی که بخش اعظمی از اون سالم مانده اما قطعا تخریب و خسارت زیاده داشته که تا الان بر جا مانده.

هرم بزرگ جیزه

بزرگترین و قدیمی ترین هرم از مجموعه سه تایی اهرام مصر؛ هرم بزرگ جیزه یا خوفو نام دارد ( یا به عبارتی خئوپس) تعداد زیادی از مردم بر طبق افسانه ها بر این باورند که این هرم عظیم الجثه آرامگاه پادشاه بزرگ مصر خوفو بوده است. (مربوط به دودمان چهارم مصر می شود.)

ارتفاع این هرم صد و چهل و شش متر است و تا چندی پیش بلندترین بنای ساخته شده توسط بشر محسوب میشد.

یک مطلب بسیار جالب (عجایب هفتگانه)

بسیار جالب است بدانید که:پوشش خارجی اهرام از سنگ آهک ساخته شده است؛ و سطح آن کاملا صاف ساخته شده است اما به دلیل شرایط آب و هوایی با جنگ ها تخریب شده

و این ناهمواری هایی که شما مشاهده میکنید در واقع سطح زیرین سنگ های آهکی بوده است که به مرور زمان تخریب شده است.

به طور حتم یکی از عجیب ترین مسئله ها روش ساخت این اهرام غول پیکر آن هم در چهار هزار سال پیش که هیچ امکاناتی بوده است.

و نظریه های خیلی زیادی از جمله کمک کردن آدم فضایی ها تا بنایی از آسمان آمده اما مهم ترین این نظریه ها این است مراحل :

جداسازی و برداشتن و سپس کشیدن تا پای محل ساخت مقبره و سپس بالا بردن و در آخر گذاشتن در سر جای خود.
در این هرم بزرگ جیزه یا خوفو کاشفان و باستان شناسان ۳ اتاق کشف کردند. بالاترین آن ها متعلق به پادشاهان و وسطی مربوط به ملکه و در عین ناباوری اخرین اتاق ناتمام باقی مانده.

احتمال میرد این اتاق قرار بوده برای فرزند فرعون خوفو ساخته شود.همچنین راهروها و دالان‌هایی با اندازه بسیار کوچک که فقط برای عبور ربات‌های کوچک خوب است کشف شده‌ اما هنوز هم کاربرد بسیاری از این راهروها و اتاق‌ها ناشناخته و معما باقی مانده‌است.
قدمت این بنای عظیم بیش از ۴۰۰۰ سال است.

باستان شناسان بر این باورند که این بنای فوق عظیم در طی ۲۰ سال ساخته شده و مانند آن اما در اندازه های کوچکتر ۱۰ هرم دیگر در اطراف قاهره مصر وجود دارد.
ورودی اصلی این هرم در ضلع شمالی قرار دارد. و اطلاعات زیادی راجع به داخل این هرم وجود ندارد زیرا تقریبا کامل غارت شده است.

اتاق پادشاهی

این اتاق یک مکعب کامل است و ارتفاع آن ۱۰ متر است و بالاتر از مرکز هرم ساخته شده است. جنس سنگ های آن کاملا از گرانیت هست؛ کاملا برش خورده و صیقل داده!!! وزن سنگ های اتاق پادشاه حدود ۴۰۰ تن میباشد.

اتاق ملکه

در ابتدای ورودی این اتاق یک راهروی بسیار بسیار باریک وجود دارد که فقط یک ربات کوچک قابل دسترسی است و برای عکس برداری در سال ۱۹۹۳ توسط یک دانشمند آلمانی از یک ربات کوچک استفاده شده است.
در این هرم بسیار بزرگ یک گالری بزرگ وجود دارد که ارتفاع آن حدودا ۹متر میرسد و در انتهای آن سوراخی وجود دارد که به اتاق هایی دیگر منتهی میشود.
در بالای این گالری با ارتفاع ۹ متری یک حفره ی سی متری وجود دارد که به اتاق هایی راه دارد که به گفته کاوشگران ژاپنی هیچ یک از اتاق ها شبیه به آن نیست. اتاقک های مخفی کشف جدید کاشفان و باستان شناسان حاکی از وجود اتاق های مخفی است که تا امروز به ظاهر مخفی باقی مانده بودند.

بنظر میرسد این اتاق های خالی برای گذاشتن فاصله بین سنگ ها و جلوگیری از فروپاشی آن باشد اما آیا واقعا دلیل اصلی این است؟!

یک حقیقت جالب (عجایب هفتگانه)

سنگ هایی که برای استفاده در این بنا در ۴۰۰۰ سال پیش به کار گرفته شده اند به اندازه ای زیاد هستند که بتوان با آن ها دور تا دور فرانسه دیواری به ارتفاع ۱۰ فوت و ضخامت ۱ فوت کشید.
توجه کنید که اهرام مصر همگی نوک تیز نیستند بلکه سطحی صاف و مسطح داشتند؛ مانند هرم پلکانی جوزر که مربوط به سلسله سوم مصر است ( اهرام ثلاثه مربوط به سلسله چهارم هستند.)

راز چگونگی ساخت اهرام

مصریان باستان در هیچ سنگ نگاره ای مطلبی راجع به چگونگی ساخت یا چگونگی حمل سنگ ها نزاشتند همین دلیلی شده برای اینکه شایعات و فرضیه های زیادی راجب به این موضوعات درست شده که نمیشود زیاد روش حساب کرد.
یکی از تئوری هایی هایی که در سال ۲۰۱۳ مطرح شد نظریه آب و ماسه.
نظریه آب و ماسه : بر اساس نقاشی که مربوط به قرن نوزدهم قبل از میلاد حضرت مسیح میشود شکل گرفت نقاشی به صورت بود که مردی که یک تندیس را بر روی سورتمه حمل میکند؛

و مردی دیگه در نقاشی آب بر روی ماسه میریزد. همین نقاشی کلیدی بود برای فرضیه هایی بر این اساس می شود.
کاشفان با تحقیقات گسترده یافتند که با ریختن مقداری مناسب آب بر روی ماسه نیروی اصطکاک و سختی ماجرا حدود ۵۰ درصد کاهش میابد. همین امر کلید حمل سنگ های بزرگ است.

برده نبودند افراد سازنده

بله درست خواندید این اشخاص بر اساس نوشته های تاریخ دان بزرگ و سرشناس هرودوت اصلا برده نبودند بلکه از اقشار کم درآمد و خانواده هایی با قشر اجتماعی متوسط بودند. حتی با آن مثل برده ها رفتار می شده و دارای احترام خاصی بودند. در قرن بیستم آرامگاه این اشخاص سازنده اهرام غول آسا پیدا و کشف شد.

بزرگترین ساعت خورشیدی

این هرم غول آسا (هرم بزرگ جیزه یا خوفو) بزرگترین ساعت خورشیدی جهان است و ساعت زمان را با خطای خیلی ناچیز با گرینویچ نشان میدهد. به وسیله ی سایه ی این بنای غول پیکر بر روی حکاکی های روی سنگ ها به راحتی می توانید تشخیص دهید در چه ساعتی از روز هستید و به امور خود به شیوه ی سنتی برسید.
گرچه راز ها و عجایب زیادی در رابطه با این ۳ بنای مصری کشف شده اما هنوز هم مناطق دست نخورده ای در این اهرام وجود دارد که در آینده حتما کشف خواهند شد البته اگر تا قبل از آن دچار غارت دزدان نشود.

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

سیستم های گرمایشی تعبیه شده در اهرام ثلاثه

در طی تحقیقات گسترده ای که در سال دوهزار و شانزده بر روی بزرگترین هرم یعنی هرم بزرگ جیزه یا خوفو انجام شد؛ وجود حفره ها منافذ زیادی در زیر و در نوک این هرم تایید شد اما توضیحی برای آنها یافت نشد.

احتمال میرود که این منافذ به اتاقک های مخفی دیگری ختم میشود. اما دولت مصر از توضیحات بیشتر در رابطه با این موضوعات خودداری کرده اند.

طلسم شده بودن مقبره توت عنخ عامون

هوارد کارتر) باستان شناس مشهور بریتانیایی در سال هزار و نهصد و بیست و یک و تیم حرفه ایش وقتی مشغول حفاری و کاوش و نزدیک بازگشایی بودند لوح طلایی پیدا کردند که به زبان مصری باستان مطلبی نوشته بود : هر کس این مقبره را باز کند، مرگ هولناکی در انتظار وی است.
مطلب جالب این است که چون کارتر این موضوع را باور نداشت و آن را خرافات میخواند دست به بازگشایی مقبره زد و چندی بد هر ۲۲ نفری که در آن لحظه بازگشایی در آنجا حضور داشتند

چندی بعد به همراه خانواده هایشان غیبشون زد و این خبر به شدت و خیلی زود رسانه ای شد.
هنوز مدرکی بر واقعیت این طلسم وجود ندارد ولی گفته میشود دیواره های مقبره آغشته به سم بودند.
امیدوارم این مطلب برای شما جذاب و کاربردی و مفید بوده باشه و هر روز به سایت ما سر بزنید و از مطالب روز و روز ما استفاده کنید.

جهت کسب اطلاعات جامع تر در این خصوص به سایت فرهنگی و خبری تربت جام مراجعه نمایید.